olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Eltel AB ELTEL.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0006509949 · Verticală: Companii listate din Suedia

16,35SEK+0,93 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Eltel AB furnizează servicii pentru infrastructura critică a rețelelor de comunicații și de energie electrică în Finlanda, Suedia, Norvegia, Danemarca și Germania, cu aproximativ 4 000 de angajați. Compania se concentrează acum pe cereri legate de electrificare, energie solară, stocare în baterii și centre de date, ceea ce îi conturează direcția de creștere.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Eltel AB (ELTEL.ST) costa 16,35 SEK (+0,93 % într-o zi), cu beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 8,22–20,60 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 49 %
Interval 52 săpt.
8,2220,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,1
neutru
Bollinger (20, 2)
15,67 – 17,51
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 11,1 %
SMA 50 / 200
16,33 / 12,24
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,12 / -0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−10,7 %+0,4 %−11,0 pp—
3 luni+28,2 %−3,3 %+31,5 pp—
6 luni+51,4 %+4,0 %+47,4 pp—
De la început de an+78,5 %+8,1 %+70,4 pp—
1 an+97,5 %+10,7 %+86,8 pp−8,5 %
3 ani+115,1 %+50,1 %+65,0 pp+12,3 %
5 ani+2,6 %+43,6 %−41,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,3 %
23 iun. 2026 → 15 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,1 %
25 nov. 2021 → 30 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri828,7 mil817,8 mil
Venituri an/anindisponibil−1,3 %
Profit net-29,7 mil2,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,210,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-3,6 %0,3 %
Flux de numerar liber25,1 mil26,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
43,8 mil EUR
Datorie financiară
127,5 mil EUR
Datorie netă
83,7 mil EUR
Capitaluri proprii
168,9 mil EUR
Active totale
655,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,75x
Lichiditate curentă
0,95x
ROE
1,2 %
ROA
0,4 %
Marja FCF
3,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
828,7 mil
2025
817,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
736,8 mil
2025
712,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
91,8 mil
2025
105,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
-18,0 mil
2025
19,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
13,7 mil
2025
14,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-30,7 mil
2025
5,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-1,6 mil
2025
2,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2024
-29,7 mil
2025
2,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,21
2025
0,00

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
21,3 mil
2025
43,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
165,3 mil
2025
186,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
19,3 mil
2025
38,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2024
205,8 mil
2025
268,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
5,9 mil
2025
5,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
249,3 mil
2025
253,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
30,3 mil
2025
31,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2024
585,4 mil
2025
655,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
152,0 mil
2025
173,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
15,8 mil
2025
127,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
290,3 mil
2025
283,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
396,0 mil
2025
486,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
189,3 mil
2025
168,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
141,4 mil
2025
—

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
27,5 mil
2025
32,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
2,4 mil
2025
5,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
25,1 mil ≈
2025
26,9 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-6,6 mil
2025
-5,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-24,0 mil
2025
-4,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
12,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
3,3 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
1,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
5,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
83,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
32,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
5,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
26,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
1.222,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
79 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
15 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
83 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
10 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

16,35 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
1,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 60derivat 1

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,4 %26 (față de colegi)31 %
Marja netă · Calitate0,3 %22 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitate1.222,7 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,3x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x12 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie5/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate45/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Eltel AB (ELTEL.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 817,8 mil EUR în 2025; creștere an/an -1,3 %; marjă netă 0,3 %; ROE 1,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 1 222,7 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 5,4 %
  • Marja netă: 0,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,3x
  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,4x
ROE
1,4 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−81,2 %)
Marja netă
0,3 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−93,7 %)
Marja EBIT
2,4 %
mediana verticalei 6,0 %
sub mediană (−60,5 %)
Venituri an/an
-1,3 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−198,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELTEL.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Eltel AB furnizează servicii pentru infrastructura critică a rețelelor de comunicații și de energie electrică în Finlanda, Suedia, Norvegia, Danemarca și Germania, cu aproximativ 4 000 de angajați 1. Compania se concentrează acum pe cereri legate de electrificare, energie solară, stocare în baterii și centre de date, ceea ce îi conturează direcția de creștere 1.

SWOT

Puncte tari

  • Acoperire națională în mai multe țări și o bază de clienți din infrastructura critică, cu experiență dovedită în rețele de comunicații și energie 1.
  • Forță de muncă autorizată pentru securitate în Norvegia și o rețea extinsă de facilități, care susțin execuția proiectelor 1.
  • Îmbunătățiri de eficiență și de profitabilitate raportate în mai multe segmente în 2025 1.

Puncte slabe

  • Dependența de câteva segmente mari și de un număr limitat de clienți mari poate face veniturile sensibile la întârzierile unor proiecte 1.
  • Vânzările au fost sub presiune în anumite piețe tradiționale, unde mediul de piață a fost mai slab 1.
  • Gradul de dependență de vehicule închiriate și de activitatea în teren implică costuri operaționale și riscuri de siguranță constante 1.

Oportunități

  • Cererea pentru centre de date, stocare în baterii și rețele inteligente ar putea deschide noi contracte în toate țările de activitate 1.
  • Oportunități în infrastructura publică și de apărare din Suedia și Norvegia, unde există pipeline-uri consistente 1.
  • Servicii de postvânzare și de ciclu de viață ar putea crește veniturile recurente din aceleași contracte 1.

Amenințări

  • Întârzierea deciziilor de investiție ale clienților din cauza contextului macroeconomic ar putea amâna proiectele 1.
  • Cerințele crescute de raportare de sustenabilitate ar putea crește costurile de conformare pentru furnizori 1.
  • Presiunea concurențială din partea firmelor locale și a clienților care își pot executa lucrările intern ar putea limita marjele 1.

Riscuri

  • Dependența de proiectemediu

    Întârzierea sau anularea unor proiecte mari, în special în segmentul energetic, ar putea afecta veniturile pe termen scurt 1.

  • Riscuri de sănătate și siguranțăridicat

    Activitatea se desfășoară în apropierea zonelor locuite și a infrastructurii critice, iar un accident ar putea avea consecințe operaționale și reputaționale serioase 1.

  • Conformitatea cu reglementările de sustenabilitatemediu

    Cerințele UE de raportare ar putea necesita investiții suplimentare în date și procese, iar eșecul ar putea afecta relația cu clienții 1.

  • Presiunea asupra marjelormediu

    Mediul de piață mai slab în unele țări ar putea obliga la reduceri de prețuri sau la costuri de restructurare suplimentare 1.

  • Dependența de forța de muncăscăzut

    Un număr mare de angajați și nevoia de competențe specializate ar putea face dificilă acoperirea rapidă a unor cereri de vârf 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tranziția energetică și cererea pentru centre de date continuă, Eltel ar putea beneficia de un portofoliu de contracte mai diversificat 1.
  • Îmbunătățirile de profitabilitate din Suedia și Danemarca și Germania ar putea arăta că eficiența operațională produce rezultate durabile 1.
  • Poziția de furnizor pentru infrastructura critică ar putea susține contracte pe termen lung cu clienți publici și industriali 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă proiectele de energie solară și stocare rămân amânate, creșterea anunțată ar putea fi mai lentă decât s-a anticipat 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de proiecte cu calendar incert ar putea genera volatilitate în rezultate 1.
  • Costurile suplimentare de sustenabilitate și siguranță ar putea reduce marjele, mai ales dacă prețurile contractelor rămân presate 1.

De urmărit

  • Evoluția cifrei de afaceri și a profitabilității în segmentul Suedia, unde pipeline-ul de proiecte noi a fost raportat ca solid2026
  • Reluarea și începerea proiectelor de parcuri solare și de stocare în Suedia și Danemarca2026
  • Contractele pentru centre de date în Norvegia și Danemarca, după primul proiect din Norvegia2026
  • Indicatorii de siguranță și LTIF în toate segmentele, inclusiv efectul programelor de îmbunătățirenext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Potrivit raportului anual pe 2025, Eltel oferă un portofoliu de soluții, de la servicii de întreținere și modernizare până la contracte EPC complete, incluzând proiectarea, construcția, instalarea și asigurarea funcționării rețelelor 1. Activitatea se desfășoară într-o rețea de 135 de facilități și cu o flotă de circa 3000 de vehicule închiriate 1. Compania descrie clienții săi ca operatori de rețele de telecomunicații și electricitate, companii energetice, clienți industriali și sectorul public 1.

Segmente

Finlanda

Cifra de afaceri a segmentului Finlanda în 2025 a fost de 351,1 milioane euro, cu 62 la sută din Power și 38 la sută din Communication 1. Conducerea spune că cererea din zona centrelor de date și a stocării energiei rămâne ridicată 1.

Suedia

Segmentul Suedia a avut o cifră de afaceri de 239,2 milioane euro în 2025, unde Communication reprezintă 82 la sută 1. Raportul menționează creșterea bazei de clienți din Power și o pipeline solidă în noile domenii de activitate 1.

Danemarca și Germania

Segmentul Danemarca și Germania a avut o cifră de afaceri de 125,6 milioane euro în 2025, cu 65 la sută din Power 1. Profitabilitatea a crescut față de anul anterior, în ciuda unei vânzări ușor mai mici 1.

Piața în context

Piața în care activează Eltel este legată de întreținerea și extinderea rețelelor de comunicații și de energie, unde infrastructura critică are nevoie constantă de servicii 1. Raportul indică o cerere în creștere pentru centre de date, stocare în baterii, energie solară și e-mobilitate, care ar putea susține activitatea pe termen mediu 1.

Clienții contractează tot mai des servicii de la furnizori care pot demonstra performanță în sustenabilitate, deoarece reglementările UE cer raportare mai detaliată în lanțul de aprovizionare 1. Această cerință ar putea influența cine câștigă contracte în anii următori 1.

Tendințe

  • Electrificare și energie regenerabilăvânt din spate

    Tranziția către energie regenerabilă și electrificare creează cerere pentru soluții de conectare, stocare și rețele inteligente, pe care Eltel le vede ca o direcție de creștere 1.

  • Centre de datevânt din spate

    Cererea din zona centrelor de date apare în toate segmentele, de la conexiuni în Danemarca până la primul proiect în Norvegia, ceea ce extinde baza de clienți 1.

  • Cerințe de sustenabilitatemixt

    Clienții cer tot mai multă transparență și raportare de sustenabilitate din partea furnizorilor, iar compania consideră acest lucru un factor de competitivitate, dar și o sarcină administrativă 1.

  • Întârzieri ale proiectelorvânt din față

    Unele proiecte de parcuri solare din Suedia au fost amânate în 2025 din cauza contextului macroeconomic, deși mai mulți clienți le-au reluat spre finalul anului 1.

Poziția concurențială

Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenți cu nume. Eltel se prezintă ca având competențe în infrastructura critică și o forță de muncă cu autorizare de securitate, un avantaj în Norvegia 1.

Avantajele invocate includ acoperirea națională în Suedia și Norvegia, prezența permanentă și experiența în proiecte de rețea, dar sursa nu oferă o comparație cantitativă cu alți furnizori 1.

  • Furnizori locali de servicii de rețea

    Raportul nu numește concurenți. Piața include firme locale de instalare și întreținere, pe care sursa nu le detaliază.

  • Constructori de infrastructură energetică

    Sursa nu identifică firme concurente; acestea ar putea include companii care oferă contracte EPC similare.

  • Operatori de telecomunicații cu echipe proprii

    Unii clienți ar putea prelua intern anumite lucrări, dar raportul nu oferă detalii despre această concurență.

  • Furnizori regionali de soluții solare și de stocare

    Noile linii de activitate ale companiei intră în competiție cu furnizori specializați, iar sursa nu îi numește.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Eltel AB · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.