olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
emeis EMEIS.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR001400NLM4 · Verticală: Companii listate din Franța
emeis este un operator european de servicii de îngrijire pentru persoanele vulnerabile, cu aproximativ 84 500 de angajați la sfârșitul anului 2025, activ în case de bătrâni, clinici, servicii la domiciliu și alte structuri de sănătate. În 2025 grupul a devenit societate cu misiune, iar raportul său de durabilitate arată o tranziție către un model de guvernanță și de responsabilitate socială mai structurat.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea emeis (EMEIS.PA) costa 10,45 EUR (+2,45 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld EUR, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 9,75–15,49 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,61 – 10,47
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 8,6 %
- SMA 50 / 200
- 11,12 / 13,42
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,25 / -0,38
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,4 % | −0,6 % | +3,0 pp | — |
| 3 luni | −27,5 % | −4,2 % | −23,3 pp | — |
| 6 luni | −31,2 % | +4,3 % | −35,5 pp | — |
| De la început de an | −27,1 % | +7,5 % | −34,6 pp | — |
| 1 an | −21,4 % | +9,9 % | −31,3 pp | −6,8 % |
| 3 ani | −83,6 % | +49,8 % | −133,4 pp | −15,9 % |
| 5 ani | −99,8 % | +42,8 % | −142,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mld | 5,6 mld | 5,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +8,4 % | +4,6 % |
| Profit net | 1,4 mld | -412,1 mil | -298,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −130,4 % | indisponibil |
| EPS diluat | 10,44 | -2,62 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −125,1 % | indisponibil |
| netă % | 26,1 % | -7,3 % | -5,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 337,1 mil EUR
- Datorie financiară
- 4,4 mld EUR
- Datorie netă
- 4,0 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld EUR
- Active totale
- 12,7 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 3,09x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- -19,1 %
- ROA
- -2,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mld | 5,6 mld | 5,9 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | -918,7 mil | -38,2 mil | 47,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,4 mld | -360,0 mil | -263,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 44,6 mil | 28,6 mil | 34,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 1,4 mld | -412,1 mil | -298,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 10,44 | -2,62 | — | esef· 07 mai 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 645,0 mil | 518,7 mil | 337,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Stocuri | 15,6 mil | 16,2 mil | 14,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,4 mld | 4,5 mld | 4,1 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 13,9 mld | 13,4 mld | 12,7 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,5 mld | 4,7 mld | 4,4 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 129,8 mil | 157,3 mil | — | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,6 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 0,7 % | 19 (față de colegi) | 63 % |
| Marja netă · Calitate | -5,1 % | 31 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EMEIS (EMEIS.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,9 mld EUR în 2025; creștere an/an 4,6 %; marjă netă -5,1 %; ROE -19,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 0,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| EMEIS.PAEmeis | 1,6 mld | — | -19,1 % | -5,1 % | +4,6 % | −22 % / −42 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EMEIS.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
emeis este un operator european de servicii de îngrijire pentru persoanele vulnerabile, cu aproximativ 84 500 de angajați la sfârșitul anului 2025, activ în case de bătrâni, clinici, servicii la domiciliu și alte structuri de sănătate. În 2025 grupul a devenit societate cu misiune, iar raportul său de durabilitate arată o tranziție către un model de guvernanță și de responsabilitate socială mai structurat. 1
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Condiții de muncă precareridicat
Sarcina excesivă sau organizarea defectuoasă pot afecta sănătatea personalului și continuitatea îngrijirii. Grupul declară că adaptează modelul prin dialog social și Qualitate de Viață la Muncă. 1
- Gestionarea competențelor și a formăriimediu
Lipsa formării sau a perspectivelor de carieră ar putea afecta atractivitatea grupului și capacitatea de adaptare. 1
- Calitatea și fiabilitatea datelor ESGmediu
Raportul recunoaște că unele date sunt estimate sau incomplete, ceea ce limitează comparabilitatea indicatorilor. 1
- Plata furnizorilor și sistemele ERPmediu
Probleme la implementarea noului ERP în Franța au împiedicat publicarea indicatorilor fiabili privind termenele de plată. 1
- Politici de guvernanță în curs de implementarescăzut
Mai multe politici publicate abia la sfârșitul anului 2025 urmează să fie aplicate din 2026, ceea ce poate crea decalaje în control. 1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă transformările de guvernanță și de dialog social produc rezultate măsurabile, grupul ar putea beneficia de personal mai stabil și de o reputație solidă în sectorul îngrijirii. 1
- Statutul de societate cu misiune poate ajuta grupul să se diferențieze în fața autorităților și a familiilor beneficiarilor. 1
- Un sistem ERP stabilizat ar putea îmbunătăți controlul financiar și publicarea de indicatori fiabili. 1
Ce ar strica teza
- Dacă recrutarea și retenția personalului rămân dificile, costurile și riscurile de continuitate a îngrijirii ar putea crește. 1
- Lacunele de date și recursul la estimări pot limita încrederea investitorilor și a autorităților în indicatorii publicați. 1
- Întârzierile în implementarea sistemelor administrative ar putea prelungi problemele legate de plata furnizorilor. 1
De urmărit
- Publicarea indicatorilor privind termenele de plată ale furnizorilorraportul de durabilitate 2026
- Finalizarea planului de tranziție climatică2026
- Efectele noilor politici de sănătate și securitate în muncă2026
- Actualizarea analizei de dublă materialitate și consultarea părților interesate din amonte2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul emeis își declară rațiunea de a fi în jurul ideii de a «fi forță de viață a celor mai fragili», iar activitatea sa acoperă îngrijirea rezidenților, pacienților și beneficiarilor prin structuri proprii și servicii în domiciliu. Potrivit raportului anual pe 2025, angajații sunt repartizați în principal în Franța, Europa de Nord și Europa de Sud, cu un număr de salariați de 84 586 la finalul anului. 1
În iunie 2025 emeis a adoptat statutul de societate cu misiune, cu patru angajamente: schimbarea privirii societății asupra celor fragili, recunoașterea profesiilor din sector, rolul îngrijirii în coeziunea socială de proximitate și inovația pentru un tratament mai respectuos față de planetă. 1
Structura de guvernanță prevede un consiliu de administrație în care trei administratori sunt indicați pe baza acordului de investiții cu grupul de creditori, la care se adaugă administratori independenți și reprezentanți ai salariaților. Consiliul s-a reunit de 11 ori în 2025, cu o participare medie de 91,56 % 1
Segmente
Structuri de îngrijire rezidențială și clinici
Segmentul include case de bătrâni, clinici și alte unități de sănătate, unde personalul din prima linie reprezintă o parte importantă a celor 84 586 de salariați. Raportul menționează că tratamentul colaboratorilor din aceste structuri este un factor-cheie pentru calitatea îngrijirii. 1
Servicii la domiciliu
Activitatea la domiciliu, inclusiv rețeaua ADHAP din Franța, face parte din perimetrul de raportare ESG al grupului, iar satisfacția beneficiarilor a fost extrapolată pentru acest tip de servicii în 2025. Raportul precizează că astfel de estimări au fost folosite în absența datelor complete. 1
Piața în context
Grupul activează în mai multe regiuni europene, cu peste 84 000 de angajați, și reprezintă un actor important în îngrijirea persoanelor vulnerabile din mai multe țări. Structura pe regiuni arată o pondere importantă a Franței și a Europei de Nord, iar Asia (China) este prezentă doar marginal. 1
Cererea pentru servicii de îngrijire ține de tendințe demografice, pe care raportul nu le cuantifică; piața depinde și de disponibilitatea personalului, un factor pe care grupul îl numește direct în analiza riscurilor. 1
Tendințe
- Transformarea sub statut de societate cu misiunemixt
Adoptarea statutului de societate cu misiune ancorează strategia grupului în angajamente sociale și de mediu verificabile, ceea ce poate consolida încrederea familiilor și a autorităților. Costul și complexitatea acestor angajamente rămân de evaluat. 1
- Raportare de durabilitate conform CSRDvânt din față
Al doilea exercițiu CSRD arată progres în fiabilitatea datelor, dar raportul recunoaște lacune, cum ar fi indicatorii despre plata furnizorilor și politici publicate abia la sfârșitul anului 2025. Așteptările de transparență cresc presiunea asupra sistemelor interne.
- Stabilizarea forței de muncăvânt din spate
Raportul descrie eforturi de dialog social și de îmbunătățire a condițiilor de muncă, care ar putea reduce absenteismul și rotația personalului dacă rezultatele se confirmă în timp. Efectul este încă incert și depinde de implementare.
- Reorganizarea administrativă și a sistemelor ERPmixt
Dificultățile din Franța la implementarea unui nou ERP au întârziat publicarea indicatorilor privind termenele de plată; un plan corectiv a fost lansat. Dacă sistemul se stabilizează, ar putea îmbunătăți controlul administrativ.
Poziția concurențială
Piața îngrijirii pentru persoanele vulnerabile este fragmentată, cu operatori naționali și regionali alături de grupuri internaționale. Sursele furnizate nu identifică concurenții direcți, astfel încât comparațiile rămân limitate la contextul din raport. 1
Diferențierea emeis se bazează pe statutul de societate cu misiune și pe programele de calitate și dialog social, dar acestea nu sunt cuantificate comparativ în surse. Presiunea concurențială pe personal și pe tarife poate influența marja pe termen lung.
- Operatori naționali de îngrijire rezidențială
Nu sunt identificați în sursele furnizate; concurența directă nu poate fi evaluată din raport.
- Grupuri private de clinici și servicii medicale
Concurență posibilă în clinici, neidentificată nominal în textele furnizate.
- Furnizori locali de servicii la domiciliu
Concurență la nivel regional, relevantă pentru rețeaua de la domiciliu.
- Alți furnizori europeni de îngrijire pentru vârstnici
Nu sunt identificați în sursă; lista trebuie completată din alte surse.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / emeis · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.