olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Enity Holding AB (publ) ENITY.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0025011554 · Verticală: Companii listate din Suedia

76,20SEK−2,31 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Enity Holding AB este holdingul unui grup bancar nordic axat pe creditarea ipotecară a clienților privați din Suedia, Norvegia și Finlanda. În 2025 grupul a fost listat pe Nasdaq Stockholm, ceea ce a sporit accesul la finanțare și transparența față de piață, iar rezultatul anual a crescut față de anul precedent, conform raportului anual 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Enity Holding AB (publ) (ENITY.ST) costa 76,20 SEK (−2,31 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld SEK, P/E 12,5 pe un EPS diluat de 6,12 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,60, interval pe 52 de săptămâni 67,00–114,50 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,0 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
12,5
EPS diluat TTM 6,12 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
8,03 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,60
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
67,00114,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,5
neutru
Bollinger (20, 2)
73,47 – 76,94
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 4,6 %
SMA 50 / 200
75,96 / 79,33
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,15 / -0,10
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,5 %+0,4 %+1,1 pp—
3 luni+0,4 %−3,3 %+3,7 pp—
6 luni+7,6 %+4,0 %+3,7 pp—
De la început de an−26,9 %+8,1 %−35,0 pp—
1 an−20,5 %+10,7 %−31,2 pp−8,3 %
3 aniindisponibil+50,1 %indisponibil+12,0 %
5 aniindisponibil+43,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−41,5 %
26 ian. 2026 → 03 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−41,5 %
26 ian. 2026 → 03 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 17,0, mediană 17,0, max 17,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituriindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net255,6 mil318,9 mil
Profit net an/anindisponibil+24,8 %
EPS diluat5,116,12
EPS diluat an/anindisponibil+19,8 %
netă %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liber270,4 mil-100,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,4 mld SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
5,8 mld SEK
Active totale
38,4 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,6 %
ROA
0,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Cont de profit și pierdere · SEK

Profit înainte de impozit
2024
393,6 mil
2025
430,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
138,1 mil
2025
111,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2024
255,6 mil
2025
318,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
5,11
2025
6,12

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2024
3,2 mld
2025
2,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
69,1 mil
2025
101,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
493,4 mil
2025
502,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2024
37,2 mld
2025
38,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
31,6 mld
2025
32,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
5,5 mld
2025
5,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
50,0 mil
2025
51,9 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2024
274,0 mil
2025
-98,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
3,6 mil
2025
2,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
270,4 mil ≈
2025
-100,6 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-3,7 mil
2025
-125,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
323,5 mil
2025
-395,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
24,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
19,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-137,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-98,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-100,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-31,5 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,0 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
12,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

76,20 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,0 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,0 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 36derivat 2

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-31,5 %0 (pe interval fix)25 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare12,5x88 (față de colegi)42 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-2,5 %0 (pe interval fix)33 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare49/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Enity Holding AB (publ) (ENITY.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 5,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 94,98–206,78 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 130,20 SEK, prețul de 76,20 SEK lasă un potențial de 70,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 41,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • P/E (TTM): 12,5x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -31,5 %
    • Randament FCF: -2,5 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    12,5x
    mediana verticalei 22,9x
    sub mediană (−45,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−50,1 %)
    ROE
    5,6 %
    mediana verticalei 6,6 %
    sub mediană (−14,6 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 4,3 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 0,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,2x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENITY.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Enity Holding AB este holdingul unui grup bancar nordic axat pe creditarea ipotecară a clienților privați din Suedia, Norvegia și Finlanda. În 2025 grupul a fost listat pe Nasdaq Stockholm, ceea ce a sporit accesul la finanțare și transparența față de piață, iar rezultatul anual a crescut față de anul precedent, conform raportului anual 2025 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Prezență în trei piețe nordice și o bază mare de credite acordate publicului 1.
    • Listare publică recentă, care a sporit transparența și accesul la capital 1.

    Puncte slabe

    • Costurile administrative au crescut față de anul precedent, ceea ce pune presiune pe eficiență 1.
    • Activitatea depinde de un singur produs principal, creditele ipotecare pentru privați 1.
    • Activele sunt concentrate în credite, ceea ce face bilanțul sensibil la calitatea portofoliului 1.

    Oportunități

    • Listarea ar putea facilita finanțarea pe termen lung și extinderea activității în piețele existente 1.
    • Creșterea creditării ar putea sprijini venitul net din dobânzi dacă rămâne în ritm sustenabil 1.
    • Intermediarii de credite din Norvegia și Finlanda ar putea aduce volum suplimentar 1.

    Amenințări

    • Modificări ale nivelului dobânzilor ar putea afecta marja netă și cererea de credite ipotecare 1.
    • Cerințele reglementare și de capital ar putea limita creșterea dacă se înăspresc 1.
    • Risc de credit: pierderile din credite ar putea crește dacă economia se răcește 1.

    Riscuri

    • Risc de creditridicat

      Portofoliul ipotecar este expus la neplata debitorilor; pierderile din credite au crescut în 2025, iar o deteriorare economică ar putea amplifica această tendință 1.

    • Risc de lichiditatemediu

      Banca menține o rezervă de lichiditate ridicată, dar depinde de piețele de obligațiuni și de depozite, iar un șoc de finanțare ar putea afecta capacitatea de refinanțare 1.

    • Risc de dobândămediu

      Structura veniturilor depinde de diferența dintre dobânzile încasate și cele plătite; mișcările ratelor ar putea comprima venitul net din dobânzi 1.

    • Risc de reglementaremediu

      Banca este supravegheată de Finansinspektionen și trebuie să respecte cerințe stricte de capital și raportare, iar schimbările de reglementare ar putea impune costuri suplimentare 1.

    • Risc valutarscăzut

      Operațiunile din Norvegia și Finlanda generează diferențe de curs la conversia activităților străine, care afectează totalul rezultatului 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea creditării și a venitului din dobânzi, împreună cu listarea și finanțarea diversificată, ar putea sprijini o extindere a profitabilității dacă costurile rămân sub control 1.
    • Baza solidă de capital și lichiditatea ridicată ar putea oferi marjă de manevră în perioade de stres 1.
    • Prezența în trei piețe nordice oferă diversificare geografică a portofoliului de credite 1.

    Ce ar strica teza

    • Costurile operaționale în creștere și pierderile din credite mai mari ar putea reduce rezultatul net dacă veniturile nu cresc în același ritm 1.
    • Dependența de un singur produs ipotecar face compania sensibilă la ciclurile imobiliare și la nivelul dobânzilor 1.
    • Cerințele de capital și lichiditate ar putea limita creșterea și întoarcerea capitalului către acționari 1.

    De urmărit

    • Evoluția pierderilor din credite și a calității portofoliului ipotecarQ1 2027
    • Evoluția costurilor administrative față de venitul net din dobânzi2027
    • Nivelul rezervei de lichiditate și structura finanțării prin depozite și obligațiuninext 10-K
    • Contribuția intermediarilor de credite din Norvegia și Finlanda la volumul de credite2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Enity Holding AB (publ) este compania-mamă a grupului Enity și deține Enity Bank Group AB (publ), banca operațională, cu filiale și sucursale 1. Banca este supravegheată de Finansinspektionen și este clasificată ca institut mic și necomplex 1. Grupul include și două intermediari de credite, activi în Norvegia și Finlanda, unul deținut integral și celălalt deținut în proporție de 49% 1.

    Segmente

    Creditare ipotecară pentru clienți privați

    Segmentul principal sunt creditele ipotecare pentru clienți privați din Suedia, Norvegia și Finlanda, cu sucursale în Norvegia și Finlanda 1. Creditele acordate publicului, de 30611,2 MSEK la 31 decembrie 2025, reprezintă cea mai mare parte a activelor bilanțiere 1.

    Intermediere de credite

    Două societăți de intermediere, active în Norvegia și Finlanda, completează activitatea de creditare, una integral deținută și una deținută parțial, cu rol de canal de distribuție 1.

    Piața în context

    Activitatea se desfășoară pe piețele ipotecare din Suedia, Norvegia și Finlanda, unde grupul acordă credite privaților și se finanțează prin depozite și obligațiuni 1. Rezultatul net bancar, cu venituri operaționale de 1286,0 MSEK în 2025, depinde de nivelul dobânzilor și de volumul creditelor 1.

    Tendințe

    • Creșterea credităriivânt din spate

      Volumul creditelor acordate publicului a crescut în 2025, ceea ce susține veniturile din dobânzi; dacă ritmul de creștere se menține, venitul net din dobânzi ar putea continua să crească 1.

    • Costuri operaționale în creșterevânt din față

      Costurile administrative și de amortizare au crescut față de anul precedent, ceea ce poate comprima marja înainte de pierderile din credite 1.

    • Cerințe de capital și lichiditatemixt

      Banca trebuie să mențină un capital peste cerințele de capital și de levier și un nivel ridicat de lichiditate, ceea ce limitează flexibilitatea dar consolidează stabilitatea 1.

    • Accesul la piețele de capitalvânt din spate

      Listarea pe Nasdaq Stockholm din iunie 2025 a îmbunătățit accesul la finanțare pe termen lung, ceea ce ar putea reduce dependența de o singură sursă de fonduri 1.

    Poziția concurențială

    Enity concurează cu bănci și instituții de creditare ipotecară din Nordic, care oferă aceleași produse privaților. Sursele de la care provin concurenții directi nu includ date despre cotele de piață, astfel încât poziția relativă nu poate fi măsurată din raportul anual 1.

    • Bănci nordice cu credite ipotecare

      Băncile tradiționale din Suedia, Norvegia și Finlanda, active în aceleași segmente de credit ipotecar privat.

    • Creditori ipotecari specializați

      Instituții nebancare sau mai mici care concurează pe prețul și termenii creditelor ipotecare.

    • Intermediari de credite

      Platforme și brokeri care distribuie credite ipotecare și concurează pentru aceiași clienți.

    • Bănci digitale

      Bănci online cu produse de economisire și credit care atrag depozite și clienți privați.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Enity Holding AB (publ) · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.