olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ependion AB EPEN.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0000671711 · Verticală: Companii listate din Suedia

148,80SEK−1,59 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ependion AB este un grup suedez care dezvoltă soluții industriale de interfață om-mașină și rețele industriale prin două unități: Beijer Electronics (operatorii de panouri) și Westermo (comunicații industriale). Pentru Beijer Electronics, anul 2025 a adus lansarea completă a platformei X3 și o concentrare pe trei segmente, în timp ce cifra de afaceri a scăzut la 858 mkr, respectiv 9,2 procente marjă operațională.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ependion AB (EPEN.ST) costa 148,80 SEK (−1,59 % într-o zi), cu capitalizare 4,6 mld SEK, P/E 31,7 pe un EPS diluat de 4,70 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,01 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 91,00–160,80 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,6 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
31,7
EPS diluat TTM 4,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,16 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,01 %
DPS 12 luni 1,50
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
91,00160,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
147,56 – 160,78
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 8,6 %
SMA 50 / 200
153,94 / 133,45
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,46 / 0,05
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,2 %+0,4 %−5,6 pp—
3 luni−6,6 %−3,3 %−3,4 pp—
6 luni+8,1 %+4,0 %+4,2 pp—
De la început de an+31,7 %+8,1 %+23,6 pp—
1 an+26,3 %+10,7 %+15,6 pp−8,5 %
3 ani+30,3 %+50,1 %−19,8 pp+12,3 %
5 ani+93,2 %+43,6 %+49,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,4 %
06 nov. 2025 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,7 %
14 iul. 2023 → 03 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+14,1 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,0, mediană 18,3, max 24,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,5 mld2,3 mld2,2 mld
Venituri an/anindisponibil−8,6 %−1,2 %
Profit net200,5 mil158,0 mil146,7 mil
Profit net an/anindisponibil−21,2 %−7,1 %
EPS diluat6,865,384,70
EPS diluat an/anindisponibil−21,6 %−12,6 %
netă %8,1 %7,0 %6,6 %
Flux de numerar liber308,1 mil419,6 mil349,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
159,6 mil SEK
Datorie financiară
416,0 mil SEK
Datorie netă
256,4 mil SEK
Capitaluri proprii
1,6 mld SEK
Active totale
3,2 mld SEK
Datorie / capitaluri
0,26x
Lichiditate curentă
1,61x
ROE
9,9 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
15,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
2,5 mld
2024
2,3 mld
2025
2,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
213,4 mil
2024
219,5 mil
2025
259,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
321,7 mil
2024
250,9 mil
2025
232,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
47,2 mil
2024
46,0 mil
2025
40,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
275,3 mil
2024
206,4 mil
2025
193,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
74,9 mil
2024
49,4 mil
2025
47,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
200,5 mil
2024
158,0 mil
2025
146,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
6,86
2024
5,38
2025
4,70

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,00
2024
1,25
2025
1,50

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
142,5 mil
2024
178,1 mil
2025
159,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
486,6 mil
2024
396,3 mil
2025
371,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
974,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
85,8 mil
2024
105,2 mil
2025
102,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
2,6 mld
2024
2,8 mld
2025
3,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
462,6 mil
2024
430,5 mil
2025
416,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
630,1 mil
2024
594,3 mil
2025
604,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
28,9 mil
2024
29,0 mil
2025
31,0 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
334,6 mil
2024
459,5 mil
2025
374,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
26,5 mil
2024
39,9 mil
2025
25,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
308,1 mil ≈
2024
419,6 mil ≈
2025
349,4 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-232,2 mil
2024
-275,6 mil
2025
-613,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-111,4 mil
2024
-159,9 mil
2025
258,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
14,4 mil
2024
28,9 mil
2025
36,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
63,0 mii
2024
34,0 mii
2025
18,0 mii

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-12,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-16,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
53,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
15,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
9,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
10,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
31,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
10,4 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
256,4 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
374,5 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
25,1 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
349,4 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
238,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
135 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,6 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
4,9 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
31,5x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
31,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
21,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
13,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

148,80 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,6 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,6 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
31,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 89derivat 3

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie67
  • Evaluare59
  • Calitate63
  • Randamente47

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neatractiv · Scor 60/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate10,1 %43 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate6,6 %58 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate238,1 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,8x66 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x68 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare31,7x31 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare7,6 %95 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,8 %11 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente10,4 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie67/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente47/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare59/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Ependion AB (EPEN.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mld SEK în 2025; creștere an/an -1,2 %; marjă netă 6,6 %; ROE 9,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 72,94–142,64 SEK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 99,99 SEK, prețul de 148,80 SEK lasă un potențial de -32,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -48,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 238,1 %
    • Randament FCF: 7,6 %
    • Rata de distribuire (FCF): 10,4 %

    Ce o infirmă

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,8 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    31,7x
    mediana verticalei 22,9x
    peste mediană (+38,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    2,1x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+84,8 %)
    P/B
    2,8x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+106,7 %)
    ROE
    9,9 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+34,2 %)
    Marja netă
    6,6 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+53,0 %)
    Marja EBIT
    10,4 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+73,0 %)
    Venituri an/an
    -1,2 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−187,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    1,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−59,6 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    EPEN.STEpendion AB4,6 mld31,79,9 %6,6 %−1,2 %+29 % / +31 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EPEN.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    83,47
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    148,00
    Randament total 0 % · Pe an 0 %
    223,51
    Randament total 51 % · Pe an 51 %
    3 ani
    72,05
    Randament total -49 % · Pe an -20 %
    144,56
    Randament total 0 % · Pe an 0 %
    240,97
    Randament total 66 % · Pe an 18 %
    5 ani
    62,18
    Randament total -55 % · Pe an -15 %
    141,21
    Randament total -0 % · Pe an -0 %
    259,80
    Randament total 81 % · Pe an 13 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 36,14
    • Marja netă± 25,30
    • Creșterea anuală a veniturilor± 21,96
    • Diluare anuală± 2,13

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Ependion AB este un grup suedez care dezvoltă soluții industriale de interfață om-mașină și rețele industriale prin două unități: Beijer Electronics (operatorii de panouri) și Westermo (comunicații industriale). Pentru Beijer Electronics, anul 2025 a adus lansarea completă a platformei X3 și o concentrare pe trei segmente, în timp ce cifra de afaceri a scăzut la 858 mkr, respectiv 9,2 procente marjă operațională.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție puternică în segmentele marin și industrial, cu certificări relevante și clienți de referință.
    • Platformă nouă X3 lansată complet, cu funcții de securitate și personalizare îmbunătățite.
    • Afaceri de lungă durată, cu contracte legate de mașini și procese, ce generează venituri recurente.

    Puncte slabe

    • Cifra de afaceri a scăzut față de anul precedent, iar marja operațională s-a redus.
    • Dependență de producția concentrată în Taiwan, o regiune expusă riscurilor climatice și geopolitice.
    • Cheltuielile de dezvoltare sunt ridicate și pot pune presiune pe profitabilitate.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru software și servicii ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung.
    • Proiectele de infrastructură energetică, precum stocarea de carbon, ar putea deschide noi piețe.
    • Reindustrializarea în Vest și automatizarea ar putea crește cererea pentru soluții de vizualizare.

    Amenințări

    • Tarifele și tensiunile comerciale ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și costurile.
    • Schimbările regulatorii, inclusiv cerințele de securitate cibernetică, pot crește costurile de conformitate.
    • Concurența din piața globală a HMI ar putea limita prețurile și cota de piață.

    Riscuri

    • Lanțul de aprovizionareridicat

      Dependența de componente standard și de câțiva furnizori, plus riscurile logistice, ar putea întârzia livrările dacă apar șocuri externe.

    • Risc geopolitic în Asiaridicat

      Producția principală din Taiwan ar putea fi afectată de tensiuni politice sau de restricții comerciale.

    • Securitate cibernetică și informațiimediu

      Volumul mare de date clasificate și utilizarea AI pot crește riscul de scurgere de informații, dacă controalele nu sunt aplicate consecvent.

    • Reglementări noimediu

      GDPR, legislația privind securitatea produselor și reglementările AI pot genera costuri de conformitate suplimentare.

    • Riscuri climatice fizicescăzut

      Evenimente meteo extreme ar putea afecta unitățile de producție și furnizorii din regiuni sensibile.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă platforma X3 și software-ul asociat cresc cota veniturilor recurente, marjele ar putea reveni pe un trend ascendent.
    • Poziția în aplicațiile marine și industriale, susținută de certificări, poate oferi o bază stabilă pentru clienții pe termen lung.
    • Piața globală a HMI este estimată să crească constant, ceea ce ar putea susține creșterea volumelor și a comenzilor.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea cifrei de afaceri și a marjei operaționale arată că transformarea strategică ar putea necesita mai mult timp decât se preconizează.
    • Concentrarea producției într-o regiune expusă riscurilor geopolitice ar putea genera întreruperi costisitoare.
    • Investițiile în dezvoltare și software pot întârzia revenirea la profitabilitate dacă adoptarea X3 este lentă.

    De urmărit

    • Evoluția cifrei de afaceri și a marjei operaționale Beijer ElectronicsQ1 2026
    • Ritmul de adoptare a platformei X3 și veniturile din software2026
    • Dezvoltarea Project Greensand și a infrastructurii de stocare a carbonului2026
    • Efectul tarifelor și al tensiunilor comerciale asupra lanțului de aprovizionarenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Ependion este o companie-mamă cu două unități de afaceri autonome, Beijer Electronics și Westermo. Beijer Electronics se concentrează pe interfața om-mașină, oferind panouri operatoare, hardware și software pentru vizualizarea, automatizarea și digitalizarea aplicațiilor industriale. Compania încearcă să își prelungească relațiile cu clienții prin software și actualizări periodice, mai degrabă decât prin vânzări unice de hardware.

    Producția Beijer Electronics are loc în principal în Taipei, Taiwan, cu o unitate complementară la Malmö, Suedia. Distribuția este organizată din Malmö, Salt Lake City și Taipei. Strategia din 2025 a urmărit reducerea complexității prin retragerea produselor cu rentabilitate slabă, iar familia X3 a fost introdusă pentru a sprijini creșterea veniturilor recurente din software.

    Ependion evidențiază și un program de reducere a costurilor, iar cheltuielile de dezvoltare au scăzut odată cu trecerea proiectului X3 într-o fază mai liniștită. Cifrele din raport arată că dezvoltarea rămâne un element central, cu o pondere semnificativă din vânzări alocată cercetării și dezvoltării.

    Segmente

    Fabricație industrială

    Mașinile și procesele din industria prelucrătoare au reprezentat 35 procente din vânzările Beijer Electronics în 2025. Compania își propune să ofere vizualizare și control robuste, intuitive și pregătite pentru viitor pentru constructorii de utilaje, cu clienți precum ABB și Alfa Laval.

    Aplicații marine

    Aplicațiile marine au reprezentat 26 procente din vânzările din 2025, cerere fiind împinsă în principal de cerințele de sustenabilitate. Beijer Electronics susține că are cunoștințe profunde și certificările necesare pentru bordul navelor.

    Medii solicitante

    Aplicațiile pentru medii dificile, incluzând energia și infrastructura, au reprezentat 14 procente din vânzări în 2025. În acest segment, compania pretinde o poziție premium, cu soluții robuste și certificări relevante.

    Piața în context

    Piața globală a panourilor operatoare (HMI) ar putea crește cu aproximativ 8 procente pe an până în 2027, ajungând la 75 miliarde SEK, conform estimărilor citate în raport. Soluțiile bazate pe panouri și PC reprezintă peste patru cincimi din volum, iar cererea pentru software este așteptată să crească mai repede decât cea pentru hardware.

    Piața din SUA este cea mai mare, iar creșterea ar putea fi susținută de digitalizare, automatizare, cerințe de sustenabilitate și reindustrializarea în Vest. Raportul semnalează și că India, China și Mexicul ar putea înregistra creșterea cea mai ridicată.

    Tendințe

    • Digitalizare și Industria 4.0vânt din spate

      Conectarea mașinilor și proceselor creează cerere pentru interfețe și software de date. Dacă tendința continuă, produsele cu software și actualizări ar putea genera venituri recurente mai stabile.

    • Cerințe de sustenabilitatemixt

      Reglementările și cererea clienților pentru eficiență energetică și materiale reciclate susțin cererea în segmentul marin, dar pot crește costurile de dezvoltare.

    • Încărcarea vehiculelor electricevânt din spate

      Vânzările către operatorii de infrastructură de încărcare au crescut în 2025, în special în SUA. Acest nișă ar putea continua să sprijine creșterea dacă investițiile în energie se mențin.

    • Incertitudine geopolitică și tarifarăvânt din față

      Tarifele, tensiunile comerciale și riscurile din lanțul de aprovizionare pot afecta livrările și costurile, mai ales pentru producția din Taiwan.

    Poziția concurențială

    Raportul nu enumeră concurenții direcți în mod explicit. Compania menționează însă că piața HMI este competitivă, cu jucători globali care oferă panouri și software industrial, iar avantajul său se bazează pe certificări și pe personalizarea software-ului.

    • Concurenți din piața HMI menționați în context

      Raportul nu numește concurenți directi; furnizorii globali de automatizare industrială sunt implicați indirect în piață.

    • Furnizori de platforme de automatizare

      Compania se diferențiază prin compatibilitatea software cu majoritatea soluțiilor de automatizare existente.

    • Furnizori de soluții pentru medii extreme

      Raportul enumeră clienți și nu concurenți; concurența din acest segment nu este detaliată în sursă.

    • Furnizori de software industrial

      Software-ul este un element diferențiator, dar sursa nu identifică concurenții specifici.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Ependion AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.