olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
EQT AB EQT.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0012853455 · Verticală: Companii listate din Suedia
EQT AB este un grup global de private markets, cu fonduri de private equity, infrastructură, real estate și private credit, care urmărește să ofere investitorilor instituționali și de retail acces la o platformă completă. Cu un volum de peste 169 miliarde EUR de capital gestionat și cu achiziția Coller Capital în curs de finalizare, grupul își extinde segmentul de secondaries, ceea ce îi poate consolida poziția pe piață.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea EQT AB (EQT.ST) costa 311,90 SEK (−2,50 % într-o zi), cu beta 1,28, interval pe 52 de săptămâni 261,90–374,70 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 278,21 – 321,79
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 14,5 %
- SMA 50 / 200
- 301,26 / 303,04
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 5,09 / 2,45
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,1 % | −0,6 % | +8,8 pp | — |
| 3 luni | −9,2 % | −4,2 % | −5,0 pp | — |
| 6 luni | +0,1 % | +4,3 % | −4,2 pp | — |
| De la început de an | −14,3 % | +7,5 % | −21,8 pp | — |
| 1 an | −3,3 % | +9,9 % | −13,2 pp | −8,5 % |
| 3 ani | +43,6 % | +49,8 % | −6,2 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −37,6 % | +42,8 % | −80,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 2,7 mld | 2,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +25,0 % | −0,8 % |
| Profit net | 167,9 mil | 776,3 mil | 727,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +362,4 % | −6,2 % |
| EPS diluat | 0,14 | 0,66 | 0,62 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +362,0 % | −5,8 % |
| netă % | 7,9 % | 29,3 % | 27,6 % |
| Flux de numerar liber | 881,9 mil | 446,4 mil | 395,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 978,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 7,5 mld EUR
- Active totale
- 11,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,83x
- ROE
- 9,3 %
- ROA
- 6,4 %
- Marja FCF
- 15,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 312,8 mil | 888,0 mil | 952,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 277,4 mil | 899,2 mil | 895,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 100,2 mil | 122,9 mil | 168,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 167,9 mil | 776,3 mil | 727,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,14 | 0,66 | 0,62 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mld | 1,0 mld | 978,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 343,7 mil | 337,9 mil | 295,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 5,0 mld | 6,0 mld | 6,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,1 mld | 2,9 mld | 2,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 10,6 mld | 11,5 mld | 11,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 731,8 mil | 869,3 mil | 978,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,4 mld | 8,1 mld | 7,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 905,0 mil | 463,9 mil | 430,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 23,1 mil | 17,5 mil | 34,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 881,9 mil ≈ | 446,4 mil ≈ | 395,6 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 900,0 mii | -1,7 mil | -33,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -415,2 mil | -573,9 mil | -424,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 38,0 mil | 117,9 mil | 296,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,59 – 20,88 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E9,59 – 20,88 (Mijloc 13,15)25 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 15,5x – 33,8xAAK.ST, ACAD.ST, AFRY.ST, ALFA.ST, ALIG.ST, ALLEI.ST, ALTRA.ST, APOTEA.ST, AQ.ST, ARPL.ST, ASKER.ST, ATIC.ST, ATRLJ-B.ST, ATT.ST, B3.ST, BHG.ST, BOL.ST, BOOZT.ST, BORG.ST, BRAV.ST, BUFAB.ST, CAMX.ST, CARA.ST, CEVI.ST, COOR.ST
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 27,6 % | 97 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 54,4 % | 35 (pe interval fix) | 38 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,8x | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate66/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EQT AB (EQT.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld EUR în 2025; creștere an/an -0,8 %; marjă netă 27,6 %; ROE 9,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 9,59–20,88 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 27,6 %
- Lichiditatea curentă: 6,8x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EQT.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
EQT AB este un grup global de private markets, cu fonduri de private equity, infrastructură, real estate și private credit, care urmărește să ofere investitorilor instituționali și de retail acces la o platformă completă. Cu un volum de peste 169 miliarde EUR de capital gestionat și cu achiziția Coller Capital în curs de finalizare, grupul își extinde segmentul de secondaries, ceea ce îi poate consolida poziția pe piață 1.
SWOT
Puncte tari
- Platformă diversificată pe mai multe strategii, cu relații extinse cu clienții instituționali și o istorie solidă de dezinvestiții pe piața publică.
- Capacitate dovedită de a construi randamente mari, ilustrată de investiția Galderma, care a generat câștiguri de capital de peste 20 miliarde USD pentru fonduri și co-investitori.
- Scară mare de capital gestionat, care permite co-investiții în tranzacții de dimensiuni mari și sprijină relația cu investitorii.
Puncte slabe
- Veniturile de performanță depind de momentul dezinvestițiilor, ceea ce poate face rezultatele mai volatile de la o perioadă la alta.
- Integrarea unei achiziții mari precum Coller Capital implică riscuri de cultură, sisteme și retenție a talentelor.
- Dependența de fonduri închise cu durată fixă poate limita flexibilitatea în perioade cu piețe dificile pentru vânzări.
Oportunități
- Extinderea în secondaries ar putea diversifica profilul de comisioane și reduce dependența de tranzacțiile directe.
- Creșterea produselor evergreen pentru private wealth ar putea aduce venituri recurente și o bază de clienți mai largă.
- Expansiunea geografică în Asia și SUA și strategiile tematice ar putea deschide noi surse de capital.
Amenințări
- O piață de capital mai scumpă sau o reducere a tranzacțiilor ar putea întârzia dezinvestițiile și afecta comisioanele.
- Concurența intensă pentru capitalul instituțional și de private wealth ar putea presa condițiile comerciale.
- Schimbările de reglementare pentru fondurile deschise și produsele destinate investitorilor de retail ar putea crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Risc de integrare Coller Capitalmediu
Dacă integrarea achiziției nu decurge conform planului, sinergiile și obiectivele de creștere ale segmentului secondaries ar putea fi întârziate.
- Volatilitatea veniturilor de performanțăridicat
Carried interest și veniturile din investiții depind de vânzările de active, care pot fi amânate în perioade de piață slabă.
- Concentrarea pe câteva fonduri emblematicemediu
Dependența de fondurile flagship mari ar putea amplifica impactul unei performanțe slabe a unui singur fond asupra imaginii grupului.
- Reglementare pentru produse deschisemediu
Schimbările de reglementare privind structurile evergreen și ELTIF ar putea modifica condițiile de lansare și de distribuție.
- Diluare prin emisiune de acțiuniscăzut
Plata parțială a achiziției prin acțiuni noi ar putea dilua actualii acționari, dacă tranzacția este finalizată în forma descrisă.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tendința de consolidare către managerii mari continuă, EQT ar putea câștiga cotă de capital instituțional și de private wealth.
- Integrarea Coller Capital ar putea adăuga o linie de venituri mai stabilă, mai puțin dependentă de tranzacțiile directe.
- Succesul din Galderma și alte dezinvestiții ar putea susține încrederea clienților și atragerea de fonduri noi.
Ce ar strica teza
- Dacă tranzacțiile rămân reduse, veniturile de performanță ar putea scădea și ar putea afecta profitabilitatea în anumite perioade.
- Integrarea unei achiziții mari ar putea consuma resurse manageriale și ar putea întârzia obiectivele strategice.
- Presiunea competitivă din partea marilor concurenți globali ar putea limita creșterea în anumite strategii.
De urmărit
- Finalizarea achiziției Coller Capital și integrarea segmentului secondariesQ3 2026
- Evoluția fluxurilor către produsele evergreen pentru private wealth2026
- Ritmul dezinvestițiilor și al câștigurilor de capital din fondurile flagshipnext 10-K
- Evoluția FAUM și a veniturilor din comisioane după includerea secondaries2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
EQT AB este un grup suedez de investiții pe piețele private, listat pe Nasdaq Stockholm în segmentul Large Cap. Grupul administrează fonduri închise și deschise în private equity, infrastructură, real estate și secondaries, și își propune să fie cel mai atractiv actor de private markets la scara sa 1. Veniturile provin din comisioane de management, din comisioane legate de tranzacții și consultanță, din comisioane de performanță și din carried interest și venituri din investiții 1.
Clienții EQT sunt în principal investitori instituționali și, din ce în ce mai mult, investitori de private wealth prin produse evergreen. Grupul a atins peste 1 400 de clienți activi, iar o parte importantă a capitalului atras în fonduri noi provine de la clienți existenți 1.
Achiziția Coller Capital, anunțată în ianuarie 2026, adaugă un segment dedicat secondaries și este așteptată să se finalizeze în trimestrul al treilea din 2026, în baza unor condiții uzuale de închidere 1.
Segmente
Private Capital
Segmentul Private Capital acoperă fonduri de private equity în Europa, America de Nord și Asia, inclusiv Buyout și strategii de creștere. Fondurile emblematice EQT IX, X și XI au ținte de capital de peste 30, respectiv 40 de miliarde EUR, iar EQT XI are un hard cap de 24 miliarde EUR 1.
Infrastructure
Infrastructura este una dintre cele mai importante strategii ale grupului, cu fonduri închise și strategii deschise precum Active Core Infrastructure. Investiția Kodiak Gas Services a fost finalizată prin dezinvestiții după listare, ilustrând capacitatea grupului de a crea valoare pe piețele publice 1.
Secondaries
Secondaries va deveni un segment separat după finalizarea achiziției Coller Capital, cu un FAUM de aproximativ 33 miliarde USD și un obiectiv de dublare a FAUM al Coller în mai puțin de patru ani 1.
Piața în context
Capitalul instituțional se concentrează tot mai mult în jurul managerilor cu scară mare, care pot oferi multiple strategii într-un singur parteneriat. Potrivit raportului, circa două treimi dintre clienții EQT au investit într-o singură strategie în ultimii cinci ani, ceea ce creează oportunități de aprofundare a relațiilor 1.
Piața de private wealth și produsele evergreen se extind rapid, EQT având cinci produse evergreen active la sfârșitul lui 2025 și anunțând încă o structură în ianuarie 2026. Dacă această tendință se menține, fluxurile către structurile deschise ar putea deveni o sursă tot mai importantă de capital 1.
Tendințe
- Consolidarea capitalului către managerii marivânt din spate
Investitorii instituționali concentrează relațiile la câțiva gestionari cu scară mare, ceea ce poate favoriza platforme complete precum EQT.
- Expansiunea produselor evergreenmixt
Fondurile deschise pentru private wealth extind baza de investitori, dar presupun lichiditate și reglementare mai complexe.
- Lichiditate prin secondaries și vânzări pe piața publicămixt
Cererea pentru soluții de lichiditate poate susține activitatea de secondaries, însă o piață publică volatilă ar putea încetini dezinvestițiile.
- Ritmul tranzacțiilor și valorificarea activelorvânt din față
O reluare a activității de tranzacții ar putea sprijini comisioanele legate de tranzacții și randamentele de exit, dar întârzierile ar putea afecta veniturile din performanță.
Poziția concurențială
EQT concurează cu alte mari case de private markets pentru capitalul instituțional și de private wealth, inclusiv prin strategii similare în buyout, infrastructură și secondaries. Pe măsură ce investitorii preferă manageri cu scară mare, avantajul de scară al EQT ar putea conta, însă competiția pentru fondri noi rămâne intensă.
Achiziția Coller Capital poate crește competitivitatea în secondaries, unde concurența este strâns legată de expertiza specializată și de scara fondurilor, aspecte pe care grupul le amplifică prin integrare.
- BlackstoneBX
Actor global de private markets cu fonduri în real estate, credit și private equity, concurează cu EQT pentru clienții instituționali.
- KKRKKR
Grup investițional cu operațiuni în private equity, infrastructură și credit, concurent direct pentru capitalul de scară mare.
- Apollo Global ManagementAPO
Platformă de alternative investments cu accent pe credit privat și strategii de asigurare, concurentă pe segmentul de private wealth.
- Brookfield Asset Management
Manager global de infrastructură și real estate, concurent în segmentele de infrastructură ale EQT, cu prezență la nivel mondial.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / EQT AB · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.