olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Estoril-Sol, SGPS, S.A. ESON.LS

Portugalia · Euronext Lisbon · ISIN PTESO0AM0000 · Verticală: Companii listate din Portugalia

2,70EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Estoril-Sol, SGPS, S.A. este un grup portughez care operează casinouri concesionate, precum Casino Estoril, Lisboa și Póvoa, plus o activitate de joc online. Raportul anual pentru 2025 arată un grup cu aproximativ 1.088 de angajați și accent pe conformitate, protecția datelor și controlul riscurilor, ceea ce contează pentru stabilitatea unei activități puternic reglementate.

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Estoril-Sol, SGPS, S.A. (ESON.LS) costa 2,70 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 32,2 mil EUR, randament al dividendului 30,63 %, beta -0,07, interval pe 52 de săptămâni 2,70–4,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
32,2 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,12 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-78,52 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
30,63 %
DPS 12 luni 0,83
Beta (2 ani)
-0,07
Volatilitate (1 an) 99 %
Interval 52 săpt.
2,704,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,36 – 3,41
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 36,1 %
SMA 50 / 200
3,13 / 3,82
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−15,6 %−1,0 %−14,6 pp—
3 luni−20,1 %−3,9 %−16,2 pp—
6 luni−32,2 %+7,2 %−39,3 pp—
De la început de an−13,5 %+6,6 %−20,0 pp—
1 anindisponibil+9,1 %indisponibil−9,2 %
3 ani−63,5 %+47,9 %−111,5 pp+21,0 %
5 ani−55,7 %+43,3 %−99,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,6 %
04 nov. 2025 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−66,7 %
15 mai 2023 → 13 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri127,3 mil124,3 mil
Venituri an/anindisponibil−2,4 %
Profit net-12,1 mil-25,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,01-2,12
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-9,5 %-20,3 %
Flux de numerar liber17,8 mil25,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
86,8 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
93,6 mil EUR
Active totale
299,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,73x
ROE
-23,5 %
ROA
-8,1 %
Marja FCF
20,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
127,3 mil
2025
124,3 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
4,9 mil
2025
-8,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
17,3 mil
2025
17,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
22,2 mil ≈
2025
9,0 mil ≈

esef· 22 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
10,2 mil
2025
9,7 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-4,8 mil
2025
-17,8 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
27,0 mii
2025
20,8 mii

esef· 22 oct. 2026verificat

Profit net
2024
-12,1 mil
2025
-25,3 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,01
2025
-2,12

esef· 22 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,50
2025
0,83

esef· 22 oct. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
88,0 mil
2025
86,8 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
604,3 mii
2025
635,4 mii

esef· 22 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
9,9 mil
2025
9,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Active curente
2024
100,2 mil
2025
99,4 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
56,3 mil
2025
56,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
168,9 mil
2025
142,1 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Active totale
2024
326,3 mil
2025
299,5 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
52,8 mil
2025
57,5 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
204,7 mil
2025
205,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
121,6 mil
2025
93,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
11,9 mil
2025
11,9 mil

esef· 22 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
28,5 mil
2025
30,0 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
10,7 mil
2025
4,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
17,8 mil ≈
2025
25,1 mil ≈

esef· 22 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-44,5 mil
2025
-15,2 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-6,7 mil
2025
-10,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
6,0 mil
2025
9,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-275,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
41,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-6,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-20,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
20,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-25,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-8,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-3,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
39,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-0,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
30,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
4,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
25,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
333,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
2 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
32,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-78,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
78,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
30,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
30,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,70 EUR

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 32,2 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
32,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-25,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-20,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
30,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 22 oct. 2026
verificat 51derivat 4

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
11,25
EUR pe acțiune
Mijloc
12,98
EUR pe acțiune
Sus
15,34
EUR pe acțiune
Preț: 2,70 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 380,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 79,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,25 – 15,34 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)11,25 – 15,34 (Mijloc 12,98)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-20,3 %0 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,9x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x77 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare78,1 %100 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente30,6 %100 (pe interval fix)18 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente39,2 %100 (pe interval fix)12 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie31/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Estoril-Sol, SGPS S.A. (ESON.LS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 124,3 mil EUR în 2025; creștere an/an -2,4 %; marjă netă -20,3 %; ROE -25,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 11,25–15,34 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,98 EUR, prețul de 2,70 EUR lasă un potențial de 380,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 79,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • Randament FCF: 78,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 30,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 39,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: -20,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Portugalia · aceeași țară · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 14,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,2x
P/S
0,3x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−62,0 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−82,8 %)
ROE
-25,2 %
mediana verticalei 10,5 %
sub mediană (−341,1 %)
Marja netă
-20,3 %
mediana verticalei 6,5 %
sub mediană (−414,8 %)
Marja EBIT
-6,9 %
mediana verticalei 8,2 %
sub mediană (−184,7 %)
Venituri an/an
-2,4 %
mediana verticalei -5,7 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
30,6 %
mediana verticalei 6,4 %
peste mediană (+382,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JMT.LSJerónimo Martins Sgps SA11,6 mld18,020,5 %1,8 %+7,6 %−9 % / −18 %
NVG.LSThe Navigator Company, S.A.2,1 mld14,710,5 %7,3 %−5,7 %−2 % / −21 %
SEM.LSSemapa - Sociedade De Investimento E Gestão, Sgps, S.A.1,5 mld9,99,3 %7,4 %−1,6 %+15 % / +43 %
EGL.LSMota - Engil, Sgps S.A.1,4 mld10,244,7 %2,5 %−10,9 %−6 % / +21 %
COR.LSCorticeira Amorim, Sgps, S.A.841,5 mil15,16,6 %6,5 %−8,3 %−6 % / −30 %
CTT.LSCtt - Correios De Portugal S.A.711,3 mil14,020,1 %4,5 %+16,9 %−24 % / +50 %
NBA.LSNovabase - Sociedade Gestora De Participações Sociais S.A.261,1 mil51,08,8 %4,4 %−7,2 %−19 % / +35 %
TDSA.LSTeixeira Duarte, S.A.174,7 mil3,534,1 %7,1 %−8,9 %−38 % / +490 %
ESON.LSEstoril-Sol, SGPS S.A.32,2 mil—-25,2 %-20,3 %−2,4 %−31 % / −63 %
RAM.LSRamada Investimentos E Indústria, S.A.——8,1 %85,9 %+0,6 %−12 % / +2 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ESON.LS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Estoril-Sol, SGPS, S.A. este un grup portughez care operează casinouri concesionate, precum Casino Estoril, Lisboa și Póvoa, plus o activitate de joc online. Raportul anual pentru 2025 arată un grup cu aproximativ 1.088 de angajați și accent pe conformitate, protecția datelor și controlul riscurilor, ceea ce contează pentru stabilitatea unei activități puternic reglementate 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție consolidată în zonele de joc tradiționale și experiență îndelungată în exploatarea casinourilor concesionate 1.
    • Politică financiară orientată spre independență, susținută de fondurile generate intern 1.
    • Sistem de conformitate formalizat, cu cod de conduită, responsabil de conformitate și proceduri de raportare 1.

    Puncte slabe

    • Activitatea depinde de un număr limitat de zone de concesiune, ceea ce concentrează riscul geografic 1.
    • Structura personalului rămâne puternic dezechilibrată din punct de vedere al genului în anumite unități 1.
    • Expunerea la dobânzi variabile la finanțările bancare poate crește sensibilitatea costurilor de finanțare 1.

    Oportunități

    • Dezvoltarea segmentului de joc online ar putea extinde baza de clienți dincolo de unitățile fizice 1.
    • Programele de formare și de diversitate pot consolida angajamentul personalului și atractivitatea companiei 1.
    • Modernizarea sistemelor de identificare și control ar putea reduce costurile de conformitate pe termen lung 1.

    Amenințări

    • Schimbările legislative privind jocul de noroc sau fiscalitatea ar putea modifica substanțial condițiile de operare 1.
    • Riscurile reputaționale legate de spălarea banilor sau corupție pot afecta grav activitatea concesionată 1.
    • Concurența din jocul online, cu operatori nelicențiați local, poate reduce cota de piață 1.

    Riscuri

    • Risc de concesiuneridicat

      Continuitatea activității depinde de contractele de concesie și de respectarea strictă a legislației specifice sectorului 1.

    • Risc de conformitate în combaterea spălării banilorridicat

      Obligațiile de identificare, raportare și păstrare a confidențialității investigațiilor implică riscuri operaționale și juridice 1.

    • Risc de securitate fizicămediu

      Activitatea implică riscuri de securitate pentru clienți, angajați și instalații, gestionate prin servicii interne și externe 1.

    • Risc de protecție a datelormediu

      Colectarea și prelucrarea datelor personale ale clienților necesită respectarea strictă a regulamentului european, cu sancțiuni posibile la încălcare 1.

    • Risc de dobândăscăzut

      Împrumuturile cu dobândă variabilă pot crește costurile financiare dacă nivelul dobânzilor se modifică 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă poziția în zonele de concesiune rămâne stabilă, grupul ar putea beneficia de un flux de numerar previzibil, susținut de experiență și de control intern consolidat 1.
    • Extinderea activității online ar putea genera venituri suplimentare, mai ales dacă cadrul de conformitate este gestionat eficient 1.
    • Politica financiară bazată pe autofinanțare ar putea oferi flexibilitate în perioade de incertitudine economică 1.

    Ce ar strica teza

    • O înăsprire a reglementărilor sau a cerințelor de conformitate ar putea crește costurile și reduce marja operațională 1.
    • Concentrarea geografică a concesiunilor ar putea amplifica impactul oricărui eveniment local asupra rezultatelor grupului 1.
    • Concurența din jocul online ar putea presa cota de piață a unităților fizice dacă clienții migrează către alte platforme 1.

    De urmărit

    • Evoluția contractelor de concesie și a condițiilor de reînnoire2027
    • Rezultatele segmentului de casino online și ponderea sa în veniturinext annual report
    • Costul de conformitate și eventualele sancțiuni din partea autoritățilornext annual report
    • Evoluția structurii costurilor de finanțare cu dobândă variabilănext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul Estoril Sol desfășoară activitatea de joc de fortuna sau azar în baza unor contracte de concesie, în special în zonele de joc Estoril și Póvoa de Varzim, potrivit raportului de gestiune 1. Activitatea include și casinouri fizice și un segment de casino online, iar sediul operațional este legat de Estoril, Portugalia 1. Compania își bazează politica financiară pe independență, susținută în principal de fondurile generate anual, cu instrumente de credit cu dobândă variabilă 1.

    Segmente

    Casinouri fizice (Estoril, Lisboa și Póvoa)

    Casino Estoril și Lisboa, respectiv Casino Póvoa, sunt exploatate sub regim de concesie și supuse unei supravegheri permanente a statului prin Serviciul de Inspecție de Jogo 1. Structura personalului este dominată de bărbați, cu o pondere feminină mai mare în funcțiile de conducere din Póvoa decât în Estoril și Lisboa 1.

    Casino online

    Segmentul online are o componență a personalului mai echilibrată din punct de vedere al genului, comparativ cu casinourile fizice, potrivit datelor privind diversitatea din raport 1. Activitatea este supusă acelorași cerințe de conformitate privind identificarea clienților și combaterea spălării banilor 1.

    Piața în context

    Piața în care operează grupul este cea a jocului de noroc reglementat din Portugalia, unde concesiunile sunt acordate și controlate de stat 1. Sectorul este strict supravegheat, iar cadrul legal include obligații de identificare a clienților, de raportare a operațiunilor suspecte și de protecție a datelor cu caracter personal 1.

    Poziția concurențială

    Grupul concurează în principal cu alți operatori de casinouri din Portugalia și cu platforme de joc online active pe piața locală, în condițiile unei concesiuni limitate geografic 1. Sursele furnizate nu identifică în detaliu concurenții după cotă de piață.

    • Alți operatori de casinouri concesionate din Portugalia

      Concurenți locali în aceleași zone de joc, date nedetaliate în sursă 1.

    • Operatori de casino online cu licență în Portugalia

      Concurență pe segmentul digital, unde reglementarea și marketingul influențează cota de piață 1.

    • Casinouri din alte destinații turistice europene

      Concurență indirectă pentru turiștii care aleg destinații de joc 1.

    • Platforme internaționale de pariuri și jocuri online

      Concurență de la operatori fără prezență fizică în Portugalia, care pot atrage clienți digitali 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Estoril-Sol, SGPS, S.A. · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.