olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Eutelsat Communications ETL.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0010221234 · Verticală: Companii listate din Franța

1,80EUR+0,90 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Eutelsat Communications este un operator european de satelieți care furnizează capacitate de difuzare TV, conectivitate broadband și servicii pentru guverne și operatori de telecomunicații. Compania este relevantă acum, pe fondul maturizării difuzării prin satelit și al concurenței crescute din partea constelațiilor pe orbită joasă, cu un număr de foyers conectate la Internet prin satelit în creștere rapidă în ultimii ani, de la 4,2 milioane de gospodării în 2023.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Eutelsat Communications (ETL.PA) costa 1,80 EUR (+0,90 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld EUR, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 1,37–4,51 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld EUR
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,52 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-29,04 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,64
Volatilitate (1 an) 75 %
Interval 52 săpt.
1,374,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,2
neutru
Bollinger (20, 2)
1,37 – 2,14
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 43,9 %
SMA 50 / 200
1,74 / 2,27
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,05 / 0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+20,1 %−0,6 %+20,7 pp—
3 luni−15,9 %−4,2 %−11,8 pp—
6 luni−36,6 %+4,3 %−40,9 pp—
De la început de an+5,6 %+7,5 %−1,9 pp—
1 an−44,0 %+9,9 %−53,9 pp−6,8 %
3 ani−59,8 %+49,8 %−109,6 pp−15,9 %
5 ani−85,7 %+42,8 %−128,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−69,6 %
28 mai 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−91,2 %
15 nov. 2021 → 21 feb. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−32,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2023202420252026
Venituri1,1 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld
Venituri an/anindisponibil+7,2 %+2,5 %−0,6 %
Profit net314,9 mil-309,9 mil-1,1 mld-457,3 mil
Profit net an/anindisponibil−198,4 %indisponibilindisponibil
EPS diluat1,27-0,74-2,27-0,52
EPS diluat an/anindisponibil−158,5 %indisponibilindisponibil
netă %27,8 %-25,5 %-87,0 %-37,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
1,8 mld EUR
Datorie financiară
2,9 mld EUR
Datorie netă
1,1 mld EUR
Capitaluri proprii
3,7 mld EUR
Active totale
8,1 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,78x
Lichiditate curentă
2,87x
ROE
-14,4 %
ROA
-6,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld
2026
1,2 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
205,3 mil
2025
241,8 mil
2026
239,9 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
1,0 mld ≈
2025
1,0 mld ≈
2026
996,0 mil ≈

esef· 28 oct. 2026derivat

Profit operațional
2024
-191,4 mil
2025
-909,2 mil
2026
-220,1 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
702,1 mil
2025
808,3 mil
2026
699,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
510,7 mil ≈
2025
-100,9 mil ≈
2026
479,2 mil ≈

esef· 28 oct. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
-315,2 mil
2025
-1,1 mld
2026
-452,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-28,3 mil
2025
-6,7 mil
2026
1,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit net
2024
-309,9 mil
2025
-1,1 mld
2026
-457,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,74
2025
-2,27
2026
-0,52

esef· 28 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,00
2025
0,00
2026
0,00

esef· 28 oct. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
837,4 mil
2025
517,8 mil
2026
1,8 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
39,4 mil
2025
116,1 mil
2026
88,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active curente
2024
1,3 mld
2025
1,6 mld
2026
2,4 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
1,3 mld
2025
664,9 mil
2026
757,0 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
472,9 mil
2025
381,6 mil
2026
326,8 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active totale
2024
8,5 mld
2025
7,0 mld
2026
8,1 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
2,8 mld
2025
2,5 mld
2026
2,9 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
761,3 mil
2025
1,1 mld
2026
826,8 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
3,9 mld
2025
2,7 mld
2026
3,7 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
418,2 mil
2025
474,7 mil
2026
872,7 mil

esef· 28 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Investiții (capex)
2024
463,2 mil
2025
—
2026
—

esef· 23 oct. 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2024
90,4 mil
2025
-410,1 mil
2026
-532,5 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-242,2 mil
2025
-288,9 mil
2026
1,3 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
1,0 mil
2025
-100,0 mii
2026
0

esef· 28 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
-800,0 mii
2026
600,0 mii

esef· 28 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
80,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
38,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-17,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-37,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-14,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-6,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-3,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-3,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
155 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-29,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,80 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-14,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-37,0 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 28 oct. 2026
verificat 96derivat 8

Scorul pe grupe

56 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
2,12
EUR pe acțiune
Mijloc
3,03
EUR pe acțiune
Sus
4,74
EUR pe acțiune
Preț: 1,80 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 68,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 40,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,12 – 4,74 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA2,12 – 4,74 (Mijloc 3,03)
    4 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 6,2x – 11,0x
    ABEO.PA, AI.PA, ANTIN.PA, ATE.PA
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-3,9 %10 (față de colegi)19 %
Marja netă · Calitate-37,0 %23 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,0 %25 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,3x29 (față de colegi)19 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,9x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare5,6x80 (față de colegi)19 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %1 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie49/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial80/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EUTELSAT COMMUNICATIONS (ETL.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld EUR în 2026; creștere an/an -0,6 %; marjă netă -37,0 %; ROE -14,4 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.

Intervalul de valoare estimat este 2,12–4,74 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,03 EUR, prețul de 1,80 EUR lasă un potențial de 68,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,9x
  • EV/EBITDA: 5,6x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -3,9 %
  • Marja netă: -37,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 3,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 2,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
5,6x
mediana verticalei 6,3x
sub mediană (−10,1 %)
P/S
1,3x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+148,5 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−59,6 %)
ROE
-14,4 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−446,8 %)
Marja netă
-37,0 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−3.383,1 %)
Marja EBIT
-17,8 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−660,7 %)
Venituri an/an
-0,6 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−206,5 %)
Datorie netă/EBITDA
2,3x
mediana verticalei -1,2x
peste mediană
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ETL.PAEutelsat Communications1,6 mld—-14,4 %-37,0 %−0,6 %−17 % / −52 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ETL.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Eutelsat Communications este un operator european de satelieți care furnizează capacitate de difuzare TV, conectivitate broadband și servicii pentru guverne și operatori de telecomunicații. Compania este relevantă acum, pe fondul maturizării difuzării prin satelit și al concurenței crescute din partea constelațiilor pe orbită joasă, cu un număr de foyers conectate la Internet prin satelit în creștere rapidă în ultimii ani, de la 4,2 milioane de gospodării în 2023 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Flotă de sateliți geostaționari cu poziție consolidată în difuzare și o bază de clienți stabilă pe contracte pe termen lung.
    • Acces la o constelație LEO prin integrarea OneWeb, cu drepturi prioritare asupra spectrului conform reglementărilor ITU.
    • Prezență internațională și expunere la piețe emergente cu cerere pentru conectivitate.

    Puncte slabe

    • Dependența de difuzarea TV, un segment matur în care volumele se contractă în Europa și America de Nord.
    • Investiții mari necesare pentru noile generații de sateliți, care ar putea afecta flexibilitatea financiară.
    • Riscul de obsolescență tehnologică, având în vedere durata lungă de dezvoltare și lansare a sateliților.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru Internet de mare viteză în zone rurale și izolate, unde rețelele terestre sunt absente.
    • Adoptarea UHD și a serviciilor hibride de televiziune conectată poate susține veniturile din difuzare.
    • Contracte cu guvernele și cu operatorii de rețele pentru conectivitate sigură și rezilientă.

    Amenințări

    • Concurența din partea constelațiilor LEO, care ar putea reduce prețurile și cota de piață.
    • Riscuri de interferențe și de contestare a drepturilor asupra spectrului în cadrul reglementării internaționale.
    • Instabilitatea geopolitică și sancțiunile, care ar putea limita accesul la piețe și la echipamente.

    Riscuri

    • Concurență și presiune asupra prețurilorridicat

      Concurenții cu resurse mai mari sau cu constelații LEO ar putea reduce prețurile și pierde clienți pentru companie.

    • Acces la spectru și interferențeridicat

      Drepturile prioritare asupra spectrului ar putea fi contestate, iar interferențele din constelațiile LEO ar putea afecta serviciile geostaționare.

    • Factori geopolitici și macroeconomicimediu

      Conflictele, sancțiunile și inflația ar putea reduce cererea și perturba lanțul de aprovizionare, mai ales în piețele emergente.

    • Performanța flotei și lansărilemediu

      Defectarea unui satelit sau întârzierile la lansare ar putea genera pierderi de venituri și costuri neprevăzute.

    • Securitate ciberneticăscăzut

      Atacurile asupra infrastructurii terestre sau a sateliților ar putea întrerupe serviciile și afecta reputația.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru conectivitate în zonele neacoperite de rețelele terestre continuă să crească, poziția companiei în segmentul satelitar ar putea susține creșterea veniturilor.
    • Integrarea OneWeb și drepturile asupra spectrului ar putea oferi un avantaj competitiv în constelațiile pe orbită joasă.
    • Contractele pe termen lung în difuzare ar putea asigura un flux de numerar relativ stabil în timp ce segmentele de conectivitate cresc.

    Ce ar strica teza

    • Dacă Starlink și alte constelații își extind rapid oferta, Eutelsat ar putea pierde clienți și ar putea fi nevoită să reducă prețurile.
    • Contracția difuzării în țările mature ar putea reduce volumul principal de venituri, mai ales dacă compresia semnalului se accelerează.
    • Investițiile necesare pentru noi sateliți ar putea presa bilanțul și limita capacitatea de a finanța creșterea.

    De urmărit

    • Evoluția pieței de difuzare în Europa și pătrunderea HD2026
    • Calendarul de lansare a sateliților LEO și stadiul coordonării spectrului2026
    • Ritmul de creștere al conectivității în Africa subsaharianănext 10-K
    • Impactul concurenței din partea constelațiilor LEO asupra prețurilor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Eutelsat Communications exploatează o flotă de sateliți geostaționari și, pe lângă aceasta, dezvoltă o constelație pe orbită joasă (LEO) prin integrarea OneWeb. Activitatea se împarte între servicii de difuzare (Broadcast), aplicații de conectivitate fixă și mobilă și servicii guvernamentale. Clienții sunt operatori de televiziune, furnizori de Internet, companii și instituții publice din Europa, Africa și alte regiuni emergente 1.

    Grupul are o prezență internațională, cu o parte importantă a veniturilor generată în piețe emergente, unde cererea pentru acces la Internet prin satelit și pentru servicii de televiziune este susținută de lipsa infrastructurii terestre. Modelul de afaceri combină contracte pe termen lung pentru capacitate satelitară cu vânzări de servicii de conectivitate către utilizatori finali și distribuitori 1.

    Structura de guvernanță include un acționariat cu participare publică semnificativă, reprezentată de statul francez, ceea ce influențează deciziile strategice și de finanțare ale companiei 1.

    Segmente

    Broadcast (difuzare TV)

    Este cel mai mare segment al piței de servicii prin satelit, cu aproximativ 2 900 de repetoare la nivel mondial și 40 % din volumul de capacitate. În Europa piața este considerată matură și ușor în contracție, în timp ce în Africa subsahariană cererea de capacitate și pătrunderea HD cresc 1.

    Conectivitate (GEO și NGSO)

    Segmentul aplicațiilor de conectivitate este considerat unul dintre cele mai mari potențiale de creștere pe termen mediu și lung. Sateliții de mare capacitate și constelațiile pe orbită joasă extind oferta de Internet în zone unde infrastructura terestră este absentă sau costisitoare 1.

    Servicii guvernamentale și rețele

    Companiile și guvernele folosesc capacitatea satelitară pentru conectivitate sigură, comunicații de urgență și rețele dedicate. Sursele analizate descriu acest segment ca o componentă complementară, mai puțin detaliată decât difuzarea și conectivitatea 1.

    Piața în context

    Piața difuzării prin satelit se află în maturitate în țările dezvoltate, unde creșterea rezultată din trecerea la Înaltă Definiție și Ultra Înaltă Definiție compensează parțial scăderea numărului de canale. Piețele emergente au un potențial mai mare, dar cererea de capacitate pentru difuzare se stabilizează în majoritatea regiunilor. Conform analizelor citate în rapoarte, în anumite zone ale Africii subsahariene cererea ar putea crește moderat în următorii ani 1.

    Piața conectivității prin satelit crește mai rapid, dar este tot mai competitivă: sateliții de mare capacitate reduc costul pe unitate, iar constelațiile LEO atrag utilizatori prin oferte directe. Dinamica depinde de viteza cu care operatorii terestri își extind rețelele și de politicile de reglementare privind spectrul 1.

    Tendințe

    • Trecerea la Înaltă Definițievânt din spate

      Creșterea pătrunderii HD și apariția UHD cresc cererea de capacitate per canal, ceea ce ar putea susține veniturile din difuzare în pieței emergente.

    • Compresie mai eficientă a semnaluluivânt din față

      Standardele DVB-S2 și MPEG-4 permit transmiterea a mai multe canale pe același transponder, reducând cererea de capacitate pe canal.

    • Constelații pe orbită joasămixt

      Creșterea rapidă a abonaților la servicii LEO extinde piața conectivității, dar poate reduce cota sateliților geostaționari în zonele concurențiale.

    • Extinderea în piețe emergentevânt din spate

      Lipsa infrastructurii terestre în Africa și Asia deschide oportunități de creștere a conectivității prin satelit, dacă accesul la licențe și la spectru rămâne favorabil.

    Poziția concurențială

    Principalii concurenți pe segmentul GEO sunt operatori precum SES și Intelsat, iar pe anumite aspecte Inmarsat și ViaSat. Concurența vine și din partea furnizorilor de servicii din constelații LEO, precum Starlink, Kuiper sau constelațiile chinezești, precum și din rețelele terestre cu fibră, DSL și 4G/5G 1.

    Unii concurenți beneficiază de subvenții sau avantaje fiscale pe piața internă și dispun de resurse financiare mai mari, ceea ce le-ar putea permite să își adapteze prețurile și tehnologia mai rapid. Un nou satelit poate dura ani până la exploatare, ceea ce face recuperarea rapidă a avantajului tehnologic dificilă 1.

    • SES

      Operator de satelți GEO, citat ca principal concurent direct pe segmentul geostaționar în documentul analizat.

    • Intelsat

      Operator de satelți GEO citat drept concurent pe segmentul geostaționar.

    • Starlink

      Constelație LEO care domină creșterea pieței conectivității prin satelit, cu strategie de servicii directe către consumatori.

    • ViaSat

      Concurent citat pe anumite aspecte ale pieței de servicii prin satelit.

    Știri și depuneri

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Eutelsat Communications (ETL.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw