olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

EXEL Industries EXE.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0004527638 · Verticală: Companii listate din Franța

17,50EUR+1,74 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

EXEL Industries proiectează și produce echipamente de pulverizare și arrachage de betteraves, dar și articole de grădină, ambarcațiuni și soluții de pulverizare industrială. În exercițiul 2024-2025 cifra de afaceri a scăzut la 983 M EUR, pe fondul unei cereri agricole mai slabe, iar marja EBITDA s-a redus la 6,9 %.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea EXEL Industries (EXE.PA) costa 17,50 EUR (+1,74 % într-o zi), cu capitalizare 118,4 mil EUR, P/E 7,3 pe un EPS diluat de 2,40 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,60 %, beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 16,45–40,50 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
118,4 mil EUR
acțiuni la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
7,3
EPS diluat TTM 2,40 · TTM până la 30 sept. 2025
E/P (TTM)
13,71 %
TTM până la 30 sept. 2025
Randament dividend
6,60 %
DPS 12 luni 1,15
Beta (2 ani)
-0,01
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
16,4540,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,6
neutru
Bollinger (20, 2)
16,54 – 17,56
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 6,0 %
SMA 50 / 200
18,15 / 26,48
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,19 / -0,33
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,0 %−0,6 %+2,7 pp—
3 luni−13,4 %−4,2 %−9,2 pp—
6 luni−43,2 %+4,3 %−47,5 pp—
De la început de an−55,8 %+7,5 %−63,3 pp—
1 an−50,4 %+9,9 %−60,3 pp−6,8 %
3 ani−59,7 %+49,8 %−109,5 pp−15,9 %
5 ani−77,6 %+42,8 %−120,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−59,4 %
10 dec. 2025 → 09 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,6 %
17 ian. 2022 → 09 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−25,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,3, mediană 10,8, max 14,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,1 mld1,1 mld983,0 mil
Venituri an/anindisponibil+0,5 %−10,6 %
Profit net42,5 mil31,2 mil16,2 mil
Profit net an/anindisponibil−26,7 %−47,9 %
EPS diluat6,304,602,40
EPS diluat an/anindisponibil−27,0 %−47,8 %
netă %3,9 %2,8 %1,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
41,8 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
467,3 mil EUR
Active totale
840,4 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,84x
ROE
3,5 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
983,0 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
70,7 mil
2024
55,1 mil
2025
37,2 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
27,6 mil
2024
30,0 mil
2025
31,2 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

EBITDA
2023
98,2 mil ≈
2024
85,1 mil ≈
2025
68,4 mil ≈

esef· 14 ian. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
60,6 mil
2024
43,0 mil
2025
21,8 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,0 mil
2024
12,6 mil
2025
5,9 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Profit net
2023
42,5 mil
2024
31,2 mil
2025
16,2 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
6,30
2024
4,60
2025
2,40

esef· 14 ian. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,06
2024
1,57
2025
1,15

esef· 14 ian. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
64,9 mil
2024
50,2 mil
2025
41,8 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
298,8 mil
2024
296,0 mil
2025
271,2 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Active curente
2023
580,5 mil
2024
555,2 mil
2025
513,4 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
160,2 mil
2024
172,4 mil
2025
176,5 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
71,7 mil
2024
72,4 mil
2025
71,5 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
23,6 mil
2024
19,8 mil
2025
15,4 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Active totale
2023
889,0 mil
2024
887,3 mil
2025
840,4 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
334,2 mil
2024
316,6 mil
2025
279,3 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
889,0 mil
2024
887,3 mil
2025
—

esef· 14 ian. 2025verificat

Capital propriu
2023
444,1 mil
2024
464,4 mil
2025
467,3 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
6,7 mil
2024
6,8 mil
2025
6,8 mil

esef· 14 ian. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
82,6 mil
2024
49,5 mil
2025
70,8 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-20,5 mil
2024
-28,2 mil
2025
-24,2 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-57,5 mil
2024
-33,4 mil
2025
-53,4 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Dividende plătite
2023
7,1 mil
2024
10,7 mil
2025
7,8 mil

esef· 14 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-32,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-47,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-47,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
3,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROA
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Rata de distribuire (EPS)
48,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
70,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
103,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
118,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
7,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
7,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

17,50 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 118,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
118,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
7,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
3,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2025
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2025
Sursă: esefpublicat 14 ian. 2026
verificat 69derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
21,16
EUR pe acțiune
Mijloc
29,61
EUR pe acțiune
Sus
46,47
EUR pe acțiune
Preț: 17,50 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 69,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 40,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,70 – 71,52 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E26,62 – 71,52 (Mijloc 41,11)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)15,70 – 21,41 (Mijloc 18,12)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,7 %56 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x87 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare7,3x83 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,6 %94 (pe interval fix)23 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial87/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial56/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial94/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EXEL INDUSTRIES (EXE.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 983,0 mil EUR în 2025; creștere an/an -10,6 %; marjă netă 1,7 %; ROE 3,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 21,16–46,47 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,61 EUR, prețul de 17,50 EUR lasă un potențial de 69,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,8x
  • P/E (TTM): 7,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,3x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−60,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−76,5 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−75,9 %)
ROE
3,5 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−15,8 %)
Marja netă
1,7 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+46,6 %)
Marja EBIT
3,8 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+19,1 %)
Venituri an/an
-10,6 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−1.897,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
6,6 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+287,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
EXE.PAExel Industries118,4 mil7,33,5 %1,7 %−10,6 %−53 % / −63 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EXE.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
9,36
Randament total -42 % · Pe an -42 %
16,63
Randament total 1 % · Pe an 1 %
25,16
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
7,43
Randament total -45 % · Pe an -18 %
15,00
Randament total 4 % · Pe an 1 %
25,16
Randament total 67 % · Pe an 19 %
5 ani
5,90
Randament total -47 % · Pe an -12 %
13,54
Randament total 6 % · Pe an 1 %
25,16
Randament total 82 % · Pe an 13 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,75
  • Marja netă± 2,63
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,37
  • Diluare anuală± 0,22

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

EXEL Industries proiectează și produce echipamente de pulverizare și arrachage de betteraves, dar și articole de grădină, ambarcațiuni și soluții de pulverizare industrială. În exercițiul 2024-2025 cifra de afaceri a scăzut la 983 M EUR 1, pe fondul unei cereri agricole mai slabe, iar marja EBITDA s-a redus la 6,9 % 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg de mărci, desene și brevete care susțin poziția pe piețele de nișă 1.
  • Diversificare pe mai multe activități, astfel încât creșterea din grădină și din industrie compensează parțial slăbiciunea din agricultură 1.
  • Rețele de distribuție bine structurate și relații consolidate cu clienți industriali mari 1.

Puncte slabe

  • Dependență importantă de ciclul agricol, în care volumele au scăzut sever în exercițiul 2024-2025 1.
  • Reducerea EBITDA-ului și a rezultatului net arată sensibilitatea marjelor la scăderea volumelor 1.
  • Cheltuielile financiare ridicate și efectele de curs valutar au redus randamentul final pentru acționari 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru pulverizarea de precizie și pentru reducerea consumului de produse fitosanitare 1.
  • Extinderea în aplicații de înaltă valoare, precum agroalimentarul, sănătatea și energiile regenerabile 1.
  • Investițiile industriale în economii emergente pot deschide noi piețe pentru pulverizarea industrială 1.

Amenințări

  • Prudența prelungită a agricultorilor și reducerea stocurilor distribuitorilor ar putea menține volumele scăzute 1.
  • Incertitudinea politicilor tarifare din Statele Unite poate afecta comenzile în America de Nord 1.
  • Creșterea costurilor materiilor prime și a intrărilor ar putea reduce marjele în perioadele următoare 1.

Riscuri

  • Dependența de agriculturăridicat

    Ponderea agriculturii în cifra de afaceri face grupul sensibil la ciclurile de investiții ale fermierilor 1.

  • Scăderea marjelorridicat

    Reducerea EBITDA-ului arată că volumele mai mici nu sunt compensate integral de economiile de costuri 1.

  • Expunerea la curs valutarmediu

    Efectele de curs valutar nefavorabile au atenuat beneficiul scăderii costului datoriei 1.

  • Politici comercialemediu

    Incertitudinea tarifară din Statele Unite poate amâna deciziile de investiții ale clienților 1.

  • Costurile materiilor primescăzut

    Creșterea costurilor intrărilor poate reduce rentabilitatea activităților cu volume mari 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea agricolă își revine, volumele din pulverizare și arrachage ar putea reveni rapid, având în vedere baza instalată și rețelele de distribuție 1.
  • Activitățile de grădină și industrie au arătat creștere sau stabilitate, ceea ce sprijină diversificarea veniturilor 1.
  • Reducerea datoriei nete și îmbunătățirea generării de numerar pot da grupului mai multă flexibilitate pentru investiții 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă atitudinea de așteptare a agricultorilor persistă, scăderea volumelor ar putea continua și în perioadele următoare 1.
  • Reducerea rezultatului net și a EBITDA-ului arată că structura de costuri nu s-a adaptat complet la scăderea cifrei de afaceri 1.
  • Efectele de curs valutar și cheltuielile financiare ar putea continua să limiteze profitabilitatea 1.

De urmărit

  • Evoluția comenzilor de mașini agricole noi în Europa și America de NordQ1 2026
  • Marja EBITDA recurentă și efectul măsurilor de reducere a costurilornext annual report
  • Evoluția datoriei nete și a generării de numerar după reducerea capitalului circulant2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul are ca origine industria agroechipamentelor și este organizat pe patru activități: pulverizare agricolă, arrachage de betteraves, loisirs (grădină și nautică) și industrie (pulverizare industrială). Produsele sunt vândute prin rețele de revânzători, distribuitori agreați și integratori, precum și direct către marii clienți din industria auto și nu numai 1. Producția este organizată în insule autonome cu flux tras, pe situri din Europa, America de Nord, Asia și Australia 1.

Exercițiul 2024-2025 a fost marcat de scăderea volumelor în agricultură și de o reducere a EBITDA-ului recurent, în timp ce activitățile de grădină și nautică au crescut. Grupul a redus datoria netă și a continuat investițiile în situri industriale, inclusiv în noile clădiri de la Stains 1. Inovația este un element central, cu familii de brevete, mărci și desene protejate și cu cheltuieli de cercetare-dezvoltare în jurul a 4,5 % din cifra de afaceri 1.

Structura grupului se bazează pe holding, care coordonează proprietatea intelectuală și dezvoltarea produselor, în timp ce filialele își definesc strategiile tehnologice în funcție de propriile piețe 1. Această organizare permite o valorificare comună a activelor necorporale.

Segmente

Pulverizare agricolă

Cea mai afectată activitate în exercițiul 2024-2025, cu o scădere a cifrei de afaceri de 19,9 % 1. Distribuitorii și-au redus stocurile și comenzile de mașini noi, iar piețele din Australia și America de Nord au fost cele mai dificile 1.

Loisirs și Industrie

Activitatea de grădină a crescut constant, sprijinită de sezonul favorabil din Regatul Unit, iar nautica a avut dezvoltări pe segmentul de ambarcațiuni de lux 1. Pulverizarea industrială a fost în general stabilă, cu creșteri în aplicațiile electrostatice și în proiecte 1.

Piața în context

Piața agricolă a intrat într-o perioadă de prudență după doi ani de activitate ridicată, cu agricultorii și distribuitorii atenți la costuri și la incertitudinea politicilor comerciale ale administrației americane 1. Industria, în schimb, investește în fabrici noi în economii emergente și caută soluții care să îi crească productivitatea, ceea ce susține cererea pentru pulverizarea de precizie 1.

Tendințe

  • Prudența agricultorilorvânt din față

    Scăderea comenzilor de mașini agricole după două ani de creștere ar putea prelungi presiunea asupra volumelor, dacă atitudinea de așteptare continuă 1.

  • Pulverizarea de precizievânt din spate

    Tehnologiile de precizie, cum ar fi senzorii de detectare a plantelor, pot reduce consumul de produse fitosanitare și sprijini cererea pentru echipamente avansate 1.

  • Cererea industrială în economii emergentevânt din spate

    Investițiile industriale în zone cu creștere rapidă a cererii pot sprijini vânzările de pulverizare industrială, dacă Europa de Vest își revine 1.

  • Costuri și politici comercialemixt

    Creșterea costurilor intrărilor și incertitudinea tarifară pot limita investițiile clienților din agricultură și din regiunile sensibile la comerț 1.

Poziția concurențială

Grupul activează în nișe specializate, unde concurența vine atât de la producători globali de echipamente agricole și industriale, cât și de la jucători regionali. Sursa oferită nu identifică explicit concurenți, astfel că analiza se limitează la contextul de piață descris în documentul de înregistrare 1.

  • Producători globali de agroechipamente

    Concurenți pe pulverizare și arrachage; sursa nu îi numește, iar prezența lor pe piețele grupului nu este detaliată în documentul consultat 1.

  • Producători specializați în pulverizare industrială

    Concurenți pe aplicațiile electrostatice și de vopsire, unde grupul are o poziție consolidată prin filiala sa de specialitate 1.

  • Producători de articole de grădină

    Concurenți pe irigație și echipamente de grădinărit, segment în care grupul a înregistrat creșteri în exercițiul analizat 1.

  • Șantiere și producători nautici de lux

    Concurenți pe ambarcațiuni de plăcere de înaltă gamă, unde designul și detaliile tehnice sunt diferențiatorii principali 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-09-30 (ESEF) · SEC / EXEL Industries · 30 sept. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

EXEL Industries (EXE.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw