olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Fabege AB FABG.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0011166974 · Verticală: Companii listate din Suedia

67,20SEK+0,90 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Fabege este unul dintre cele mai mari companii imobiliare din Suedia, care deține, dezvoltă și administrează clădiri comerciale concentrate în regiunea Stockholm. Pentru 2026 conducerea vede o finanțare mai solidă, dar piața de birouri rămâne dificilă, cu vacanțe ridicate la nivelul de de 14 procente din portofoliu și cu închirieri încă sub așteptări.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Fabege AB (FABG.ST) costa 67,20 SEK (+0,90 % într-o zi), cu capitalizare 21,1 mld SEK, randament al dividendului 2,91 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 62,90–85,25 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
21,1 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,11 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-1,65 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,91 %
DPS 12 luni 1,96
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
62,9085,25

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
62,72 – 66,71
peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 6,2 %
SMA 50 / 200
67,20 / 75,28
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,28 / -0,77
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,3 %−0,6 %+2,9 pp—
3 luni−11,2 %−4,2 %−7,0 pp—
6 luni−14,8 %+4,3 %−19,2 pp—
De la început de an−18,6 %+7,5 %−26,1 pp—
1 an−17,7 %+9,9 %−27,6 pp−8,5 %
3 ani−24,9 %+49,8 %−74,8 pp+12,3 %
5 ani−55,2 %+42,8 %−98,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,2 %
09 feb. 2026 → 12 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−60,7 %
19 nov. 2021 → 12 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−14,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri3,9 mld3,7 mld3,8 mld
Venituri an/anindisponibil−6,6 %+2,4 %
Profit net-5,5 mld-213,0 mil-348,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-17,54-0,68-1,11
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-140,4 %-5,8 %-9,3 %
Flux de numerar liberindisponibil1,6 mld1,7 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
30,0 mil SEK
Datorie financiară
34,4 mld SEK
Datorie netă
34,4 mld SEK
Capitaluri proprii
37,5 mld SEK
Active totale
83,1 mld SEK
Datorie / capitaluri
0,92x
Lichiditate curentă
0,16x
ROE
-0,9 %
ROA
-0,4 %
Marja FCF
46,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
3,9 mld
2024
3,7 mld
2025
3,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
2,5 mld
2024
2,5 mld
2025
2,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-7,4 mld
2024
-89,0 mil
2025
-508,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,0 mil
2024
0
2025
0

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-5,5 mld
2024
-213,0 mil
2025
-348,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-17,54
2024
-0,68
2025
-1,11

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,80
2024
2,00
2025
1,96

esef· 26 oct. 2026derivat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
85,0 mil
2024
64,0 mil
2025
30,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
1,7 mld
2024
2,2 mld
2025
1,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
30,0 mil
2024
34,0 mil
2025
32,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
205,0 mil
2024
205,0 mil
2025
205,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
83,2 mld
2024
84,1 mld
2025
83,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
7,2 mld
2024
2,7 mld
2025
9,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
25,8 mld
2024
31,7 mld
2025
25,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
8,5 mld
2024
3,8 mld
2025
10,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
39,2 mld
2024
38,4 mld
2025
37,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
314,6 mil
2024
313,2 mil
2025
313,5 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
17,0 mil
2025
11,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
1,6 mld ≈
2025
1,7 mld ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-332,0 mil
2024
-2,5 mld
2025
-1,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,2 mld
2024
805,0 mil
2025
-589,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
881,0 mil
2024
613,0 mil
2025
613,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
5,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
7,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
70,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
37,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
46,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
35,4 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
34,4 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,7 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
11,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,7 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
21,1 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
55,5 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
5,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
39,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
14,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
12,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
8,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

67,20 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 21,1 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
21,1 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 73derivat 5

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate1,7 %17 (față de colegi)26 %
    Marja netă · Calitate-9,3 %14 (față de colegi)16 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare8,2 %100 (pe interval fix)21 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,9 %42 (pe interval fix)16 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente35,4 %100 (pe interval fix)11 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Fabege AB (FABG.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld SEK în 2025; creștere an/an 2,4 %; marjă netă -9,3 %; ROE -0,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 19,18–23,69 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 21,20 SEK, prețul de 67,20 SEK lasă un potențial de -68,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -217,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randament FCF: 8,2 %
    • Rata de distribuire (FCF): 35,4 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 1,7 %
    • Marja netă: -9,3 %
    • Lichiditatea curentă: 0,2x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    5,6x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+400,6 %)
    P/B
    0,6x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−59,0 %)
    ROE
    -0,9 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−112,4 %)
    Marja netă
    -9,3 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−315,3 %)
    Marja EBIT
    37,8 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+528,8 %)
    Venituri an/an
    2,4 %
    mediana verticalei 1,3 %
    peste mediană (+81,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    2,9 %
    mediana verticalei 2,5 %
    peste mediană (+16,7 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    FABG.STFabege AB21,1 mld—-0,9 %-9,3 %+2,4 %−18 % / −28 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FABG.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Fabege este unul dintre cele mai mari companii imobiliare din Suedia, care deține, dezvoltă și administrează clădiri comerciale concentrate în regiunea Stockholm. Pentru 2026 conducerea vede o finanțare mai solidă, dar piața de birouri rămâne dificilă, cu vacanțe ridicate la nivelul de 1 de 14 procente din portofoliu și cu închirieri încă sub așteptări.

      SWOT

      Puncte tari

      • Poziție solidă în regiunea Stockholm, relații bune cu băncile nordice și acces la piețele de capital pe condiții favorabile.
      • Portofoliu certificat din punct de vedere al sustenabilității, care atrage chiriași ce urmăresc obiective climatice.
      • Experiență lungă în administrarea și dezvoltarea proprietăților, cu o strategie de creștere prudentă.

      Puncte slabe

      • Vacanțe ridicate în portofoliul de birouri, care afectează direct veniturile din chirii.
      • Dependență de piața de birouri din Stockholm, ceea ce face compania sensibilă la o singură regiune.
      • Procese lungi de închiriere care întârzie ocuparea spațiilor libere și fluxul de venituri.

      Oportunități

      • Revenirea cererii pentru spații moderne ar putea reduce vacanțele dacă angajații continuă să revină la birou.
      • Reducerile de dobândă ar putea scădea costul datoriei la refinanțare.
      • Proiectele de dezvoltare urbană și locuințe ar putea genera valoare nouă dacă sunt precontractate.

      Amenințări

      • O economie slabă ar putea prelungi deciziile chiriașilor și presiunea asupra chiriilor.
      • Noi scăderi ale valorilor imobiliare ar putea afecta activele și capitalul companiei.
      • Costurile de construcție și riscurile de piață ar putea încetini noile investiții.

      Riscuri

      • Vacanțe ridicate în birouriridicat

        Un nivel ridicat de spații neînchiriate ar putea menține presiunea asupra veniturilor din chirii în perioada următoare.

      • Evaluarea proprietățilorridicat

        Valorile portofoliului sunt sensibile la piața tranzacțiilor, iar noi ajustări ar putea afecta rezultatul contabil.

      • Refinanțare și dobânzimediu

        Datoriile cu dobândă fixă care expiră ar putea crește costul finanțării dacă condițiile de pe piață se schimbă.

      • Concentrare geograficămediu

        Activitatea concentrată în Stockholm ar putea amplifica efectele unei scăderi regionale a cererii.

      • Costuri de construcțiescăzut

        Schimbările de prețuri la materiale și forță de muncă ar putea afecta marja proiectelor noi.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă vacanțele scad și chiriașii continuă să revină la birou, veniturile din chirii ar putea crește sustenabil.
      • Finanțarea mai ieftină și accesul bun la capital ar putea sprijini proiecte noi și refinanțarea datoriei.
      • Certificările de sustenabilitate ar putea menține atractivitatea clădirilor pe termen lung.

      Ce ar strica teza

      • Dacă economia rămâne slabă, cererea pentru birouri ar putea rămâne scăzută și vacanțele ridicate.
      • O nouă scădere a valorilor imobiliare ar putea reduce activele și afecta rezultatele raportate.
      • Concentrarea pe o singură regiune ar putea amplifica impactul oricărei încetiniri locale.

      De urmărit

      • Nivelul vacanțelor din portofoliul de birouriQ1 2027
      • Rezultatul închirierilor nete în noile trimestre2027
      • Evoluția costului mediu al datoriei după refinanțări2027
      • Progresul proiectului Haga Norra și lansarea noului proiect rezidențialnext 10-K

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Fabege se prezintă ca fiind unul dintre cele mai mari companii imobiliare din Suedia, activă exclusiv în zona Stockholm, considerată de companie cea mai importantă regiune de creștere a țării 1. Compania deține, dezvoltă și administrează proprietăți comerciale în locații atractive, cu legături bune de transport, și se definește ca dezvoltator urban, ceea ce înseamnă și construirea de locuințe și a spațiilor dintre clădiri 1. Veniturile din chirii au fost de 3 480 milioane SEK în 2025 1.

      Modelul de creștere urmărit de Fabege este stabil și pe termen lung, cu accent pe administrarea eficientă a proprietăților existente și a drepturilor de construcție, nu pe expansiune rapidă 1. Compania spune că își creează valoare pentru acționari prin spirit antreprenorial și focus pe clienți, iar sustenabilitatea este integrată în strategia comercială, toate proprietățile și proiectele fiind certificate 1.

      Segmente

      Administrarea proprietăților comerciale

      Segmentul principal al Fabege îl reprezintă închirierea și administrarea clădirilor de birouri și comerciale din Stockholm, care a generat venituri din chirii de 3 480 milioane SEK în 2025 1. Vacanța de aproximativ 14 procente rămâne ținta principală de reducere, iar conducerea urmărește o rată de ocupare de 95 procente 1.

      Dezvoltare urbană și locuințe

      Fabege dezvoltă proiecte de locuințe și spații urbane, printre care proiectul Birgers Bostad din Haga Norra, cu 288 de apartamente, a cărui finalizare se întinde pe cea mai mare parte a anului 2026 1. Compania spune că este pregătită să înceapă un nou proiect rezidențial în aceeași zonă, în funcție de finalizarea actuală 1.

      Piața în context

      Piața imobiliară comercială din Stockholm este încă dificilă, cu vacanțe ridicate și procese lungi de decizie pentru chiriași, dar conducerea vede semne de stabilizare, precum vizionări mai multe și închirieri nete pozitive în trimestrele trei și patru din 2025 1. Finanțarea prin piețele de capital și prin bănci s-a îmbunătățit semnificativ, iar costul mediu al datoriei era de 2,82 procente la sfârșitul anului 2025 1. Valorile proprietăților au scăzut cu aproximativ 15 procente de la vârful din 2022, iar conducerea speră că această perioadă s-a încheiat 1.

      Tranzacțiile pe piața imobiliară au crescut în 2025, dar volumele rămân scăzute, iar revenirea depinde în principal de siguranța economiei și a pieței chiriilor, nu de accesul la capital 1. Compania evaluează externe circa 40 până la 50 procente din portofoliu în fiecare trimestru, ceea ce oferă transparență față de piață 1.

      Tendințe

      • Stabilizarea pieței de birourivânt din spate

        Conducerea observă că angajații revin la birou, iar multe companii au terminat reducerile de spațiu, ceea ce ar putea susține cererea pentru clădiri moderne în locații bune dacă tendința continuă 1.

      • Finanțare mai ieftinăvânt din spate

        Piețele de capital sunt puternice, băncile își mențin încrederea, iar reducerile de dobândă ale băncii centrale ar putea reduce costul refinanțării, deși datoriile cu dobândă fixă mai vechi au efect opus 1.

      • Vacanțe ridicate și cerere lentăvânt din față

        Vacanța de aproximativ 14 procente și deciziile lungi ale chiriașilor ar putea prelungi perioada de presiune asupra veniturilor din chirii dacă nu se îmbunătățesc rapid 1.

      • Incertitudinea economicămixt

        Conducerea spune că principala nesiguranță pentru tranzacții este evoluția economiei generale și a pieței chiriilor, ceea ce ar putea amâna investițiile dacă rămâne fragilă 1. Standardele ridicate de sustenabilitate pot sprijini cererea, dar și cresc costurile de construcție 1.

      Poziția concurențială

      Fabege concurează cu alți dezvoltatori și administratori imobiliari din Stockholm pentru chiriași de birouri și proiecte urbane, iar avantajul său declarat este poziția în locațiile centrale și relațiile strânse cu băncile nordice 1. Sursa nu oferă o listă detaliată a concurenților, astfel că nu sunt prezentate comparații cantitative.

      Dincolo de costurile de finanțare și de locație, diferențierea companiei se bazează pe clădiri energetic eficiente și certificate, care atrag chiriași care își urmăresc propriile obiective de sustenabilitate 1. Riscul concurențial rămâne mare într-o piață cu vacanțe ridicate, unde chiriașii pot alege din multe spații disponibile 1.

      • Alți administratori și dezvoltatori imobiliari comerciali din Stockholm

        Concurenți pe piața de birouri și proiectele urbane din aceeași regiune, menționați implicit în sursă fără nume.

      • Dezvoltatori de proiecte de locuințe urbane

        Companii active în proiecte rezidențiale din Stockholm, cu care Fabege concurează pentru terenuri și clienți.

      • Operatori de spații de birouri flexibile

        Furnizori de spații flexibile care pot atrage chiriași ce reduc suprafețele, în contextul cererii schimbătoare.

      • Investitori instituționali în imobiliare

        Fonduri și investitori care concurează pentru achiziții de proprietăți în Stockholm când volumele tranzacțiilor cresc.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Fabege AB · 31 dec. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Fabege AB (FABG.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw