olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Ferrovial, S.A. FER.MC
Spania · BME Madrid · Verticală: Companii listate din Spania
Ferrovial este un grup european de infrastructuri care activează în construcții, aeroporturi și, mai puțin, în energie și mobilitate, cu venituri de peste 6.400 de milioane de euro în construcții în 2022. Grupul și-a restructurat portofoliul în 2022, vânzând Servicii și intrând în aeroporturi noi, ceea ce îi schimbă profilul de risc și de creștere.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ferrovial, S.A. (FER.MC) costa 51,60 EUR (−1,71 % într-o zi), cu capitalizare 38,4 mld EUR, P/E 206,4 pe un EPS diluat de 0,25 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,34 %, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 43,22–63,16 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 40,51 – 53,49
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 27,6 %
- SMA 50 / 200
- 47,69 / 55,41
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,26 / 0,37
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,2 % | +0,4 % | +12,8 pp | — |
| 3 luni | −9,6 % | −3,3 % | −6,4 pp | — |
| 6 luni | −13,7 % | +4,0 % | −17,7 pp | — |
| De la început de an | −6,8 % | +8,1 % | −14,9 pp | — |
| 1 an | −6,5 % | +10,7 % | −17,2 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +79,7 % | +50,1 % | +29,6 pp | +31,5 % |
| 5 ani | +88,3 % | +43,6 % | +44,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 16,9, mediană 57,4, max 97,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 7,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +9,3 % |
| Profit net | 1,2 mld | 186,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −84,5 % |
| EPS diluat | 1,63 | 0,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −84,7 % |
| netă % | 17,3 % | 2,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 5,1 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 6,4 mld EUR
- Active totale
- 26,3 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,38x
- ROE
- 3,1 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 7,6 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit brut | 610,0 mil | 728,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 1,5 mld | 423,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 966,0 mil | 268,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | -9,0 mil | 30,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit net | 1,2 mld | 186,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 1,63 | 0,25 | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,04 | 0,18 | esef· 09 mai 2023derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 5,5 mld | 5,1 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Creanțe | 1,3 mld | 1,6 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active curente | 9,0 mld | 7,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 354,0 mil | 479,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 431,0 mil | 480,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 126,0 mil | 137,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active totale | 24,9 mld | 26,3 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii comerciale | 2,8 mld | 3,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 6,5 mld | 5,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 5,8 mld | 6,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 735,0 mil | 744,0 mil | esef· 09 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 810,0 mil | 1,0 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din investiții | 457,0 mil | -732,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,2 mld | -316,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 31,0 mil | 132,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 432,0 mil | 446,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 38,4 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,41 – 5,68 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E3,80 – 5,68 (Mijloc 4,97)18 firme folosite · multiplul median 19,9x · quartile 15,2x – 22,7xACS.MC, ADX.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC
- Dividende actualizate (DDM)2,41 – 3,29 (Mijloc 2,78)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,5 % | 38 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 48 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 206,4x | 5 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 22 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial48/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FERROVIAL SA (FER.MC). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,6 mld EUR în 2022; creștere an/an 9,3 %; marjă netă 2,5 %; ROE 4,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,10–4,49 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,88 EUR, prețul de 51,60 EUR lasă un potențial de -92,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1 231,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 206,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| FER.MCFerrovial SA | 38,4 mld | 206,4 | 4,6 % | 2,5 % | +9,3 % | −9 % / +62 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FER.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 31,96 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 56,39 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 84,76 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 34,07 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 67,33 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 110,69 Randament total 116 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 36,32 Randament total -28 % · Pe an -6 % | 80,40 Randament total 58 % · Pe an 10 % | 144,56 Randament total 183 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 16,83
- Marja netă± 11,78
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,25
- Diluare anuală± 0,99
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ferrovial este un grup european de infrastructuri care activează în construcții, aeroporturi și, mai puțin, în energie și mobilitate, cu venituri de peste 6.400 de milioane de euro în construcții în 2022. Grupul și-a restructurat portofoliul în 2022, vânzând Servicii și intrând în aeroporturi noi, ceea ce îi schimbă profilul de risc și de creștere.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat între construcții și concesiuni aeroportuare, cu participații în aeroporturi importante.
- Cartea de comenzi mare și o prezență internațională solidă în construcții.
- Experiență lungă în gestionarea de proiecte complexe și de concesiuni pe termen lung.
Puncte slabe
- Marjele diviziei de Construcții sunt sub presiune din cauza costurilor și a contractelor cu prețuri fixe.
- Dependența de Heathrow și de reglementarea britanică expune grupul la decizii externe.
- Divizia de energie și mobilitate este încă mică și nu compensează declinul marjelor din construcții.
Oportunități
- Revenirea traficului aerian ar putea susține veniturile comerciale ale aeroporturilor din portofoliu.
- Proiectele de energie regenerabilă și de transmisie ar putea deveni o sursă nouă de creștere.
- Piețele de infrastructuri publice din America de Nord și Europa Centrală pot genera noi comenzi.
Amenințări
- Presiunea inflaționistă ar putea continua să erodeze marjele în contractele existente.
- Decizii regulatorii nefavorabile în Regatul Unit ar putea limita investițiile la Heathrow.
- Scăderea bugetelor publice de infrastructură ar putea reduce volumul de noi contracte.
Riscuri
- Riscul de reglementare la Heathrowridicat
Decizia finală a CAA privind tarifele pentru perioada H7 nu este încă luată. Dacă tarifele rămân sub nevoile de investiții, planul de expansiune ar putea fi amânat.
- Riscul de cost în construcțiiridicat
Contractele cu prețuri fixe expun divizia la creșteri de cost. Ferrovial menționează contracte onerose a căror pierdere nu poate fi provizionată integral conform normelor contabile.
- Expunerea la trafic aerianmediu
Veniturile aeroportuare depind de numărul de pasageri și de cheltuielile comerciale. O nouă perturbare a traficului ar putea reduce rapid rezultatele.
- Riscul proiectului NTOmediu
Proiectul JFK implică un capital important și intrare în exploatare estimată în 2026. Întârzierile sau depășirile de cost ar putea afecta rentabilitatea participației.
- Riscul de finanțaremediu
Gradul de îndatorare al Heathrow este ridicat, iar costul datoriei a crescut. Condițiile financiare mai dificile ar putea limita capacitatea de investiție.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea traficului aerian continuă și regimul de prețuri de la Heathrow se stabilizează, veniturile din aeroporturi ar putea susține creșterea grupului.
- Cartea de comenzi mare din construcții oferă vizibilitate pentru mai mulți ani, iar participarea la proiecte internaționale ar putea sprijini noi contracte.
- Divizia de energie și mobilitate ar putea deveni un motor de creștere pe termen lung dacă proiectele din faze timpurii se materializează.
Ce ar strica teza
- Marjele din construcții au scăzut în 2022, iar presiunea costurilor ar putea continua dacă prețurile la energie și materiale rămân ridicate.
- Dependența de Heathrow expune grupul unei decizii regulatorii finale care ar putea reduce veniturile și investițiile planificate.
- Diviziile noi sunt încă mici, iar riscul de execuție în energie și mobilitate ar putea limita contribuția lor în viitorul apropiat.
De urmărit
- Decizia finală a CAA privind tarifele H7 pentru Heathrow2023
- Evoluția marjei RE din construcții după presiunea costurilornext 10-K
- Progresul proiectului NTO la JFK și calendarul de exploatare2026
- Evoluția traficului la AGS, Dalaman și Heathrow față de prognozele companieiQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Ferrovial SA este un grup de infrastructuri cu activități în construcții, concesiuni aeroportuare și proiecte de energie și mobilitate. Potrivit raportului anual 2022, divizia de Construcții a realizat vânzări de 6.463 milioane de euro, iar cartea de comenzi a ajuns la 14.743 milioane de euro la decembrie 2022. Grupul a finalizat în 2022 vânzarea în mare parte a diviziei de Servicii, ceea ce a concentrat compania pe infrastructură.
Concesiunile aeroportuare sunt gestionate prin participații în Heathrow, AGS, Dalaman și NTO la JFK, fiecare cu structură diferită de consolidare. Heathrow a raportat în 2022 vânzări de 2.913 milioane de lire, iar RBE ajustat de 1.684 milioane de lire, pe fondul redeschiderii traficului după pandemie.
Divizia de Infrastructuri Energetice și Mobilitate, creată în 2021, cuprinde Zity, un serviciu de car sharing electric deținut 50% împreună cu Renault, și proiecte de transmisie și fotovoltaice. În 2022 a avut vânzări de 296 milioane de euro, cu un RBE de 13 milioane de euro.
Segmente
Construcții
Divizia de Construcții include Budimex, Webber șiFerrovial Construcție. Vânzările de 6.463 milioane de euro au crescut cu 2,2% comparabil, dar RE a scăzut la 63 milioane de euro, ceea ce indică presiune din inflația costurilor. Cartea de comenzi de 14.743 milioane de euro este dominată de obra civilă și de piețe internaționale, cu 85% din total în afara Spaniei.
Aeroporturi
Participațiile aeroportuare includ Heathrow (cu RAB de 19.182 milioane de lire la decembrie 2022), AGS în Regatul Unit, Dalaman în Turcia și NTO la JFK. Traficul a revenit după pandemie, AGS atingând 9,2 milioane de pasageri și Dalaman 4,5 milioane. Proiectul NTO implică o contribuție de 1.142 milioane de dolari și intrarea în exploatare estimată în 2026.
Infrastructuri Energetice și Mobilitate
Această divizie, cu vânzări de 296 milioane de euro în 2022, include Zity, tratarea deșeurilor în Regatul Unit și servicii în Chile. Este încă o activitate mică în raport cu construcțiile, dar ar putea deveni un motor de creștere dacă proiectele de energie din fazele inițiale se materializează.
Piața în context
În construcții, presiunea inflaționistă asupra materialelor și energiei a redus marjele, iar cererea de proiecte mari de infrastructură rămâne solidă. Compania evidențiază că participarea sa la proiecte internaționale, în special în America de Nord și Polonia, ar putea sprijini cartea de comenzi.
Poziția concurențială
În energie și mobilitate, Ferrovial se confruntă cu companii specializate în regenerabile și servicii de mobilitate, iar avantajul său constă în experiența de infrastructură și în parteneriate precum cel cu Renault pentru Zity.
- Vinci
Grup european de concesiuni și construcții, concurent direct în proiecte de infrastructură mari și în concesiuni aeroportuare.
- Acciona
Grup spaniol cu activități în infrastructuri, construcții și energie regenerabilă, concurent în piața internațională de proiecte.
- Aena
Operator aeroportuar, concurent indirect prin modelul său de administrare a aeroporturilor din Spania și din străinătate.
- FluorFLR
Companie americană de inginerie și construcții, concurentă în proiectele internaționale de infrastructură și energie.
Știri și depuneri
Din presă
- Nashville’s Traffic Nightmare Is Now a $9.2B Ferrovial (FER)-Led ProjectYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Ferrovial to End Amsterdam Listing as Trading Shifts to USBloomberg Markets · 14 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202209 mai 2023
- Raportul anual 202209 mai 2023
- Raportul anual 202209 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Ferrovial, S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.