olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Fnac Darty FNAC.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0011476928 · Verticală: Companii listate din Franța

35,05EUR+0,43 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Fnac Darty (FNAC.PA) costa 35,05 EUR (+0,43 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld EUR, randament al dividendului 2,85 %, beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 26,60–35,50 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,81 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-13,72 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,85 %
DPS 12 luni 1,00
Beta (2 ani)
0,52
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
26,6035,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,5
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
34,48 – 35,07
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 1,7 %
SMA 50 / 200
34,65 / 33,30
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,09 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,3 %−0,6 %+1,9 pp—
3 luni+1,4 %−4,2 %+5,6 pp—
6 luni−0,6 %+4,3 %−4,9 pp—
De la început de an+21,1 %+7,5 %+13,6 pp—
1 an+23,4 %+9,9 %+13,5 pp−6,8 %
3 ani+50,7 %+49,8 %+0,8 pp−15,9 %
5 ani−39,1 %+42,8 %−82,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−8,4 %
09 ian. 2026 → 20 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−66,5 %
05 ian. 2022 → 27 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri7,9 mld8,1 mld10,3 mld
Venituri an/anindisponibil+2,6 %+27,8 %
Profit net49,7 mil35,9 mil-145,6 mil
Profit net an/anindisponibil−27,8 %−505,6 %
EPS diluat1,611,12-4,81
EPS diluat an/anindisponibil−30,4 %−529,5 %
netă %0,6 %0,4 %-1,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,1 mld EUR
Datorie financiară
928,6 mil EUR
Datorie netă
-175,1 mil EUR
Capitaluri proprii
1,6 mld EUR
Active totale
8,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,59x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-8,8 %
ROA
-1,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
7,9 mld
2024
8,1 mld
2025
10,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-38,5 mil
2024
94,7 mil
2025
-37,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
30,6 mil
2024
31,7 mil
2025
24,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
49,7 mil
2024
35,9 mil
2025
-145,6 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,61
2024
1,12
2025
-4,81

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,78
2024
0,45
2025
1,00

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,2 mld
2024
1,7 mld
2025
1,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
544,2 mil
2024
530,8 mil
2025
515,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,7 mld
2024
2,0 mld
2025
1,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
565,5 mil
2024
614,6 mil
2025
752,8 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
7,0 mld
2024
8,5 mld
2025
8,5 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
604,2 mil
2024
791,4 mil
2025
928,6 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld
2024
1,7 mld
2025
1,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
27,6 mil
2024
28,7 mil
2025
30,3 mil

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
573,1 mil
2024
501,1 mil
2025
—

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-130,0 mil
2024
-104,4 mil
2025
—

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-342,0 mil
2024
-459,1 mil
2025
—

esef· 24 sept. 2025verificat

Dividende plătite
2023
21,4 mil
2024
17,6 mil
2025
33,8 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-505,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-529,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-9,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-175,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
501,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
885,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-13,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

35,05 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-9,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 58derivat 4

Scorul pe grupe

13 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,60
EUR pe acțiune
Mijloc
15,69
EUR pe acțiune
Sus
18,55
EUR pe acțiune
Preț: 35,05 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -55,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -123,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,60 – 18,55 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)13,60 – 18,55 (Mijloc 15,69)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-1,4 %31 (față de colegi)50 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,2 %46 (pe interval fix)50 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial31/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FNAC DARTY (FNAC.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,3 mld EUR în 2025; creștere an/an 27,8 %; marjă netă -1,4 %; ROE -9,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,60–18,55 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,69 EUR, prețul de 35,05 EUR lasă un potențial de -55,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -123,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−79,9 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−30,6 %)
ROE
-9,5 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−329,1 %)
Marja netă
-1,4 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−225,1 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,2 %
Venituri an/an
27,8 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+4.627,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
2,9 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+67,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
FNAC.PAFnac Darty1,1 mld—-9,5 %-1,4 %+27,8 %+24 % / +33 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FNAC.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Fnac Darty (FNAC.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw