olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

FREY FREY.PA

Franța · Euronext Paris · Verticală: Companii listate din Franța

34,40EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

FREY este o foncieră de dezvoltare specializată în parcuri comerciale de tip plein air din Franța și din străinătate, care își păstrează majoritatea activelor. La 31 decembrie 2025 patrimoniul său avea o suprafață GLA de 89 300 m² și loyers annualisés de 15,5 M€, iar compania a adăugat în 2024 divizia de outlet-uri prin achiziția ROS.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea FREY (FREY.PA) costa 34,40 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld EUR, P/E 14,2 pe un EPS diluat de 2,43 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,02, interval pe 52 de săptămâni 28,60–36,60 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,2
EPS diluat TTM 2,43 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,06 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,02
Volatilitate (1 an) 17 %
Interval 52 săpt.
28,6036,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
34,14 – 34,74
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 1,7 %
SMA 50 / 200
34,86 / 32,04
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,11 / -0,14
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,6 %−0,6 %+0,1 pp—
3 luni−2,8 %−4,2 %+1,3 pp—
6 luni+0,6 %+4,3 %−3,7 pp—
De la început de an+17,8 %+7,5 %+10,3 pp—
1 an+20,3 %+9,9 %+10,4 pp−6,8 %
3 ani+18,9 %+49,8 %−30,9 pp−15,9 %
5 ani+8,7 %+42,8 %−34,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−7,1 %
29 iun. 2026 → 21 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−27,0 %
21 nov. 2022 → 19 dec. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,0, mediană 23,0, max 38,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri148,5 mil191,3 mil231,4 mil
Venituri an/anindisponibil+28,8 %+20,9 %
Profit net18,9 mil40,0 mil77,4 mil
Profit net an/anindisponibil+112,1 %+93,5 %
EPS diluat0,671,262,43
EPS diluat an/anindisponibil+88,1 %+92,9 %
netă %12,7 %20,9 %33,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
244,7 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
1,1 mld EUR
Active totale
3,2 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
6,9 %
ROA
2,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
148,5 mil
2024
191,3 mil
2025
231,4 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
93,4 mil
2024
127,8 mil
2025
169,6 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
48,6 mil
2024
63,6 mil
2025
63,5 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
30,5 mil
2024
60,9 mil
2025
105,1 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,7 mil
2024
15,7 mil
2025
30,3 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Profit net
2023
18,9 mil
2024
40,0 mil
2025
77,4 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,67
2024
1,26
2025
2,43

esef· 09 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
73,0 mil
2024
321,3 mil
2025
244,7 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
62,7 mil
2024
64,0 mil
2025
53,9 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
5,9 mil
2024
15,7 mil
2025
7,8 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
871,0 mii
2024
1,7 mil
2025
1,9 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Active totale
2023
2,4 mld
2024
2,5 mld
2025
3,2 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
28,1 mil
2024
31,7 mil
2025
31,9 mil

esef· 09 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
61,0 mil
2024
110,7 mil
2025
106,5 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-267,1 mil
2024
66,0 mil
2025
-409,0 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
206,9 mil
2024
71,5 mil
2025
225,7 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
32,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
93,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
92,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
73,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
33,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
2,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
106,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
4,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

34,40 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
33,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 09 apr. 2026
verificat 55derivat 3

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
26,95
EUR pe acțiune
Mijloc
41,63
EUR pe acțiune
Sus
72,42
EUR pe acțiune
Preț: 34,40 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 21,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 17,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,95 – 72,42 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E26,95 – 72,42 (Mijloc 41,63)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate33,5 %95 (față de colegi)27 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,7x18 (pe interval fix)27 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare14,2x65 (față de colegi)45 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FREY (FREY.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 231,4 mil EUR în 2025; creștere an/an 20,9 %; marjă netă 33,5 %; ROE 7,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 26,95–72,42 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,63 EUR, prețul de 34,40 EUR lasă un potențial de 21,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 33,5 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,7x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,2x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−22,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
4,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+825,3 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,1x
la mediană
ROE
7,4 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+77,1 %)
Marja netă
33,5 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+2.868,5 %)
Marja EBIT
73,3 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+2.208,2 %)
Venituri an/an
20,9 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+3.456,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
FREY.PAFrey1,1 mld14,27,4 %33,5 %+20,9 %+19 % / +16 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FREY.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
22,48
Randament total -35 % · Pe an -35 %
39,56
Randament total 15 % · Pe an 15 %
59,34
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
26,66
Randament total -22 % · Pe an -8 %
52,32
Randament total 52 % · Pe an 15 %
85,45
Randament total 148 % · Pe an 35 %
5 ani
31,63
Randament total -8 % · Pe an -2 %
69,19
Randament total 101 % · Pe an 15 %
123,05
Randament total 258 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 13,08
  • Marja netă± 9,16
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,83
  • Diluare anuală± 0,77

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

FREY este o foncieră de dezvoltare specializată în parcuri comerciale de tip plein air din Franța și din străinătate, care își păstrează majoritatea activelor. La 31 decembrie 2025 patrimoniul său avea o suprafață GLA de 89 300 m² și loyers annualisés de 15,5 M€ 1, iar compania a adăugat în 2024 divizia de outlet-uri prin achiziția ROS 1.

SWOT

Puncte tari

  • Modelul integrat de dezvoltare, de la achiziția terenului până la administrarea activului, permite societății să creeze valoare pe propriile proiecte 1.
  • Locatarii sunt fidelizați, deoarece autorizațiile comerciale aparțin clădirii, iar mutarea presupune o nouă procedură CDAC 1.
  • Regimul SIIC oferă avantaje fiscale importante, cu condiția respectării regulilor stricte de distribuție 1.

Puncte slabe

  • Datoria ridicată, majoritar corporate, face ca rezultatele să depindă de costul finanțării bancare 1.
  • Rezultatul de exploatare pozitiv din 2025 se datorează în mare parte plusvalorii din cesiunea activului Amiens, deci nu este recurent 1.
  • Structura cu multe participații minoritare și parteneriate poate limita controlul asupra unor active 1.

Oportunități

  • Extinderea enseignelor în zone de chalandise mai mici ar putea deschide noi oportunități pentru parcurile plein air 1.
  • Dezvoltarea diviziei outlet, prin achiziția ROS, ar putea aduce creștere pe un segment considerat defensiv 1.
  • Revenirea investițiilor în retail ar putea facilita cesiunea de active la valori bune, dacă piața continuă să se îmbunătățească 1.

Amenințări

  • Costul finanțării ar putea crește dacă ratele dobânzii se modifică, afectând rentabilitatea datoriei 1.
  • Schimbările reglementare privind instalațiile clasificate sau gestionarea apei ar putea genera costuri suplimentare 1.
  • Slăbirea consumului sau dificultățile unor enseigne ar putea afecta încasările din chirii 1.

Riscuri

  • Dependența de finanțarea bancarăridicat

    Datoria de peste 1 100 M€ este majoritar corporate, iar schimbările de rating sau de condiții ar putea influența costul și accesul la finanțare 1.

  • Obligațiile de distribuție SIICridicat

    Dacă societatea nu distribuie suficient din profitul fiscal SIIC, ar putea pierde scutirea de impozit pe profit pentru exercițiul respectiv 1.

  • Riscuri legate de instalațiile clasificatemediu

    Unii locatari, precum supermarketurile, au activități ICPE supuse controlului prefectului, iar închiderea unei instalații ar putea impune obligații de remediere pentru societate 1.

  • Concentrarea pe enseigne și pe piața francezămediu

    Veniturile depind de capacitatea locatarilor de a-și continua activitatea, iar o criză într-un sector ar putea afecta mai multe active simultan 1.

  • Reglementarea copropriețățiiscăzut

    Unele active sunt în copropritate, iar reforma din 2019 și legea 3DS modifică regulile de administrare, ceea ce ar putea genera costuri sau litigii 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă investițiile în retail continuă să revină și randamentele rămân atractive, valoarea patrimoniului ar putea susține creșterea în timp 1.
  • Modelul de a păstra activele și de a le dezvolta intern poate crea valoare suplimentară față de simpla închiriere 1.
  • Achiziția ROS ar putea deschide o nouă sursă de creștere pe segmentul outlet, considerat defensiv 1.

Ce ar strica teza

  • Rezultatul pozitiv din 2025 se bazează pe o plusvaloare izolată, deci baza de profit recurent ar putea fi mai mică 1.
  • Datoria semnificativă și dependența de condițiile bancare ar putea reduce flexibilitatea dacă costurile cresc 1.
  • Piața investițiilor rămâne selectivă, iar incertitudinea economică ar putea încetini cesiunile sau achizițiile 1.

De urmărit

  • Adunarea generală care votează dividendul propus de 2 € pe acțiune2026
  • Evoluția chiriilor anualizate și a ocupării parcurilor comercialeQ1 2027
  • Integrarea și contribuția diviziei outlet ROS2027
  • Evoluția datoriei și a respectării covenanturilor bancarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

FREY dezvoltă, deține și administrează centre comerciale de tip plein air, cunoscute ca Shopping Promenade, integrând achiziția terenurilor, obținerea autorizațiilor CDAC, construcția și comercializarea către enseigne 1. Modelul său se bazează pe păstrarea activelor în patrimoniu, astfel că venitul provine în principal din chirii, nu din vânzarea imediată a clădirilor 1. La 31 decembrie 2025 valoarea hors droits a imobilelor economice era de 2 052,7 M€, din care 1 940,9 M€ în exploatare 1.

Compania funcționează ca foncieră integrată, cu filiale dedicate pentru amenajare și promovare și pentru închirierea și administrarea activelor după punerea în funcțiune 1. Activitatea este organizată sub regimul fiscal SIIC, care scutește de impozitul pe profit veniturile din închiriere cu condiția unor distribuții obligatorii 1. Pentru exercițiul 2025 societatea propune un dividend de 2 € pe acțiune 1.

Structura patrimonială combină active deținute integral cu participații minoritare în parteneriate, precum Designer Villages din Italia și Berlin, deținute în proporție de 77 % 1. Datoria de 1 167 M€ la finalul lui 2025 este în mare parte corporate, iar covenanturile bancare erau respectate 1.

Segmente

Parcuri comerciale plein air (Shopping Promenade)

Acesta este nucleul activității, cu centre comerciale de tip plein air, dotate cu parcări gratuite, spații verzi și certificări de mediu, ocupate de enseigne naționale și internaționale 1.

Outlet-uri (divizia ROS)

Achiziția ROS din iulie 2024, al patrulea gestionar de outlet-uri din Europa, a diversificat strategia FREY pe segmentul outlet, cu active în Italia și Berlin 1.

Piața în context

Spre deosebire de birourile sau logistica, investițiile în spații comerciale suferă mai puțin din cauza vacanței, deoarece autorizațiile CDAC limitează noile construcții concurente 1. Această protecție reglementară sprijină stabilitatea veniturilor din chirii pe termen lung 1.

Tendințe

  • Revenirea investițiilor în retailvânt din spate

    Creșterea volumului tranzacțiilor din 2025 și revenirea operațiunilor mari ar putea sprijini valorile activelor FREY dacă lichiditatea piețelor continuă să se îmbunătățească 1.

  • Interesul investitorilor pentru outlet-urivânt din spate

    Outlet-urile sunt văzute ca active defensive cu un raport randament-risc atractiv, ceea ce ar putea favoriza achizițiile în segmentul pe care FREY l-a deschis prin ROS 1.

  • Rate ale dobânzii mai scăzutemixt

    Scăderea ratelor de dobândă a contribuit la îmbunătățirea rezultatului financiar din 2025, iar evoluția lor viitoare va influența costul datoriei 1.

  • Incertitudine economicăvânt din față

    Contextul economic încă incert ar putea reduce cererea de spații sau presiona randamentele, mai ales dacă ratele rămân ridicate 1.

Poziția concurențială

În Franța și în Europa, FREY se confruntă cu dezvoltatori-promotori care vând operațiunile investitorilor, cu dezvoltatori-investitori care dețin active și cu enseigne care au propriile structuri de dezvoltare 1. Concurența se întinde pe achiziția de terenuri și obținerea autorizațiilor, unde poziția de dezvoltator integrat poate conta 1.

Avantajul FREY constă în experiența de peste treizeci de ani în parcurile comerciale periurbane și în relațiile cu enseigne istorice, precum Decathlon, Leroy Merlin și Boulanger 1. Totuși, nu există în sursă o listă de competitori cotați în SUA, astfel că ticker-ele americane lipsesc 1.

  • Dezvoltatori-promotori naționali și internaționali

    Companii care concep și vând operațiuni comerciale către investitori, menționate generic în raport fără nume 1.

  • Dezvoltatori-investitori din Franța și din străinătate

    Actori care dețin active comerciale în țară și peste hotare, concurând cu FREY pe aceleași active 1.

  • Enseigne cu structuri proprii de dezvoltare

    Retaileri care dezvoltă spații pentru cont propriu sau pentru terți, ceea ce poate reduce cererea pentru dezvoltatorii externi 1.

  • Gestionari de outlet-uri europeni

    Operatori specializați pe outlet-uri, un segment în care FREY a intrat prin achiziția ROS 1.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

FREY (FREY.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw