olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

G5 Entertainment AB (publ) G5EN.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0001824004 · Verticală: Companii listate din Suedia

68,60SEK+2,54 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

G5 Entertainment este un dezvoltator și editor de jocuri free-to-play pentru telefoane, tablete și calculatoare, cu un public-țintă de femei peste 35 de ani. Pentru anul fiscal 2024 compania a raportat o cifră de afaceri de 1 135 MSEK, în scădere cu 14 procent, dar cu o marjă brută de 68.4 procent și o soliditate ridicată. Schimbările din politica de distribuție a magazinelor de aplicații, precum DMA din UE, sunt relevante acum pentru modelul ei de afaceri.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea G5 Entertainment AB (publ) (G5EN.ST) costa 68,60 SEK (+2,54 % într-o zi), cu capitalizare 532,1 mil SEK, P/E 17,7 pe un EPS diluat de 3,87 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,50, interval pe 52 de săptămâni 49,45–94,90 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
532,1 mil SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,7
EPS diluat TTM 3,87 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,64 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,50
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
49,4594,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
63,71 – 67,64
peste banda superioară · %B 1,24 · lățimea benzii 6,0 %
SMA 50 / 200
64,52 / 63,72
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,38 / 0,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,9 %−0,6 %−3,3 pp—
3 luni−1,6 %−4,2 %+2,6 pp—
6 luni+33,2 %+4,3 %+28,9 pp—
De la început de an−25,1 %+7,5 %−32,6 pp—
1 an−27,6 %+9,9 %−37,5 pp−8,5 %
3 ani−54,6 %+49,8 %−104,4 pp+12,3 %
5 ani−82,6 %+42,8 %−125,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−47,9 %
06 nov. 2025 → 02 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,1 %
15 nov. 2021 → 02 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−29,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 4 trimestre (min 7,2, mediană 16,8, max 26,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri1,4 mld1,3 mld1,1 mld941,6 mil
Venituri an/anindisponibil−5,7 %−14,0 %−17,0 %
Profit net66,9 mil127,6 mil119,0 mil30,0 mil
Profit net an/anindisponibil+90,6 %−6,7 %−74,8 %
EPS diluat7,9615,8415,223,87
EPS diluat an/anindisponibil+99,0 %−3,9 %−74,6 %
netă %4,8 %9,7 %10,5 %3,2 %
Flux de numerar liber296,3 mil237,1 mil282,0 mil141,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
216,2 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
457,0 mil SEK
Active totale
544,0 mil SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,28x
ROE
5,9 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
15,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
941,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
427,5 mil
2024
358,4 mil
2025
276,7 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
892,4 mil
2024
776,1 mil
2025
664,9 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
363,7 mil
2024
312,0 mil
2025
276,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
111,5 mil
2024
116,8 mil
2025
23,0 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,2 mil
2024
354,0 mii
2025
2,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
136,7 mil
2024
126,0 mil
2025
28,4 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,1 mil
2024
7,0 mil
2025
-1,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit net
2023
127,6 mil
2024
119,0 mil
2025
30,0 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
15,84
2024
15,22
2025
3,87

esef· 28 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
8,1 mil
2024
7,8 mil
2025
7,7 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
182,3 mil
2024
275,5 mil
2025
216,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active curente
2023
340,1 mil
2024
406,9 mil
2025
334,7 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
12,9 mil
2024
9,2 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
220,4 mil
2024
213,0 mil
2025
176,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active totale
2023
610,1 mil
2024
666,7 mil
2025
544,0 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
113,9 mil
2024
109,8 mil
2025
78,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
491,4 mil
2024
554,3 mil
2025
457,0 mil †

esef· 28 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
8,1 mil
2024
7,8 mil
2025
7,8 mil

esef· 28 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
241,2 mil
2024
283,3 mil
2025
143,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,0 mil
2024
1,4 mil
2025
2,1 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
237,1 mil ≈
2024
282,0 mil ≈
2025
141,2 mil ≈

esef· 28 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-113,2 mil
2024
-119,3 mil
2025
-98,1 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-119,5 mil
2024
-76,6 mil
2025
-76,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
54,0 mil
2024
12,9 mil
2025
13,1 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-17,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-12,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-80,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-74,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-23,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-74,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-21,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-49,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
70,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
15,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
5,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
10,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
143,3 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,1 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
141,2 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
470,5 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
532,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
17,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
3,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
26,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 57 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

68,60 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 532,1 mil SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
532,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-17,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 28 oct. 2026
verificat 104derivat 4

Scorul pe grupe

  • Creștere0
  • Randamente35
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare83
  • Calitate71

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 57/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate3,2 %42 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate470,5 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere-12,4 %0 (pe interval fix)13 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștere-21,4 %0 (pe interval fix)13 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,1x100 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)6 %
    P/E (TTM) · Evaluare17,7x69 (față de colegi)16 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare26,5 %100 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,5 %35 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial35/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare83/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    G5 Entertainment AB (publ) (G5EN.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 941,6 mil SEK în 2025; creștere an/an -17,0 %; marjă netă 3,2 %; ROE 5,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 60,06–130,76 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 82,33 SEK, prețul de 68,60 SEK lasă un potențial de 20,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 16,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 470,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: 10,1x
    • Lichiditatea curentă: 4,3x
    • Randament FCF: 26,5 %

    Ce o infirmă

    • CAGR venituri 3 ani: -12,4 %
    • CAGR EPS 3 ani: -21,4 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,7x
    mediana verticalei 22,9x
    sub mediană (−22,5 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,6x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−49,5 %)
    P/B
    1,2x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−15,2 %)
    ROE
    5,9 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−19,7 %)
    Marja netă
    3,2 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−25,8 %)
    Marja EBIT
    2,4 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−59,4 %)
    Venituri an/an
    -17,0 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−1.372,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru G5EN.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    36,68
    Randament total -47 % · Pe an -47 %
    65,17
    Randament total -5 % · Pe an -5 %
    98,61
    Randament total 44 % · Pe an 44 %
    3 ani
    29,12
    Randament total -58 % · Pe an -25 %
    58,82
    Randament total -14 % · Pe an -5 %
    98,61
    Randament total 44 % · Pe an 13 %
    5 ani
    23,12
    Randament total -66 % · Pe an -20 %
    53,08
    Randament total -23 % · Pe an -5 %
    98,61
    Randament total 44 % · Pe an 8 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 14,70
    • Marja netă± 10,29
    • Creșterea anuală a veniturilor± 9,30
    • Diluare anuală± 0,86

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    G5 Entertainment este un dezvoltator și editor de jocuri free-to-play pentru telefoane, tablete și calculatoare, cu un public-țintă de femei peste 35 de ani. Pentru anul fiscal 2024 compania a raportat o cifră de afaceri de 1 135 MSEK, în scădere cu 14 procent, dar cu o marjă brută de 68.4 procent și o soliditate ridicată. Schimbările din politica de distribuție a magazinelor de aplicații, precum DMA din UE, sunt relevante acum pentru modelul ei de afaceri.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o marjă brută ridicată, un bilanț solid cu soliditate ridicată și un portofoliu de jocuri proprii care generează cea mai mare parte a veniturilor 1.
    • Publicul-țintă este fidel, are venituri disponibile și joacă zilnic, ceea ce oferă un avantaj de monetizare 1.
    • Modelul de afaceri este scalabil, iar compania a integrat inteligența artificială în multe procese interne 1.

    Puncte slabe

    • Cifra de afaceri a scăzut în 2024, iar compania depinde în mare măsură de câteva titluri, în special de seria Hidden Object 1.
    • Compania nu a realizat nicio lansare globală în 2024, ceea ce arată dificultăți în execuția planului de lansări 1.
    • Compania nu își acoperă riscurile valutare și este expusă mai multor monede, fără protecție prin instrumente de hedging 1.

    Oportunități

    • Modificările regulatorii din UE pot permite marje mai bune prin canale directe și plăți alternative, dacă acestea sunt adoptate pe scară largă 1.
    • Platforma G5 Store, care are deja un impact pozitiv asupra cifrei de afaceri, ar putea crește ponderea veniturilor directe 1.
    • Publicul-țintă al companiei crește în timp, iar piața mobilă continuă să se extindă, ceea ce ar putea susține noi lansări 1.

    Amenințări

    • Concurența din jocurile mobile este intensă, iar noii intrați pot atrage jucători și pot crește costurile de achiziție 1.
    • Dependența de Apple, Google, Amazon și Microsoft ca distribuitori poate expune compania la schimbări de termeni sau de vizibilitate 1.
    • Conflictul din Ucraina și Rusia creează riscuri pentru personal, plăți și continuitatea operațiunilor, cu incertitudine privind evoluția sa 1.

    Riscuri

    • Dependența de distribuitoriridicat

      Majoritatea veniturilor și utilizatorilor provin prin magazinele Apple, Google, Amazon și Microsoft, iar schimbarea termenilor sau a vizibilității ar putea afecta rezultatele 1.

    • Preferințele jucătorilorridicat

      Este dificil de prevăzut cererea pentru jocuri noi, iar lipsa unor lansări de succes ar putea afecta cota de piață și rezultatele financiare 1.

    • Conflictul din Ucraina și Rusiaridicat

      Operațiunile din Ucraina și Rusia sunt expuse unor riscuri de securitate, sancțiuni și transfer de fonduri, iar evoluția conflictului rămâne incertă 1.

    • Valorile activate ale dezvoltăriimediu

      Compania capitalizează cheltuieli de dezvoltare, iar eventuale depreciere ar putea afecta bilanțul și rezultatul 1.

    • Risc valutarmediu

      Veniturile sunt în principal în USD, EUR și SEK, iar cheltuielile în mai multe alte monede, fără protecție prin instrumente de hedging 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reglementările europene își produc efectele, compania ar putea obține marje mai bune prin G5 Store și plăți alternative 1.
    • Publicul-țintă este loial și cheltuiește în jocuri, ceea ce poate susține venituri stabile pe termen lung 1.
    • Bilanțul puternic și marja brută ridicată oferă flexibilitate pentru investiții și pentru retururi către acționari 1.

    Ce ar strica teza

    • Cifra de afaceri a scăzut în 2024, iar lipsa unei lansări globale ar putea indica dificultăți în execuție 1.
    • Dependența de câteva titluri și de magazinele mari de aplicații expune compania la riscuri de concentrare 1.
    • Conflictul din Ucraina și Rusia rămâne o sursă importantă de incertitudine pentru operațiuni și personal 1.

    De urmărit

    • Evoluția cifrei de afaceri și a marjelor în raportul trimestrialQ1 2026
    • Numărul de lansări globale comparativ cu planul de unu până la două jocuri pe an2026
    • Ponderea veniturilor din G5 Store și efectele DMA asupra comisioanelor2026
    • Evoluția personalului și a operațiunilor din Rusia și Ucrainanext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    G5 Entertainment AB (publ), cu sediul central la Stockholm, dezvoltă și editează jocuri free-to-play pentru surfplatte, telefoane mobile și calculatoare 1. Compania se concentrează pe patru genuri de tip evergreen, cu un public-țintă format din femei peste 35 de ani, care sunt fidele și dispun de bani pentru jocuri. Modelul de afaceri este descris de conducere ca simplu și scalabil, deoarece numărul de jucători poate crește fără o creștere proporțională a organizației 1.

    Strategia pentru anii următori presupune dezvoltarea jocurilor proprii, îmbunătățirea portofoliului existent și extinderea platformei directe G5 Store, cu comisioane mai mici, ceea ce ar putea îmbunătăți rentabilitatea 1. Conducerea a comunicat intenția de a lansa cinci până la șase jocuri pe an în soft launch și unul până la două jocuri la nivel global 1.

    Segmente

    Hidden Object

    Jocurile Hidden Object sunt cel mai mare segment după cifra de afaceri, în special seria Sherlock, iar Hidden City rămâne jocul principal al companiei, deși Sherlock se apropie rapid 1. Jocurile sunt concepute pentru a angaja jucătorii pe termen lung și includ rețeaua socială G5 Friends și achiziții în joc 1.

    Match-3

    Genul Match-3 este considerat de companie unul dintre cele mai mari genuri de jocuri mobile, cu venituri anuale de peste zece miliarde de dolari pentru gen în ansamblu 1. Seria Jewels a adus succes companiei în acest gen, care este și foarte profitabil pentru G5 1.

    Solitaire / Match-2

    Mahjong Solitaire, unul dintre primele genuri ale companiei, este cel mai mare titlu al G5 în acest segment, un joc de tip Match-2 foarte apreciat de publicul-țintă 1.

    Piața în context

    Piața jocurilor mobile a crescut puternic odată cu răspândirea telefoanelor inteligente și a tabletelor, iar veniturile au fost estimate de Newzoo la 98 miliarde de dolari în 2024, cu prognoză de peste 106 miliarde de dolari până în 2027 1. Piața a scăzut în 2022 după vârful pandemic din 2021, iar creșterea reluată se bazează pe o audiență mai largă și pe popularitatea jocurilor free-to-play în rândul publicului-țintă al companiei 1.

    Distribuția este dominată de platforme precum Apple App Store și Google Play, dar Digital Markets Act al UE obligă aceste platforme să permită plăți și distribuție alternativă 1. Modificările din termenii Apple, cu comisioane între 0 și 20 procent sau o taxă fixă pe descărcare, pot crea oportunități de marje mai bune pentru editori, dacă se materializează în timp 1.

    Tendințe

    • Schimbări în distribuția aplicațiilorvânt din spate

      Digital Markets Act și noile termeni Apple pot deschide canale alternative precum G5 Store, ceea ce ar putea reduce dependența de magazinele mari și îmbunătăți marjele dacă adoptarea crește 1.

    • Creștere în segmentul jocurilor mobilevânt din spate

      Jocurile mobile sunt segmentul cu cea mai rapidă creștere din industria jocurilor, iar publicul-țintă al companiei crește în dimensiune, ceea ce susține cererea pe termen lung 1.

    • Costuri de achiziție a utilizatorilormixt

      Costurile pentru achiziția utilizatorilor au scăzut în 2024, dar rămân o componentă importantă a cheltuielilor de marketing, iar compania vrea să atragă mai mulți utilizatori organic 1.

    • Conflictul din Ucraina și Rusiavânt din față

      Conflictul a determinat compania să reducă personalul din Rusia și să mute dezvoltarea în alte țări, ceea ce a crescut complexitatea operațională și a generat incertitudine privind evoluția pe termen lung 1.

    Poziția concurențială

    Concurența include companii listate mari, precum Microsoft care deține King, Take-Two care deține Zynga, Electronic Arts și Ubisoft, dar și companii axate pe mobil, precum Playtika, Rovio, AppLovin și Huuuge, considerate cele mai comparabile cu G5 1. Există și numeroase companii nelistate active în jocuri de tip evergreen, cum ar fi Wooga, MyTona, Vizor Interactive, Scopely și Playrix 1.

    Pragurile de intrare în industria jocurilor mobile sunt relativ scăzute, dar creșterea ofertei face necesară tot mai multă capitalizare pentru marketing, iar concurenții cu mai multe surse de venit pot rezista mai bine schimbărilor de preferințe 1.

    • PlaytikaPLTK

      Companie axată pe jocuri mobile, considerată în sursă una dintre cele mai comparabile cu G5 1.

    • MicrosoftMSFT

      Deține King, unul dintre concurenții mari activi pe mai multe platforme 1.

    • Take-Two InteractiveTTWO

      Deține Zynga și are activitate în jocuri mobile 1.

    • AppLovinAPP

      Companie axată pe mobil, menționată ca fiind apropiată de profilul G5 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / G5 Entertainment AB (publ) · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    G5 Entertainment AB (publ) (G5EN.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw