olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Gestamp Automoción, S.A. GEST.MC

Spania · BME Madrid · ISIN ES0105223004 · Verticală: Companii listate din Spania

2,74EUR−7,91 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Gestamp Automoción este un producător de componente de înaltă inginerie pentru industria auto, cu un inmobilizat material consolidat de aproximativ 5.082.701 mii EUR la 31 decembrie 2025. Compania își ajustează investițiile în capacitate și în proiectele de vehicul electric, unde a înregistrat în 2025 depreciere de 52.150 mii EUR.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Gestamp Automoción, S.A. (GEST.MC) costa 2,74 EUR (−7,91 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld EUR, P/E 10,1 pe un EPS diluat de 0,27 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,21 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 2,74–3,44 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,1
EPS diluat TTM 0,27 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9,87 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
7,21 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
2,743,44

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,77 – 3,00
sub banda inferioară · %B -0,14 · lățimea benzii 8,0 %
SMA 50 / 200
2,94 / 3,04
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,0 %+0,4 %−9,4 pp—
3 luni−8,8 %−3,3 %−5,6 pp—
6 luni−19,2 %+4,0 %−23,2 pp—
De la început de an−10,1 %+8,1 %−18,2 pp—
1 an−7,5 %+10,7 %−18,2 pp+6,7 %
3 ani−24,7 %+50,1 %−74,8 pp+31,5 %
5 ani−31,8 %+43,6 %−75,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,5 %
11 mai 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,6 %
06 ian. 2022 → 10 ian. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,4 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,2, mediană 7,5, max 11,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri12,3 mld12,0 mld11,3 mld
Venituri an/anindisponibil−2,2 %−5,4 %
Profit net280,7 mil188,5 mil152,2 mil
Profit net an/anindisponibil−32,8 %−19,2 %
EPS diluat0,490,330,27
EPS diluat an/anindisponibil−32,7 %−18,2 %
netă %2,3 %1,6 %1,3 %
Flux de numerar liber341,3 mil226,5 mil322,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,1 mld EUR
Datorie financiară
2,2 mld EUR
Datorie netă
1,1 mld EUR
Capitaluri proprii
3,1 mld EUR
Active totale
10,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,69x
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
5,0 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
2,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
12,3 mld
2024
12,0 mld
2025
11,3 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
680,4 mil
2024
582,1 mil
2025
546,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
690,8 mil
2024
711,9 mil
2025
760,9 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
1,4 mld ≈
2024
1,3 mld ≈
2025
1,3 mld ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
232,6 mil
2024
224,1 mil
2025
231,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
414,2 mil
2024
369,7 mil
2025
313,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
94,1 mil
2024
85,0 mil
2025
65,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2023
280,7 mil
2024
188,5 mil
2025
152,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,49
2024
0,33
2025
0,27

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,17
2024
27,49
2025
0,20

esef· 20 oct. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
584,6 mil
2025
542,6 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Active curente
2023
3,8 mld
2024
4,1 mld
2025
3,7 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
5,2 mld
2025
5,1 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
145,2 mil
2024
142,6 mil
2025
142,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
433,2 mil
2025
433,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Active totale
2023
9,9 mld
2024
10,5 mld
2025
10,0 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,4 mld
2024
2,6 mld
2025
2,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,6 mld
2024
4,1 mld
2025
3,6 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
7,1 mld
2024
7,5 mld
2025
6,9 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,9 mld
2024
3,0 mld
2025
3,1 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
572,8 mil
2024
571,2 mil
2025
563,7 mil

esef· 20 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
821,8 mil
2024
845,4 mil
2025
873,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
341,3 mil ≈
2024
226,5 mil ≈
2025
322,1 mil ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-924,2 mil
2024
-1,0 mld
2025
-949,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-726,9 mil
2024
-70,8 mil
2025
-245,6 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
97,7 mil
2024
127,5 mil
2025
111,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-19,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-18,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
42,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
11,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
2,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
73,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
34,5 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
873,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
322,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
211,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
91,4 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
2,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
10,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
10,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
2,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
20,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 71 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,74 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
2,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
7,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 20 oct. 2026
verificat 81derivat 5

Scorul pe grupe

  • Evaluare97
  • Bilanț și datorie53
  • Randamente100
  • Calitate42

Interval de valoare estimat

Jos
4,10
EUR pe acțiune
Mijloc
5,37
EUR pe acțiune
Sus
6,14
EUR pe acțiune
Preț: 2,74 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 96,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 49,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,68 – 30,37 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)12,85 – 30,37 (Mijloc 18,20)
    WACC 5,8 % · FCFF de pornire 505,2 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 83 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E4,10 – 6,14 (Mijloc 5,37)
    18 firme folosite · multiplul median 19,9x · quartile 15,2x – 22,7x
    ACS.MC, ADX.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC
  • Dividende actualizate (DDM)2,68 – 3,66 (Mijloc 3,10)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 71/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate10,5 %14 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate1,3 %30 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate211,6 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,8x91 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x13 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x18 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare10,1x91 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare2,0x100 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare20,9 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,2 %100 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente34,5 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie53/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate42/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare97/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GESTAMP AUTOMOCION SA (GEST.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -5,4 %; marjă netă 1,3 %; ROE 6,8 %; datorie netă/EBITDA 0,8x.

Intervalul de valoare estimat este 4,10–6,14 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,37 EUR, prețul de 2,73 EUR lasă un potențial de 96,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 49,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 71/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 211,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,8x
  • P/E (TTM): 10,1x
  • EV/EBITDA: 2,0x
  • Randament FCF: 20,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,2 %
  • Rata de distribuire (FCF): 34,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 10,5 %
  • Marja netă: 1,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,1x
mediana verticalei 20,3x
sub mediană (−50,0 %)
EV/EBITDA
2,0x
mediana verticalei —
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−84,0 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−71,9 %)
ROE
6,8 %
mediana verticalei 10,5 %
sub mediană (−35,5 %)
Marja netă
1,3 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−70,4 %)
Marja EBIT
4,8 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−52,7 %)
Venituri an/an
-5,4 %
mediana verticalei 2,2 %
sub mediană (−345,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,8x
mediana verticalei -0,2x
peste mediană
Randament dividend
7,2 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+144,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELE.MCEndesa SA46,9 mld21,426,4 %10,5 %+0,5 %+43 % / +134 %
AENA.MCAena S.m.e. SA42,6 mld19,924,2 %34,0 %+8,9 %+21 % / +79 %
AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima26,2 mld19,826,9 %20,5 %+6,1 %−6 % / −5 %
ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A.21,9 mld23,019,9 %1,9 %+19,7 %+7 % / +134 %
ANA.MCAcciona SA11,7 mld14,516,9 %4,0 %+5,5 %+24 % / +66 %
FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A.5,0 mld30,35,3 %1,7 %+6,9 %−8 % / −14 %
DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA2,7 mld20,6165,6 %2,2 %−2,7 %+51 % / +380.733 %
CMO.MCCementos Molins S.A.2,5 mld13,614,3 %18,0 %−3,1 %+31 % / indisponibil
ENO.MCElecnor SA2,4 mld21,910,5 %2,5 %+15,1 %−3 % / +58 %
ALM.MCAlmirall S.A.2,4 mld51,13,1 %4,2 %+12,4 %−11 % / +32 %
GEST.MCGestamp Automocion SA1,5 mld10,16,8 %1,3 %−5,4 %−8 % / −22 %
FAE.MCFaes Farma SA1,5 mld19,310,8 %13,0 %+23,7 %+3 % / +57 %
AEDAS.MCAedas Homes SA1,0 mld17,157,8 %7,0 %−24,8 %+0 % / +38 %
EDR.MCEdreams Odigeo SA574,4 mil11,521,0 %7,8 %−0,4 %+40 % / −24 %
EAT.MCAmRest Holdings SE506,0 mil31,44,3 %0,6 %+0,1 %−34 % / −61 %
ADX.MCAudax Renovables S.A.468,5 mil23,99,3 %1,0 %−5,4 %−23 % / −18 %
ATRY.MCAtrys Health, S.A.200,4 mil—-49,5 %-71,1 %+8,5 %−3 % / −29 %
ENER.MCEcoener, S.A.175,6 mil32,24,2 %6,4 %+3,6 %−34 % / −6 %
ADZ.MCAdolfo Dominguez SA62,9 mil38,39,0 %1,2 %+1,8 %+39 % / +40 %
DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A.44,8 mil9,2152,3 %10,0 %+2,2 %+19 % / indisponibil
EZE.MCGrupo Ezentis SA29,0 mil——-9,3 %+147,2 %−30 % / −37 %
CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA17,3 mil14,44,1 %3,4 %+13,4 %indisponibil / indisponibil
AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A.16,4 mil—-33,8 %—−100,0 %indisponibil / indisponibil
EBRO.MCEbro Foods, S.A.3,0 mil0,010,0 %7,7 %−4,0 %−0 % / +19 %
A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A.——7,9 %6,9 %−2,7 %+13 % / +60 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEST.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,46
Randament total -41 % · Pe an -41 %
2,60
Randament total 2 % · Pe an 2 %
3,93
Randament total 52 % · Pe an 52 %
3 ani
1,16
Randament total -44 % · Pe an -17 %
2,34
Randament total 5 % · Pe an 2 %
3,93
Randament total 69 % · Pe an 19 %
5 ani
0,92
Randament total -46 % · Pe an -11 %
2,12
Randament total 8 % · Pe an 2 %
3,93
Randament total 85 % · Pe an 13 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,59
  • Marja netă± 0,41
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,37
  • Diluare anuală± 0,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Gestamp Automoción este un producător de componente de înaltă inginerie pentru industria auto, cu un inmobilizat material consolidat de aproximativ 5.082.701 mii EUR la 31 decembrie 2025 1. Compania își ajustează investițiile în capacitate și în proiectele de vehicul electric, unde a înregistrat în 2025 depreciere de 52.150 mii EUR 1.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență industrială extinsă pe mai multe regiuni, cu active productive mari și integrare în recuperarea metalelor.
  • Testele de depreciere arată valori recuperabile superioare celor contabile în principalele unități generatoare de numerar.
  • Relație strânsă cu clienții OEM, descrisă de companie ca parteneriat de încredere.

Puncte slabe

  • Expunere la depreciere de active legate de proiecte de vehicul electric anulate.
  • Sensibilitate la ratele de actualizare și la marjele EBITDA ridicate în analizele de depreciere.
  • Greutatea ridicată a activelor fixe poate limita flexibilitatea în perioadele de scădere a volumelor.

Oportunități

  • Creșterea capacității productive ar putea susține volume noi dacă proiectele clienților se materializează.
  • Economia circulară și recuperarea metalelor prin Gescrap ar putea deveni o sursă suplimentară de valoare.
  • Alinierea cu obiectivele climatice ale clienților poate deschide contracte noi.

Amenințări

  • Riscul ca proiectele de vehicul electric să fie amânate sau anulate din nou.
  • Instabilitatea economică și monetară în țările cu inflație ridicată, precum Argentina și Turcia.
  • Costurile crescute de conformitate cu cerințele ESG și de raportare de sustenabilitate.

Riscuri

  • Depreciere de activemediu

    Anularea proiectelor de vehicul electric a dus la deprecieri, iar noi schimbări de program ar putea genera pierderi similare.

  • Sensibilitate la ipoteze de actualizaremediu

    Creșterea ratei de actualizare sau scăderea marjei EBITDA ar putea reduce spațiul dintre valoarea recuperabilă și cea contabilă.

  • Riscuri ESG legate de localizaremediu

    Localizarea plantelor și complexitatea lanțului de aprovizionare pot expune grupul la riscuri de mediu și sociale.

  • Inflație și ajustări monetarescăzut

    Aplicarea IAS 29 în Argentina și Turcia afectează valoarea activelor raportate și ar putea produce volatilitate.

  • Dependența de clienții OEMridicat

    Concentrarea pe câțiva mari producători auto ar putea transmite rapid șocurile de volum către Gestamp.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Activele productive mari și investițiile în capacitate ar putea susține creșterea veniturilor dacă cererea OEM revine.
  • Testele de depreciere arată valori recuperabile superioare celor contabile, ceea ce sugerează o marjă de siguranță.
  • Integrarea Gescrap ar putea adăuga venituri din recuperarea metalelor și reduce dependența de un singur flux.

Ce ar strica teza

  • Anularea proiectelor de vehicul electric arată că programele clienților pot fi volatile și pot genera deprecieri.
  • Sensibilitatea analizelor de depreciere la rate de actualizare și marje ar putea reduce rapid spațiul de siguranță.
  • Expunerea la economii cu inflație ridicată ar putea afecta rentabilitatea și valoarea activelor din anumite țări.

De urmărit

  • Evoluția proiectelor de vehicul electric și eventualele noi deprecieri2026
  • Rezultatele Gescrap și contribuția sa la cifra de afaceri2026
  • Efectul ajustărilor de inflație din Argentina și TurciaRaportul anual 2026
  • Implementarea planului ESG 26-30 și costurile de conformitate2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Gestamp proiectează, dezvoltă și fabrică componente de automobile, iar activitatea sa proprie este completată de subgrupul Sideacero (Gescrap), dedicat recuperării metalelor din deșeuri 1. Grupul își descrie rolul față de clienții OEM ca pe unul de partener de încredere, ofertând soluții inovatoare 1. Inmobilizatul material a fost majoritar orientat spre plante și linii de producție destinate creșterii capacității 1.

Valoarea netă a inmobilizatului material la 31 decembrie 2025 este de 5.082.701 mii EUR, față de 5.173.203 mii EUR la sfârșitul lui 2024, iar coste de achiziție totale de 11.408.349 mii EUR 1. Diferența dintre cele două exerciții reflectă amortizarea, cursul de schimb și ajustările de inflație din Argentina și Turcia 1.

Grupul raportează și un proces de gestionare a riscurilor ESG legat de localizarea fabricilor și de complexitatea lanțului de aprovizionare auto 1. Planul ESG 23-25 este urmat de planul 26-30 1.

Segmente

Europa Occidentală

Segmentul include plante din Spania, Germania, Franța, Portugalia și Regatul Unit, cu un inmobilizat material net de 1.508.498 mii EUR la 31 decembrie 2025 1.

Europa Orientală

Segmentul include Polonia, Turcia, Rumănia și Cehia, cu un inmobilizat material net de 952.564 mii EUR la 31 decembrie 2025 1.

Norteamérica

În Statele Unite și Mexic inmobilizatul material net a fost de 1.461.090 mii EUR la 31 decembrie 2025, cu o scădere față de anul anterior 1.

Piața în context

Piața componentelor auto depinde de volumele OEM și de tranziția spre vehicule electrice, iar test-urile de depreciere ale Gestamp arată valori recuperabile superioare celor contabile în toate UGE-urile principale 1. Ratele de actualizare aplicate în 2025 variază între 10,1% și 27,6% în funcție de segment 1.

Analiza de sensibilitate arată că o creștere de 0,5 puncte a ratei de actualizare sau o scădere de 1,0 punct a marjei EBITDA ar putea reduce marja de siguranță, deși compania raportează în continuare un spațiu între valoarea recuperabilă și cea contabilă 1.

Tendințe

  • Proiecte de vehicul electric anulatevânt din față

    Anularea unor proiecte legate de vehiculul electric a dus la depreciere de active, ceea ce arată o expunere la schimbările de program ale clienților 1.

  • Investiții în capacitate productivăvânt din spate

    Investițiile în plante și linii de producție destinate creșterii capacității pot susține volumele viitoare, dacă cererea se materializează 1.

  • Reglementare ESG și raportare de sustenabilitatemixt

    Cerințele CSRD și Taxonomia UE impun raportare detaliată, ceea ce crește costul de conformitate dar poate avantaja companiile cu sisteme robuste 1.

  • Inflație și cursuri valutare în economii volatilemixt

    Ajustările de inflație aplicate în Argentina și Turcia afectează valoarea activelor, iar efectul final depinde de evoluția monedelor locale 1.

Poziția concurențială

Sursa furnizată nu identifică concurenții direcți ai Gestamp, așa că analiza competitivă este limitată la datele din raportul anual 1.

Avantajele raportate includ amplasarea diversificată pe mai multe continente și integrarea recuperării deșeurilor metalice prin Gescrap 1.

  • Nu sunt identificați în sursă

    Sursa nu numește concurenți; nu se poate stabili o listă verificabilă din documentele furnizate.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Gestamp Automoción, S.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.