olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Getlink S.e. GET.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0010533075 · Verticală: Companii listate din Franța
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Getlink S.e. (GET.PA) costa 20,40 EUR (+0,79 % într-o zi), cu capitalizare 11,0 mld EUR, P/E 35,2 pe un EPS diluat de 0,58 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,70 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 15,13–20,40 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,6
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 18,63 – 20,41
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,99 · lățimea benzii 9,1 %
- SMA 50 / 200
- 18,94 / 18,53
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,38 / 0,30
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,3 % | −0,6 % | +10,0 pp | — |
| 3 luni | +10,0 % | −4,2 % | +14,1 pp | — |
| 6 luni | +9,9 % | +4,3 % | +5,6 pp | — |
| De la început de an | +29,7 % | +7,5 % | +22,2 pp | — |
| 1 an | +28,5 % | +9,9 % | +18,5 pp | −6,8 % |
| 3 ani | +32,0 % | +49,8 % | −17,9 pp | −15,9 % |
| 5 ani | +46,8 % | +42,8 % | +3,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 26,6, mediană 27,6, max 31,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,9 % | −11,8 % |
| Profit net | 252,0 mil | 326,0 mil | 317,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +29,4 % | −2,8 % |
| EPS diluat | 0,47 | 0,60 | 0,58 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +27,7 % | −3,3 % |
| netă % | 15,7 % | 17,8 % | 19,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 1,5 mld EUR
- Datorie financiară
- 4,5 mld EUR
- Datorie netă
- 2,9 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 2,5 mld EUR
- Active totale
- 9,2 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,80x
- Lichiditate curentă
- 1,36x
- ROE
- 12,8 %
- ROA
- 3,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 672,0 mil | 725,0 mil | 598,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 227,0 mil | 244,0 mil | 229,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 899,0 mil ≈ | 969,0 mil ≈ | 827,0 mil ≈ | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | 267,0 mil | 414,0 mil | 304,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 15,0 mil | 88,0 mil | -13,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | 252,0 mil | 326,0 mil | 317,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,47 | 0,60 | 0,58 | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,10 | 0,50 | 0,55 | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 3,0 mil | 3,0 mil | 4,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active curente | 1,4 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,5 mld | 6,4 mld | 6,4 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 20,0 mil | 20,0 mil | 60,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 8,7 mld | 9,0 mld | 9,2 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 247,0 mil | 290,0 mil | 314,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,2 mld | 5,2 mld | 4,5 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 566,0 mil | 565,0 mil | 1,4 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 536,2 mil | 543,3 mil | 537,3 mil | esef· 15 apr. 2025derivat |
- 2022
- 536,2 mil
- 2023
- 543,3 mil
- 2024
- 537,3 mil
esef· 15 apr. 2025derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | 1,0 mld | 865,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -188,0 mil | -147,0 mil | -77,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -446,0 mil | -533,0 mil | -538,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 54,0 mil | 271,0 mil | 298,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,0 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,07 – 17,28 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA4,07 – 11,44 (Mijloc 6,63)4 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 6,2x – 11,0xABEO.PA, AI.PA, ANTIN.PA, ATE.PA
- Colegi: P/E6,43 – 17,28 (Mijloc 9,94)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)7,48 – 10,20 (Mijloc 8,63)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,5 % | 52 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 19,6 % | 95 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,6x | 29 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 47 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 35,2x | 17 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,8x | 0 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,7 % | 39 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie34/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate68/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial39/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare9/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GETLINK S.E. (GET.PA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld EUR în 2024; creștere an/an -11,8 %; marjă netă 19,6 %; ROE 12,8 %; datorie netă/EBITDA 3,6x.
Intervalul de valoare estimat este 6,43–11,44 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,63 EUR, prețul de 20,40 EUR lasă un potențial de -57,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -136,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 19,6 %
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 3,6x
- P/E (TTM): 35,2x
- EV/EBITDA: 16,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| GET.PAGetlink S.e. | 11,0 mld | 35,2 | 12,8 % | 19,6 % | −11,8 % | +31 % / +22 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GET.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 11,09 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 19,71 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 29,83 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 8,81 Randament total -52 % · Pe an -21 % | 17,79 Randament total -5 % · Pe an -2 % | 29,83 Randament total 56 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 7,00 Randament total -58 % · Pe an -16 % | 16,06 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 29,83 Randament total 62 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 4,45
- Marja netă± 3,11
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,81
- Diluare anuală± 0,26
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202321 mar. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.