olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
GL events GLO.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000066672 · Verticală: Companii listate din Franța
GL events este un grup francez activ în organizarea de evenimente, saloane, gestionarea de locații și logistica evenimentelor, cu sediul și operațiuni în Franța și pe plan internațional. Relevanța sa crește pe măsură ce clienții și organizatorii cer tot mai mult eco-design și decarbonizare a evenimentelor, aspecte documentate în raportul de durabilitate pentru exercițiul 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea GL events (GLO.PA) costa 31,00 EUR (+0,49 % într-o zi), cu capitalizare 908,2 mil EUR, P/E 11,4 pe un EPS diluat de 2,73 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 23,65–35,75 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 24,20 – 35,72
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 38,4 %
- SMA 50 / 200
- 27,71 / 31,31
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,08 / 1,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +27,0 % | −0,6 % | +27,7 pp | — |
| 3 luni | +1,3 % | −4,2 % | +5,5 pp | — |
| 6 luni | −9,6 % | +4,3 % | −14,0 pp | — |
| De la început de an | +3,9 % | +7,5 % | −3,7 pp | — |
| 1 an | +13,3 % | +9,9 % | +3,4 pp | −6,8 % |
| 3 ani | +86,7 % | +49,8 % | +36,9 pp | −15,9 % |
| 5 ani | +56,3 % | +42,8 % | +13,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,5, mediană 9,8, max 10,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +15,1 % | +5,1 % |
| Profit net | 59,9 mil | 73,4 mil | 81,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +22,5 % | +11,3 % |
| EPS diluat | 2,01 | 2,45 | 2,73 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +21,9 % | +11,4 % |
| netă % | 4,2 % | 4,5 % | 4,8 % |
| Flux de numerar liber | 164,6 mil | 69,0 mil | 168,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 580,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,0 mld EUR
- Datorie netă
- 467,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 631,0 mil EUR
- Active totale
- 3,3 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,66x
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- 13,2 %
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- 9,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 141,5 mil | 161,2 mil | 180,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 96,3 mil | 111,4 mil | 126,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 24,8 mil | 28,9 mil | 35,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 59,9 mil | 73,4 mil | 81,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,01 | 2,45 | 2,73 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 29,8 mil | 30,0 mil | 30,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 540,1 mil | 533,0 mil | 580,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 61,2 mil | 52,8 mil | 54,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 826,8 mil | 833,7 mil | 827,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 45,4 mil | 41,4 mil | 43,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 189,6 mil | 244,3 mil | 296,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 843,9 mil | 802,2 mil | 750,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 582,5 mil | 607,1 mil | 631,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 29,2 mil | 29,4 mil | 29,3 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 269,6 mil | 199,5 mil | 241,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 105,0 mil | 130,4 mil | 73,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 164,6 mil ≈ | 69,0 mil ≈ | 168,1 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -176,6 mil | -126,7 mil | -103,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -175,0 mil | -69,6 mil | -72,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 908,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 30,28 – 81,36 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E30,28 – 81,36 (Mijloc 46,77)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 11,7 % | 67 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | 4,8 % | 77 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 205,7 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,4x | 78 (față de colegi) | 23 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 18,5 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial7/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare88/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GL EVENTS (GLO.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld EUR în 2025; creștere an/an 5,1 %; marjă netă 4,8 %; ROE 17,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 30,28–81,36 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 46,77 EUR, prețul de 31,00 EUR lasă un potențial de 50,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 33,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 4,8 %
- Conversia profitului în FCF: 205,7 %
- P/E (TTM): 11,4x
- Randament FCF: 18,5 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| GLO.PAGl Events | 908,2 mil | 11,4 | 17,4 % | 4,8 % | +5,1 % | +7 % / +62 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLO.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 18,83 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 33,29 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 50,13 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 18,49 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 36,75 Randament total 19 % · Pe an 6 % | 60,74 Randament total 96 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 18,15 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 40,57 Randament total 31 % · Pe an 6 % | 73,59 Randament total 137 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 9,19
- Marja netă± 6,43
- Creșterea anuală a veniturilor± 5,25
- Diluare anuală± 0,54
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
GL events este un grup francez activ în organizarea de evenimente, saloane, gestionarea de locații și logistica evenimentelor, cu sediul și operațiuni în Franța și pe plan internațional. Relevanța sa crește pe măsură ce clienții și organizatorii cer tot mai mult eco-design și decarbonizare a evenimentelor, aspecte documentate în raportul de durabilitate pentru exercițiul 2025.
SWOT
Puncte tari
- Modelul integrat, în care producția, saloanele și locațiile sunt legate între ele, oferă o înțelegere completă a lanțului de valoare.
- Analiza de dublă materialitate este actualizată anual și validată de comitetele de guvernanță, ceea ce arată un proces formalizat.
- Prezența internațională și divizii specializate, precum Greentech+, extind oferta grupului dincolo de piața franceză.
Puncte slabe
- Polul Venues concentrează consumul energetic, ceea ce face grupul vulnerabil la prețurile energiei și la costurile de renovare.
- Emisiile de gaze cu efect de seră legate de achiziții, deplasări și consum energetic rămân semnificative.
- Activitatea depinde de desfășurarea evenimentelor, ceea ce expune grupul la anulări sau întârzieri neprevăzute.
Oportunități
- Cererea clienților și a marilor organizatori internaționali pentru eco-design poate deschide noi contracte pentru grup.
- Divizia Greentech+ și saloanele dedicate tranziției bas-carbon pot extinde piața către noi public și noi regiuni.
- Soluțiile de adaptare la schimbările climatice, inclusiv instalarea de centre de adăpost de urgență, pot deveni un serviciu nou.
Amenințări
- Reglementările europene privind decarbonizarea și substanțele utilizate pot impune costuri de adaptare pentru prestatori.
- Fenomenele climatice extreme pot perturba montajul, livrările sau desfășurarea evenimentelor pe mai multe site-uri.
- Un atac cibernetic sau o pierdere de date ar putea afecta operațiunile, reputația și relațiile cu clienții.
Riscuri
- Adaptarea la evenimente climatice extrememediu
Caniculele și inundațiile pot întârzia montajul sau anula evenimente, în special pe site-urile Venues, cu efecte asupra livrărilor și asupra veniturilor.
- Costul energieiridicat
Volatilitatea piețelor energetice și inflația prețurilor pot pune presiune pe marjele site-urilor cu consum mare de energie.
- Tranziția bas-carbonmediu
Dacă grupul nu își respectă noile obiective de decarbonizare, ar putea pierde competitivitate sau parteneriate importante.
- Securitate ciberneticămediu
Atacurile cibernetice pot bloca operațiunile, pot expune date confidențiale și pot afecta imaginea grupului la nivel național și internațional.
- Siguranța și accesibilitatea evenimentelorscăzut
Accesibilitatea și siguranța evenimentelor, mai ales pe locații foarte mari, au fost reevaluate în 2025 și considerate materiale, ceea ce poate atrage cerințe operaționale suplimentare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru eco-design și evenimente responsabile continuă să crească, grupul ar putea valorifica poziția sa în saloane și în servicii de tranziție.
- Modelul integrat poate permite grupului să ofere clienților soluții complete, ceea ce poate consolida relațiile pe termen lung.
- Procesul formalizat de analiză a riscurilor și de guvernanță poate sprijini o execuție mai previzibilă a strategiei de durabilitate.
Ce ar strica teza
- Costul energiei și al renovărilor pe site-urile Venues ar putea reduce marjele pe termen scurt, mai ales dacă prețurile rămân ridicate.
- Schimbările climatice pot genera întreruperi repetate ale evenimentelor, ceea ce ar afecta veniturile și planificarea.
- Dacă reglementările se schimbă sau cererea pentru decarbonizare scade, investițiile făcute în această direcție ar putea avea randament mai mic decât se aștepta.
De urmărit
- Evoluția cererii pentru eco-design în contractele cu organizatorii internaționali2027
- Impactul costurilor energetice asupra marjelor polului VenuesQ1 2027
- Progresul obiectivelor de decarbonizare și al trajectoriilor pe fiecare polurmătorul raport de durabilitate
- Efectele reglementărilor europene privind substanțele și taxonomia asupra prestatorilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, modelul de afaceri al grupului este integrat, iar entitățile sale pot fi simultan clienți și furnizori unele pentru altele. Polul Live produce și asigură logistica evenimentelor, polul Exhibitions organizează saloane, iar polul Venues gestionează site-uri precum centre de congrese, parcuri de expoziții și săli mari. Această integrare permite grupului să ofere un serviciu complet, de la concepție până la desfășurarea evenimentului.
Grupul face parte din strategia sa de durabilitate o analiză de dublă materialitate actualizată în 2025, în care au fost evaluate 71 de impacte, riscuri și oportunități, dintre care 29 au fost calificate ca materiale. Analiza a fost prezentată comitetelor și consiliului de administrație, ceea ce arată că aspectele de mediu, sociale și de guvernanță sunt integrate în procesul decizional.
Activitatea grupului depinde de cererea organizatorilor de evenimente și de disponibilitatea site-urilor, ceea ce îl face sensibil la evenimente climatice extreme, la costul energiei și la siguranța sau accesibilitatea evenimentelor. Documentul menționează explicit aceste dependențe ca surse de risc operațional și financiar.
Segmente
Live
Polul Live se ocupă de producția și logistica evenimentelor și închiriază materiale polului Exhibitions. Documentul notează că tranziția bas-carbon și cerințele europene privind substanțele utilizate pot genera costuri suplimentare pentru prestatori, în special prin adoptarea de noi tehnologii sau schimbarea lanțurilor logistice.
Exhibitions
Polul Exhibitions organizează saloane, inclusiv divizia Greentech+ dedicată tranziției bas-carbon și saloane din industria textilă, cum ar fi Première Vision. Grupul consideră că aceste saloane pot aduce exponați și public orientat spre durabilitate, iar extinderea lor internațională este deja în curs.
Venues
Polul Venues administrează centre de congrese, parcuri de expoziții și săli, reprezentând peste 85 % din consumul energetic al grupului în 2023, conform raportului. Această concentrare face ca sensibilitatea la prețul energiei și proiectele de renovare să fie un factor important pentru acest pol.
Piața în context
Piața evenimentelor de afaceri și a saloanelor depinde de activitatea economică, de bugetele organizatorilor și de preferințele publicului, iar documentul arată că clienții și marii organizatori internaționali cer tot mai frecvent soluții de eco-design. Această cerere crescândă este identificată de grup ca o oportunitate care s-a intensificat în 2025.
Regulile europene privind decarbonizarea și taxonomia verde influențează atât organizatorii, cât și prestatorii, iar modificările recente din pachetul Omnibus al Comisiei Europene au redus, potrivit documentului, presiunea reglementară în anumite domenii. Evoluția acestui cadru poate schimba cererea pentru servicii de tranziție în sectorul evenimentelor.
Tendințe
- Cererea pentru eco-design și evenimente responsabilevânt din spate
Clienții și organizatorii internaționali cer tot mai des soluții de eco-design, ceea ce a crescut relevanța acestei oportunități în analiza de materialitate din 2025. Dacă această cerere se consolidează, ar putea sprijini noile servicii ale grupului.
- Tranziția bas-carbon a sectoruluimixt
Organizatorii trebuie să reducă amprenta carbon a evenimentelor, iar grupul consideră că divizia Greentech+ și soluțiile de decarbonizare pot deveni un avantaj. Costurile de adaptare și noile reglementări pot însă genera presiuni asupra prestatorilor.
- Costul energiei și volatilitatea piețelorvânt din față
Instabilitatea geopolitică și tensiunile asupra resurselor energetice pot menține prețurile energiei ridicate, ceea ce afectează în special site-urile din polul Venues. Costurile de renovare necesare pentru reducerea consumului pot pesa pe termen scurt.
- Evenimente climatice extremevânt din față
Caniculele, inundațiile și alte fenomene climatice pot întârzia montajul sau pot anula evenimente, mai ales pe site-urile Venues. Documentul precizează că nu a fost identificat un risc major pe termen scurt sau mediu în studiul efectuat în Europa.
Poziția concurențială
Documentul analizat nu identifică explicit concurenți. Grupul operează însă în segmente de organizare de saloane, gestionare de centre de congrese și logistică de evenimente, unde concurența vine de la organizatori și operatori de locații specializați.
Avantajul declarat al grupului este integrarea verticală între producție, saloane și locații, care îi permite să înțeleagă și să răspundă rapid cerințelor clienților. Această integrare poate fi un element de diferențiere față de operatorii care activează doar într-un singur segment.
- Operatori de centre de congrese și parcuri de expoziții
Documentul nu numește concurenți directi; astfel de operatori activează în aceeași zonă de gestionare a locațiilor.
- Organizatori independenți de saloane
Organizatorii de saloane concurează pentru aceiași expozanți și vizitatori, iar documentul nu identifică numele lor.
- Companii de logistică și producție de evenimente
Prestatorii specializați în montaj și transport de materiale pentru evenimente pot concura cu polul Live.
- Furnizori de servicii pentru evenimente cu prezență internațională
Pentru acest tip de competitori documentul nu oferă nume sau date care să permită identificarea lor sigură.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / GL events · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.