olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Grupo Empresarial San José, S.A. GSJ.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0180918015 · Verticală: Companii listate din Spania
Grupo Empresarial San José este un grup spaniol de construcții, servicii, activități imobiliare și proiecte energetice, cu o activitate extinsă în străinătate. Portofoliul de contracte a crescut în 2025 și sprijină planul de diversificare geografică a grupului, în condițiile în care companiile de construcții depind de licitațiile publice și de mediul macroeconomic.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Grupo Empresarial San José, S.A. (GSJ.MC) costa 7,03 EUR (−1,13 % într-o zi), cu beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 6,87–9,31 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 6,83 – 7,26
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 6,0 %
- SMA 50 / 200
- 7,36 / 8,09
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,2 % | −0,6 % | −2,5 pp | — |
| 3 luni | −13,2 % | −4,2 % | −9,0 pp | — |
| 6 luni | −17,6 % | +4,3 % | −21,9 pp | — |
| De la început de an | −6,5 % | +7,5 % | −14,0 pp | — |
| 1 an | −2,9 % | +9,9 % | −12,8 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +93,7 % | +49,8 % | +43,8 pp | +31,5 % |
| 5 ani | +62,9 % | +42,8 % | +20,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +16,6 % | +1,9 % |
| Profit net | 19,9 mil | 33,0 mil | 39,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +65,6 % | +20,7 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 1,5 % | 2,1 % | 2,5 % |
| Flux de numerar liber | 98,1 mil | 116,7 mil | 153,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 621,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 287,8 mil EUR
- Active totale
- 1,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,24x
- ROE
- 14,7 %
- ROA
- 2,9 %
- Marja FCF
- 9,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 38,8 mil | 48,6 mil | 58,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 31,9 mil | 47,5 mil | 59,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 10,4 mil | 15,1 mil | 18,7 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 19,9 mil | 33,0 mil | 39,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 406,8 mil | 481,1 mil | 621,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 463,4 mil | 498,7 mil | 459,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | 955,8 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 82,8 mil | 89,2 mil | 94,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,0 mil | 10,0 mil | 10,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 15,5 mil | 13,6 mil | 13,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 714,0 mil | 833,9 mil | 902,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 766,0 mil | 885,6 mil | 964,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 216,9 mil | 252,7 mil | 287,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
- 2023
- 15,5 mil
- 2024
- 13,6 mil
- 2025
- 13,4 mil
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 103,4 mil | 122,4 mil | 160,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,3 mil | 5,7 mil | 6,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 98,1 mil ≈ | 116,7 mil ≈ | 153,4 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 22,4 mil | -30,4 mil | -9,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -18,2 mil | -15,5 mil | -7,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 6,5 mil | 9,8 mil | 12,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,5 % | 38 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 385,0 % | 100 (pe interval fix) | 30 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 36 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 7,8 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GRUPO EMPRESARIAL SAN JOSE, SA (GSJ.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld EUR în 2025; creștere an/an 1,9 %; marjă netă 2,5 %; ROE 17,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 385,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 7,8 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
| ACX.MCAcerinox SA | — | — | -1,7 % | -0,7 % | +6,8 % | +27 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GSJ.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Grupo Empresarial San José este un grup spaniol de construcții, servicii, activități imobiliare și proiecte energetice, cu o activitate extinsă în străinătate. Portofoliul de contracte a crescut în 2025 și sprijină planul de diversificare geografică a grupului, în condițiile în care companiile de construcții depind de licitațiile publice și de mediul macroeconomic 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de comenzi în creștere și prezență consolidată în mai multe țări.
- Structură de datorie redusă și, în mare parte, cu dobândă fixă, conform raportului.
- Activitate diversificată între construcții, servicii, imobiliare și energie.
Puncte slabe
- Dependență de licitațiile publice, cu calendar și volume greu de prevăzut.
- Expunere la riscul valutar în filialele care operează în alte monede decât euro.
- Recunoașterea veniturilor pe baza gradului de execuție implică estimări care pot fi revizuite.
Oportunități
- Concesiuni pe termen lung în țări în care grupul are deja experiență.
- Proiecte energetice și de infrastructură în piețe emergente.
- Revenirea investițiilor private în construcții, dacă mediul macroeconomic se îmbunătățește.
Amenințări
- Întârzieri la plată din partea clienților publici, care pot afecta fluxul de numerar.
- Instabilitate politică sau economică în țările de expansiune.
- Presiunea concurenței pe licitații, care poate reduce marjele contractelor.
Riscuri
- Risc valutarmediu
Filialele din țări cu alte monede pot genera diferențe de conversie, iar grupul a notat că pot apărea expuneri noi pe măsură ce se extinde geografic.
- Risc de lichiditatemediu
Plățile întârziate ale clienților sau ale autorităților publice ar putea tensiona capitalul de lucru în proiectele mari.
- Risc de execuție a proiectelorridicat
Depășirea costurilor sau întârzierile pot duce la provizioane pentru marje negative, conform politicii contabile a grupului.
- Risc de piață și licitațiimediu
Scăderea volumului de licitații publice ar putea reduce ritmul de creștere al portofoliului.
- Risc politic în străinătateridicat
Schimbările de regim sau de reglementare în țările de expansiune pot afecta contractele de concesiune.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Portofoliul de comenzi a crescut în 2025, iar concesiunea din Chile adaugă proiecte pe termen lung la o bază deja extinsă.
- Structura de datorie redusă, cu dobândă mai ales fixă, oferă flexibilitate financiară pentru noi proiecte.
- Diversificarea între construcții, imobiliare și energie poate reduce dependența de un singur segment.
Ce ar strica teza
- Dependența de licitațiile publice și de bugetele statelor poate face veniturile greu de prevăzut.
- Expansiunea în piețe emergente ar putea aduce riscuri politice și valutare greu de controlat.
- Proiectele cu marje reduse sunt expuse la provizioane dacă execuția depășește estimările.
De urmărit
- Evoluția portofoliului de comenzi și noile licitații câștigateQ1 2027
- Execuția concesiunii din Chile și estimarea cifrei de afaceri aferente2027
- Nivelul creanțelor restante și al producției certificate nerecuperatenext 10-K
- Evoluția diferențelor de curs în filialele din străinătate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul își concentrează activitatea pe construcții și prestarea de servicii, la care se adaugă oportunități imobiliare legate de activele deținute și proiecte energetice, potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025 1. Portofoliul total de comenzi la 31 decembrie 2025 era de 3.631 milioane de euro, în creștere cu 13,9% față de anul precedent 1. În ianuarie 2026, grupul a câștigat o concesiune în Chile pentru un penitenciar la Copiapó, cu un portofoliu estimat de 510 milioane de euro și o durată de 20 de ani 1.
Segmente
Construcții și servicii
Activitatea principală a grupului, care include construcția și gestionarea infrastructurilor, inclusiv contracte de concesiune cu valoare estimată în milioane de euro 1. Veniturile din construcții se recunosc pe baza gradului de execuție a lucrărilor 1.
Piața în context
Sectorul construcțiilor în care activează grupul depinde de licitațiile publice, atât în Spania, cât și în țările în care are prezență, precum Chile, Mexic, Peru și Statele Unite 1. Raportul menționează că mediul macroeconomic în ameliorare și previzibila îmbunătățire a sectorului privat susțin perspectivele construcțiilor 1. Grupul intenționează să consolideze prezența națională și să își folosească poziția în piețele emergente 1.
Tendințe
- Licitații publice și concesiunimixt
Dependența de contractele publice poate aduce volume mari de comenzi, dar și riscuri de calendar și de finanțare dacă bugetele se modifică. Câștigarea concesiunii din Chile arată că proiectele pe termen lung pot completa portofoliul.
- Extindere internaționalămixt
Diversificarea geografică în țări emergente poate deschide noi oportunități, în special în locurile unde grupul are deja experiență, dar expune compania la riscuri politice și valutare.
- Redresarea sectorului privatvânt din spate
Așteptările de creștere a investițiilor private în construcții ar putea sprijini cererea, dacă se confirmă prognozele macroeconomice citate de conducere.
- Costuri de capital și finanțarevânt din față
Creșterea costurilor de finanțare ar putea afecta marjele proiectelor cu plăți întârziate, deși raportul arată că datoria financiară a grupului este redusă și în mare parte la dobândă fixă.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții grupului și nu oferă o analiză a poziției competitive. Din contextul activității, concurența vine de la alte companii de construcții și concesiuni care participă la licitații publice în Spania și în țările din America Latină.
- Companii spaniole de construcții și concesiuni
Concurenți tipici în licitații publice în Spania și America Latină, fără identificare nominală în sursă.
- Operatori internaționali de infrastructură
Companii care concurează pe contracte de concesiune pe termen lung în țări emergente, inclusiv în Chile.
- Dezvoltatori imobiliari locali
Concurenți în segmentul de vânzare de locuințe și terenuri din Spania.
- Producători și investitori în energie
Concurenți în proiectele energetice cu contracte PPA sau vânzare pe piața angro.
Știri și depuneri
Din presă
- Magnitude 7.4 Earthquake – 5 km S of San José del Palmar, ColombiaHacker News · 10 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Grupo Empresarial San José, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.