olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
GAZTRANSPORT ET TECHNIGAZ GTT.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0011726835 · Verticală: Companii listate din Franța
GTT concepe tehnologii de confinement cu membrane pentru stocarea gazului natural lichefiat pe nave și instalații plutitoare, și oferă servicii de inginerie, formare, întreținere și soluții digitale pentru industria maritimă. Pe fondul creșterii așteptate a comenzilor de metaniere și al interesului pentru GNL ca nou combustibil maritim, poziția sa în lanțul de valoare al GNL este relevantă, cu peste 450 comenzi de metaniere estimate pentru 2026-2035.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea GAZTRANSPORT ET TECHNIGAZ (GTT.PA) costa 181,80 EUR (−1,20 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld EUR, P/E 16,4 pe un EPS diluat de 11,10 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,32 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 154,90–227,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 173,90 – 223,34
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 24,9 %
- SMA 50 / 200
- 209,39 / 199,38
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -7,85 / -6,40
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,7 % | −0,6 % | −14,1 pp | — |
| 3 luni | −7,6 % | −4,2 % | −3,5 pp | — |
| 6 luni | −12,5 % | +4,3 % | −16,8 pp | — |
| De la început de an | +16,1 % | +7,5 % | +8,6 pp | — |
| 1 an | −0,8 % | +9,9 % | −10,7 pp | −6,8 % |
| 3 ani | +51,1 % | +49,8 % | +1,3 pp | −15,9 % |
| 5 ani | +173,0 % | +42,8 % | +130,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,7, mediană 13,9, max 14,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 427,7 mil | 641,4 mil | 803,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +50,0 % | +25,2 % |
| Profit net | 201,4 mil | 347,8 mil | 413,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +72,7 % | +18,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | 9,40 | 11,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +18,1 % |
| netă % | 47,1 % | 54,2 % | 51,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 346,7 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 589,8 mil EUR
- Active totale
- 1,0 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,00x
- ROE
- 78,7 %
- ROA
- 44,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 427,7 mil | 641,4 mil | 803,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 232,4 mil | 395,3 mil | 472,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 236,2 mil | 406,8 mil | 480,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 34,9 mil | 59,0 mil | 66,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 201,4 mil | 347,8 mil | 413,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 9,40 | 11,10 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 37,1 mil | 37,1 mil | — | esef· 29 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 4,36 | 7,86 | esef· 29 apr. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 267,5 mil | 343,3 mil | 346,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | — | 29,8 mil | 25,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 518,5 mil | 678,2 mil | 675,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 15,4 mil | 19,0 mil | 104,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 23,1 mil | 37,3 mil | 168,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 616,4 mil | 814,8 mil | 1,0 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 32,4 mil | 44,6 mil | — | esef· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 268,1 mil | 332,1 mil | 337,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 336,3 mil | 461,5 mil | 589,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 37,0 mil | 36,9 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 216,2 mil | 361,5 mil | 423,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -44,0 mil | -68,5 mil | -244,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -115,9 mil | -217,3 mil | -174,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 125,6 mil | 228,9 mil | 290,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,7 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 106,87 – 330,79 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E123,12 – 330,79 (Mijloc 190,15)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)106,87 – 145,74 (Mijloc 123,32)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 51,5 % | 97 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,4x | 61 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,3 % | 62 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial62/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial61/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GAZTRANSPORT ET TECHNIGAZ (GTT.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 803,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 25,2 %; marjă netă 51,5 %; ROE 78,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 115,00–238,26 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 156,73 EUR, prețul de 181,80 EUR lasă un potențial de -13,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -16,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 51,5 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| GTT.PAGaztransport Et Technigaz | 6,7 mld | 16,4 | 78,8 % | 51,5 % | +25,2 % | +6 % / +47 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GTT.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 119,87 Randament total -30 % · Pe an -30 % | 210,95 Randament total 21 % · Pe an 21 % | 316,43 Randament total 80 % · Pe an 80 % |
| 3 ani | 142,19 Randament total -9 % · Pe an -3 % | 278,99 Randament total 71 % · Pe an 20 % | 455,66 Randament total 173 % · Pe an 40 % |
| 5 ani | 168,65 Randament total 15 % · Pe an 3 % | 368,96 Randament total 137 % · Pe an 19 % | 656,15 Randament total 306 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 69,75
- Marja netă± 48,82
- Creșterea anuală a veniturilor± 36,41
- Diluare anuală± 4,10
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
GTT concepe tehnologii de confinement cu membrane pentru stocarea gazului natural lichefiat pe nave și instalații plutitoare, și oferă servicii de inginerie, formare, întreținere și soluții digitale pentru industria maritimă. Pe fondul creșterii așteptate a comenzilor de metaniere și al interesului pentru GNL ca nou combustibil maritim, poziția sa în lanțul de valoare al GNL este relevantă, cu peste 450 comenzi de metaniere estimate pentru 2026-2035 1.
SWOT
Puncte tari
- Recunoaștere tehnologică a cuvelor cu membrane și o bază instalată mare de nave echipate cu tehnologia sa.
- Gamă largă de servicii care acoperă ciclul de viață al proiectelor GNL, de la inginerie la întreținere.
- Experiență în testarea etanșeității prin Cryovision, cu rezultate pe un număr mare de cuve.
Puncte slabe
- Dependența de comenzile de construcții navale și de ciclul investițional al armatorilor.
- Segmentul digital este încă mai mic și se confruntă cu o piață fragmentată.
- Parte din venituri depinde de un număr relativ mic de proiecte mari, ceea ce poate crea volatilitate.
Oportunități
- Extinderea GNL ca combustibil maritim și pe nave noi sau convertite.
- Dezvoltarea Recycool, GTT Cubiq și a soluțiilor compatibile cu amoniacul.
- Achiziții în servicii digitale care ar putea extinde baza de clienți.
Amenințări
- Concurența din partea tehnologiilor alternative pentru FSRU și FLNG.
- Schimbări de reglementare sau de preferințe energetice care ar putea reduce interesul pentru GNL.
- Risc de integrare a achizițiilor și de presiune asupra marjelor în segmentul digital.
Riscuri
- Ciclicitatea comenzilormediu
Veniturile depind de calendarul comenzilor de nave și de proiecte GNL, care poate fluctua în funcție de piețele energetice.
- Concurența tehnologicămediu
Tehnologiile SPB și Moss pot câștiga contracte dacă costurile sau performanța lor devin mai atractive.
- Schimbări de reglementareridicat
Modificările regulilor de mediu ar putea accelera sau încetini adoptarea GNL și a altor combustibili.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea VPS și Danelec ar putea aduce dificultăți operaționale sau întârzieri în sinergii.
- Concentrarea cliențilorscăzut
Un număr relativ mic de șantiere și armatori mari poate influența puternic volumul comenzilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reglementările de mediu continuă să favorizeze GNL, cererea de cuve și servicii asociate ar putea crește în mod susținut.
- Recunoașterea tehnologiei cu membrane și extinderea serviciilor digitale ar putea consolida poziția pe termen lung.
- Conversiile de nave și FLNG ar putea genera comenzi suplimentare în cazul în care costurile construcțiilor terestre rămân ridicate.
Ce ar strica teza
- Dacă armatorii aleg alți combustibili sau tehnologii, comenzile pentru cuvele GTT ar putea fi mai mici decât se estimează.
- Concurența din partea SPB și Moss ar putea limita creșterea în segmentele FSRU și FLNG.
- Dacă integrarea achizițiilor digitale întârzie, sinergiile așteptate ar putea fi mai slabe decât cele planificate.
De urmărit
- Ritmul efectiv al comenzilor de metaniere comparativ cu estimarea Grupului2026
- Finalizarea achiziției Danelec și integrarea cu Ascenz Marorka2026
- Evoluția comenzilor de FSRU și FLNG din carnetul de comenzinext annual report
- Adoptarea comercială a Recycool și GTT Cubiq2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
GTT proiectează și licențiază sisteme de cuve cu membrane pentru transportul și stocarea GNL, pe care le furnizează șantierelor navale și prestatorilor EPC. Grupul și filialele sale oferă și servicii pe tot ciclul de viață al proiectelor GNL, de la consultanță și studii de inginerie până la formare, asistență la operațiuni și întreținere, inclusiv prin Cryovision, specializată în teste de etanșeitate. Sunt prezente și soluții marine și digitale, extinse prin achiziția Danelec, un producător de înregistratoare de date de voiaj 1.
Segmente
Tehnologii de confinement și cuve GNL
Este activitatea de bază: cuve cu membrane pentru metaniere, nave propulsate cu GNL, FSRU și FLNG. Conform raportului anual, tehnologia cu membrane este considerată de Grup mai eficientă și fiabilă la un anumit volum, iar GTT Cubiq și Recycool sunt inovații recente de produs 1.
Servicii și formare
Include consultanță, studii de inginerie, formarea prin GTT Training și simulatorul G-Sim, asistență la operațiuni și serviciul de urgență HEARS, precum și întreținerea prin Cryovision și rețeaua de șantiere aprobate 1.
Soluții marine și digitale
Achiziții recente (VPS în 2024 și Danelec anunțată în 2025) extind activitatea în performanța navelor, conformitatea cu CII, EU ETS și FuelEU, și în înregistratoarele de date de voiaj, cu o piață descrisă ca emergentă și fragmentată 1.
Piața în context
Grupul estimează că ar putea primi semnificativ peste 450 comenzi de metaniere între 2026 și 2035, susținute de cererea în creștere de GNL și de reînnoirea flotei. Piața FSRU ar putea fi, pe termen scurt, mai degrabă dominată de conversii de metaniere vechi decât de construcții noi. Costurile în creștere ale instalațiilor terestre fac FLNG mai atractiv 1.
Regulile noi pentru metaniere pot crește numărul de nave candidate la conversie, iar cererea de GNL ca combustibil maritim este descrisă ca emergentă. Piața serviciilor digitale este considerată promițătoare, dar încă fragmentată cu mulți actori parțiali 1.
Tendințe
- Creșterea GNL ca combustibil maritimvânt din spate
Adoptarea GNL pentru propulsia navelor deschide cereri noi pentru cuve și servicii, dar depinde de ritmul reglementărilor și al alegerilor armatorilor 1.
- Conversii de metaniere vechimixt
Conversiile de metaniere în FSRU sau alte roluri pot înlocui construcțiile noi pe termen scurt, ceea ce ar putea schimba structura veniturilor 1.
- Reglementări de mediu mai strictemixt
CII, EU ETS și FuelEU cresc nevoia de soluții digitale de conformitate, dar pot și accelera tranziția către alți combustibili, precum amoniacul, pentru care Grupul a adaptat membrana 1.
- Costuri ridicate ale construcțiilor terestrevânt din spate
Creșterea costurilor la uscat face FLNG și FSRU mai atractive, ceea ce ar putea susține comenzi pentru tehnologia GTT 1.
Poziția concurențială
În cuvele GNL, GTT concurează cu tehnologiile de tip C și cu alte soluții de cuve, iar pentru FSRU și FLNG concurează cu SPB și Moss Maritime, pe care Grupul le consideră mai costisitoare. În servicii digitale, piața este fragmentată, cu mulți actori care acoperă doar parțial domeniile de expertiză 1.
- SPB
Tehnologie concurentă pentru FSRU și FLNG, menționată în raportul anual ca fiind mai costisitoare decât membrana GTT pentru FSRU.
- Moss Maritime
Tehnologie concurentă pentru FSRU, considerată de Grup mai costisitoare decât membrana GTT.
- Wison
Șantier chinez care a construit FLNG echipate cu tehnologia SPB, citat în raport.
- Cuve de tip C
Alternativă tehnologică de stocare, descrisă ca mai puțin eficientă la umplerea spațiului decât cuvele cu membrane.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202429 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / GAZTRANSPORT ET TECHNIGAZ · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.