olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Humble Group AB HUMBLE.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0006261046 · Verticală: Companii listate din Suedia
Humble Group AB este un grup suedez de bunuri de larg consum (FMCG), cu produse alimentare, de băuturi și de îngrijire personală, listat pe Nasdaq Stockholm Mid Cap din septembrie 2024. Grupul își propune să devină un FMCG-powerhouse, punând accent pe consolidarea rentabilității de bază și pe transformarea profitului în fluxuri de numerar stabile, potrivit raportului anual 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Humble Group AB (HUMBLE.ST) costa 5,80 SEK (+3,94 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld SEK, P/E 145,0 pe un EPS diluat de 0,04 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,76, interval pe 52 de săptămâni 5,10–8,32 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 4,93 – 5,95
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 18,8 %
- SMA 50 / 200
- 5,43 / 6,58
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,09 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,8 % | −0,6 % | +12,4 pp | — |
| 3 luni | +2,3 % | −4,2 % | +6,5 pp | — |
| 6 luni | −18,3 % | +4,3 % | −22,6 pp | — |
| De la început de an | −25,3 % | +7,5 % | −32,8 pp | — |
| 1 an | −24,6 % | +9,9 % | −34,5 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −34,7 % | +49,8 % | −84,6 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −76,9 % | +42,8 % | −119,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 49,8, mediană 121,9, max 194,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 7,7 mld | 8,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +9,3 % | +5,0 % |
| Profit net | -106,0 mil | 109,0 mil | 17,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −84,4 % |
| EPS diluat | -0,28 | 0,25 | 0,04 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −84,0 % |
| netă % | -1,5 % | 1,4 % | 0,2 % |
| Flux de numerar liber | 1,0 mld | 180,0 mil | 403,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 321,0 mil SEK
- Datorie financiară
- 1,7 mld SEK
- Datorie netă
- 1,3 mld SEK
- Capitaluri proprii
- 4,9 mld SEK
- Active totale
- 8,8 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,34x
- Lichiditate curentă
- 1,54x
- ROE
- 0,3 %
- ROA
- 0,2 %
- Marja FCF
- 5,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 7,7 mld | 8,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 318,0 mil | 361,0 mil | 249,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 341,0 mil | 312,0 mil | 334,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 659,0 mil ≈ | 673,0 mil ≈ | 583,0 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 393,0 mil | 228,0 mil | 194,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -61,0 mil | 146,0 mil | 67,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 45,0 mil | 37,0 mil | 51,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | -106,0 mil | 109,0 mil | 17,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,28 | 0,25 | 0,04 | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 401,0 mil | 432,0 mil | 321,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,2 mld | 1,3 mld | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Stocuri | 940,0 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 192,0 mil | 246,0 mil | 307,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,7 mld | 3,8 mld | 3,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 8,9 mld | 9,3 mld | 8,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 253,0 mil | 360,0 mil | 188,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,9 mld | 5,2 mld | 4,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 378,6 mil | 436,0 mil | 425,0 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 378,6 mil
- 2024
- 436,0 mil
- 2025
- 425,0 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | 285,0 mil | 515,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 49,0 mil | 105,0 mil | 112,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,0 mld ≈ | 180,0 mil ≈ | 403,0 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -423,0 mil | -284,0 mil | -234,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -601,0 mil | 18,0 mil | -354,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,5 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate43
- Bilanț și datorie36
- Evaluare56
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,3 % | 22 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 0,2 % | 22 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 2.370,6 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,3x | 48 (pe interval fix) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,3x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 61 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 145,0x | 0 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,5x | 77 (pe interval fix) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | 16,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate43/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Humble Group AB (HUMBLE.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,1 mld SEK în 2025; creștere an/an 5,0 %; marjă netă 0,2 %; ROE 0,3 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.
Intervalul de valoare estimat este 3,04–7,13 SEK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,13 SEK, prețul de 5,80 SEK lasă un potențial de -28,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -40,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 2 370,6 %
- EV/EBITDA: 6,5x
- Randament FCF: 16,3 %
Ce o infirmă
- ROIC: 3,3 %
- Marja netă: 0,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,3x
- P/E (TTM): 145,0x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| HUMBLE.STHumble Group AB | 2,5 mld | 145,0 | 0,3 % | 0,2 % | +5,0 % | −28 % / −39 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HUMBLE.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,45 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 6,09 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 9,18 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 3,38 Randament total -42 % · Pe an -16 % | 6,72 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 11,11 Randament total 92 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 3,32 Randament total -43 % · Pe an -11 % | 7,42 Randament total 28 % · Pe an 5 % | 13,46 Randament total 132 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 1,68
- Marja netă± 1,18
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,96
- Diluare anuală± 0,10
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Humble Group AB este un grup suedez de bunuri de larg consum (FMCG), cu produse alimentare, de băuturi și de îngrijire personală, listat pe Nasdaq Stockholm Mid Cap din septembrie 2024. Grupul își propune să devină un FMCG-powerhouse, punând accent pe consolidarea rentabilității de bază și pe transformarea profitului în fluxuri de numerar stabile, potrivit raportului anual 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură de producție extinsă, cu unități în mai multe jurisdicții, și capacitatea de a dezvolta produse noi în cadrul filialelor 1.
- Conducerea raportează un profil financiar în consolidare și o strategie clară de transformare a profitului în fluxuri de numerar stabile 1.
- Guvernanța este considerată solidă, cu aplicarea Codului suedez fără abateri în 2025 și cu un consiliu care se reunește frecvent 1.
Puncte slabe
- Dependența de materii prime volatile, precum cacao, ulei de palmier și nuci, expune grupul la fluctuații de cost 1.
- Consumul de apă și expunerea la zone cu stres hidric ridică riscuri operaționale pentru unele unități 1.
- Gradul de maturitate al analizei de risc climatic este încă incomplet, iar planurile de tranziție nu sunt implementate integral 1.
Oportunități
- Dacă grupul își îmbunătățește reciclabilitatea ambalajelor, ar putea reduce riscurile legate de resurse și ar putea deschide noi oportunități 1.
- Creșterea rentabilității de bază și conversia ei în numerar ar putea reduce gradul de îndatorare și ar putea consolida poziția financiară 1.
- Dezvoltarea de produse noi, mai bune pentru oameni și planetă, ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
Amenințări
Riscuri
- Costuri ale energiei și transportuluiridicat
Creșterea prețurilor energiei și ale transportului ar putea reduce marjele, având în vedere dependența grupului de aceste resurse 1.
- Stres hidric în lanțul de aprovizionareridicat
Penuria de apă ar putea perturba producția unor materii prime și ar putea influența costurile și securitatea livrărilor 1.
- Volatilitatea materiilor primemediu
Prețurile cacaoului, ale uleiului de palmier și ale altor materii prime volatile ar putea afecta structura de costuri 1.
- Reglementare fiscală și climaticămediu
Aplicarea impozitării minime globale sau a cerințelor privind planurile climatice ar putea genera costuri suplimentare, dacă pragurile sunt depășite 1.
- Analiză climatică incompletăscăzut
Lipsa unei analize detaliate de risc climatic la nivel de active ar putea ascunde expuneri neidentificate încă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă grupul își transformă rentabilitatea de bază în fluxuri de numerar stabile, poziția financiară ar putea deveni mai solidă, cu o îndatorare netă mai redusă 1.
- Portofoliul de produse și capacitatea de dezvoltare internă ar putea susține creșterea în categoriile FMCG 1.
- Eforturile de sustenabilitate și de economie circulară ar putea reduce riscurile operaționale pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de energie, transport și materii prime volatile ar putea comprima marjele dacă costurile cresc 1.
- Expunerea la stresul hidric și cerințele de reglementare ar putea impune investiții nebugetate 1.
- Lipsa unei analize climatice complete ar putea lăsa riscuri neevaluate, ceea ce ar putea afecta încrederea investitorilor 1.
De urmărit
- Evoluția gradului de îndatorare netă și a conversiei profitului în numerar2026
- Efectul costurilor energiei și transportului asupra marjelor2026
- Dacă veniturile consolidate se apropie de pragul de impozitare minimă globală2026
- Rezultatele Adunării generale anuale din 2026 și eventualele modificări ale consiliuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Humble Group AB (« Humble ») este o societate publică suedeză cu sediul în Stockholm, înregistrată sub numărul de organizare 556794-4797 și listată pe Nasdaq Stockholm Mid Cap din 27 septembrie 2024; anterior fusese listată pe Nasdaq First North Growth Market din 2014 1. Grupul operează ca un FMCG, cu un lanț de aprovizionare global și cu 17 unități de producție, dintre care trei sunt situate în zone cu stres hidric 1. Societatea-mamă a grupului este holdingul, iar activitatea se desfășoară prin filiale, printre care The Humble Co., fondată de un antreprenor care este și acționar important 1.
Conducerea strategică este exercitată de consiliul de administrație, care a stabilit obiective de sustenabilitate până în 2030 și urmărește reducerea gradului de îndatorare netă, conform raportului anual 1. Grupul monitorizează și evoluția regulilor de impozitare minimă globală (Pilonul 2), deoarece nu a depășit încă pragul de venituri consolidate care le declanșează 1.
Din punct de vedere al guvernanței, Humble a aplicat Codul suedez de guvernanță corporativă fără abateri în 2025, iar auditorul este BDO Mälardalen AB 1. Adunarea generală anuală din 2025 a reales șase membri ai consiliului și a ales ca președinte o membră independentă 1.
Segmente
Produse de consum FMCG
Principalele categorii de produse includ alimente, băuturi și produse de îngrijire personală și de uz casnic, pentru care grupul depinde de materii prime precum cacao, lactate, bumbac, nuci și ulei de palmier 1. Compania capitalizează cheltuielile directe de dezvoltare a produselor noi, amortizate de obicei pe 5 ani 1.
Distribuție de băuturi
O parte importantă a activității de distribuție vizează băuturi achiziționate de la furnizori externi, ceea ce face ca grupul să fie expus și riscurilor legate de apă și de costurile de transport 1.
Dezvoltare de produse
Grupul derulează proiecte de dezvoltare a unor produse mai bune pentru oameni și pentru planetă, iar aceste proiecte sunt gestionate pe bază de proiect în filialele grupului 1.
Piața în context
Piața în care activează Humble este cea a bunurilor de larg consum, unde costurile materiilor prime, ale energiei și ale transportului influențează marjele. Raportul anual precizează că prețurile energiei și costurile de transport ridicate reprezintă riscuri pentru grup, care depinde de aceste resurse 1. Cererea și structura pieței nu sunt cuantificate în sursa disponibilă.
Piața este supusă unor presiuni regulatorii crescânde în UE privind stabilirea obiectivelor climatice și a planurilor de tranziție, iar grupul nu le-a implementat încă integral 1. Concurența și cota de piață nu sunt detaliate în sursa disponibilă.
Tendințe
- Costuri ridicate ale energiei și transportuluivânt din față
Prețurile în creștere ale energiei și costurile de transport ar putea comprima marjele, deoarece grupul depinde intens de aceste intrări 1.
- Stres hidric și costuri ale apeivânt din față
Creșterea stresului hidric ar putea ridica prețurile și taxele pentru apă, iar cerințele de reglementare ar putea impune investiții în tehnologie și infrastructură 1.
- Reglementare climatică și de tranzițiemixt
Cerințele UE privind planuri de tranziție climatică ar putea crea costuri de conformitate, dar și oportunități pentru companiile care își îmbunătățesc eficiența și cicluul de viață al produselor 1.
- Economia circulară și ambalajelemixt
Trecerea de la ambalajele de unică folosință la modele circulare ar putea reduce riscurile privind resursele, dacă grupul reușește să îmbunătățească reciclabilitatea 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenți directi, deci nu pot fi prezentate comparații de cotă de piață sau de poziționare din această sursă 1. Grupul se descrie ca un FMCG cu aspirații de creștere ridicată, ceea ce înseamnă că se confruntă cu jucători consacrați din sectorul bunurilor de consum.
Avantajele competitive menționate de conducere țin de capacitatea de a dezvolta produse noi și de a stabili relații cu clienții și furnizorii, însă sursa nu oferă date comparative cantitative 1.
- Concurenți consacrați din FMCG
Raportul anual nu numește concurenți; categoria include producători mari de alimente, băuturi și produse de îngrijire personală, fără date din sursă.
- Producători regionali de băuturi
Concurența din segmentul băuturilor nu este detaliată în sursă.
- Branduri private ale retailerilor
Nu există informații din sursă despre poziția acestora față de grup.
- Jucători de distribuție
Sursa menționează distribuția de băuturi, dar nu identifică concurenții din acest domeniu.
Știri și depuneri
Din presă
- Why the humble rabbit might be Australia's worst introduced speciesPhys.org · 21 oct. 2026 · EN
- The humble Playdate has become one of gaming’s best dealsThe Verge · 09 oct. 2026 · EN
- ‘Sando: The Art of the Japanese Sandwich’ elevates the humble biteThe Japan Times · 03 oct. 2026 · EN
- My Humble Opinion on 'Omarchy' OSHacker News · 24 sept. 2026 · EN
- South Korea President Lee apologises, vows to be humble as support nosedivesThe Straits Times — Asia · 18 sept. 2026 · EN
- 'Humble but ambitious' - the return of fallen giants SchalkeBBC — Europe · 03 sept. 2026 · EN
- Could this humble sea sponge clean up the world’s ports?The Guardian — Environment · 01 sept. 2026 · EN
- Bangladesh humble Australia with worst total in contest as Hasan takes 6-55Al Jazeera English · 13 aug. 2026 · EN
- Kazakh President Tokayev’s ‘Humble’ Query for PeaceThe Diplomat (Asia geopolitics) · 30 iul. 2026 · RO
- UK ambassador remembers former emir of Qatar as humble and humorousAl Jazeera English · 12 iul. 2026 · EN
- Japan’s Humble 10-Yen Coin Now Worth 10.4 Yen On AI Copper RallyBloomberg Markets · 17 iun. 2026 · EN
- Gliderboy Reinvents Humble Weather Balloon with Flight HomeHacker News · 15 iun. 2026 · EN
- Hanoi's humble beer glass and the memory of a nationHacker News · 18 mai 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Humble Group AB · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.