olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
IBERDROLA, S.A. IBE.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0144580Y14 · Verticală: Companii listate din Spania
Iberdrola este un grup energetic integrat, activ în generarea, rețelele și furnizarea de energie electrică, cu operațiuni importante în Spania, Regatul Unit, Statele Unite și Brazilia. În 2025 grupul și-a consolidat finanțarea sustenabilă și controlul asupra Neoenergia și ENW, ceea ce face rezultatele sale din 2025 relevante pentru investitorii care urmăresc tranziția energetică. Raportul financiar anual din 2025 arată un profit net atribuit acționarilor de 5.921 milioane EUR, față de 4.133 milioane EUR în 2024.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea IBERDROLA, S.A. (IBE.MC) costa 22,18 EUR (+0,36 % într-o zi), cu randament al dividendului 1,14 %, beta 0,28, interval pe 52 de săptămâni 17,54–22,18 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 20,80 – 22,34
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 7,2 %
- SMA 50 / 200
- 20,73 / 20,21
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,39 / 0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,6 % | −2,2 % | +9,8 pp | — |
| 3 luni | +7,4 % | −3,6 % | +11,0 pp | — |
| 6 luni | +11,2 % | +4,2 % | +6,9 pp | — |
| De la început de an | +20,1 % | +5,8 % | +14,3 pp | — |
| 1 an | +26,3 % | +7,6 % | +18,7 pp | +5,4 % |
| 3 ani | +111,2 % | +51,0 % | +60,3 pp | +32,0 % |
| 5 ani | +117,1 % | +44,2 % | +72,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 49,3 mld | 43,0 mld | 44,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −12,9 % | +2,5 % |
| Profit net | 4,8 mld | 5,6 mld | 6,3 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +16,8 % | +12,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 9,7 % | 13,1 % | 14,3 % |
| Flux de numerar liber | 4,8 mld | 4,3 mld | 4,0 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,7 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 63,4 mld EUR
- Active totale
- 160,8 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,87x
- ROE
- 10,1 %
- ROA
- 3,9 %
- Marja FCF
- 9,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 49,3 mld | 43,0 mld | 44,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 23,3 mld | 23,2 mld | 24,0 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 9,0 mld | 7,6 mld | 9,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,7 mld | 3,4 mld | 4,0 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,0 mld | 5,8 mld | 8,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 4,8 mld | 5,6 mld | 6,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,23 | 0,25 | esef· 20 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,0 mld | 4,1 mld | 3,7 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 10,0 mld | 10,8 mld | 12,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 2,6 mld | 3,0 mld | 2,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | 23,1 mld | 20,8 mld | 24,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 87,8 mld | 94,5 mld | 93,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 8,4 mld | 8,6 mld | 8,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,9 mld | 11,6 mld | 13,9 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 150,0 mld | 158,3 mld | 160,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 28,1 mld | 30,1 mld | 28,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 60,3 mld | 61,1 mld | 63,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
- 2023
- 11,9 mld
- 2024
- 11,6 mld
- 2025
- 13,9 mld
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 12,1 mld | 11,9 mld | 11,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,3 mld | 7,7 mld | 7,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,8 mld ≈ | 4,3 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -9,7 mld | -8,4 mld | -11,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,1 mld | -2,3 mld | -629,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 949,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,8 mld | 2,1 mld | 3,0 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,44 – 4,69 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)3,44 – 4,69 (Mijloc 3,97)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 14,3 % | 84 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 64,1 % | 49 (pe interval fix) | 23 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,4x | 15 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 6 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 31,7 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate66/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
IBERDROLA SA (IBE.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 44,1 mld EUR în 2025; creștere an/an 2,5 %; marjă netă 14,3 %; ROE 12,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,44–4,69 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,97 EUR, prețul de 22,18 EUR lasă un potențial de -82,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -458,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 14,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 31,7 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,4x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 45,9 mld | 20,9 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +41 % / +147 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 40,7 mld | 19,1 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +15 % / +98 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 24,9 mld | 18,9 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −14 % / +5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 23,3 mld | 24,6 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +27 % / +168 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,1 mld | 13,8 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +6 % / +71 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 4,8 mld | 29,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −11 % / −15 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,6 mld | 20,4 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +59 % / +378.233 % |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,8 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | +1 % / +80 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,3 mld | 12,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +19 % / indisponibil |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,2 mld | 48,2 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −15 % / +23 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,0 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +8 % / +63 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +12 % / +57 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 524,4 mil | 10,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | −35 % / −22 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 499,1 mil | 31,0 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −38 % / −63 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 458,7 mil | 23,4 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −25 % / −4 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 198,2 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −17 % / −28 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 179,4 mil | 32,9 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −31 % / +4 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 64,2 mil | 39,2 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +40 % / +36 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 49,6 mil | 10,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 30,6 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −34 % / +43 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 2,9 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | +1 % / +11 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +9 % / +61 % |
| ACX.MCAcerinox SA | — | — | -1,7 % | -0,7 % | +6,8 % | +44 % / +75 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IBE.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Iberdrola este un grup energetic integrat, activ în generarea, rețelele și furnizarea de energie electrică, cu operațiuni importante în Spania, Regatul Unit, Statele Unite și Brazilia. În 2025 grupul și-a consolidat finanțarea sustenabilă și controlul asupra Neoenergia și ENW, ceea ce face rezultatele sale din 2025 relevante pentru investitorii care urmăresc tranziția energetică. Raportul financiar anual din 2025 arată un profit net atribuit acționarilor de 5.921 milioane EUR, față de 4.133 milioane EUR în 2024.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are un portofoliu diversificat de finanțare sustenabilă și acces la mai multe piețe reglementate.
- Controlul asupra Neoenergia și ENW consolidează poziția în activitățile de rețele reglementate.
- Profitul net a crescut în 2025 față de anul precedent, conform raportului anual.
Puncte slabe
- Structura cu multe participații și entități consolidate prin metoda punerii în echivalență face analiza complexă.
- Unele achiziții sunt încă provizorii din punct de vedere contabil, ceea ce lasă loc de ajustări ulterioare.
- Dependența de mai multe monede poate expune rezultatele la fluctuații de curs.
Oportunități
- Dacă finanțarea sustenabilă rămâne accesibilă, grupul ar putea extinde proiectele regenerabile.
- Parteneriatele de coinvestiție pot aduce capital pentru proiecte noi fără a deține integral activele.
- Oferta publică pentru acțiunile Neoenergia ar putea simplifica structura de acționariat din Brazilia.
Amenințări
- Cedările și vânzările de active pot reduce baza generatoare de venituri dacă nu sunt reinvestite.
- Modificările de reglementare în Regatul Unit sau Brazilia pot afecta tarifele rețelelor.
- Concurența pentru proiectele eoliene și solare poate reduce marjele de profit.
Riscuri
- Risc de reglementaremediu
Tarifele și condițiile de reglementare din Regatul Unit și Brazilia pot schimba rezultatele rețelelor.
- Risc valutarmediu
Veniturile și investițiile în lire sterline, reali și dolari pot fi afectate de fluctuațiile de curs.
- Risc de integraremediu
Integrarea ENW și Neoenergia poate întâmpina dificultăți operaționale și de conformitate.
- Risc de finanțarescăzut
Dependența de linii de credit și programe de hârtie comercială poate deveni costisitoare dacă condițiile de piață se înrăutățesc.
- Risc de tranzacții nefinalizatescăzut
Oferta publică pentru Neoenergia și alte operațiuni în curs pot fi modificate sau întârziate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă profitul net continuă să crească și finanțarea sustenabilă rămâne accesibilă, grupul ar putea beneficia de o bază mai stabilă de venituri reglementate.
- Controlul complet asupra Neoenergia ar putea simplifica structura și crește fluxurile de numerar atribuite acționarilor.
- Parteneriatele de coinvestiție pot permite dezvoltarea de proiecte regenerabile cu un capital propriu mai mic.
Ce ar strica teza
- Cedările succesive de active ar putea reduce capacitatea de generare a veniturilor pe termen lung.
- Structura complexă cu multe participații ar putea face mai dificilă evaluarea performanței fiecărei activități.
- Expunerea la mai multe monede și reglementări ar putea amplifica volatilitatea rezultatelor.
De urmărit
- Finalizarea ofertei publice pentru acțiunile Neoenergia2026
- Efectul dividendului în acțiuni și al noilor acțiuni emise în ianuarie 20262026
- Ajustarea provizorie a contabilizării achiziției ENW2026
- Evoluția finanțării sustenabile și a noilor linii de credit2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Iberdrola desfășoară activități de generare, transport, distribuție și furnizare de energie electrică, precum și activități de gaze, în mai multe țări. Raportul anual 2025 descrie o structură în care filialele sunt consolidate, iar unele participații sunt tratate prin metoda punerii în echivalență. Compania își finanțează activitatea prin obligațiuni, împrumuturi multilaterale și instrumente legate de obiective de sustenabilitate, cu o cartera de 66.852 milioane EUR la 31 decembrie 2025 1.
În 2025 grupul a finalizat mai multe tranzacții de portofoliu: a preluat controlul asupra Electricity North West (ENW) din Regatul Unit în martie 2025, a vândut contoarele inteligente ScottishPower către Macquarie și a cedat participații în parcuri eoliene și active din Brazilia și Statele Unite 1. Aceste operațiuni modifică perimetrul de consolidare și influențează atât veniturile, cât și profitul net raportat.
Segmente
Rețele și distribuție
Activitatea de rețele include distribuția de energie în Regatul Unit, prin ENW, controlată din martie 2025, și în Brazilia, prin Neoenergia. Achiziția ENW a contribuit cu 612 milioane EUR la cifra de afaceri consolidată în 2025 de la data preluării controlului 1.
Participații și proiecte de coinvestiție
Grupul dezvoltă proiecte eoliene și solare prin parteneriate, cum ar fi cadrul de coinvestiție cu NBIM Iberian Reinfra, în care s-a cedat 49% din proiectele din Spania și Portugal, iar în februarie 2026 au fost adăugate 646 MW de energie solară 1.
Piața în context
Iberdrola operează pe piețe reglementate de energie din Spania, Regatul Unit, Statele Unite și Brazilia, unde cadrul de reglementare al rețelelor și al energiei regenerabile determină în mare parte veniturile. Sursele disponibile descriu activitatea prin metoda financiară consolidată, fără date de piață externe.
Dezvoltarea activității depinde de finanțarea sustenabilă și de accesul la capital, grupul folosind linii de credit legate de indicatori de mediu și sociali, cum ar fi linia de 2.500 milioane EUR formalizată în 2025 1.
Tendințe
- Finanțarea legată de sustenabilitatevânt din spate
Grupul a extins liniile de credit și împrumuturile legate de indicatori de mediu și sociali, iar această finanțare poate reduce costul capitalului dacă obiectivele sunt atinse.
- Consolidarea în Brazilia și Regatul Unitvânt din spate
Achiziția controlului asupra ENW și creșterea participației în Neoenergia pot crește ponderea rețelelor reglementate în profitul grupului.
- Cedări de activevânt din față
Vânzările de contoare, parcuri eoliene și active din Mexic și Brazilia reduc baza de active, iar efectul asupra veniturilor viitoare ar putea fi negativ dacă nu sunt compensate.
- Efecte de curs valutar și financiaremixt
Operațiunile din lire sterline, reali și dolari introduc fluctuații de curs care pot influența rezultatul consolidat, în funcție de evoluția monedelor.
Poziția concurențială
Iberdrola concurează cu alte companii europene și americane de utilități și energie regenerabilă pentru proiecte, contracte de rețea și capital. Sursele analizate descriu relația cu partenerii și concurenții mai degrabă prin tranzacții decât prin cote de piață.
În tranzacțiile de achiziție și coinvestiție, grupul intră în competiție cu fonduri de infrastructură și investitori suverani, ceea ce poate influența prețul și condițiile acordurilor.
- Avangrid
Filială controlată de grup, cu activitate în rețele și regenerabile în Statele Unite; figurează ca partener și finanțator în sursa analizată.
- Kansai Electric Power
Companie japoneză care deține o participație în ENW și în parcul eolian Windanker, fiind astfel partener în proiecte comune.
- Masdar
Grup de energie regenerativă din Abu Dhabi, cu care grupul a convenit să coinvestească în parcul eolian marin East Anglia Three.
- Macquarie Group
Investitor financiar care a cumpărat activele de contoare inteligente ScottishPower din Regatul Unit.
Știri și depuneri
Din presă
- Bursă. Vlad Maria, TradeVille: Evaluările companiilor româneşti de energie au ajuns la nivelul celor din vestul Europei. Hidroelectrica este la fel de scumpă ca Iberdrola. Banca Transilvania rămâne cea mai ieftină bancă dintre liderii din UE. Inflaţia aduce de regulă beneficii băncilor prin profituri majorate, efect accentuat atunci când nivelul dobânzilor este ridicatZiarul Financiar · 18 aug. 2026 · RO
- Iberdrola Agrees to Buy 80% Stake in Caruna for €2 BillionBloomberg Markets · 21 iul. 2026 · EN
- Cox Group Took 54% Bridge Loan for Deal to Buy Iberdrola MexicoBloomberg Markets · 25 mai 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / IBERDROLA, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.