olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Indutrade Aktiebolag INDT.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0001515552 · Verticală: Companii listate din Suedia

272,40SEK−0,07 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Indutrade este un grup internațional de tehnică și industrie cu o structură decentralizată, format din 223 de companii cu sediul în principal în Europa de Vest. Grupul este activ prin cinci arii de business și își sprijină creșterea prin achiziții, aspect important într-un context economic europen mai slab în 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Indutrade Aktiebolag (INDT.ST) costa 272,40 SEK (−0,07 % într-o zi), cu capitalizare 99,2 mld SEK, P/E 38,7 pe un EPS diluat de 7,03 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,10 %, beta 1,04, interval pe 52 de săptămâni 182,70–272,60 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
99,2 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
38,7
EPS diluat TTM 7,03 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,58 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,10 %
DPS 12 luni 3,00
Beta (2 ani)
1,04
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
182,70272,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
62,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
251,97 – 276,77
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 9,4 %
SMA 50 / 200
256,52 / 227,45
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
3,42 / 2,71
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,3 %+0,4 %+2,9 pp—
3 luni+11,4 %−3,3 %+14,6 pp—
6 luni+37,2 %+4,0 %+33,3 pp—
De la început de an+13,3 %+8,1 %+5,2 pp—
1 an+11,4 %+10,7 %+0,7 pp−8,5 %
3 ani+31,8 %+50,1 %−18,3 pp+12,3 %
5 ani+8,0 %+43,6 %−35,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−28,2 %
17 apr. 2026 → 23 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,8 %
18 feb. 2025 → 23 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 33,3, mediană 34,2, max 36,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri31,8 mld32,5 mld32,2 mld
Venituri an/anindisponibil+2,2 %−1,0 %
Profit net2,9 mld2,7 mld2,6 mld
Profit net an/anindisponibil−4,0 %−6,9 %
EPS diluat7,867,547,03
EPS diluat an/anindisponibil−4,1 %−6,8 %
netă %9,0 %8,4 %7,9 %
Flux de numerar liber4,0 mld3,6 mld3,5 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,4 mld SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
17,1 mld SEK
Active totale
33,2 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,98x
ROE
15,2 %
ROA
7,6 %
Marja FCF
10,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
31,8 mld
2024
32,5 mld
2025
32,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
20,8 mld
2024
21,1 mld
2025
20,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
11,0 mld
2024
11,4 mld
2025
11,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
395,0 mil
2024
406,0 mil
2025
378,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
4,2 mld
2024
4,0 mld
2025
3,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
536,0 mil
2024
616,0 mil
2025
500,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,7 mld
2024
3,5 mld
2025
3,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
825,0 mil
2024
777,0 mil
2025
770,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
2,9 mld
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,86
2024
7,54
2025
7,03

esef· 26 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
364,3 mil
2024
364,4 mil
2025
364,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,60
2024
2,86
2025
3,00

esef· 26 oct. 2026derivat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
3,0 mld
2024
3,1 mld
2025
2,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
5,4 mld
2024
5,4 mld
2025
5,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
14,0 mld
2024
14,8 mld
2025
13,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,0 mld
2024
3,1 mld
2025
3,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
31,3 mld
2024
34,4 mld
2025
33,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
7,1 mld
2024
7,5 mld
2025
6,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
16,8 mld
2024
17,8 mld
2025
16,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
14,5 mld
2024
16,7 mld
2025
17,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
364,5 mil
2024
364,1 mil
2025
364,2 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
4,5 mld
2024
4,1 mld
2025
4,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
519,0 mil
2024
485,0 mil
2025
502,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
4,0 mld ≈
2024
3,6 mld ≈
2025
3,5 mld ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,1 mld
2024
-2,5 mld
2025
-2,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-932,0 mil
2024
-1,6 mld
2025
-2,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
946,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-6,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
35,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
10,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
15,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
14,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
42,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
31,3 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
7,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,0 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
502,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
3,5 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
136,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
92 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
99,2 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
38,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
38,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
28,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
3,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

272,40 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 99,2 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
99,2 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
38,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
15,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 83derivat 6

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate7,9 %69 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate136,3 %100 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie7,5x93 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x98 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare38,7x19 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare3,5 %44 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %16 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente31,3 %100 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie95/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate85/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente49/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare30/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Indutrade Aktiebolag (INDT.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,2 mld SEK în 2025; creștere an/an -1,0 %; marjă netă 7,9 %; ROE 15,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 69,26–136,93 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 91,04 SEK, prețul de 272,40 SEK lasă un potențial de -66,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -199,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 136,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: 7,5x
    • Lichiditatea curentă: 2,0x
    • Rata de distribuire (FCF): 31,3 %

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 38,7x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    38,7x
    mediana verticalei 22,9x
    peste mediană (+69,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    3,1x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+175,0 %)
    P/B
    5,8x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+322,2 %)
    ROE
    15,2 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+105,3 %)
    Marja netă
    7,9 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+84,8 %)
    Marja EBIT
    11,7 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+94,6 %)
    Venituri an/an
    -1,0 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−172,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    1,1 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−55,8 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    INDT.STIndutrade Aktiebolag99,2 mld38,715,2 %7,9 %−1,0 %+16 % / +18 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INDT.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    152,16
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    269,76
    Randament total 0 % · Pe an 0 %
    407,36
    Randament total 51 % · Pe an 51 %
    3 ani
    131,89
    Randament total -49 % · Pe an -20 %
    264,57
    Randament total 0 % · Pe an 0 %
    440,88
    Randament total 66 % · Pe an 18 %
    5 ani
    114,32
    Randament total -54 % · Pe an -15 %
    259,47
    Randament total 1 % · Pe an 0 %
    477,15
    Randament total 82 % · Pe an 13 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 66,14
    • Marja netă± 46,30
    • Creșterea anuală a veniturilor± 40,11
    • Diluare anuală± 3,89

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Indutrade este un grup internațional de tehnică și industrie cu o structură decentralizată, format din 223 de companii cu sediul în principal în Europa de Vest. Grupul este activ prin cinci arii de business și își sprijină creșterea prin achiziții, aspect important într-un context economic europen mai slab în 2025 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Model decentralizat cu mai multe companii mici și medii, care reduce riscul unui incident izolat asupra întregului grup 1.
    • Expertiză tehnică ridicată și poziții de nișă în mai multe segmente, inclusiv în Life Science cu marjă ridicată 1.
    • Finanțare centralizată prin compania-mamă și relații stabilite cu bănci nordice 1.

    Puncte slabe

    • Creștere organică slabă în 2025, grupul depinzând în mare măsură de achiziții pentru a crește 1.
    • Expunere la economia industrială europeană, unde unele piețe, precum Germania și Finlanda, au fost mai slabe 1.
    • Marjele unor segmente, precum Process, Energy & Water, au scăzut în 2025 din cauza volumelor mai mici 1.

    Oportunități

    • Achiziții în noi țări și în nișe cu creștere structurală, cum ar fi piețele de postvânzare auto și medicină 1.
    • Revenirea cererii industriale europene ar putea sprijini creșterea organică a grupului 1.
    • Digitalizarea ar putea aduce eficiență și produse noi, dacă companiile se adaptează în timp util 1.

    Amenințări

    • Presiunea prețurilor și concurența din partea producătorilor care ajung direct la clienți prin digitalizare 1.
    • Perturbări ale lanțurilor de aprovizionare și volatilitatea prețurilor energiei, legate de tensiuni geopolitice 1.
    • Dificultăți de integrare sau achiziții slabe care ar putea afecta rezultatele grupului 1.

    Riscuri

    • Dependența de achizițiiridicat

      Creșterea grupului depinde în mare măsură de achiziții. Dacă ritmul sau calitatea achizițiilor scade, dezvoltarea financiară ar putea fi afectată 1.

    • Conjunctura economicăridicat

      Companiile depind de investițiile și achizițiile clienților industriali. O slăbire a piețelor europene ar putea reduce vânzările 1.

    • Achiziții slabemediu

      Companii achiziționate cu probleme financiare sau de sustenabilitate ar putea afecta rezultatele grupului dacă evaluarea prealabilă nu este suficientă 1.

    • Lanțuri de aprovizionare și energiemediu

      Perturbările geopolitice sau creșterea prețului energiei ar putea afecta costurile și livrările companiilor 1.

    • Riscuri valutaremediu

      Fluctuațiile valutare ar putea afecta rezultatele și capitalul propriu exprimate în coroane suedeze, deoarece o parte din activitate se desfășoară în valută străină 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Modelul decentralizat și diversificarea pe sectoare pot limita impactul unui singur sector slab, iar poziția în nișe cu marje ridicate, precum Life Science, oferă o bază solidă 1.
    • Strategia de achiziții ar putea continua să adauge cifră de afaceri și expertiză, mai ales dacă se revine la o creștere organică pozitivă 1.
    • Finanțarea centralizată și relațiile bancare consolidate oferă flexibilitate pentru investiții, chiar în perioade economice mai dificile 1.

    Ce ar strica teza

    • Creșterea organică a fost aproape zero în 2025, iar dependența de achiziții ar putea face rezultatele mai greu de susținut dacă acestea încetinesc 1.
    • Economia industrială europeană slabă și presiunea prețurilor ar putea reduce marjele în mai multe segmente 1.
    • Digitalizarea ar putea intensifica concurența directă de la producători, ceea ce ar putea afecta rolul de intermediar al grupului 1.

    De urmărit

    • Evoluția creșterii organice în fiecare arie de business2026
    • Ritmul și prețurile noilor achiziții2026
    • Marjele EBITA în Process, Energy & Water și Technology & Systems Solutions2026
    • Efectul conjuncturii economice europene asupra comenzilor industrialenext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Indutrade este un grup tehnic și industrial internațional care operează printr-un model decentralizat, în care companiile iau decizii proprii cu sprijinul consiliilor de administrație. Activitatea este organizată în cinci arii de business, care sunt împărțite în 35 de segmente de afaceri, corespunzătoare unor segmente de clienți, geografii sau tehnologii 1. Holdingurile din Europa oferă expertiză locală în juridic și contabilitate, folosită inclusiv la achiziții 1.

    Majoritatea companiilor sunt firme de distribuție tehnică de dimensiune mică și medie, cu o gamă variată de produse, iar o parte semnificativă are propriul portofoliu de produse. Achizițiile fac parte din modelul de afaceri și de creștere al grupului, iar în 2025 au fost achiziționate mai multe companii în toate ariile de business 1. Modelul distribuie riscul între sectoare și piețe, dar depinde de capacitatea grupului de a menține calitatea procesului de achiziție 1.

    Grupul își gestionează finanțarea în mare parte prin compania-mamă, iar companiile subsidiare sunt finanțate intern, ceea ce simplifică accesul la capital pentru întreaga structură 1.

    Segmente

    Life Science

    Cea mai mare contribuție la marja operațională. Segmentul vinde componente, produse de tehnologie medicală, echipamente de producție și soluții de sistem către industria farmaceutică, sănătate și industria alimentară, cu o marjă EBITA de 16,8% în 2025 1.

    Process, Energy & Water

    Vinde produse pentru fluide precum ventile, țevi și pompe, precum și instrumente de măsură, către energie, apă și canalizare și procesare industrială. Marja a scăzut la 15,1% din cauza unui sector finlandez slab și a unei comenzi mai mici la începutul anului 1.

    Piața în context

    Grupul își desfășoară activitatea pe piețe industriale europene, cu o pondere mare în Suedia și Benelux, dar și în Marea Britanie, Danemarca și Germania. Cifra de afaceri per segment arată o expunere diversificată: industria prelucrătoare, energia, infrastructura, medicina și industria farmaceutică 1.

    În 2025 creșterea a fost susținută în principal de achiziții, în timp ce creșterea organică a fost aproape zero la nivel de grup. Cererea din mai multe piețe a rămas slabă, în special în Germania, Marea Britanie și Finlanda 1.

    Tendințe

    • Creșterea prin achizițiivânt din spate

      Achizițiile au adus majoritatea creșterii cifrei de afaceri în 2025 și rămân central în strategia grupului. Dacă ritmul de achiziții scade, creșterea ar putea încetini 1.

    • Economie europeană slabăvânt din față

      Condițiile economice mai slabe au redus comenzile și vânzările în mai multe segmente industriale și de infrastructură. O revenire a cererii ar putea sprijini cifra de afaceri organică 1.

    • Digitalizare și prețurimixt

      Digitalizarea și inteligența artificială ar putea crește concurența și presiunea asupra prețurilor pentru companiile de distribuție tehnică, dar poate aduce și eficiență operațională 1.

    • Costuri energetice și geopoliticăvânt din față

      Tensiunile geopolitice și prețurile energiei ar putea afecta costurile și lanțurile de aprovizionare ale companiilor, cu efecte diferite pe fiecare arie de business 1.

    Poziția concurențială

    Concurența vine din distribuitori tehnici regionali și din producători specializați care vând direct către clienți. Digitalizarea ar putea permite producătorilor să ajungă direct la utilizatorii finali, ceea ce ar crește presiunea concurențială asupra companiilor de distribuție ale grupului 1.

    Grupul se bazează pe nișe specializate, expertiză tehnică și relații locale cu clienții, factori care îi pot susține poziția în fața concurenței. Sursa oferită nu identifică competitori listați pe piețele din SUA 1.

    • Distribuitori tehnici regionali din Europa

      Companii locale care concurează pe aceleași nișe de distribuție industrială, menționate în context de riscul de concurență 1.

    • Producători specializați de echipamente de măsură și control

      Furnizori care pot vinde direct către clienți finali, ceea ce ar putea crește concurența în anumite segmente 1.

    • Furnizori de componente pentru industria farmaceutică

      Concurenți în segmentul Life Science, unde grupul are o poziție puternică 1.

    • Furnizori de piese de schimb auto

      Concurenți în nișa de piese auto de pe piața de postvânzare, unde grupul a extins portofoliul prin achiziții 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Indutrade Aktiebolag · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.