olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ipsen IPN.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0010259150 · Verticală: Companii listate din Franța

159,40EUR+2,31 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ipsen este un grup farmaceutic francez care își concentrează activitatea pe Medicina de Specialitate, cu accent pe oncologie, și care depinde de câteva produse majore. Grupul are 52 de societăți consolidate prin integrare globală, iar pentru el contează acum capacitatea de a înlocui produsele care își pierd exclusivitatea printr-un portofoliu de active inovatoare obținute intern și din afară.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ipsen (IPN.PA) costa 159,40 EUR (+2,31 % într-o zi), cu capitalizare 13,2 mld EUR, P/E 38,4 pe un EPS diluat de 4,15 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,75 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 116,10–172,90 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,2 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
38,4
EPS diluat TTM 4,15 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
2,60 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
0,75 %
DPS 12 luni 1,20
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
116,10172,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
141,88 – 160,37
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 12,2 %
SMA 50 / 200
152,36 / 157,08
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,00 / 0,98
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+13,4 %−0,6 %+14,0 pp—
3 luni−1,5 %−4,2 %+2,6 pp—
6 luni−5,4 %+4,3 %−9,7 pp—
De la început de an+33,9 %+7,5 %+26,4 pp—
1 an+29,5 %+9,9 %+19,6 pp−6,8 %
3 ani+43,7 %+49,8 %−6,1 pp−15,9 %
5 ani+85,5 %+42,8 %+42,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,3 %
06 mai 2026 → 02 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,0 %
05 apr. 2022 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,9, mediană 14,0, max 26,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri3,2 mld3,3 mld3,6 mld
Venituri an/anindisponibil+4,8 %+8,1 %
Profit net648,6 mil644,4 mil345,9 mil
Profit net an/anindisponibil−0,6 %−46,3 %
EPS diluat7,817,734,15
EPS diluat an/anindisponibil−1,0 %−46,3 %
netă %20,5 %19,5 %9,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
678,1 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
4,2 mld EUR
Active totale
6,4 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,34x
ROE
8,6 %
ROA
5,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
3,2 mld
2023
3,3 mld
2024
3,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
527,7 mil
2023
571,2 mil
2024
618,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
2,6 mld ≈
2023
2,7 mld ≈
2024
3,0 mld ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Cercetare și dezvoltare
2022
445,3 mil
2023
619,3 mil
2024
686,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
729,9 mil
2023
816,0 mil
2024
496,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
112,3 mil
2023
136,2 mil
2024
74,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
648,6 mil
2023
644,4 mil
2024
345,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
7,81
2023
7,73
2024
4,15

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
1,20
2024
1,20

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
1,2 mld
2023
528,4 mil
2024
678,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
284,1 mil
2023
289,5 mil
2024
285,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
2,4 mld
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
579,9 mil
2023
663,9 mil
2024
699,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
1,6 mld
2023
2,7 mld
2024
2,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
5,6 mld
2023
6,3 mld
2024
6,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
1,3 mld
2023
1,6 mld
2024
1,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
3,3 mld
2023
3,8 mld
2024
4,2 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
82,4 mil
2023
82,7 mil
2024
82,8 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
971,4 mil
2023
865,9 mil
2024
915,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-458,6 mil
2023
-1,1 mld
2024
-676,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-164,2 mil
2023
-452,4 mil
2024
-100,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-39,1 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-46,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-46,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
82,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
13,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
9,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
5,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
10,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
28,9 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
915,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
170 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
38,1x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
38,4x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
2,6 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
3,7x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

159,40 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,2 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
38,4x
calculat olivLawFY 2024
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
9,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 63derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
31,17
EUR pe acțiune
Mijloc
44,96
EUR pe acțiune
Sus
72,96
EUR pe acțiune
Preț: 159,40 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -71,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -254,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,32 – 123,67 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E46,03 – 123,67 (Mijloc 71,09)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)16,32 – 22,25 (Mijloc 18,83)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,7 %90 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x45 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluare38,4x17 (față de colegi)50 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial45/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial90/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

IPSEN (IPN.PA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld EUR în 2024; creștere an/an 8,1 %; marjă netă 9,7 %; ROE 8,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 31,17–72,96 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 44,96 EUR, prețul de 159,40 EUR lasă un potențial de -71,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -254,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 9,7 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 38,4x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
38,4x
mediana verticalei 18,3x
peste mediană (+110,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
3,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+620,9 %)
P/B
3,2x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+198,8 %)
ROE
8,6 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+108,0 %)
Marja netă
9,7 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+758,6 %)
Marja EBIT
13,9 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+337,5 %)
Venituri an/an
8,1 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+1.277,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
0,8 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−55,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
IPN.PAIpsen13,2 mld38,48,6 %9,7 %+8,1 %+28 % / +54 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IPN.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
98,34
Randament total -38 % · Pe an -38 %
173,57
Randament total 10 % · Pe an 10 %
261,05
Randament total 65 % · Pe an 65 %
3 ani
102,49
Randament total -34 % · Pe an -13 %
202,86
Randament total 30 % · Pe an 9 %
333,97
Randament total 113 % · Pe an 29 %
5 ani
106,82
Randament total -30 % · Pe an -7 %
237,09
Randament total 54 % · Pe an 9 %
427,27
Randament total 174 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 50,71
  • Marja netă± 35,50
  • Creșterea anuală a veniturilor± 28,17
  • Diluare anuală± 2,98

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Ipsen este un grup farmaceutic francez care își concentrează activitatea pe Medicina de Specialitate, cu accent pe oncologie, și care depinde de câteva produse majore. Grupul are 52 de societăți consolidate prin integrare globală 1, iar pentru el contează acum capacitatea de a înlocui produsele care își pierd exclusivitatea printr-un portofoliu de active inovatoare obținute intern și din afară 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o prezență geografică și o forță comercială globală în Medicina de Specialitate, susținute de o rețea extinsă de societăți consolidate 1.
  • Portofoliul include produse majore cu poziții consolidate în mai multe aree terapeutice, ceea ce oferă o bază comercială stabilă 1.
  • Existența unor structuri dedicate pentru inovația externă și pentru gestionarea riscurilor, cu guvernanță formalizată, sprijină execuția strategică 1.

Puncte slabe

  • Vânzările depind de câteva produse majore, ceea ce face rezultatele sensibile la evoluția lor 1.
  • Grupul este dependent de terți pentru cercetare, fabricare și comercializare, ceea ce limitează controlul direct asupra lanțului de valoare 1.
  • Concurenții au dimensiuni, experiență și resurse de capital mai mari, ceea ce poate constrânge capacitatea de reacție a grupului 1.

Oportunități

  • Achizițiile și acordurile de licență ar putea completa portofoliul și reduce dependența de produsele actuale, dacă integrarea reușește 1.
  • Dezvoltarea portofoliului de Medicină de Specialitate în principalele zone geografice ar putea adăuga volum pe piețele existente 1.
  • Adaptarea rapidă la noile tehnologii și avansuri științifice ar putea deschide noi linii de produse 1.

Amenințări

  • Măsurile de reducere a cheltuielilor de sănătate și controlul prețurilor de către state ar putea afecta vânzările și profitabilitatea 1.
  • Apariția de alternative la produsele majore ar putea reduce cota de piață a grupului 1.
  • Eșecul unor achiziții sau integrări ar putea afecta rezultatele și valoarea investițiilor făcute 1.

Riscuri

  • Achiziții și integrăriridicat

    Acordurile și achizițiile ar putea eșua dacă auditul prealabil este inadecvat sau integrarea nu reușește 1.

  • Dependența de terțiridicat

    Partenerii de cercetare, fabricare și comercializare ar putea adopta comportamente care aduc prejudicii activității grupului 1.

  • Concurență în oncologieridicat

    Concurenți mai mari și care evoluează rapid ar putea reduce poziția grupului pe piețele sale principale 1.

  • Controlul prețurilor de către statemediu

    Noi măsuri de reducere a cheltuielilor publice de sănătate ar putea afecta vânzările și profitabilitatea 1.

  • Proprietate intelectualămediu

    Grupul depinde de drepturi de proprietate intelectuală deținute de terți, iar partenerii ar putea revendica drepturi asupra inovațiilor sale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă acordurile de inovație aduc active noi în portofoliu, grupul ar putea compensa presiunea asupra produselor actuale.
  • Prezența internațională și forța comercială globală ar putea sprijini creșterea produselor de Medicină de Specialitate pe mai multe piețe.
  • Guvernanța formalizată a riscurilor și a inovației ar putea reduce probabilitatea eșecurilor de execuție.

Ce ar strica teza

  • Dacă rezultatele rămân concentrate pe câteva produse majore, o slăbire a unuia dintre ele ar putea afecta grav ansamblul.
  • Presiunea statelor asupra prețurilor ar putea limita marjele chiar și în prezența unei cereri bune.
  • Achizițiile care nu se integrează bine ar putea consuma resurse fără a aduce valoarea estimată.

De urmărit

  • Efectul măsurilor statelor de reducere a prețurilor și rambursărilor asupra profitabilității2027
  • Rezultatul acordurilor de licență și al integrării achizițiilor recente2027
  • Apariția de noi alternative la produsele cu exclusivitate în scădere2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Societatea-mamă Ipsen S.A. nu desfășoară activitate economică proprie și funcționează ca simplu holding; activitățile de cercetare și dezvoltare, producție, comercializare și administrare sunt exercitate de filialele grupului 1. Grupul are 52 de societăți consolidate prin integrare globală și a înființat în 2024 o filială în China 1. Ipsen a restructurat în 2024 unele filiale fără activitate operațională și a optimizat detențiile de capital, fără a achiziționa vreo societate în acel an, în afară de parteneriatele menționate 1.

Segmente

Medicina de Specialitate

Grupul își dezvoltă portofoliul de Medicină de Specialitate în toate principalele zone geografice, valorificând prezența internațională și forța comercială globală 1. Produsele majore sunt Somatuline, Decapeptyl, Dysport, Cabometyx și Onivyde, de a căror performanță depinde o parte semnificativă a cifrei de afaceri și a rezultatelor 1.

Inovație externă

O organizație dedicată External Innovation & Business Development evaluează și integrează active noi prin licențe și acorduri inovatoare în aria terapeutică a grupului 1. Această linie completează proiectele interne de cercetare și dezvoltare, prioritizate în funcție de potențial 1.

Piața în context

Piețele pe care activează grupul sunt bine stabilite, evoluează rapid și sunt marcate de concurență intensă, în special în oncologie, unde rivalii sunt mari grupuri farmaceutice internaționale cu resurse superioare 1. Autoritățile publice din multe țări unde Ipsen operează introduc măsuri de reducere a cheltuielilor de sănătate, iar unele au afectat deja vânzările și profitabilitatea grupului 1. În Franța, prețul medicamentelor rambursabile este fixat de o autoritate guvernamentală pe baza valorii științifice și a prețurilor din alte țări 1.

Tendințe

  • Presiunea prețurilor impuse de statvânt din față

    Guvernele reduc prețurile și rambursările, inclusiv prin alinierea prețurilor la cel mai mic preț dintr-o clasă terapeutică și prin stimularea substituției cu generice, ceea ce ar putea reduce marjele grupului 1.

  • Înlocuirea produselor cu alternativevânt din față

    Grupul a înregistrat din 2021 apariția unor alternative la Somatuline, eveniment pe care îl spune că l-a anticipat; alte produse majore ar putea fi expuse unor evoluții similare 1.

  • Acorduri de inovație și parteneriatevânt din spate

    Grupul investește în dezvoltare de afaceri prin structuri de acorduri inovatoare și caută activ active noi din afară, ceea ce ar putea reîmprospăta portofoliul 1.

  • Dependența de terți și riscuri de execuțiemixt

    Cercetarea, fabricarea și comercializarea depind de parteneri externi, iar integrarea achizițiilor poate eșua, ceea ce introduce un element de incertitudine operațională 1.

Poziția concurențială

Ipsen concurează în special în oncologie cu mari grupuri farmaceutice internaționale a căror dimensiune, experiență și resurse de capital depășesc pe ale sale 1. Grupul trebuie să se adapteze rapid la noile tehnologii și avansurile științifice ale concurenților 1. Sursele analizate nu identifică concurenți cu nume specifice.

  • Mari grupuri farmaceutice internaționale

    Concurenți din oncologie cu resurse financiare și experiență superioare, neidentificați cu nume în sursa analizată 1.

  • Producători de alternative la Somatuline

    Produse alternative înregistrate din 2021, a căror apariție a fost anticipată de grup 1.

  • Companii cu tehnologii digitale și noi avansuri științifice

    Concurenți care pot modifica rapid standardele din piață, obligând grupul la adaptare 1.

  • Furnizori și parteneri concurenți pe active externe

    Rivali care caută aceleași active inovatoare în afara grupului, fiind un factor de concurență pentru licențe 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Ipsen · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Ipsen (IPN.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw