olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Inmobiliaria Del Sur, S.A. ISUR.MC

Spania · BME Madrid · ISIN ES0154653911 · Verticală: Companii listate din Spania

17,00EUR+0,89 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Inmobiliaria Del Sur, S.A. (ISUR.MC) costa 17,00 EUR (+0,89 % într-o zi), cu randament al dividendului 4,35 %, beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 14,00–18,80 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
4,35 %
DPS 12 luni 0,74
Beta (2 ani)
0,14
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
14,0018,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
16,51 – 17,15
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 3,8 %
SMA 50 / 200
16,82 / 16,36
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,04 / 0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,8 %−0,6 %+2,4 pp—
3 luni+3,0 %−4,2 %+7,2 pp—
6 luni+0,9 %+4,3 %−3,4 pp—
De la început de an+17,2 %+7,5 %+9,7 pp—
1 an+20,6 %+9,9 %+10,6 pp+6,7 %
3 ani+144,6 %+49,8 %+94,8 pp+31,5 %
5 ani+112,5 %+42,8 %+69,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,1 %
10 feb. 2026 → 23 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−22,3 %
26 ian. 2022 → 18 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+16,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri138,2 mil164,5 mil208,3 mil
Venituri an/anindisponibil+19,0 %+26,6 %
Profit net11,3 mil24,8 mil39,3 mil
Profit net an/anindisponibil+119,1 %+58,8 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %8,2 %15,1 %18,9 %
Flux de numerar liber16,3 mil20,4 mil41,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
83,8 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
279,0 mil EUR
Active totale
631,7 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,8 %
ROA
6,9 %
Marja FCF
19,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
138,2 mil
2024
164,5 mil
2025
208,3 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
22,8 mil
2024
38,4 mil
2025
56,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
14,5 mil
2024
16,0 mil
2025
13,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
15,3 mil
2024
31,6 mil
2025
49,9 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
3,9 mil
2024
6,9 mil
2025
10,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2023
11,3 mil
2024
24,8 mil
2025
39,3 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,55
2025
0,74

esef· 20 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
29,3 mil
2024
55,4 mil
2025
83,8 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
29,3 mil
2024
32,9 mil
2025
34,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
49,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Active curente
2023
192,4 mil
2024
228,1 mil
2025
196,6 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,8 mil
2024
1,8 mil
2025
1,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
110,0 mii
2024
54,0 mii
2025
5,0 mii

esef· 20 oct. 2026verificat

Active totale
2023
483,4 mil
2024
507,8 mil
2025
631,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
35,1 mil
2024
50,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
42,2 mil
2024
35,1 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
18,5 mil
2024
26,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii curente
2023
161,5 mil
2024
183,1 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2023
235,7 mil
2024
252,4 mil
2025
279,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
16,5 mil
2024
20,7 mil
2025
41,3 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
154,0 mii
2024
269,0 mii
2025
167,0 mii

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
16,3 mil ≈
2024
20,4 mil ≈
2025
41,1 mil ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
10,1 mil
2024
12,2 mil
2025
17,8 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-30,2 mil
2024
-6,8 mil
2025
-30,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
6,0 mil
2024
5,4 mil
2025
10,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
540,0 mii
2024
445,0 mii
2025
1,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
46,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
58,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
101,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
27,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
18,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
19,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
24,8 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
4,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
41,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
167,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
41,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
104,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
59 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

17,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
18,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 20 oct. 2026
verificat 72

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
10,06
EUR pe acțiune
Mijloc
11,61
EUR pe acțiune
Sus
13,72
EUR pe acțiune
Preț: 17,00 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -31,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -46,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,06 – 13,72 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)10,06 – 13,72 (Mijloc 11,61)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate18,9 %86 (față de colegi)27 %
Conversia profitului în FCF · Calitate104,6 %100 (pe interval fix)27 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,3x43 (pe interval fix)27 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente24,8 %100 (pe interval fix)18 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

INMOBILIARIA DEL SUR, S.A. (ISUR.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 208,3 mil EUR în 2025; creștere an/an 26,6 %; marjă netă 18,9 %; ROE 14,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 10,06–13,72 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,61 EUR, prețul de 17,00 EUR lasă un potențial de -31,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -46,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 18,9 %
  • Conversia profitului în FCF: 104,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 24,8 %

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
—
mediana verticalei 2,5x
ROE
14,8 %
mediana verticalei 10,5 %
peste mediană (+41,0 %)
Marja netă
18,9 %
mediana verticalei 4,5 %
peste mediană (+316,3 %)
Marja EBIT
27,0 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+164,9 %)
Venituri an/an
26,6 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+1.103,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+47,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELE.MCEndesa SA46,9 mld21,426,4 %10,5 %+0,5 %+43 % / +134 %
AENA.MCAena S.m.e. SA42,6 mld19,924,2 %34,0 %+8,9 %+21 % / +79 %
AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima26,2 mld19,826,9 %20,5 %+6,1 %−6 % / −5 %
ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A.21,9 mld23,019,9 %1,9 %+19,7 %+7 % / +134 %
ANA.MCAcciona SA11,7 mld14,516,9 %4,0 %+5,5 %+24 % / +66 %
FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A.5,0 mld30,35,3 %1,7 %+6,9 %−8 % / −14 %
DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA2,7 mld20,6165,6 %2,2 %−2,7 %+51 % / +380.733 %
CMO.MCCementos Molins S.A.2,5 mld13,614,3 %18,0 %−3,1 %+31 % / indisponibil
ENO.MCElecnor SA2,4 mld21,910,5 %2,5 %+15,1 %−3 % / +58 %
ALM.MCAlmirall S.A.2,4 mld51,13,1 %4,2 %+12,4 %−11 % / +32 %
FAE.MCFaes Farma SA1,5 mld19,310,8 %13,0 %+23,7 %+3 % / +57 %
AEDAS.MCAedas Homes SA1,0 mld17,157,8 %7,0 %−24,8 %+0 % / +38 %
EDR.MCEdreams Odigeo SA574,4 mil11,521,0 %7,8 %−0,4 %+40 % / −24 %
EAT.MCAmRest Holdings SE506,0 mil31,44,3 %0,6 %+0,1 %−34 % / −61 %
ADX.MCAudax Renovables S.A.468,5 mil23,99,3 %1,0 %−5,4 %−23 % / −18 %
ATRY.MCAtrys Health, S.A.200,4 mil—-49,5 %-71,1 %+8,5 %−3 % / −29 %
ENER.MCEcoener, S.A.175,6 mil32,24,2 %6,4 %+3,6 %−34 % / −6 %
ADZ.MCAdolfo Dominguez SA62,9 mil38,39,0 %1,2 %+1,8 %+39 % / +40 %
DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A.44,8 mil9,2152,3 %10,0 %+2,2 %+19 % / indisponibil
EZE.MCGrupo Ezentis SA29,0 mil——-9,3 %+147,2 %−30 % / −37 %
CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA17,3 mil14,44,1 %3,4 %+13,4 %indisponibil / indisponibil
AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A.16,4 mil—-33,8 %—−100,0 %indisponibil / indisponibil
EBRO.MCEbro Foods, S.A.3,0 mil0,010,0 %7,7 %−4,0 %−0 % / +19 %
A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A.——7,9 %6,9 %−2,7 %+13 % / +60 %
ACX.MCAcerinox SA——-1,7 %-0,7 %+6,8 %+27 % / +54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ISUR.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Inmobiliaria Del Sur, S.A. (ISUR.MC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw