olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ITAB Shop Concept AB ITAB.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0015962097 · Verticală: Companii listate din Suedia
ITAB Shop Concept AB dezvoltă și furnizează soluții complete pentru amenajarea magazinelor cu amănuntul, de la concept și producție până la instalare la client. Compania a finalizat în 2025 achiziția HMY, care accelerează, după cum spune raportul, transformarea și întărește poziția de piață, într-un context în care comercianții își reorganizează spațiile fizice.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea ITAB Shop Concept AB (ITAB.ST) costa 15,46 SEK (−1,90 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld SEK, P/E 30,3 pe un EPS diluat de 0,51 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 13,26–19,26 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 15,11 – 16,64
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 9,7 %
- SMA 50 / 200
- 16,35 / 15,41
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,20 / -0,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,0 % | −1,5 % | −1,5 pp | — |
| 3 luni | +0,1 % | −5,3 % | +5,4 pp | — |
| 6 luni | +13,5 % | +4,7 % | +8,8 pp | — |
| De la început de an | −12,2 % | +6,0 % | −18,2 pp | — |
| 1 an | −22,2 % | +8,2 % | −30,4 pp | −9,0 % |
| 3 ani | +61,0 % | +47,2 % | +13,9 pp | +8,8 % |
| 5 ani | +13,5 % | +41,8 % | −28,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,8, mediană 15,3, max 34,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 6,1 mld | 6,6 mld | 12,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,3 % | +94,1 % |
| Profit net | 270,0 mil | 311,0 mil | 131,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +15,2 % | −57,9 % |
| EPS diluat | 1,23 | 1,37 | 0,51 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +11,4 % | −62,8 % |
| netă % | 4,4 % | 4,7 % | 1,0 % |
| Flux de numerar liber | 724,0 mil | 551,0 mil | 673,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 971,0 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 4,4 mld SEK
- Active totale
- 12,5 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,25x
- ROE
- 3,0 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- 5,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,1 mld | 6,6 mld | 12,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,4 mld | 4,7 mld | 9,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 1,7 mld | 1,9 mld | 3,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 432,0 mil | 459,0 mil | 580,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 81,0 mil | 70,0 mil | 260,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 385,0 mil | 438,0 mil | 344,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 93,0 mil | 118,0 mil | 186,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 270,0 mil | 311,0 mil | 131,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,23 | 1,37 | 0,51 | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 578,0 mil | 1,5 mld | 971,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 793,0 mil | 799,0 mil | 1,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | — | 3,5 mld | 5,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,8 mld | 1,8 mld | 3,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 133,0 mil | 220,0 mil | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 5,8 mld | 7,1 mld | 12,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 1,7 mld | 4,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,2 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 217,7 mil | 225,4 mil | 256,9 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 810,0 mil | 624,0 mil | 785,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 86,0 mil | 73,0 mil | 112,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 724,0 mil ≈ | 551,0 mil ≈ | 673,0 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -107,0 mil | -144,0 mil | -1,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -810,0 mil | 432,0 mil | 533,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 5,0 mil | 45,0 mil | 0 | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,0 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,0 % | 25 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 513,7 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 11 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 37 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 30,3x | 38 (față de colegi) | 22 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 16,9 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie22/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare66/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ITAB Shop Concept AB (ITAB.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,8 mld SEK în 2025; creștere an/an 94,1 %; marjă netă 1,0 %; ROE 3,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 7,93–16,60 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,92 SEK, prețul de 15,46 SEK lasă un potențial de -29,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -41,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 513,7 %
- Randament FCF: 16,9 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 224,6 mld | 27,2 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +22 % / +39 % |
| BOL.STBoliden Ab | 140,5 mld | 14,9 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +10 % / +78 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 65,4 mld | 69,7 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +24 % / +4 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 45,3 mld | 13,3 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −34 % / −18 % |
| CAMX.STCamurus AB | 40,1 mld | 55,3 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +10 % / +47 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 32,0 mld | 26,0 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +95 % / +137 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 27,0 mld | 54,8 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −25 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,9 mld | 34,1 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +20 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +20 % |
| AQ.STAQ Group AB | 21,0 mld | 31,0 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +21 % / +132 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 17,6 mld | 32,6 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +4 % / +15 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,8 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +225 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,7 mld | 18,3 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −18 % / +2 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 13,4 mld | 16,3 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −36 % / −47 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,8 mld | 21,4 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −17 % / +51 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,5 mld | 15,3 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +21 % / +136 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 9,8 mld | 42,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +5 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 9,6 mld | 34,1 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +42 % / +29 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 5,1 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −30 % / −76 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,1 mld | 9,3 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +38 % / +113 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,3 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +2 % / +25 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,6 mld | 29,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +16 % / +8 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,4 mld | 30,5 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −20 % / +109 % |
| ITAB.STITAB Shop Concept AB | 4,0 mld | 30,3 | 3,2 % | 1,0 % | +94,1 % | −16 % / +62 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,9 mld | 53,4 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −5 % / +93 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITAB.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 10,10 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 17,78 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 26,67 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 11,98 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 23,51 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 38,40 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 14,21 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 31,10 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 55,30 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 5,88
- Marja netă± 4,11
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,07
- Diluare anuală± 0,35
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ITAB Shop Concept AB dezvoltă și furnizează soluții complete pentru amenajarea magazinelor cu amănuntul, de la concept și producție până la instalare la client. Compania a finalizat în 2025 achiziția HMY, care accelerează, după cum spune raportul, transformarea și întărește poziția de piață, într-un context în care comercianții își reorganizează spațiile fizice.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de mărci puternice și soluții integrate, de la concept până la instalare, care susțin relațiile cu clienții pe termen lung 1.
- Prezență globală în multe țări și suport internațional pentru clienți, bazate pe scală 1.
- Achiziția HMY întărește poziția de piață și poate accelera transformarea companiei 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate în Europa, ceea ce face compania sensibilă la evoluția economică regională 1.
- Dependența de aprovizionare și de câțiva furnizori poate crea vulnerabilități în lanțul de livrare 1.
- Compania nu plătește dividend pentru 2025, ceea ce reflectă nevoia de finanțare după achiziție 1.
Oportunități
- Creșterea ponderii serviciilor și a soluțiilor tehnice ar putea îmbunătăți marjele și previzibilitatea veniturilor 1.
- Cererea pentru magazine digitale și sustenabile poate crea oportunități dacă oferta rămâne relevantă 1.
- Integrarea HMY ar putea genera sinergii operaționale, dacă procesul se desfășoară conform planului 1.
Amenințări
- Scăderea consumului și a investițiilor comercianților ar putea reduce comenzile, în special în magazinele fizice 1.
- Tensiunile geopolitice, tarifele și sancțiunile pot afecta vânzările și lanțul de aprovizionare 1.
- Creșterea costurilor de energie și materii prime poate reduce marjele, dacă prețurile nu pot fi transferate clienților 1.
Riscuri
- Schimbarea pieței de retailridicat
Dacă oferta nu se adaptează la cerințele comercianților, cererea pentru soluțiile companiei ar putea scădea 1.
- Macroeconomieridicat
Recesiunea și inflația pot reduce consumul și investițiile comercianților, afectând veniturile grupului 1.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Întreruperile de aprovizionare sau de logistică ar putea afecta livrările și rezultatele operaționale 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea HMY și implementarea noului sistem ERP prezintă riscuri de execuție și de costuri suplimentare 1.
- Finanțare și refinanțaremediu
Compania depinde de facilități de credit, iar prelungirea acestora în ianuarie 2026 arată importanța accesului la finanțare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea HMY reușește, compania ar putea consolida poziția de furnizor principal de soluții pentru retail 1.
- Creșterea serviciilor și a soluțiilor tehnice ar putea îmbunătăți calitatea veniturilor pe termen lung 1.
- Relațiile cu mărci puternice și cu clienți internaționali pot susține cererea chiar într-un mediu economic dificil 1.
Ce ar strica teza
- Dacă investițiile comercianților rămân reduse, veniturile ar putea stagna sau scădea 1.
- Riscurile de integrare ale achiziției ar putea întârzia beneficiile și ar putea crește costurile 1.
- Lipsa dividendului pentru 2025 arată că finanțarea și investițiile rămân prioritare, ceea ce poate limita remunerarea acționarilor pe termen scurt 1.
De urmărit
- Evoluția integrării HMY și a sinergiilor2026
- Noua conducere executivă, cu preluarea funcției de CEO în mai 2026Q2 2026
- Evoluția cifrei de afaceri și a marjelor pe segmentenext 10-K
- Politica de dividend și utilizarea liniilor de credit2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
ITAB Group oferă lucrări integrate de amenajare pentru magazine: idee, concept de magazin, dezvoltare, producție și instalare la fața locului. Portofoliul include soluții de autoservire și iluminat, concepte de magazin și soluții digitale pentru magazinul fizic, iar produsele sunt vândute sub mai multe mărci puternice 1. Compania activează în toate segmentele de clienți ai comerțului cu amănuntul din Europa și din restul lumii 1.
Modelul de afaceri se sprijină pe oameni, pe oferta combinată de mărci și produse, pe colaborarea dintre diviziile grupului și pe parteneri externi, precum și pe producția eficientă 1. Conducerea urmărește să devină principalul furnizor de soluții pentru comerțul cu amănuntul, cu o pondere tot mai mare a serviciilor și a soluțiilor tehnice 1.
Segmente
Soluții pentru magazin și autoservire
Include produse de autoservire, de iluminat și soluții digitale pentru magazinul fizic, destinate eficienței operaționale în magazin, reducerii riscului de furt și consumului mai mic de energie 1.
Concepte de magazin și servicii
Cuprinde concepte de magazin, servicii de proiectare, instalare și servicii legate de sustenabilitate pentru comercianți, pe care grupul dorește să le extindă ca pondere în vânzări 1.
Soluții digitale
Sunt dezvoltate în cooperare cu clienții sau în regie proprie și vizează magazinul fizic conectat la canalele online; cheltuielile de dezvoltare sunt în mare parte legate de aceste produse 1.
Piața în context
Piața este cea a amenajării magazinelor cu amănuntul, în care cererea depinde de consum, de investițiile comercianților și de trecerea de la magazinele mari la formate mai mici cu componentă digitală 1. Veniturile grupului sunt generate în principal în Europa, iar aprovizionarea și producția sunt concentrate tot acolo 1.
Riscurile de piață includ scăderea consumului și a investițiilor comercianților, presiunea prețurilor și incertitudinea comercială, iar comerțul fizic este mai sensibil decât cel online 1.
Tendințe
- Transformarea magazinului fizicmixt
Comercianții trec la magazine mai mici, cu elemente digitale și legătură cu magazinul online, ceea ce creează cerere pentru soluții noi de amenajare, dacă oferta companiei rămâne relevantă 1.
- Sustenabilitate și reglementaremixt
Cerințele de raportare ESG și de sustenabilitate, inclusiv cele din CSRD, pot crea cerere pentru servicii de sustenabilitate, dar cresc și costurile de conformare 1.
- Incertitudine macroeconomicăvânt din față
Recesiunea, inflația, dobânzile mai mari și prețurile energetice ridicate pot reduce cheltuielile de consum în magazine și investițiile comercianților 1.
- Consolidare prin achizițiivânt din spate
Integrarea HMY poate accelera tranziția și întări poziția de piață, dar aduce riscuri de integrare și finanțare 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu numește concurenți specifici; concurența se referă la piața largă a amenajării magazinelor, unde se evidențiază prețul, inovația și capacitatea de a oferi soluții complete 1. Compania insistă pe mărci puternice, scală globală și suport internațional pentru clienți 1.
Diferențierea depinde de capacitatea de a furniza soluții integrate, de servicii de sustenabilitate și de extinderea ofertei digitale; prezența în peste treizeci de țări sprijină această strategie 1.
- Concurenți regionali de amenajare comercială
Sursele nu identifică concurenți cu nume; piața include furnizori locali și regionali de amenajare a magazinelor.
- Producători de echipamente pentru magazin
Concurența pentru produse de autoservire și iluminat nu este detaliată în sursă.
- Furnizori de soluții digitale pentru retail
Compania dezvoltă soluții digitale proprii, iar concurenții din acest segment nu sunt numiți în raport.
- Furnizori integrați de servicii pentru retail
Concurența de tip integrat este menționată generic, fără denumiri în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
- REMA 1000 selects ITAB for store makeover and loss prevention rolloutYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ITAB Shop Concept AB · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.