olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

JM AB JM.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0000806994 · Verticală: Companii listate din Suedia

125,60SEK+0,24 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

JM AB este una dintre cele mai mari companii nordice de dezvoltare imobiliară rezidențială, cu activitate în Suedia, Norvegia și Finlanda. Piața locuințelor se stabilizează după ani de scădere, iar compania administrează un portofoliu mare de drepturi de construcție, care ar putea susține creșterea dacă cererea revine.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea JM AB (JM.ST) costa 125,60 SEK (+0,24 % într-o zi), cu capitalizare 8,1 mld SEK, P/E 144,4 pe un EPS diluat de 0,87 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,59 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 108,80–149,50 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,1 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
144,4
EPS diluat TTM 0,87 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,69 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,59 %
DPS 12 luni 3,25
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
108,80149,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
109,05 – 134,29
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 20,7 %
SMA 50 / 200
122,23 / 124,02
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,29 / 1,10
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+8,7 %+0,4 %+8,4 pp—
3 luni−1,5 %−3,3 %+1,8 pp—
6 luni+6,2 %+4,0 %+2,2 pp—
De la început de an−9,8 %+8,1 %−17,9 pp—
1 an−4,5 %+10,7 %−15,2 pp−8,5 %
3 ani−3,8 %+50,1 %−53,9 pp+12,3 %
5 ani−65,6 %+43,6 %−109,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,6 %
03 iul. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,0 %
05 ian. 2022 → 24 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 11,1, mediană 30,5, max 160,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri16,0 mld14,3 mld10,7 mld
Venituri an/anindisponibil−10,6 %−25,1 %
Profit net1,0 mld353,0 mil56,0 mil
Profit net an/anindisponibil−65,7 %−84,1 %
EPS diluat15,955,480,87
EPS diluat an/anindisponibil−65,6 %−84,1 %
netă %6,4 %2,5 %0,5 %
Flux de numerar liber1,1 mld3,5 mld1,4 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
580,0 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
7,9 mld SEK
Active totale
23,7 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,76x
ROE
0,7 %
ROA
0,2 %
Marja FCF
12,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
16,0 mld
2024
14,3 mld
2025
10,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
13,2 mld
2024
12,6 mld
2025
9,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
2,8 mld
2024
1,6 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,5 mld
2024
692,0 mil
2025
326,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
159,0 mil
2024
177,0 mil
2025
214,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,4 mld
2024
538,0 mil
2025
129,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
356,0 mil
2024
185,0 mil
2025
72,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
1,0 mld
2024
353,0 mil
2025
56,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
15,95
2024
5,48
2025
0,87

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
14,00
2024
3,00
2025
3,25

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
1,7 mld
2024
506,0 mil
2025
580,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
29,5 mld
2024
24,5 mld
2025
23,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,0 mil
2024
24,0 mil
2025
17,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
217,0 mil
2024
215,0 mil
2025
203,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
6,0 mil
2025
12,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
30,1 mld
2024
25,2 mld
2025
23,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
18,3 mld
2024
14,1 mld
2025
13,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
22,1 mld
2024
17,0 mld
2025
15,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
8,0 mld †
2024
8,2 mld †
2025
7,9 mld †

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
64,5 mil
2024
64,5 mil
2025
64,4 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
1,1 mld
2024
3,5 mld
2025
1,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,0 mil
2024
18,0 mil
2025
14,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,1 mld ≈
2024
3,5 mld ≈
2025
1,4 mld ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,0 mil
2024
-69,0 mil
2025
-28,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,5 mld
2024
-4,6 mld
2025
-1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-52,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-84,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-84,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-60,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
12,9 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
3,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
373,6 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
14,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,4 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
2.466,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,1 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
144,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
144,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
5,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
17,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

125,60 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,1 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,1 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
144,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 75derivat 3

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate0,5 %22 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate2.466,1 %100 (pe interval fix)15 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,5x0 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x80 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare144,4x0 (față de colegi)25 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare17,1 %100 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie32/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate61/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    JM AB (JM.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,7 mld SEK în 2025; creștere an/an -25,1 %; marjă netă 0,5 %; ROE 0,7 %.

    Intervalul de valoare estimat este 22,69–34,39 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,87 SEK, prețul de 125,60 SEK lasă un potențial de -78,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -367,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 2 466,1 %
    • Lichiditatea curentă: 1,8x
    • Randament FCF: 17,1 %

    Ce o infirmă

    • Marja netă: 0,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: 1,5x
    • P/E (TTM): 144,4x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    144,4x
    mediana verticalei 22,9x
    peste mediană (+531,1 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,8x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−32,4 %)
    P/B
    1,0x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−25,8 %)
    ROE
    0,7 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−90,6 %)
    Marja netă
    0,5 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−87,8 %)
    Marja EBIT
    3,0 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−49,3 %)
    Venituri an/an
    -25,1 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−1.977,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    2,6 %
    mediana verticalei 2,5 %
    la mediană

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    JM.STJm Ab8,1 mld144,40,7 %0,5 %−25,1 %−10 % / −14 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JM.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    67,15
    Randament total -46 % · Pe an -46 %
    119,32
    Randament total -4 % · Pe an -4 %
    180,55
    Randament total 45 % · Pe an 45 %
    3 ani
    53,32
    Randament total -56 % · Pe an -24 %
    107,69
    Randament total -12 % · Pe an -4 %
    180,55
    Randament total 46 % · Pe an 13 %
    5 ani
    42,34
    Randament total -64 % · Pe an -19 %
    97,19
    Randament total -20 % · Pe an -4 %
    180,55
    Randament total 48 % · Pe an 8 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 26,92
    • Marja netă± 18,85
    • Creșterea anuală a veniturilor± 17,02
    • Diluare anuală± 1,58

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    JM AB este una dintre cele mai mari companii nordice de dezvoltare imobiliară rezidențială, cu activitate în Suedia, Norvegia și Finlanda. Piața locuințelor se stabilizează după ani de scădere, iar compania administrează un portofoliu mare de drepturi de construcție, care ar putea susține creșterea dacă cererea revine 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de piață puternică în noul construit de locuințe în Stockholm și o bază mare de drepturi de construcție, dintre care o parte importantă este condiționată, ceea ce oferă vizibilitate asupra producției viitoare 1.
    • Prezență în trei țări nordice, care reduce dependența de o singură piață 1.
    • Strategie de achiziție condiționată și faze de start mai mici, care oferă flexibilitate în fața schimbărilor de cerere 1.

    Puncte slabe

    • Rezultate operaționale încă negative în segmentul din Stockholm, cu nevoie de recuperare a marjelor 1.
    • Sensibilitate ridicată a profitabilității la costurile de subantrepriză, forță de muncă și teren 1.
    • Stocul de locuințe nevândute a crescut față de anul precedent, ceea ce înseamnă capital blocat și posibile reduceri de preț 1.

    Oportunități

    • Dacă dobânzile continuă să scadă și cererea revine, vânzările și producția ar putea crește din bazele deja existente 1.
    • Deficitul de locuințe noi din Suedia și Norvegia poate susține cererea pe termen mediu 1.
    • Transformarea drepturilor de construcție condiționate în proiecte productive ar putea genera valoare suplimentară 1.

    Amenințări

    • Prelungirea slăbiciunii economice și a incertitudinii ar putea reduce cererea și prețurile de vânzare 1.
    • Scăderea prețurilor locuințelor în Finlanda și instabilitatea geopolitică pot afecta lanțurile de aprovizionare 1.
    • Modificări ale reglementărilor urbanistice sau ale formelor de deținere pot schimba condițiile proiectelor 1.

    Riscuri

    • Cerere de locuințeridicat

      Cererea depinde de creșterea economică și de puterea de cumpărare a gospodăriilor, iar un declin ar putea reduce vânzările 1.

    • Costuri de construcțieridicat

      Creșterea costurilor de subantrepriză, materialelor și terenului ar putea reduce marjele proiectelor 1.

    • Locuințe nevândutemediu

      Un stoc mare de locuințe nevândute ar putea reduce rentabilitatea dacă prețul trebuie scăzut 1.

    • Finanțare și refinanțaremediu

      Refinanțarea datoriilor sau respectarea clauzelor de creditare ar putea deveni mai scumpă în condiții de piață tensionate 1.

    • Reglementări și geopoliticăscăzut

      Schimbările politice, tarifele comerciale și conflictele pot modifica rapid condițiile de construcție 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă dobânzile continuă să scadă și cererea de locuințe se stabilizează, activitatea din Stockholm ar putea reveni la profitabilitate, susținută de un portofoliu mare de drepturi de construcție 1.
    • Prezența în trei piețe nordice și flexibilitatea în faza de start ar putea ajuta compania să se adapteze la schimbările ciclului imobiliar 1.
    • Valoarea de piață a drepturilor de construcție depășește valoarea contabilă, ceea ce ar putea susține valoarea activelor dacă condițiile se îmbunătățesc 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă incertitudinea economică persistă, cererea de locuințe noi ar putea rămâne slabă și ar putea presa veniturile și marjele 1.
    • Segmentul din Stockholm a rămas cu rezultat negativ, iar stocurile de locuințe nevândute au crescut, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea 1.
    • Piața finlandeză continuă să scadă, iar presiunea costurilor ar putea limita capacitatea de a compensa veniturile mai mici 1.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor de locuințe noi în Stockholm și în orașele de creștere2026
    • Rezultatul operațional al segmentului JM Bostad Stockholm față de pragul de 12 procente marjă2026
    • Evoluția stocului de locuințe nevândute și a prețurilor de vânzarenext 10-K
    • Conversia drepturilor de construcție condiționate în proiecte productive2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    JM dezvoltă proiecte de locuințe în zone atractive, cu accent pe orașele mari și centrele universitare din Suedia, Norvegia și Finlanda. Activitatea include achiziția de terenuri și drepturi de construcție, planificarea, proiectarea, producția și vânzarea de locuințe, precum și dezvoltarea de spații comerciale și servicii de antrepriză, în principal în zona Stockholmului 1. La finalul anului 2025, compania avea 21 500 de drepturi de construcție înregistrate în bilanț, la care se adăugau 15 700 de drepturi condiționate 1.

    Segmente

    JM Bostad Stockholm

    Segmentul din Stockholm a avut în 2025 venituri de 3 187 mkr, în scădere față de anul precedent, și un rezultat operațional negativ de –28 mkr, mai bun decât în 2024. Segmentul a vândut 720 de locuințe și a început producția pentru 637 de locuințe 1.

    JM Bostad Riks

    Segmentul pentru orașele de creștere din Suedia, în afara Stockholmului, dezvoltă proiecte de locuințe prin achiziții de terenuri, planificare și producție. Piața nouă de locuințe a rămas la un nivel scăzut, cu excepția Göteborgului 1.

    JM Norge și Finlanda

    Activitatea din Norvegia și Finlanda a generat în 2025 venituri de 1 814 mkr, respectiv 1 527 mkr, în condiții de construcție rezidențială încă slabă 1.

    Piața în context

    Economia suedeză a crescut cu 1,5 procente în 2025, iar Riksbanken a redus dobânda de referință la 1,75 procente în octombrie 1. Prețurile locuințelor au rămas aproape stabile, cu cele mai mari creșteri în centrul Stockholmului, de 3,7 procente, iar construcția de locuințe a început să se stabilizeze 1. În Norvegia, creșterea economică a fost de 1,2 procente, iar prețurile au crescut în marile orașe, dar construcția a rămas slabă 1.

    Tendințe

    • Stabilizarea dobânzilorvânt din spate

      Reducerea dobânzilor de referință din Suedia și Norvegia ar putea sprijini cererea de locuințe și accesul la finanțare, deși efectul asupra consumului a rămas limitat 1.

    • Consum și încredere slabevânt din față

      Incertitudinea și prudența gospodăriilor au limitat consumul în toate cele trei piețe, ceea ce ar putea încetini vânzările de locuințe noi 1.

    • Piața finlandeză în declinvânt din față

      În Finlanda, numărul de locuințe începute a scăzut pentru al patrulea an consecutiv, iar prețurile au continuat să scadă, ceea ce menține presiune asupra segmentului 1.

    • Presiune asupra costurilor de construcțiemixt

      Costurile de subantrepriză sunt cea mai mare poziție de cost și variațiile lor pot afecta rezultatul proiectelor; alte costuri, precum terenul și forța de muncă, au un efect similar, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la evoluția costurilor 1.

    Poziția concurențială

    Compania arată în raportul anual că numărul concurenților influențează oferta, prețurile și rentabilitatea, mai ales la nivel local. JM își propune să se diferențieze prin cultura companiei, flexibilitate, competențe de achiziție și accent pe clienți și calitate 1. Raportul nu numește concurenții direcți.

    • Concurenți locali de dezvoltare rezidențială

      Raportul anual nu identifică firme concurente pe nume; concurența este descrisă doar la nivel local și regional.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / JM AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.