olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ) JOMA.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0012481364 · Verticală: Companii listate din Suedia

53,50SEK+0,94 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

John Mattson Fastighetsföretagen förvaltează, dezvoltă și achiziționează locuințe și clădiri de interes public, concentrate în regiunea Stockholm. În 2025 hyresintäkter a ajuns la 673,0 Mkr, iar grad de ocupare de 97,6 procent arată un portofoliu stabil, ceea ce face compania relevantă pentru investitorii interesați de imobiliarul rezidențial suedez.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ) (JOMA.ST) costa 53,50 SEK (+0,94 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld SEK, P/E 10,2 pe un EPS diluat de 5,22 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 51,70–72,60 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,0 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,2
EPS diluat TTM 5,22 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9,76 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,43
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
51,7072,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,1
neutru
Bollinger (20, 2)
51,53 – 55,54
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,49 · lățimea benzii 7,5 %
SMA 50 / 200
55,72 / 59,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,90 / -0,97
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,6 %−0,6 %−5,0 pp—
3 luni−9,5 %−4,2 %−5,3 pp—
6 luni−10,2 %+4,3 %−14,6 pp—
De la început de an−23,6 %+7,5 %−31,1 pp—
1 an−18,9 %+9,9 %−28,9 pp−8,3 %
3 ani+28,9 %+49,8 %−21,0 pp+12,0 %
5 ani−62,0 %+42,8 %−104,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−28,8 %
27 nov. 2025 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,7 %
01 dec. 2021 → 01 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 10,8, mediană 12,1, max 13,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-1,3 mld429,0 mil394,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−8,0 %
EPS diluat-31,755,665,22
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−7,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber141,2 mil175,3 mil228,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
70,7 mil SEK
Datorie financiară
6,7 mld SEK
Datorie netă
6,7 mld SEK
Capitaluri proprii
6,5 mld SEK
Active totale
15,2 mld SEK
Datorie / capitaluri
1,04x
Lichiditate curentă
0,09x
ROE
6,3 %
ROA
2,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Cont de profit și pierdere · SEK

Profit înainte de impozit
2023
-1,4 mld
2024
484,2 mil
2025
507,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-1,3 mld
2024
429,0 mil
2025
394,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-31,75
2024
5,66
2025
5,22

esef· 26 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
—
2024
75,8 mil
2025
75,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,00
2025
0,00

esef· 26 oct. 2026derivat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
433,7 mil
2024
61,0 mil
2025
70,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
538,3 mil
2024
208,3 mil
2025
199,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
11,8 mil
2024
10,5 mil
2025
8,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
14,6 mld
2024
14,8 mld
2025
15,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,1 mld
2024
473,2 mil
2025
1,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,1 mld
2024
6,3 mld
2025
4,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,3 mld
2024
741,1 mil
2025
2,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,6 mld
2024
6,1 mld
2025
6,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
39,6 mil
2024
75,8 mil
2025
75,6 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
145,7 mil
2024
175,6 mil
2025
230,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,5 mil
2024
300,0 mii
2025
2,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
141,2 mil ≈
2024
175,3 mil ≈
2025
228,3 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
766,3 mil
2024
-169,6 mil
2025
-126,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-526,0 mil
2024
-378,7 mil
2025
-94,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
0
2025
0

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
52,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-8,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-7,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
30,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,7 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
230,4 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,1 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
228,3 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
57,8 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,0 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
10,7 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
10,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
17,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

53,50 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,0 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,0 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 62derivat 5

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate57,8 %40 (pe interval fix)16 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,1x0 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluare10,2x88 (față de colegi)26 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare5,6 %71 (pe interval fix)21 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,3 %19 (pe interval fix)16 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)11 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial40/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente51/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare80/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ) (JOMA.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 6,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 81,01–176,37 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 111,05 SEK, prețul de 53,50 SEK lasă un potențial de 107,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 51,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • P/E (TTM): 10,2x
    • Randament FCF: 5,6 %
    • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Lichiditatea curentă: 0,1x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    10,2x
    mediana verticalei 22,9x
    sub mediană (−55,2 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    0,6x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−53,7 %)
    ROE
    6,4 %
    mediana verticalei 6,6 %
    la mediană
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 4,3 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 0,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,2x
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JOMA.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    John Mattson Fastighetsföretagen förvaltează, dezvoltă și achiziționează locuințe și clădiri de interes public, concentrate în regiunea Stockholm. În 2025 hyresintäkter a ajuns la 673,0 Mkr 1, iar grad de ocupare de 97,6 procent 1 arată un portofoliu stabil, ceea ce face compania relevantă pentru investitorii interesați de imobiliarul rezidențial suedez.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu situat în zone cu cerere mare și vacanță redusă, ceea ce oferă venituri stabile 1.
    • Administrare proprie, cu prezență locală și relații apropiate cu chiriașii 1.
    • Bilanț solid, cu rată a îndatorării sub obiectivele stabilite și perioadă lungă de fixare a dobânzii 1.

    Puncte slabe

    • Dependență de dobânzi și de refinanțare, care afectează costul finanțării 1.
    • Costurile cu energia au devenit mai volatile, ceea ce poate crește cheltuielile operaționale 1.
    • Reevaluarea proprietăților la valoare justă poate face rezultatul mai volatil 1.

    Oportunități

    • Revenirea economiei ar putea sprijini cererea și disponibilitatea de plată pentru locuințe 1.
    • Proiectele de modernizare și de energie solară pot reduce costurile și crește valoarea proprietăților 1.
    • Achiziții de imobile și drepturi de construire în zone atractive pot susține creșterea 1.

    Amenințări

    • Incertitudinea geopolitică și tarifele la import ar putea duce la inflație și dobânzi mai mari 1.
    • Reglementarea chiriilor și procesele de planificare pot întârzia sau limita proiectele 1.
    • Riscurile climatice pot afecta funcționarea și costurile clădirilor pe termen lung 1.

    Riscuri

    • Risc de dobândăridicat

      Creșterea ratelor pe piață ar putea crește costul finanțării și afecta rezultatul de administrare 1.

    • Risc de evaluareridicat

      Valoarea proprietăților depinde de chirii și de cerința de randament, iar scăderea lor ar putea reduce activele nete 1.

    • Risc de planificaremediu

      Aprobările din partea autorităților locale ar putea întârzia sau reduce volumul proiectelor 1.

    • Risc de achizițiemediu

      Concurența pentru terenuri și proprietăți atractive ar putea limita creșterea 1.

    • Risc climatic și de emisiimediu

      Riscurile climatice și emisiile din proiecte ar putea crește costurile și îngreuna atingerea țintelor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revenirea economică se confirmă, cererea pentru locuințe din Stockholm ar putea susține chiriile și valoarea portofoliului 1.
    • Ținta de creștere a rezultatului de administrare a fost depășită în 2025, ceea ce arată o execuție bună 1.
    • Dacă costurile de finanțare scad, rezultatul ar putea beneficia de o marjă mai bună 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă dobânzile cresc din cauza inflației, costul datoriei ar putea reduce rezultatul și dividendul 1.
    • O scădere a valorii proprietăților ar putea reduce activele nete și soliditatea companiei 1.
    • Întârzierile în planificare sau un mediu regulator mai strict ar putea afecta proiectele de dezvoltare 1.

    De urmărit

    • Evoluția ratei dobânzii și a costului finanțării2026
    • Rezultatul de administrare pe acțiune și respectarea țintei de creștereQ1 2027
    • Politica de dividend și nivelul efectiv al distribuțiilor2027
    • Vacanța și nivelul chiriilor în portofoliunext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania își desfășoară activitatea în modelul de administrare, rafinare, dezvoltare de proiecte și achiziții de imobile, având în centru portofoliul propriu de locuințe. Conform raportului anual pentru 2025, relațiile apropiate cu chiriașii și administrarea în regie proprie sunt elemente centrale ale strategiei 1. Obiectivul declarat este un mediu de viață sustenabil, cu o politică de dividend de 30 procente din rezultatul de administrare pe termen lung 1.

    Activitatea este organizată în patru zone geografice de administrare, ceea ce permite o gestionare eficientă și integrarea ușoară a noilor proprietăți 1. Strategia pune accent pe eficiența energetică, de exemplu prin contracte-cadru pentru panouri solare pe întregul portofoliu 1.

    Ținta de rentabilitate pe termen lung este o creștere anuală a valorii activelor nete pe acțiune de cel puțin 7 procente pe ciclu economic, iar pentru rezultatul de administrare pe acțiune de cel puțin 10 procente 1. În 2025 aceste ținte au fost depășite 1.

    Segmente

    Administrare proprie

    Administrarea curentă și întreținerea clădirilor existente, împreună cu măsurile de siguranță, reprezintă baza veniturilor recurente 1.

    Îmbunătățiri și dezvoltare

    Lucrările de modernizare și densificare, precum și proiectele de dezvoltare pentru locuințe și clădiri publice, creează valoare suplimentară pentru portofoliu 1.

    Achiziții

    Achiziția de imobile și drepturi de construire în locații prioritare, cu potențial pe termen lung, completează strategia de creștere 1.

    Piața în context

    Piața locuințelor din regiunea Stockholm rămâne cea mai solicitată, iar compania evidențiază că vacanța este redusă și chiriile sunt relativ sigure și previzibile 1. Conform raportului, în 2025 apăreau semne de revenire economică în Suedia, care ar putea sprijini cererea și disponibilitatea de plată pentru locuințe 1.

    Pe de altă parte, incertitudinea geopolitică și eventualele tarife la import ar putea duce la inflație și creșterea ratelor dobânzii, cu efecte asupra costului finanțării 1.

    Tendințe

    • Revenirea economiei suedezevânt din spate

      Semnele de redresare și o putere de cumpărare mai bună a gospodăriilor ar putea sprijini cererea pentru locuințe 1.

    • Creșterea vacanțelor în orașele micimixt

      În multe localități mai mici vacanța a crescut, în timp ce orașele mari din regiunile metropolitane rămân cu vacanță foarte scăzută 1.

    • Incertitudine geopolitică și dobânzivânt din față

      Tarifele la import și perturbările lanțurilor de aprovizionare ar putea duce la inflație și la dobânzi mai mari 1.

    • Cerințe de sustenabilitate și energiemixt

      Eficiența energetică și reducerea emisiilor sunt din ce în ce mai importante, iar costurile energiei au devenit mai volatile 1.

    Poziția concurențială

    Compania activează în principal în regiunea Stockholm, unde concurează cu alte firme private și entități de locuințe publice pentru terenuri, drepturi de construire și chiriași 1. Raportul nu oferă o listă detaliată a concurenților, iar comparația directă este limitată la indicatorii de satisfacție a chiriașilor 1.

    Satisfacția chiriașilor față de zonă este comparată cu media companiilor private și a companiilor de locuințe publice din regiune, ceea ce arată poziționarea relativă a companiei pe piață 1.

    • Alte companii private de imobiliare din Stockholm

      Concurență pentru achiziții și chiriași, fără identificare detaliată în sursă.

    • Companii de locuințe publice din Stockholm

      Referință pentru satisfacția chiriașilor, citată în raport fără nume.

    • Dezvoltatori de proiecte rezidențiale

      Concurență pentru drepturi de construire și terenuri în zone prioritare.

    • Fondurile imobiliare active în Suedia

      Concurență pe piața tranzacțiilor de imobile, fără date detaliate în sursă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ) · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ) (JOMA.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw