olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Kering KER.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000121485 · Verticală: Companii listate din Franța
Kering este un grup francez de lux care deține Maisoane precum Gucci, Yves Saint Laurent și Bottega Veneta. În exercițiul 2023 veniturile au scăzut ușor, iar conducerea descrie o cerere încă incertă în Europa și în Statele Unite, în timp ce Asia și Japonia au crescut.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kering (KER.PA) costa 190,62 EUR (−0,56 % într-o zi), cu capitalizare 23,3 mld EUR, P/E 7,8 pe un EPS diluat de 24,37 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,34 %, beta 1,12, interval pe 52 de săptămâni 176,28–321,35 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 163,42 – 231,71
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 34,6 %
- SMA 50 / 200
- 218,02 / 247,90
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -10,70 / -11,29
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,7 % | −0,6 % | −10,1 pp | — |
| 3 luni | −34,2 % | −4,2 % | −30,0 pp | — |
| 6 luni | −22,8 % | +4,3 % | −27,1 pp | — |
| De la început de an | −36,7 % | +7,5 % | −44,2 pp | — |
| 1 an | −37,1 % | +9,9 % | −47,0 pp | −6,8 % |
| 3 ani | −52,2 % | +49,8 % | −102,0 pp | −15,9 % |
| 5 ani | −71,1 % | +42,8 % | −113,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,2, mediană 16,4, max 27,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 17,6 mld | 20,4 mld | 19,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +15,3 % | −3,9 % |
| Profit net | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,0 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +13,8 % | −17,5 % |
| EPS diluat | 25,49 | 29,31 | 24,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +15,0 % | −16,9 % |
| netă % | 18,0 % | 17,8 % | 15,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 3,9 mld EUR
- Datorie financiară
- 10,0 mld EUR
- Datorie netă
- 6,1 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 16,0 mld EUR
- Active totale
- 41,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,63x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 19,4 %
- ROA
- 7,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,6 mld | 20,4 mld | 19,6 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 4,6 mld | 5,2 mld | 4,6 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit brut | 13,1 mld | 15,2 mld | 14,9 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit operațional | 4,8 mld | 5,4 mld | 4,6 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,5 mld | 5,1 mld | 4,2 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Impozit pe profit | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit net | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,0 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| EPS diluat | 25,49 | 29,31 | 24,37 | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 12,00 | 14,00 | esef· 21 mar. 2024verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,2 mld | 4,3 mld | 3,9 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Creanțe | 977,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,0 mld | 3,4 mld | 5,3 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Fond comercial | 2,9 mld | 4,1 mld | 7,1 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 7,0 mld | 7,4 mld | 8,2 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Active totale | 31,1 mld | 33,9 mld | 41,4 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Datorii comerciale | 1,7 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,0 mld | 4,3 mld | 10,0 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Capital propriu | 13,7 mld | 14,8 mld | 16,0 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 124,6 mil | 123,2 mil | 122,4 mil | esef· 21 mar. 2024derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,9 mld | 4,3 mld | 4,5 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | -452,0 mil | -2,8 mld | -7,3 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,9 mld | -2,1 mld | 2,4 mld | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 538,0 mil | 1,0 mld | 10,0 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 23,3 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 190,40 – 726,25 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E270,30 – 726,25 (Mijloc 417,47)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)190,40 – 259,64 (Mijloc 219,69)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 18,2 % | 76 (față de colegi) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | 15,2 % | 95 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,8x | 83 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 1 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KERING (KER.PA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,6 mld EUR în 2023; creștere an/an -3,9 %; marjă netă 15,2 %; ROE 20,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 230,35–492,94 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 318,58 EUR, prețul de 190,62 EUR lasă un potențial de 67,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 18,2 %
- Marja netă: 15,2 %
- P/E (TTM): 7,8x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| KER.PAKering | 23,3 mld | 7,8 | 20,4 % | 15,2 % | −3,9 % | −35 % / −52 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KER.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 103,25 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 183,34 Randament total 3 % · Pe an 3 % | 277,26 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 84,08 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 169,47 Randament total 9 % · Pe an 3 % | 283,63 Randament total 75 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 68,47 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 156,65 Randament total 15 % · Pe an 3 % | 290,15 Randament total 96 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 42,37
- Marja netă± 29,66
- Creșterea anuală a veniturilor± 26,46
- Diluare anuală± 2,49
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kering este un grup francez de lux care deține Maisoane precum Gucci, Yves Saint Laurent și Bottega Veneta. În exercițiul 2023 veniturile au scăzut ușor, iar conducerea descrie o cerere încă incertă în Europa și în Statele Unite, în timp ce Asia și Japonia au crescut.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de Maisoane de lux cu notorietate globală, în special Gucci, care contribuie la aproape jumătate din venituri.
- Marje operaționale ridicate și o structură financiară care a permis achiziții strategice și emisiuni obligatare multiple.
- Expansiune geografică diversificată, cu o parte importantă a vânzărilor în afara zonei euro.
Puncte slabe
- Dependență mare de Gucci, a cărei scădere a vânzărilor a afectat rezultatul grupului.
- Expunere la cererea din Statele Unite, care s-a redus semnificativ în ultimul exercițiu.
- Scăderea marjei operaționale arată sensibilitatea profitabilității la volumele de vânzări și la costuri.
Oportunități
- Revenirea clienților chinezi și a turismului internațional ar putea susține creșterea în a doua parte a anului.
- Dezvoltarea segmentului de parfumuri și frumusețe, consolidat prin achiziția Creed, ar putea deschide noi surse de venit.
- Angajamentele de sustenabilitate și economia circulară pot atrage clienți și investitori sensibili la aceste teme.
Amenințări
- Incertitudinea economică globală ar putea reduce cheltuielile clienților de lux, mai ales în Europa și în America de Nord.
- Concurența puternică din sectorul luxului poate presa asupra prețurilor și a cotei de piață.
- Investigațiile de concurență ale Comisiei Europene asupra sectorului modei constituie un risc juridic.
Riscuri
- Dependența de Gucciridicat
Un procent major din veniturile grupului vine dintr-o singură Maison, astfel că dificultățile ei pot afecta rezultatul total.
- Cererea din Statele Uniteridicat
Scăderea puternică a vânzărilor în Americii de Nord arată vulnerabilitatea față de o piață importantă, care ar putea rămâne slabă.
- Investigație de concurențămediu
Inspecția Comisiei Europene la Gucci într-o anchetă a sectorului modei ar putea duce la sancțiuni, dacă se confirmă abateri.
- Expunere valutarămediu
Fluctuațiile monedelor precum yuanul și dolarul pot reduce veniturile raportate în euro.
- Datorie și costul finanțăriiscăzut
Emisiunile obligatare recente au fost făcute pentru refinanțare și achiziții, iar costurile mai mari ale dobânzilor pot pesa asupra rezultatului financiar.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea cererii chineze și a turismului se consolidează, Maisoanele grupului ar putea reveni la creștere în al doilea semestru.
- Achizițiile din 2023 precum Creed și participația în Valentino ar putea diversifica grupul și deschide noi venituri.
- Solida calitate a creditului, confirmată de cererea mare pentru emisiunile obligatare, ar putea sprijini flexibilitatea financiară.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea din Statele Unite și Europa rămâne slabă, rezultatul operațional ar putea continua să scadă.
- Dependența de Gucci face grupul vulnerabil la orice încetinire a acestei Maison.
- Investigațiile de concurență și costurile achizițiilor ar putea reduce marja de profit dacă se materializează.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor în Gucci și reacția la noua direcție creativăQ1 2027
- Cererea din Statele Unite și din China după revenirea turismului2027
- Rezultatul investigației Comisiei Europene asupra sectorului modeinext 10-K
- Evoluția marjei operaționale și integrarea Creed2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Kering este un grup internațional de lux organizat în jurul unui portofoliu de Maisoane, cu Gucci drept cel mai mare contribuitor. În 2023 grupul a realizat un chiffre d’affaires de 19566 milioane de euro 1, cu o marjă operațională curentă de 24,3 % 1. Activitatea este distribuită prin magazine proprii, canale online și distribuitori terți, iar vânzările din afara zonei euro reprezintă 79 % din total 1.
Segmente
Gucci
Gucci este cea mai mare Maison a grupului, cu vânzări de 9873 milioane de euro în 2023, în scădere de 6 % față de anul precedent și de 2 % la perimetru comparabil 1. Numirea unui nou director de creație și lansarea unor colecții noi sunt printre evenimentele principale ale anului 1.
Yves Saint Laurent și Bottega Veneta
Yves Saint Laurent a realizat vânzări de 3179 milioane de euro, iar Bottega Veneta de 1645 milioane de euro în 2023, ambele în scădere ușoară la perimetru comparabil 1. Grupul a achiziționat și o participație de 30 % în Valentino, cu o opțiune de control până în 2028 1.
Piața în context
Conducerea notează că previziunile pentru piața de lux în 2024 sunt foarte incerte, cu creșteri estimate între 1 și 7 % pentru sector 1. Revenirea cererii chineze și a turismului ar putea sprijini al doilea semestru, însă clientela locală ar putea rămâne sub presiune din cauza incertitudinilor economice 1.
Diferențele regionale sunt mari: Japonia a crescut puternic, Asia-Pacificul a avansat, în timp ce Americii de Nord și-au redus vânzările considerabil în 2023 1. Notele analiștilor sunt mai optimiste decât prognozele de ansamblu ale industriei 1.
Poziția concurențială
Kering concurează cu alte grupuri mari de lux care dețin portofolii de Maisoane și operează în aceleași canale de distribuție și regiuni. Competiția se dă pe creație, imagine de marcă, exclusivitate a distribuției și capacitatea de a atrage clientela aspirațională.
Presiunea concurențială este vizibilă în cererea din Statele Unite și în Europa, unde clienții pot alege între mai multe Maisoane comparabile, iar sectorul rămâne sensibil la ciclurile economice 1.
- LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton
Grup francez de lux cu portofoliu larg, principal concurent direct în moda și marochinăria de lux.
- Hermès International
Casă franceză de lux cu poziție puternică în produse de statut, concurează pentru aceeași clientelă înaltă.
- Richemont
Grup elvețian de lux, activ în bijuterie și ceasuri, concurează pentru cheltuielile clienților de lux.
- Prada Group
Grup italian de lux cu Maisoane de moda și accesorii, concurent direct pe segmentul marochinăriei.
Știri și depuneri
Din presă
- Gucci's sales slump sends parent company Kering's shares tumblingCNA (Channel NewsAsia) · 23 oct. 2026 · EN
- Anthony Vaccarello pleacă de la Saint Laurent după 10 ani. Kering pregătește o nouă eră pentru casa de modăMediafax · 09 oct. 2026 · RO
- Gucci owner Kering is backing Chinese fashion brand Icicle. Can it become a global luxury name?CNA (Channel NewsAsia) · 15 sept. 2026 · EN
- Kering Promotes Sophie Maddaloni to General Secretary of the GroupYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Hermès, Kering Record Stock Spread Highlights Diverging PathsBloomberg Markets · 29 iul. 2026 · EN
- Kering revine pe creștere în al doilea trimestru din 2026G4Media · 29 iul. 2026 · RO
- Analiză XTB: Zara depăşeşte Gucci la bursă. De ce Inditex valorează mai mult decât Kering şi ce perspective are sectorul?Ziarul Financiar · 29 iul. 2026 · RO
- Gucci a transformat Times Square într-un podium de modă, în încercarea grupului Kering de a relansa brandul aflat în dificultateMoney.ro · 17 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202321 mar. 2024
- Raportul anual 202228 mar. 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Kering · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.