olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros LDA.MC

Spania · BME Madrid · ISIN ES0105546008 · Verticală: Companii listate din Spania

1,19EUR−1,97 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Línea Directa Aseguradora este un asigurator spaniol de tip non-life, activ în asigurări auto și de locuință, cu servicii de asistență și reparații auto integrate în grup. Situațiile financiare consolidate 2025 arată un portofoliu de active financiare de aproximativ 1.019.972 mii euro, ceea ce face din gestionarea investițiilor un element central al profilului grupului.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros (LDA.MC) costa 1,19 EUR (−1,97 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld EUR, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 0,08 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 1,07–1,36 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,9
EPS diluat TTM 0,08 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,71 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,38
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
1,071,36

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,19 – 1,25
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,04 · lățimea benzii 5,3 %
SMA 50 / 200
1,27 / 1,22
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,9 %−2,2 %−1,7 pp—
3 luni−6,6 %−3,6 %−3,0 pp—
6 luni+0,2 %+4,2 %−4,1 pp—
De la început de an+6,6 %+5,8 %+0,8 pp—
1 an+3,7 %+7,6 %−3,9 pp+3,6 %
3 ani+46,4 %+51,0 %−4,5 pp+28,4 %
5 ani−31,5 %+44,2 %−75,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,2 %
17 sept. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,2 %
01 nov. 2021 → 15 iun. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,3 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 14,0, mediană 16,0, max 18,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-4,4 mil64,2 mil85,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+33,5 %
EPS diluat0,000,060,08
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+33,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
17,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
404,5 mil EUR
Active totale
1,4 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
22,5 %
ROA
6,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Cheltuieli cu dobânzile
2023
16,3 mil
2024
15,2 mil
2025
9,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-6,5 mil
2024
83,3 mil
2025
114,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-2,2 mil
2024
19,1 mil
2025
28,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-4,4 mil
2024
64,2 mil
2025
85,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,00
2024
0,06
2025
0,08

esef· 20 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
41,7 mil
2024
16,7 mil
2025
17,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
43,1 mil
2024
42,4 mil
2025
42,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
29,2 mil
2024
45,3 mil
2025
54,6 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
812,3 mil
2024
877,8 mil
2025
970,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
313,0 mil
2024
358,3 mil
2025
404,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 20 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Investiții (capex)
2023
1,5 mil
2024
3,1 mil
2025
3,7 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,3 mil
2024
-30,1 mil
2025
-50,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
273,0 mii
2025
1,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
33,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
33,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
22,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
3,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,19 EUR

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
22,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

15/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 20 oct. 2026
verificat 45derivat 2

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,26
EUR pe acțiune
Mijloc
1,53
EUR pe acțiune
Sus
1,81
EUR pe acțiune
Preț: 1,19 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 28,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 21,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,26 – 1,81 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E1,26 – 1,81 (Mijloc 1,53)
    19 firme folosite · multiplul median 19,1x · quartile 15,7x – 22,6x
    ACS.MC, ADX.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC, FDR.MC
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare14,9x74 (față de colegi)63 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %1 (pe interval fix)38 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial74/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LINEA DIRECTA ASEGURADORA SOCIEDAD ANONIMA COMPAÑIA DE SEGUROS Y REASEGUROS (LDA.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 22,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,26–1,81 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,53 EUR, prețul de 1,19 EUR lasă un potențial de 28,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 14,9x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,9x
mediana verticalei 20,2x
sub mediană (−26,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
3,2x
mediana verticalei 2,3x
peste mediană (+37,7 %)
ROE
22,5 %
mediana verticalei 10,7 %
peste mediană (+110,8 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 5,5 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 10,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 2,9 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,1 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELE.MCEndesa SA45,9 mld20,926,4 %10,5 %+0,5 %+41 % / +147 %
AENA.MCAena S.m.e. SA40,7 mld19,124,2 %34,0 %+8,9 %+15 % / +98 %
AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima24,9 mld18,926,9 %20,5 %+6,1 %−14 % / +5 %
ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A.23,3 mld24,619,9 %1,9 %+19,7 %+27 % / +168 %
ANA.MCAcciona SA11,1 mld13,816,9 %4,0 %+5,5 %+6 % / +71 %
FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A.4,8 mld29,35,3 %1,7 %+6,9 %−11 % / −15 %
FDR.MCFluidra S.A.3,6 mld20,210,9 %7,8 %+4,1 %−26 % / +13 %
DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA2,6 mld20,4165,6 %2,2 %−2,7 %+59 % / +378.233 %
ENO.MCElecnor SA2,4 mld21,810,5 %2,5 %+15,1 %+1 % / +80 %
CMO.MCCementos Molins S.A.2,3 mld12,614,3 %18,0 %−3,1 %+19 % / indisponibil
ALM.MCAlmirall S.A.2,2 mld48,23,1 %4,2 %+12,4 %−15 % / +23 %
FAE.MCFaes Farma SA1,5 mld19,010,8 %13,0 %+23,7 %+8 % / +63 %
AEDAS.MCAedas Homes SA1,0 mld17,157,8 %7,0 %−24,8 %+12 % / +57 %
EDR.MCEdreams Odigeo SA524,4 mil10,521,0 %7,8 %−0,4 %−35 % / −22 %
EAT.MCAmRest Holdings SE499,1 mil31,04,3 %0,6 %+0,1 %−38 % / −63 %
ADX.MCAudax Renovables S.A.458,7 mil23,49,3 %1,0 %−5,4 %−25 % / −4 %
ATRY.MCAtrys Health, S.A.198,2 mil—-49,5 %-71,1 %+8,5 %−17 % / −28 %
ENER.MCEcoener, S.A.179,4 mil32,94,2 %6,4 %+3,6 %−31 % / +4 %
ADZ.MCAdolfo Dominguez SA64,2 mil39,29,0 %1,2 %+1,8 %+40 % / +36 %
DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A.49,6 mil10,2152,3 %10,0 %+2,2 %+19 % / indisponibil
EZE.MCGrupo Ezentis SA30,6 mil——-9,3 %+147,2 %−34 % / +43 %
CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA17,3 mil14,44,1 %3,4 %+13,4 %indisponibil / indisponibil
AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A.16,4 mil—-33,8 %—−100,0 %indisponibil / indisponibil
EBRO.MCEbro Foods, S.A.2,9 mil0,010,0 %7,7 %−4,0 %+1 % / +11 %
A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A.——7,9 %6,9 %−2,7 %+9 % / +61 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LDA.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Línea Directa Aseguradora este un asigurator spaniol de tip non-life, activ în asigurări auto și de locuință, cu servicii de asistență și reparații auto integrate în grup. Situațiile financiare consolidate 2025 arată un portofoliu de active financiare de aproximativ 1.019.972 mii euro 1, ceea ce face din gestionarea investițiilor un element central al profilului grupului.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul integrează subscrierea, asistența auto, reparațiile și mediera într-un singur perimetru consolidat, cu filiale deținute integral 1.
  • Portofoliul de active financiare este mare în raport cu activitatea, iar o parte semnificativă este formată din titluri de datorie evaluate prin capitaluri proprii 1.
  • Guvernanța riscurilor este organizată pe trei linii de apărare, cu ORSA și comitete specializate, ceea ce susține controlul intern 1.

Puncte slabe

  • Dependența de ramurile Motor și Locuință expune grupul la concentrarea de risc pe un număr limitat de linii de business 1.
  • Distribuirea de dividende în avans a avut impact asupra lichidității, ceea ce poate limita flexibilitatea financiară în perioade de șoc 1.
  • Proporția primelor aliniate cu taxonomia UE este încă redusă, ceea ce arată un drum lung de parcurs în raportarea de sustenabilitate 1.

Oportunități

  • Digitalizarea documentelor și a semnăturii electronice poate reduce costurile administrative și îmbunătăți experiența clienților 1.
  • Dezvoltarea unor produse pentru noi forme de mobilitate mai puțin poluante ar putea extinde oferta grupului, conform direcțiilor menționate în raport 1.
  • Modelarea riscului climatic și integrarea proiecțiilor în subscriere ar putea sprijini prețuirea mai precisă a garanțiilor 1.

Amenințări

  • Intensificarea fenomenelor meteorologice extreme ar putea crește costurile daunelor în ramurile Motor și Locuință 1.
  • Schimbările de reglementare privind sustenabilitatea și taxonomia pot crește costurile de raportare și de conformitate 1.
  • Modificările condițiilor de finanțare sau ale randamentelor pot afecta valoarea portofoliului de investiții și lichiditatea 1.

Riscuri

  • Risc climatic asupra daunelorridicat

    Evenimentele meteorologice de mare intensitate pot genera daune mai mari decât cele estimate, afectând rezervele pentru daune 1.

  • Risc de credit asupra reasigurătorilor și cliențilormediu

    Grupul este expus la nerambursarea reasigurătorilor, a clienților cu prime de plată și a emitenților de titluri, ceea ce ar putea reduce veniturile 1.

  • Risc de lichiditatemediu

    Plățile către asigurați și furnizori trebuie onorate la termen, iar distribuirea de dividende în avans a redus marja de lichiditate în 2024 și 2025 1.

  • Risc de tranziție și de raportaremediu

    Cerințele CSRD și taxonomia UE pot necesita sisteme de date noi și pot crește riscul de erori în raportare dacă nu sunt implementate la timp 1.

  • Concentrare pe piața spaniolăscăzut

    Activitatea este concentrată în Spania, ceea ce ar putea expune grupul la schimbări de reglementare sau de piață specifice unei singure jurisdicții 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă grupul își menține disciplina de subscriere și gestionarea rezervelor pe ramurile Motor și Locuință, marja de profitabilitate ar putea rămâne stabilă 1.
  • Integrarea serviciilor de asistență și reparații poate reduce costurile de procesare a daunelor și poate îmbunătăți controlul calității 1.
  • Portofoliul mare de titluri de datorie evaluate prin capitaluri proprii oferă o bază de active pentru acoperirea obligațiilor, dacă piețele rămân stabile 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă evenimentele meteorologice extreme devin mai frecvente, daunele ar putea depăși estimările actuale și ar putea presa rezultatele din ramurile de bază 1.
  • Dacă distribuirea de dividende continuă la nivelul recent, lichiditatea ar putea deveni o constrângere în perioade de șoc 1.
  • Dacă tranziția de sustenabilitate necesită investiții mai mari decât se anticipează, costurile operaționale ar putea crește fără o creștere corespunzătoare a veniturilor 1.

De urmărit

  • Evoluția rezervelor pentru daune din ramurile Motor și Locuință, comparativ cu evenimentele meteorologice2026
  • Nivelul dividendelor și al lichidității grupului2026
  • Procentul de prime aliniate cu taxonomia UE în raportarea de sustenabilitate2026
  • Validarea de către SBTi a obiectivelor intermediare de decarbonizare pentru 20302026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Línea Directa are ca activitate principală asigurările non-life, iar societatea-mamă este Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros 1. Perimetrul de consolidare include filialele Línea Directa Asistencia, S.L.U. (peritaje, verificări de vehicule și asistență în călătorie), Centro Avanzado de Reparaciones, S.L.U. (reparații auto), Ambar Medline, S.L.U. (mediere de asigurări) și LDActivos, S.L.U. (administrarea de active pentru entități de asigurare), toate deținute integral 1. Compania operează cu un cadru de guvernanță a riscurilor bazat pe trei linii de apărare și pe un ORSA cu orizont de trei ani 1.

Structura de guvernanță include Consiliul de Administrație, o Comisie de Audit și Conformitate și o Comisie de Numiri, Remunerații și Guvernanță Corporativă, precum și un Comitet de Investiții care raportează prin directorul financiar 1. Funcția de audit intern depinde funcțional de Comisia de Audit și Conformitate 1. Aceasta face ca supravegherea riscurilor, a rezervelor și a investițiilor să fie separată formal de activitatea operațională.

Compania publică și informații de sustenabilitate conform directivei CSRD, cu un calcul al amprentei de carbon bazat pe GHG Protocol și o verificare externă cu nivel de asigurare limitat 1. Politica de investiții include criterii de tip taxonomie UE, iar grupul își propune obiective intermediare de decarbonizare pentru 2030, aflate în proces de validare la SBTi 1.

Segmente

Asigurări non-life (auto și locuință)

Activitatea de bază a grupului este asigurarea non-life, inclusiv ramurile Motor și Locuință, în care garanțiile pentru daune proprii și sticlă, respectiv fenomene atmosferice, sunt relevante pentru riscul climatic 1. Aceste ramuri generează primele pe care se sprijină și provizioanele pentru daune incurse 1.

Servicii auto și asistență

Filiala Línea Directa Asistencia oferă peritaje, verificări de vehicule și asistență în călătorie, iar Centro Avanzado de Reparaciones efectuează reparații auto 1. Aceste activități integrate pot reduce dependența de terți pentru procesarea daunelor, dar le adaugă și expunerea operațională proprie 1.

Mediere și administrare de active

Ambar Medline asigură mediere de asigurări, iar LDActivos administrează active pentru entități de asigurare 1. Ambele sunt segmente mai mici în profilul grupului, dar conectează distribuția și gestionarea investițiilor cu nucleul de subscriere 1.

Piața în context

Sursele furnizate descriu piața asigurărilor non-life din Spania în contextul reglementării Solvabilitate II și al cadrului de sustenabilitate al UE, fără a oferi cifre de piață comparative 1. Compania notează că Consorțiul de Compensare de Asigurări acoperă anumite daune din fenomene meteorologice de mare intensitate, ceea ce delimitează zona acoperită de asigurările private 1. Evaluarea poziției pe piață necesită date sectoriale externe, care nu sunt incluse în această analiză.

Expunerea la fenomene climatice este tratată explicit: în ramurile Motor și Locuință, daunele cauzate de evenimente meteorologice sunt estimate pe baza primelor nete emise 1. Aceasta face ca modelarea riscului climatic să fie un element de competitivitate în subscriere.

Tendințe

  • Reglementarea sustenabilității (CSRD și taxonomia UE)mixt

    Compania își adaptează raportarea la CSRD și pregătește un plan de tranziție energetică, iar indicatorii de eligibilitate și aliniere la taxonomia UE sunt raportați 1. Dacă aceste cerințe cresc, sistemele de date și verificare ar putea deveni un avantaj pentru companiile pregătite din timp.

  • Riscuri climatice fizicevânt din față

    Grupul identifică creșterea intensității și frecvenței fenomenelor meteorologice ca risc în scenariile TCFD, ceea ce ar putea mări daunele din ramura Motor și Locuință 1. Dacă aceste evenimente devin mai frecvente, presiunea asupra rezervelor ar putea crește.

  • Digitalizarea proceselorvânt din spate

    Compania a extins Póliza Digital și semnătura electronică pentru clienți, furnizori și angajați, ceea ce reduce consumul de hârtie și costurile documentare 1. Procesele digitale pot susține eficiența operațională pe termen lung.

  • Costurile de investiții și lichiditateamixt

    Grupul a distribuit dividende în avans în 2024 și 2025, ceea ce a influențat lichiditatea, iar datoriile la cost amortizat au scadență sub un an 1. Dacă randamentele sau condițiile de finanțare se schimbă, gestionarea lichidității ar putea deveni mai sensibilă.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții grupului pe piața spaniolă, iar nu există date comparative de cotă de piață 1. Concurența poate fi evaluată doar prin ramurile în care compania operează, respectiv Motor și Locuință, unde primele și rezervele sunt comparabile cu cele ale altor asigurători non-life.

  • Asigurători non-life generaliști din Spania

    Companii care operează în ramurile Motor și Locuință, prezente pe aceeași piață, fără identificare nominală în sursele furnizate.

  • Furnizori de asistență rutieră și reparații auto

    Operatori care concurează cu filialele de asistență și reparații ale grupului pentru servicii către clienți și asiguratori.

  • Brokeri și intermediari de asigurări

    Intermediarii care distribuie polițe non-life și concurează cu canalele de distribuție proprii ale grupului, inclusiv Ambar Medline.

  • Administratori de active pentru asiguratori

    Companii care gestionează portofolii pentru entități de asigurare, concurând cu LDActivos pe partea de investiții.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.