olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Linc AB LINC.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0015949433 · Verticală: Companii listate din Suedia
Linc AB este un investitor activ în companii din sectorul nordic al științelor vieții, cu un portofoliu de 30 de participații în medicină tehnică și farmaceutice. În 2025 substanța sa a scăzut la 4 431 mkr, ceea ce face ca evoluția valorică a companiilor din portofoliu să conteze mult pentru acționari.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Linc AB (LINC.ST) costa 69,60 SEK (−1,14 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld SEK, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 59,90–77,20 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 65,91 – 71,34
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 7,9 %
- SMA 50 / 200
- 69,92 / 70,55
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,20 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,2 % | +0,4 % | +3,8 pp | — |
| 3 luni | −5,6 % | −3,3 % | −2,3 pp | — |
| 6 luni | −5,2 % | +4,0 % | −9,1 pp | — |
| De la început de an | −0,1 % | +8,1 % | −8,2 pp | — |
| 1 an | −3,3 % | +10,7 % | −14,0 pp | −8,3 % |
| 3 ani | +11,9 % | +50,1 % | −38,2 pp | +12,0 % |
| 5 ani | −18,5 % | +43,6 % | −62,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | indisponibil | 619,5 mil | 1,3 mld | -399,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +110,1 % | −130,7 % |
| EPS diluat | 10,70 | 22,50 | 22,50 | -6,90 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +110,3 % | 0,0 % | −130,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 284,0 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 4,4 mld SEK
- Active totale
- 4,4 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 28,37x
- ROE
- -8,6 %
- ROA
- -8,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | — | 648,6 mil | 1,3 mld | -422,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 0 | 5,0 mil | 242,0 mii | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | 666,1 mil | 1,3 mld | -407,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 46,6 mil | -4,2 mil | -7,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | — | 619,5 mil | 1,3 mld | -399,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 10,70 | 22,50 | 22,50 | -6,90 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 57,9 mil | 57,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 600,5 mil | 520,0 mil | 549,7 mil | 284,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | — | 549,2 mil | 576,3 mil | 329,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | — | 3,5 mld | 4,8 mld | 4,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 2,9 mil | 8,8 mil | 11,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,9 mld | 3,5 mld | 4,8 mld | 4,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 57,9 mil | 57,8 mil | 57,9 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 57,9 mil
- 2024
- 57,8 mil
- 2025
- 57,9 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,0 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1.747,2x | 0 (pe interval fix) | 60 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 28,4x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Linc AB (LINC.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -8,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 28,4x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -1 747,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LINC.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Linc AB este un investitor activ în companii din sectorul nordic al științelor vieții, cu un portofoliu de 30 de participații în medicină tehnică și farmaceutice. În 2025 substanța sa a scăzut la 4 431 mkr, ceea ce face ca evoluția valorică a companiilor din portofoliu să conteze mult pentru acționari.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat în life science nordic, cu companii în stadii diferite de dezvoltare și o poziție de acționar major în multe dintre ele 1.
- Implicare activă în guvernanța companiilor din portofoliu, cu urmărire regulată a sustenabilității și a riscurilor 1.
- Expunere unică la piața nordică a științelor vieții, combinând participații listate și nelistate 1.
Puncte slabe
- Concentrare mare pe câteva participații, ceea ce face valoarea substanței sensibilă la evoluția unui singur deținut 1.
- Rezultat negativ din activitatea de investiții în 2025, cu scădere a substanței și a valorii pe acțiune 1.
- Dependență de valorile companiilor listate, care pot fi volatile și influențate de rezultate neașteptate 1.
Oportunități
- Dacă proiectele farmaceutice avansează către comercializare, valoarea participațiilor ar putea crește semnificativ 1.
- Recuperarea cursurilor unor companii listate ar putea reface parte din valoarea pierdută în 2025 1.
- Creșterea cererii pentru tehnologii de diagnostic și tratament precis ar putea sprijini companiile din portofoliu 1.
Amenințări
- Volatilitatea piețelor de capital poate continua să afecteze evaluarea participațiilor listate 1.
- Companiile nelistate pot întâmpina dificultăți de finanțare, ceea ce ar putea duce la reevaluări în jos 1.
- Riscurile regulatorii și de dezvoltare clinică pot amâna sau opri proiectele farmaceutice din portofoliu 1.
Riscuri
- Concentrarea pe un singur deținutridicat
O parte mare din substanța Linc depinde de o singură participație, ceea ce face ca evoluția ei să influențeze puternic rezultatul total 1.
- Volatilitatea participațiilor listateridicat
Cursurile companiilor listate pot fluctua rapid, iar scăderile pot reduce substanța într-un interval scurt, așa cum s-a văzut în 2025 1.
- Riscul de dezvoltare clinicămediu
Companiile farmaceutice din portofoliu pot întâmpina rezultate clinice sau regulatorii nefavorabile, ceea ce ar putea reduce valoarea investițiilor 1.
- Necesități de finanțare și diluaremediu
Companiile nelistate și unele dintre cele listate pot avea nevoie de capital suplimentar, iar emisiunile pot dilua participațiile Linc 1.
- Evaluarea activelor nelistatescăzut
Valorile participațiilor nelistate depind de estimări și de ultimele runde de finanțare, ceea ce introduce incertitudine în raportarea substanței 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă MedCap și alte participații majore își reiau creșterea, substanța Linc ar putea recupera o parte din scăderea din 2025 1.
- Dacă proiectele farmaceutice în faza clinică ajung la aprobări, valoarea lor ar putea crește semnificativ față de nivelul actual 1.
- Expunerea diversificată la life science nordic și implicarea activă în portofoliu ar putea susține valoarea pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă volatilitatea cursurilor listate persistă, substanța ar putea scădea din nou, având în vedere concentrarea pe câteva participații 1.
- Dacă proiectele farmaceutice întâmpină întârzieri sau eșecuri regulatorii, valoarea portofoliului ar putea fi reevaluată în jos 1.
- Dacă companiile nelistate nu obțin finanțare, valorile lor ar putea fi ajustate la scădere, așa cum s-a întâmplat deja la unele participații 1.
De urmărit
- Evoluția cursului MedCap și a ponderii sale în substanțăQ1 2026
- Progresul proiectelor regulatorii ale Egetis Therapeutics și Cinclus Pharma2026
- Noile emisiuni de capital la companiile din portofoliu2026
- Evoluția substanței și a valorii pe acțiune față de nivelul din 2025next annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Linc AB funcționează ca o societate de investiții care deține participații în companii din life science nordic, active în medicină tehnică și în dezvoltare de medicamente. Potrivit raportului anual, Linc este un acționar major care lucrează alături de conducerea și ceilalți acționari ai companiilor din portofoliu pentru a le dezvolta activitatea 1. Portofoliul include atât companii listate, cât și companii nelistate, aflate în stadii diferite, de la cercetare timpurie până la afaceri comerciale consolidate.
Substanța Linc este concentrată pe câteva participații mari. Compania MedCap reprezintă 36,7% din substanța de active la 31 decembrie 2025, ceea ce arată o dependență semnificativă de un singur deținut 1. Raportul anual precizează că investițiile sunt realizate în două arii principale, medicină tehnică și medicamente, iar multe dintre companii sunt orientate pe produse și au ambiții globale 1.
Modelul de business combină investiții în companii aflate în stadii timpurii, în special în faza clinică a medicamentelor, cu participații în companii de medicină tehnică deja pe piață. Linc urmărește potențialul de creștere al valorii prin exercitarea unei influențe active asupra portofoliului, fără a fi ea însăși un operator comercial al produselor 1.
Segmente
Medicină tehnică
Segmentul de medicină tehnică include companii aflate de regulă într-o fază de dezvoltare mai avansată, cu produse deja pe piață și poziții de piață stabilite. Printre aceste participații se numără companii de radiologie și de terapie cu radiații, precum Arcoma și C-RAD 1.
Medicamente
Segmentul de medicamente cuprinde investiții inițiale făcute de obicei în faza clinică, unde riscul și potențialul de valorificare sunt mai mari. Exemple din portofoliu sunt Egetis Therapeutics și Cinclus Pharma, ambele raportate ca proiecte cu etape regulatorii importante în 2025 1.
Piața în context
Linc activează pe piața nordică a științelor vieții, cu un portofoliu care acoperă medicină tehnică și medicamente. Raportul anual descrie o expunere unică pe această piață, datorată combinației de participații listate și nelistate 1. Valoarea portofoliului depinde în mare măsură de evoluția cursurilor companiilor listate, care a fost volatilă în 2025 1.
Tranziția spre radiologie digitală și extinderea terapiilor cu acuratețe ridicată sunt direcții menționate în raport prin companiile din portofoliu. Creșterea accesului la servicii medicale și la inovații în sănătate apare, de asemenea, printre impactele urmărite de Linc asupra societății 1.
Poziția concurențială
Linc concurează cu alți investitori și fonduri specializate în life science din Nordic și din Europa, care urmăresc aceleași companii sau aceleași tipuri de proiecte timpurii. Raportul nu prezintă o listă de concurenți directi, dar subliniază că Linc se diferențiază prin statutul de acționar major și prin implicarea activă în conducerea companiilor 1.
În investițiile în medicină tehnică, competiția vine de la acționari industriali și de la fonduri de private equity care achiziționează companii cu produse deja comerciale. Ca investitor specializat pe nișă, Linc se bazează pe cunoașterea sectorului nordic și pe capacitatea de a sprijini companiile cu rețele și resurse 1.
- Investitori specializați în life science nordic
Fonduri și investitori care activează în aceleași categorii de companii și concurează pentru proiecte timpurii și pentru tranzacții de capital.
- Fonduri de private equity în medicină tehnică
Investitori care achiziționează companii de medicină tehnică cu produse comerciale, competind cu Linc pentru aceleași active.
- Acționari industriali din farmaceutică
Companii farmaceutice și de tehnologie medicală care pot prelua sau susține proiecte din portofoliu prin parteneriate.
- Fonduri de venture capital din biotehnologie
Investitori care finanțează companii în faze timpurii, concurând pentru dealuri din aceeași zonă de inovație.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Linc AB · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.