olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Altamir LTA.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000053837 · Verticală: Companii listate din Franța
Altamir este o societate de investiții care deține un portofoliu de participații în companii nelistate, în principal din Europa, gestionat de un gérant. La 31 decembrie 2021 portofoliul său reprezenta 84,6 % din totalul activelor, în valoare de 1 226M€, iar parte din valorizare depinde de evoluția cursurilor de bursă și de multiplii companiilor cotate.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Altamir (LTA.PA) costa 22,20 EUR (−3,48 % într-o zi), cu capitalizare 810,2 mil EUR, P/E 2,8 pe un EPS diluat de 8,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,91 %, beta 0,11, interval pe 52 de săptămâni 22,20–30,65 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 21,91 – 23,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 5,9 %
- SMA 50 / 200
- 22,80 / 24,86
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / -0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,6 % | −0,6 % | −2,0 pp | — |
| 3 luni | −4,7 % | −4,2 % | −0,6 pp | — |
| 6 luni | −7,5 % | +4,3 % | −11,8 pp | — |
| De la început de an | −26,0 % | +7,5 % | −33,5 pp | — |
| 1 an | −19,3 % | +9,9 % | −29,2 pp | −8,8 % |
| 3 ani | −11,9 % | +49,8 % | −61,8 pp | −10,0 % |
| 5 ani | −9,3 % | +42,8 % | −52,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 3,2, mediană 4,2, max 5,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 139,1 mil | 291,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +109,9 % |
| EPS diluat | 3,81 | 8,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +110,0 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021
- Numerar
- 188,9 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld EUR
- Active totale
- 1,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,89x
- ROE
- 23,3 %
- ROA
- 20,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 76,8 mil | 188,9 mil | esef· 17 mai 2022verificat |
| Active curente | 93,5 mil | 188,9 mil | esef· 17 mai 2022verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 17 mai 2022verificat |
| Datorii comerciale | 4,7 mil | 1,1 mil | esef· 17 mai 2022verificat |
| Datorii curente | 113,5 mil | 27,4 mil | esef· 17 mai 2022verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld | 1,4 mld | esef· 17 mai 2022verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 36,5 mil | 36,5 mil | esef· 18 ian. 2023derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 810,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 91,91 – 235,92 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E91,91 – 235,92 (Mijloc 142,37)21 firme folosite · multiplul median 17,8x · quartile 11,5x – 29,5x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului14,83 – 20,22 (Mijloc 17,11)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,9x | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,8x | 92 (față de colegi) | 50 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,9 % | 70 (pe interval fix) | 30 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial70/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ALTAMIR (LTA.PA). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 23,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 91,91–235,92 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 142,37 EUR, prețul de 22,20 EUR lasă un potențial de 541,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 84,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 6,9x
- P/E (TTM): 2,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 4,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| BN.PADanone | 44,1 mld | 21,9 | 11,9 % | 7,4 % | −0,9 % | −11 % / +16 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LTA.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Altamir este o societate de investiții care deține un portofoliu de participații în companii nelistate, în principal din Europa, gestionat de un gérant. La 31 decembrie 2021 portofoliul său reprezenta 84,6 % din totalul activelor, în valoare de 1 226M€ 1, iar parte din valorizare depinde de evoluția cursurilor de bursă și de multiplii companiilor cotate 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat ca număr de companii și sectoare, cu o pondere mare a activelor în investiții, ceea ce arată concentrarea modelului pe participații 1.
- Regim fiscal de societate de capital-risc, care oferă scutire fiscală atâta timp cât sunt respectate condițiile legale 1.
- Evaluare a portofoliului auditată, cu proceduri documentate pentru determinarea valorii juste 1.
Puncte slabe
- Dependența valorii activului de evaluări nelistate, care depind de negocieri private și de ipoteze ale gérantului 1.
- Expunere valutară fără acoperire, pentru o parte semnificativă a portofoliului 1.
- Raportul auditorului semnalează dificultăți în prezentarea rapoartului financiar anual în formatul electronic unic european, ceea ce a împiedicat verificarea completă 1.
Oportunități
- Redeschiderea piețelor de capital ar putea permite listări sau cesiuni la valori mai bune pentru participațiile existente 1.
- Investițiile cu efect de levier, dacă finanțarea devine mai accesibilă, ar putea extinde randamentul noilor tranzacții 1.
- Consolidarea sectoarelor fragmentate din portofoliu ar putea crea valoare prin achiziții suplimentare 1.
Amenințări
- O scădere a cursurilor bursiere ar reduce valoarea titlurilor cotate și ar putea produce pierderi în rezultate 1.
- Creșterea costului finanțării sau lipsa de finanțare ar putea împiedica noile tranzacții 1.
- Pierderea statutului de capital-risc ar elimina scutirea fiscală, dacă condițiile reglementare nu sunt îndeplinite 1.
Riscuri
- Riscul bursierridicat
Un declin al cursurilor titlurilor cotate ar reduce direct valoarea portofoliului și activul net, cu efect în contul de rezultate 1.
- Evaluarea participațiilor nelistateridicat
Valorile nelistate depind de multiplii comparabililor cotați și de tranzacții private, iar o variație a acestora ar putea modifica valoarea activului 1.
- Riscul de finanțaremediu
Tranzacțiile cu efect de levier sunt expuse creșterii costului datoriei sau dificultăților de finanțare, ceea ce ar putea reduce randamentul 1.
- Riscul valutarmediu
Investițiile exprimate în valute străine nu sunt acoperite, astfel încât variațiile de curs pot influența valoarea activelor 1.
- Statutul fiscalmediu
Pierderea statutului de societate de capital-risc ar elimina scutirea fiscală, dacă nu sunt respectate condițiile privind îndatorarea și eligibilitatea investițiilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piețele de capital rămân deschise, ieșirile prin cesiune sau listare ar putea realiza plusvalori semnificative din portofoliul existent 1.
- Diversificarea pe numeroase companii ar putea limita impactul unei slăbiri a unei singure participații asupra valorii totale 1.
- Regimul de capital-risc ar putea menține o povară fiscală redusă atâta timp cât condițiile legale sunt respectate 1.
Ce ar strica teza
- Dacă cursurile bursiere scad, valoarea activului net ar putea scădea rapid, mai ales pentru participațiile cotate 1.
- Evaluările nelistate, bazate pe ipoteze și negocieri private, ar putea ajusta în jos valoarea portofoliului la ieșire 1.
- Expunerea valutară nesecurizată ar putea adăuga volatilitate la valoarea activelor exprimate în valută 1.
De urmărit
- Evoluția valorii portofoliului și a activului net reevaluatUrmătorul raport anual
- Ritmul cesiunilor și al listărilor de participații2027
- Respectarea condițiilor statutului de capital-riscUrmătorul raport anual
- Îndeplinirea prezentării în formatul electronic unic europeanUrmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2021, Altamir deține, direct sau prin holdinguri, un număr de titluri cotate și multe participații nelistate, toate evaluate la valoarea justă prin rezultat 1. Societatea a optat pentru regimul sociețăților de capital-risc, care îi conferă un cadru fiscal specific, condiționat de respectarea unor limite de îndatorare și de eligibilitatea investițiilor 1. Veniturile sale depind mai ales de plusvalorile realizate la cesiunea participațiilor, nu de vânzări operaționale 1.
Segmente
Participații nelistate
Majoritatea valorii portofoliului este formată din participații în companii nelistate, evaluate pe baza multiplilor unor comparabile cotate și a tranzacțiilor private recente, iar valoarea finală se stabilește prin negocieri directe 1.
Participații cotate
O parte mai mică a portofoliului este formată din titluri de companii listate la bursă, sensibile la evoluția cursurilor, cu efect direct asupra valorii activului net reevaluat 1.
Piața în context
Activitatea de capital privat în Europa, în care Altamir investește, se desfășoară pe un teren fragmentat, unde cesiunile către cumpărători industriali sau financiari și introducerile la bursă determină momentul realizării valorii 1. Raportul arată că valorizarea depinde de condițiile pieței de capital și de multiplii sectoriali, iar ieșirile din investiții pot fi amânate dacă aceste condiții se înrăutățesc 1.
Tendințe
- Sensibilitate la cursurile bursierevânt din față
Scăderea cursurilor titlurilor cotate din portofoliu ar reduce direct valoarea activului net și ar apărea ca pierdere în contul de rezultate, ceea ce ar putea afecta și plusvalorile la cesiune 1.
- Ieșiri prin cesiuni și listărivânt din spate
Creșterea valorii companiilor din portofoliu și deschiderea piețelor de capital ar putea facilita cesiuni profitabile sau introduceri la bursă, dacă condițiile rămân favorabile 1.
- Costul finanțării cu efect de leviervânt din față
Creșterea costului datoriei sau dificultățile de finanțare a tranzacțiilor cu efect de levier ar putea reduce rentabilitatea noilor investiții 1.
- Expunerea valutarămixt
Aproximativ o treime din portofoliu este exprimată în valute, iar societatea nu acoperă riscul de curs, astfel încât variațiile cursurilor pot influența valoarea activelor 1.
Poziția concurențială
Altamir concurează cu alte societăți de capital privat și fonduri de investiții care urmăresc aceleași tranzacții de achiziție și cesiune pe piața europeană, deși sursa nu le numește explicit 1. Diferența principală ține de regimul de societate de capital-risc și de modul de tranzacționare la valoarea justă 1.
- Alte fonduri de capital privat europene
Sursa nu identifică concurenți cu nume; comparația se face pe categoria de investitori activi în tranzacții de achiziție și cesiune.
- Fonduri de capital-risc cotate
Companii de același tip, cu strategie similară de investiții în participații nelistate, dar fără nume în sursă.
- Investitori industriali cumpărători
Cumpărătorii strategici care preiau participațiile la cesiune reprezintă o alternativă pentru ieșirea din investiții.
- Investitori privați în companii de dimensiune medie
Investitorii care concurează pentru aceleași oportunități de achiziție din piața europeană nelistată.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202117 mai 2022
- Raportul anual 202118 ian. 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2021-12-31 (ESEF) · SEC / Altamir · 31 dec. 2021
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.