olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Lundin Mining Corporation LUMI.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · Verticală: Companii listate din Suedia

202,80SEK−5,63 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Lundin Mining este o companie minieră cu activități de extracție a cuprului și a altor metale, cu operațiuni în America de Sud. În exercițiul financiar 2024 a raportat venituri de 3,42 mld USD, dar a înregistrat o pierdere netă, influențată de depreciere și de activele deținute spre vânzare, ceea ce face ca evoluția prețurilor metalelor și finanțarea proiectelor să fie în prim-plan.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Lundin Mining Corporation (LUMI.ST) costa 202,80 SEK (−5,63 % într-o zi), cu beta 1,43, interval pe 52 de săptămâni 163,10–295,40 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 1,49 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,43
Volatilitate (1 an) 53 %
Interval 52 săpt.
163,10295,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
200,18 – 249,48
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,05 · lățimea benzii 21,9 %
SMA 50 / 200
235,46 / 243,66
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-7,86 / -6,32
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−16,5 %−0,6 %−15,9 pp—
3 luni−21,8 %−4,2 %−17,7 pp—
6 luni−20,6 %+4,3 %−25,0 pp—
De la început de an+1,8 %+7,5 %−5,8 pp—
1 an+33,3 %+9,9 %+23,4 pp−8,5 %
3 ani+184,2 %+49,8 %+134,4 pp+12,3 %
5 ani+169,7 %+42,8 %+126,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,3 %
25 feb. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,7 %
21 mai 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+21,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri3,0 mld2,7 mld3,3 mld4,1 mld
Venituri an/anindisponibil−9,8 %+19,2 %+23,9 %
Profit net426,9 mil241,6 mil-203,5 mil1,3 mld
Profit net an/anindisponibil−43,4 %−184,2 %indisponibil
EPS diluat0,560,31-0,261,49
EPS diluat an/anindisponibil−44,6 %−183,9 %indisponibil
netă %14,0 %8,8 %-6,2 %31,7 %
Flux de numerar liber34,0 mil159,5 mil732,8 mil658,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
296,2 mil USD
Datorie financiară
56,3 mil USD
Datorie netă
-239,9 mil USD
Capitaluri proprii
7,9 mld USD
Active totale
10,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,01x
Lichiditate curentă
1,64x
ROE
19,1 %
ROA
12,1 %
Marja FCF
16,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,7 mld
2024
3,3 mld
2025
4,1 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
601,5 mil
2024
935,8 mil
2025
1,4 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
497,9 mil
2024
574,2 mil
2025
618,9 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
102,3 mil
2024
153,8 mil
2025
105,1 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
491,2 mil
2024
526,4 mil
2025
1,1 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Profit net
2023
241,6 mil
2024
-203,5 mil
2025
1,3 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,31
2024
-0,26
2025
1,49

esef· 28 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
773,3 mil
2024
777,6 mil
2025
858,7 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
268,8 mil
2024
357,5 mil
2025
296,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
828,9 mil
2024
510,9 mil
2025
824,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
599,4 mil
2024
607,4 mil
2025
587,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active curente
2023
1,8 mld
2024
2,9 mld
2025
2,0 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
240,6 mil
2024
134,3 mil
2025
134,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Active totale
2023
10,9 mld
2024
10,4 mld
2025
10,8 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
805,8 mil
2024
674,2 mil
2025
700,2 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
1,4 mld
2025
56,3 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,2 mld
2024
1,7 mld
2025
1,2 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,4 mld
2024
4,9 mld
2025
2,9 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,4 mld
2024
5,5 mld
2025
7,9 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
779,2 mil
2024
782,7 mil
2025
855,3 mil

esef· 28 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,0 mld
2024
1,5 mld
2025
1,3 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
857,1 mil
2024
786,1 mil
2025
684,6 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
159,5 mil ≈
2024
732,8 mil ≈
2025
658,0 mil ≈

esef· 28 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,7 mld
2024
-1,0 mld
2025
631,0 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
728,6 mil
2024
-344,3 mil
2025
-2,1 mld

esef· 28 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
24,4 mil
2025
153,7 mil

esef· 28 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
44,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
38,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-10,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
34,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
31,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
16,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
23,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
12,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-239,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,3 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
684,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
658,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
51,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
60 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

202,80 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
23,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
31,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 28 oct. 2026
verificat 107derivat 4

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
23,12
USD pe acțiune
Mijloc
31,70
USD pe acțiune
Sus
50,34
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,12 – 50,34 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E23,12 – 50,34 (Mijloc 31,70)
    25 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 15,5x – 33,8x
    AAK.ST, ACAD.ST, AFRY.ST, ALFA.ST, ALIG.ST, ALLEI.ST, ALTRA.ST, APOTEA.ST, AQ.ST, ARPL.ST, ASKER.ST, ATIC.ST, ATRLJ-B.ST, ATT.ST, B3.ST, BHG.ST, BOL.ST, BOOZT.ST, BORG.ST, BRAV.ST, BUFAB.ST, CAMX.ST, CARA.ST, CEVI.ST, COOR.ST
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate31,7 %97 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitate51,3 %30 (pe interval fix)19 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,0 %84 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere38,6 %100 (pe interval fix)25 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x70 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial70/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere92/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LUNDIN MINING CORPORATION (LUMI.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,1 mld USD în 2025; creștere an/an 23,9 %; marjă netă 31,7 %; ROE 23,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 23,12–50,34 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 31,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 38,6 %
  • Lichiditatea curentă: 1,6x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,4x
ROE
23,2 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+214,5 %)
Marja netă
31,7 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+636,4 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 6,0 %
Venituri an/an
23,9 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+1.692,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LUMI.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Lundin Mining este o companie minieră cu activități de extracție a cuprului și a altor metale, cu operațiuni în America de Sud. În exercițiul financiar 2024 a raportat venituri de 3,42 mld USD, dar a înregistrat o pierdere netă, influențată de depreciere și de activele deținute spre vânzare, ceea ce face ca evoluția prețurilor metalelor și finanțarea proiectelor să fie în prim-plan 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania generează venituri importante și un flux de numerar operațional solid din activitățile continue 1.
  • Portofoliul include active miniere de scară și proiecte de dezvoltare cu potențial pe termen lung 1.
  • Situațiile financiare sunt auditate de o firmă internațională, ceea ce susține credibilitatea raportării 1.

Puncte slabe

  • Compania a raportat o pierdere netă în 2024, influențată de depreciere și de activitățile întrerupte 1.
  • Nivelul datoriilor pe termen lung este ridicat și poate limita flexibilitatea financiară 1.
  • Costurile de producție și amortizarea sunt mari, ceea ce comprimă marjele 1.

Oportunități

  • Dezvoltarea proiectului Vicuña ar putea extinde semnificativ capacitatea de producție dacă finanțarea este asigurată 1.
  • Cererea globală pentru metale de bază ar putea susține veniturile pe termen lung 1.
  • Optimizarea portofoliului prin active deținute spre vânzare ar putea debloca valoare 1.

Amenințări

  • Prețurile scăzute ale metalelor ar putea face unele mine sau proiecte nerentabile 1.
  • Dificultățile de finanțare ar putea întârzia sau reduce planurile de dezvoltare 1.
  • Emiterea de noi acțiuni ar putea dilua acționarii existenți 1.

Riscuri

  • Finanțarea proiectului Vicuñaridicat

    Dezvoltarea proiectului necesită capital suplimentar, iar lipsa finanțării ar putea duce la amânarea sau abandonarea activităților 1.

  • Îndatorare și covenanteridicat

    Încălcarea covenantelor financiare ar putea permite creditorilor să accelereze datoriile 1.

  • Prețurile metalelorridicat

    Prețuri prelungit scăzute ar putea reduce lichiditatea și valoarea economică a proiectelor 1.

  • Depreciere de activemediu

    Testele de depreciere ar putea duce la noi ajustări dacă ipotezele privind prețurile și costurile se schimbă 1.

  • Riscuri de contrapartescăzut

    Compania este expusă riscului de neplată din partea clienților, băncilor și furnizorilor de asigurări 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile metalelor se redresează și proiectele avansează, fluxul de numerar operațional ar putea crește semnificativ 1.
  • Portofoliul de active și proiectele de dezvoltare oferă opțiuni de creștere pe termen lung 1.
  • Generarea de numerar din operațiuni arată capacitatea companiei de a-și susține activitatea 1.

Ce ar strica teza

  • Pierderea netă și deprecierea din 2024 ar putea indica presiuni asupra rentabilității 1.
  • Nivelul ridicat al datoriilor ar putea limita opțiunile strategice și flexibilitatea financiară 1.
  • Dependența de prețurile metalelor face ca rezultatele să fie volatile, iar scăderile ar putea afecta proiectele 1.

De urmărit

  • Evoluția deciziei de finanțare pentru proiectul Vicuña2025
  • Nivelul costurilor de producție și al amortizăriinext 10-K
  • Îndeplinirea covenantelor din facilitățile de credit2025
  • Rezultatele finalizării activităților întrerupte și a activelor deținute spre vânzare2025

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Lundin Mining Corporation este o companie minieră care își desfășoară activitatea prin filiale consolidate, iar situațiile financiare consolidate sunt întocmite conform IFRS Accounting Standards 1. În exercițiul 2024, veniturile au fost de 3,42 mld USD, în creștere față de 2,74 mld USD în 2023, iar costurile de producție au fost de 1,90 mld USD 1. Compania se bazează pe vânzarea de metale extrase din operațiunile sale și pe proiecte de dezvoltare, în special Vicuña 1.

Pe parcursul anului 2024, Lundin Mining a înregistrat o depreciere de goodwill și active de 254,2 mil USD, cu impact asupra rezultatului net 1. Fluxul de numerar din activitatea operațională a rămas puternic, la 1,30 mld USD, ceea ce arată capacitatea de a finanța operațiunile din producție 1.

Segmente

Operațiuni miniere în funcțiune

Veniturile din activitățile continue au fost de 3,42 mld USD în 2024, din care costurile de producție au reprezentat 1,90 mld USD, conform situațiilor financiare consolidate 1. Segmentul generează cea mai mare parte a fluxului de numerar operațional 1.

Proiectul Vicuña

Dezvoltarea proiectului Vicuña necesită angajamente de capital semnificative, iar compania menționează că finanțarea suplimentară, dincolo de datorii, ar putea fi necesară 1. Aceasta ar putea lua forma unui parteneriat, a unui royalty sau a unui alt aranjament 1.

Operațiuni întrerupte

Pierderea netă atribuibilă acționarilor a inclus un efect negativ din activitățile întrerupte, ceea ce arată impactul deciziilor de reorganizare asupra rezultatului raportat 1. Activele și datoriile clasificate ca deținute spre vânzare apar separat în bilanț 1.

Piața în context

Industria minieră este expusă prețurilor metalelor, iar compania notează că prețuri sustinut scăzute ar putea reduce perspectivele economice ale minelor și proiectelor 1. Veniturile din 2024 au crescut la 3,42 mld USD, dar costurile de exploatare și amortizarea au rămas semnificative 1.

Testarea deprecierii pentru unitatea generatoare de numerar Chapada a fost un subiect cheie în audit, deoarece estimările privind prețurile metalelor, cursul de schimb și costurile de capital influențează valoarea recuperabilă 1. Acest lucru arată cât de sensibilă este evaluarea activelor la ipotezele de piață 1.

Tendințe

  • Prețurile metalelormixt

    Prețurile metalelor sunt factorul principal al veniturilor și al valorii activelor, iar compania avertizează că scăderi prelungite ar putea afecta lichiditatea 1. Dacă prețurile se redresează, ar putea sprijini fluxul de numerar 1.

  • Costuri de producție și amortizarevânt din față

    Costurile de producție și amortizarea au crescut în 2024 față de anul anterior, ceea ce presează marjele 1. Dacă aceste costuri rămân ridicate, ar putea limita rentabilitatea 1.

  • Cerințe de finanțarevânt din față

    Proiectele de dezvoltare necesită finanțare suplimentară, iar acest lucru ar putea duce la diluare pentru acționarii existenți 1. Accesul la capital depinde de condițiile pieței 1.

  • Fluxul de numerar operaționalvânt din spate

    Fluxul de numerar operațional din activitățile continue a rămas puternic, ceea ce oferă sprijin pentru finanțarea investițiilor 1. Aceasta ar putea sprijini planurile de dezvoltare dacă se menține 1.

Poziția concurențială

Lundin Mining concurează cu alte companii miniere care exploatează cupru și alte metale în aceleași regiuni sau pe aceleași piețe globale. Sursa oficială furnizată nu detaliază numele concurenților, astfel încât comparația directă rămâne limitată la informațiile din raport 1. Compania are un nivel de îndatorare care ar putea reduce flexibilitatea față de concurenții mai puțin îndatorați 1.

Avantajul competitiv depinde de accesul la resurse și de capacitatea de a finanța proiecte mari, precum Vicuña 1. Presiunea concurențială se poate intensifica dacă prețurile metalelor rămân scăzute pentru o perioadă lungă 1.

  • Concurenți din sectorul minier de cupru

    Sursa furnizată nu numește concurenți specifici; companiile din același sector sunt relevante pentru comparație.

  • Producători globali de metale de bază

    Compania operează pe piețe globale ale metalelor de bază, unde concurența depinde de costuri și de accesul la resurse.

  • Operatori din America de Sud

    Concurența regională poate influența costurile de forță de muncă, energie și autorizare a proiectelor.

  • Dezvoltatori de proiecte de cupru

    Concurența pentru finanțare și resurse noi poate afecta strategia de dezvoltare a proiectelor.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Lundin Mining Corporation · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Lundin Mining Corporation (LUMI.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw