olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
MAPFRE, S.A. MAP.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0124244E34 · Verticală: Companii listate din Spania
MAPFRE este un grup asigurator și de servicii cu activitate în mai multe țări, active în asigurări non-viață, viață și servicii funerare, cu rezultate evaluate prin raportul anual 2025. Compania și-a emis în ianuarie 2026 obligațiuni de 1.000 de milioane de euro, iar obiectivul ROE pentru 2025-2026 a fost stabilit între 11% și 12%.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MAPFRE, S.A. (MAP.MC) costa 4,21 EUR (+0,48 % într-o zi), cu randament al dividendului 427,76 %, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 3,63–4,57 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,99 – 4,52
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 12,5 %
- SMA 50 / 200
- 4,33 / 4,17
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,04
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,9 % | −0,6 % | −1,2 pp | — |
| 3 luni | −5,9 % | −4,2 % | −1,8 pp | — |
| 6 luni | +0,6 % | +4,3 % | −3,7 pp | — |
| De la început de an | −1,7 % | +7,5 % | −9,2 pp | — |
| 1 an | +6,6 % | +9,9 % | −3,3 pp | +4,9 % |
| 3 ani | +113,4 % | +49,8 % | +63,5 pp | +30,5 % |
| 5 ani | +116,6 % | +42,8 % | +73,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 677,2 mil | 967,5 mil | 1,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +42,9 % | +17,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 1,4 mld | 1,6 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,9 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 10,5 mld EUR
- Active totale
- 58,5 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 11,0 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 776,5 mil | 727,9 mil | 732,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,6 mld | 2,1 mld | 2,5 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 381,1 mil | 512,5 mil | 727,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 677,2 mil | 967,5 mil | 1,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 15,00 | 16,00 | 18,00 | esef· 20 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 54,9 mld | 56,7 mld | 58,5 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,7 mld | 10,0 mld | 10,5 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
- 2023
- 1,3 mld
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 1,1 mld
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 1,5 mld | 1,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 67,3 mil | 60,1 mil | 65,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 1,4 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -673,6 mil | -746,9 mil | -405,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,3 mld | -1,1 mld | -934,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 964,4 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 40,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 244,80 – 333,82 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)244,80 – 333,82 (Mijloc 282,46)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 139,1 % | 100 (pe interval fix) | 60 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 75,1 % | 64 (pe interval fix) | 40 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial64/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MAPFRE S.A. (MAP.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 12,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 244,80–333,82 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 282,46 EUR, prețul de 4,21 EUR lasă un potențial de 6 612,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 139,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| FDR.MCFluidra S.A. | 3,8 mld | 21,3 | 10,9 % | 7,8 % | +4,1 % | −17 % / +4 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAP.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
MAPFRE este un grup asigurator și de servicii cu activitate în mai multe țări, active în asigurări non-viață, viață și servicii funerare, cu rezultate evaluate prin raportul anual 2025. Compania și-a emis în ianuarie 2026 obligațiuni de 1.000 de milioane de euro, iar obiectivul ROE pentru 2025-2026 a fost stabilit între 11% și 12% 1.
SWOT
Puncte tari
- Diversificare geografică largă între Europa, America și America Latină, ceea ce reduce dependența de o singură piață.
- Portofoliu de investiții dominat de titluri cu venit fix de calitate ridicată, care susține stabilitatea bilanțului.
- Structură integrată între asigurări non-viață, viață și servicii conexe, care poate genera surse multiple de venit.
Puncte slabe
- Expunerea la fluctuațiile cursurilor valutare poate afecta patrimoniul net consolidat, cum arată diferențele negative de conversie din 2025.
- Unele unități generatoare de numerar au marje mai ajustate, ceea ce ar putea face necesară o reevaluare a valorii lor.
- Dependența veniturilor din viață de nivelul activelor gestionate expune rezultatele la volatilitatea piețelor.
Oportunități
- Creșterea nearshoring-ului în Mexic ar putea sprijini cererea pentru asigurări în această țară.
- Obiectivele de creștere a primelor și de îmbunătățire a ROE ar putea fi atinse dacă marjele non-viață rămân stabile.
- Accesul la finanțare pe piețele de capital, ilustrat de emisiunea din ianuarie 2026, ar putea sprijini planurile de creștere.
Amenințări
- Încetinirea economică globală și datoriile publice ridicate ar putea reduce cererea pentru produse de asigurare.
- Tensiunile geopolitice și comerțul internațional mai restrictiv ar putea afecta piețele financiare și activitatea în anumite regiuni.
- Presiunea bugetară din Europa, cauzată de cheltuielile militare, ar putea influența randamentele obligațiunilor din portofoliu.
Riscuri
- Risc de piață și de dobândăridicat
Modificările prețurilor de piață sau ale ratelor dobânzii pot reduce valoarea portofoliului de investiții și veniturile din asigurările de viață.
- Risc valutarmediu
Fluctuațiile monedelor față de euro pot afecta activele, pasivele și patrimoniul net, mai ales prin diferențele de conversie.
- Risc de creditmediu
Deteriorarea calității emitenților de obligațiuni sau insolvența contrapărților pot diminua randamentele și valoarea investițiilor.
- Risc de depreciere a fondului de comerțmediu
Dacă ipotezele privind ratele de actualizare sau creșterea pe termen lung se schimbă, valoarea recuperabilă a unor unități ar putea scădea sub valoarea contabilă.
- Risc de comportament al consumatorilorscăzut
Incertitudinea economică ar putea reduce cererea pentru produse de asigurare și contractarea de noi polițe.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Diversificarea geografică și prezența în piețe cu potențial de creștere, precum Mexicul și Brazilia, ar putea compensa presiunile din Europa.
- Accesul la finanțare pe piețele de obligațiuni, dovedit prin emisiunea din ianuarie 2026, ar putea sprijini planurile de extindere.
Ce ar strica teza
- Dacă încetinirea economică și datoria publică ridicată reduc cererea pentru asigurări, creșterea primelor ar putea fi sub obiectiv.
- Volatilitatea piețelor financiare ar putea afecta valoarea portofoliului și veniturile din asigurările de viață legate de active.
- Expunerea valutară și diferențele negative de conversie ar putea reduce patrimoniul net atribuibil acționarilor, dacă euro se apreciază.
De urmărit
- Ritmul creșterii primelor fără asigurări de economisireQ1 2027
- Rata combinată non-viață față de intervalul 94%-95%2026
- Rezultatele testelor de depreciere pentru Mapfre USA și BB Mapfre Participaçõesnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual consolidat pe 2025, MAPFRE, S.A. și filialele sale desfășoară activități de asigurări non-viață, asigurări de viață, administrarea activelor și servicii conexe, inclusiv servicii funerare în Spania. Grupul își administrează portofoliul de investiții financiare, în principal prin titluri cu venit fix de calitate ridicată 1. Strategia pe perioada 2024-2026 urmărește rentabilitatea, creșterea primelor și un raport combinat controlat în non-viață 1.
Grupul are o structură geografică diversificată, cu filiale importante în Brazilia, Statele Unite, Mexic, Republica Dominicană și America Centrală, precum și operațiuni în Spania, Portugalia, Germania și alte țări europene 1. Fondul de comerț și gastrul de achiziție de portofoliu sunt alocate unităților generatoare de numerar pe fiecare linie de activitate 1.
Activitatea de viață este legată de valoarea activelor administrate, astfel că evoluția piețelor financiare influențează direct veniturile din această linie 1. Grupul gestionează riscurile de piață, de credit și de schimb valutar printr-o politică prudentă de investiții și prin corelarea monedelor activelor cu cele ale obligațiilor 1.
Segmente
Asigurări non-viață
Non-viața include unități importante în Statele Unite (Mapfre USA), Brazilia (BB Mapfre Participações), Germania (Verti) și Spania (Bankinter Seguros Generales). Testele de depreciere arată că valoarea recuperabilă a Mapfre USA a fost de 1.832,2 milioane de euro în 2025, față de o valoare contabilă de 1.448,5 milioane 1.
Asigurări de viață și economisire
Viața este concentrată în Mapfre Vida, Bankinter Vida și în proiecte din Mexic și Brazilia. Valoarea recuperabilă a Mapfre Vida a fost estimată la 2.478,0 milioane de euro în 2025, calculată prin valoarea actuală a beneficiilor viitoare din portofoliul în vigoare și din noua producție 1.
Servicii funerare și alte servicii
Grupul are și activități de servicii funerare în Spania, prin Funespaña, precum și participații în servicii și divertisment, printre care Puy Du Fou España, consolidate prin metoda punerii în echivalență 1.
Piața în context
Raportul pentru 2025 descrie o încetinire economică globală moderată în 2026, cu o creștere de circa 3,0% a economiei mondiale, în care Eurozona și Statele Unite cresc cu ritmuri diferite 1. Piețele asigurărilor sunt sensibile la nivelul datoriilor publice, la politicile monetare și la volatilitatea piețelor de capital 1.
Evoluția ratelor dobânzii diferă între SUA și zona euro, iar această diferență influențează condițiile de finanțare și comportamentul consumatorilor de asigurări 1. Cererea pentru produse de asigurare ar putea scădea dacă incertitudinea economică se accentuează 1.
Tendințe
- Reducerea ratelor dobânziimixt
Scăderea treptată a ratelor dobânzii din 2024-2025 ar putea reduce randamentul portofoliilor cu venit fix, dar poate susține valorile activelor și costurile de finanțare mai mici 1.
- Cheltuieli militare crescute în Europavânt din față
Creșterea cheltuielilor de apărare în Europa ar putea genera presiune asupra bugetelor publice și datoriei suverane, factor care ar putea afecta piețele de obligațiuni în care grupul investește 1.
- Creșterea economică în America Latinăvânt din spate
Brazilia și Mexicul sunt așteptate să crească moderat în 2026, iar nearshoring-ul către America de Nord ar putea sprijini cererea pentru asigurări în Mexic 1.
- Riscuri financiare nebancare și datorie ridicatăvânt din față
Nivelul ridicat de datorie publică și expunerea la instituțiile financiare nebancare pot amplifica șocurile de piață, ceea ce ar putea afecta valorile activelor administrate 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu prezintă o analiză detaliată a concurenților, așa că pozițiile competitive nu pot fi evaluate complet pe baza surselor disponibile. Sursa menționează însă piețe în care grupul este prezent, precum Statele Unite, Brazilia și Spania, unde operează în concurență cu alți asigurători 1.
Diferențierea pe care grupul o urmărește se bazează pe diversificarea geografică, pe rețeaua de distribuție și pe calitatea portofoliului de investiții, aspecte care ar putea conta pentru menținerea cotei de piață 1.
- Allianz SE
Concurent european cu operațiuni asigurătoare și de active similare, menționat în contextul pieței europene de asigurări.
- AXA SA
Grup asigurător european cu prezență internațională, relevant pentru comparația în non-viață și viață.
- Assicurazioni Generali
Asigurător european cu activități în Italia și în alte piețe europene, concurent în segmentele de viață și non-viață.
- Progressive CorporationPGR
Asigurător american de auto, concurent relevant pentru activitatea non-viață din Statele Unite.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / MAPFRE, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.