olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

MilDef Group AB MILDEF.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0016074249 · Verticală: Companii listate din Suedia

249,40SEK−0,64 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

MilDef Group AB este un furnizor european de tehnologie IT tactică pentru apărare, care combină hardware, software și servicii pentru sisteme militare de comandă și control. Compania este relevantă acum deoarece cererea pentru apărare crește în Europa, iar creșterea sa anuală a veniturilor în perioada 2020-2025 a fost de 34,2 procente.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MilDef Group AB (MILDEF.ST) costa 249,40 SEK (−0,64 % într-o zi), cu capitalizare 18,6 mld SEK, P/E 126,0 pe un EPS diluat de 1,98 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 110,20–262,90 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,6 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
126,0
EPS diluat TTM 1,98 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,79 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 63 %
Interval 52 săpt.
110,20262,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
214,87 – 267,11
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 21,7 %
SMA 50 / 200
235,97 / 186,67
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
5,66 / 4,56
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+12,6 %−0,6 %+13,2 pp—
3 luni+9,8 %−4,2 %+14,0 pp—
6 luni+42,5 %+4,3 %+38,2 pp—
De la început de an+108,2 %+7,5 %+100,7 pp—
1 an+66,2 %+9,9 %+56,2 pp−8,5 %
3 ani+293,4 %+49,8 %+243,5 pp+12,3 %
5 ani+434,0 %+42,8 %+391,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,2 %
19 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,4 %
27 mai 2025 → 27 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+39,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 38,4, mediană 49,4, max 60,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,2 mld1,2 mld2,0 mld
Venituri an/anindisponibil+4,3 %+70,3 %
Profit net69,0 mil-220,3 mil147,7 mil
Profit net an/anindisponibil−419,3 %indisponibil
EPS diluat1,71-5,431,98
EPS diluat an/anindisponibil−417,5 %indisponibil
netă %6,0 %-18,3 %7,2 %
Flux de numerar liber40,6 mil133,7 mil-31,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
148,6 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
1,5 mld SEK
Active totale
2,9 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,10x
ROE
11,3 %
ROA
6,4 %
Marja FCF
-1,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
2,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
595,0 mil
2024
611,8 mil
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
556,3 mil
2024
589,0 mil
2025
920,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
80,7 mil
2024
84,0 mil
2025
112,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
108,1 mil
2024
-209,0 mil
2025
214,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
29,1 mil
2024
25,4 mil
2025
54,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
88,6 mil
2024
-222,6 mil
2025
171,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,6 mil
2024
-2,2 mil
2025
23,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
69,0 mil
2024
-220,3 mil
2025
147,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,71
2024
-5,43
2025
1,98

esef· 26 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
40,3 mil
2024
41,0 mil
2025
47,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
81,5 mil
2024
530,4 mil
2025
148,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
290,2 mil
2024
234,4 mil
2025
531,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
748,7 mil
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
122,0 mil
2024
90,4 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Fond comercial
2023
461,5 mil
2024
322,6 mil
2025
911,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
1,5 mld
2024
1,7 mld
2025
2,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
439,7 mil
2024
378,0 mil
2025
635,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
844,6 mil
2024
1,1 mld
2025
1,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
39,9 mil
2024
40,6 mil
2025
74,6 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
54,5 mil
2024
144,4 mil
2025
-3,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
13,9 mil
2024
10,7 mil
2025
28,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
40,6 mil ≈
2024
133,7 mil ≈
2025
-31,6 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-68,9 mil
2024
-33,3 mil
2025
-731,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
38,5 mil
2024
335,1 mil
2025
359,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
3,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
70,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-123,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
45,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-1,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
11,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
9,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
4,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
28,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-31,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-21,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
124 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,6 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
126,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
126,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
12,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
9,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

249,40 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,6 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,6 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
126,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
12,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
70,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 81derivat 3

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate7,2 %64 (față de colegi)13 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-21,4 %0 (pe interval fix)13 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,0x38 (pe interval fix)13 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluare126,0x0 (față de colegi)22 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-0,2 %0 (pe interval fix)17 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)13 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie63/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate32/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    MilDef Group AB (MILDEF.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld SEK în 2025; creștere an/an 70,3 %; marjă netă 7,2 %; ROE 11,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 30,73–66,90 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 42,12 SEK, prețul de 249,40 SEK lasă un potențial de -83,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -492,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,1x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -21,4 %
    • P/E (TTM): 126,0x
    • Randament FCF: -0,2 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    126,0x
    mediana verticalei 22,9x
    peste mediană (+450,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    9,1x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+712,7 %)
    P/B
    12,3x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+792,8 %)
    ROE
    11,3 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+52,6 %)
    Marja netă
    7,2 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+68,0 %)
    Marja EBIT
    10,5 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+74,4 %)
    Venituri an/an
    70,3 %
    mediana verticalei 1,3 %
    peste mediană (+5.161,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    MILDEF.STMilDef Group AB18,6 mld126,011,3 %7,2 %+70,3 %+92 % / +263 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MILDEF.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    162,97
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    286,81
    Randament total 15 % · Pe an 15 %
    430,21
    Randament total 72 % · Pe an 72 %
    3 ani
    193,31
    Randament total -22 % · Pe an -8 %
    379,31
    Randament total 52 % · Pe an 15 %
    619,51
    Randament total 148 % · Pe an 35 %
    5 ani
    229,30
    Randament total -8 % · Pe an -2 %
    501,63
    Randament total 101 % · Pe an 15 %
    892,09
    Randament total 258 % · Pe an 29 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 94,83
    • Marja netă± 66,38
    • Creșterea anuală a veniturilor± 49,51
    • Diluare anuală± 5,58

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    MilDef Group AB este un furnizor european de tehnologie IT tactică pentru apărare, care combină hardware, software și servicii pentru sisteme militare de comandă și control. Compania este relevantă acum deoarece cererea pentru apărare crește în Europa, iar creșterea sa anuală a veniturilor în perioada 2020-2025 a fost de 34,2 procente 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție solidă în taktisk IT, cu portofoliu integrat hardware, software și servicii, și o experiență acumulată de peste douăzeci de ani în domeniu 1.
    • Capacitatea de producție și integrare a fost extinsă în mai multe țări, ceea ce sprijină livrarea de contracte mari 1.
    • Modelul include venituri recurente din actualizări și din eșalonarea serviciilor pentru clienții existenți 1.

    Puncte slabe

    • Creșterea rapidă depinde de achiziții și de capacitatea de integrare a companiilor achiziționate, ceea ce poate aduce riscuri operaționale 1.
    • Compania activează pe un număr limitat de piețe, iar dependența de câțiva clienți publici mari poate amplifica volatilitatea veniturilor 1.
    • Raportarea de sustenabilitate este voluntară, ceea ce poate limita comparabilitatea informațiilor pentru investitori 1.

    Oportunități

    • Dacă bugetele europene de apărare se mențin ridicate, compania ar putea câștiga cote de piață, în special pe piețele unde are deja filiale 1.
    • Achizițiile comune nordice și standardizarea NATO ar putea deschide contracte mai mari și mai previzibile 1.
    • Extinderea spre software și servicii de eșalon ar putea crește marja și veniturile recurente 1.

    Amenințări

    • Calendarul investițiilor în apărare este incert, iar o reducere a ritmului ar putea afecta cererea pentru produsele companiei 1.
    • Concurenții mai mari sau furnizorii locali ar putea câștiga contracte prin preferințe naționale de achiziții 1.
    • Tensiunile geopolitice și schimbările de politică de apărare pot modifica rapid prioritățile clienților 1.

    Riscuri

    • Dependența de bugetele publiceridicat

      Veniturile depind de cheltuielile de apărare ale guvernelor, care pot fi modificate din motive politice sau bugetare.

    • Risc de integrare a achizițiilormediu

      Strategia de achiziții poate aduce dificultăți în integrarea culturală și operațională a companiilor cumpărate.

    • Calendarul incert al contractelormediu

      Contractele mari pot fi întârziate sau reduse, ceea ce ar putea afecta previzibilitatea veniturilor pe termen scurt.

    • Presiune asupra marjelormediu

      Dacă costurile de producție și componentele cresc mai repede decât prețurile contractuale, marja ajustată ar putea scădea.

    • Reglementare și cerințe de sustenabilitatescăzut

      Cerințele viitoare de raportare și de conformitate pot crește costurile administrative, dacă compania ajunge să intre sub CSRD.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea rapidă din ultimii ani, combinată cu cererea europeană pentru apărare, ar putea susține o creștere de lungă durată dacă bugetele rămân ridicate.
    • Portofoliul integrat și prezența în mai multe țări pot oferi un avantaj în contractele de tip sistem complet.
    • Veniturile recurente din servicii și actualizări ar putea stabiliza rezultatele dacă achizițiile noi sunt integrate eficient.

    Ce ar strica teza

    • Dacă investițiile în apărare încetinesc după faza actuală, ritmul de creștere ar putea scădea semnificativ.
    • Dependența de achiziții pentru creștere ar putea aduce riscuri dacă integrarea nu decurge conform planului.
    • Concurența din partea furnizorilor locali și a integratorilor mari ar putea limita câștigarea de noi contracte.

    De urmărit

    • Evoluția marjei EBITA ajustate față de nivelul din 2025Q1 2027
    • Contractele noi din Europa și din statele NATO2027
    • Ritmul de execuție al planului de extindere a integrării din Rosersberg2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Conform raportului anual pe 2025, MilDef se prezintă drept un furnizor de sisteme integrate pentru taktisk IT, cu produse concepute pentru medii dure și cerințe militare stricte, inclusiv afișaje, computere, switch-uri și soluții de comunicații 1. Compania activează în Norden, Europa, Marea Britanie, SUA și în anumite state NATO și și-a extins capacitatea de producție în Suedia, Germania și Marea Britanie, precum și integrarea de la Rosersberg 1. Marja EBITA ajustată a atins 13,5 procente în 2025, iar media pe 2020-2025 a fost de 11,3 procente 1.

    Strategia de creștere se sprijină pe trei piloni: creșterea pe piețele nordice, europene și selectate din NATO, expansiunea prin companii partenere și creșterea prin achiziții 1. Compania a efectuat opt achiziții din 2011 încoace, cea mai mare fiind roda computer, și își propune să urce în lanțul valoric, de la hardware spre sisteme integrate și software 1.

    Modelul de afaceri include și vânzări repetate de actualizări și produse de înlocuire, ceea ce creează venituri recurente din contracte pe termen lung cu clienți din apărare 1. Compania a fost înființată în 1997 și a fost listată pe Nasdaq Stockholm, iar raportarea sa de sustenabilitate este realizată voluntar, deoarece nu se încadrează încă în CSRD 1.

    Segmente

    Hardware taktic

    Segmentul clasic include computere, afișaje, switch-uri și echipamente rezistente, fabricate în Suedia, Germania și Marea Britanie, și reprezintă baza portofoliului companiei 1.

    Software și integrare de sisteme

    Compania extinde oferta spre software infrastructural, comunicații, securitate și sisteme de senzori, precum și spre soluții integrate turnkey pentru clienții din apărare 1.

    Servicii și post-vânzare

    Serviciile acoperă de la IT strategic și managementul schimbării până la implementare și întreținere, iar eșalonarea lor creează venituri recurente pe măsură ce parcul de echipamente crește 1.

    Piața în context

    Piața europeană a apărării se află într-un ciclu de investiții accelerate, iar raportul descrie o fază de capacitate și livrare în următorii ani, urmată de un posibil model de creștere normalizată 1. Țintele UE de achiziții în interiorul Uniunii și angajamentul NATO de cheltuieli de apărare ar putea susține cererea pe termen lung, deși calendarul și amploarea rămân incerte 1.

    Compania estimează că segmentul său are potențial de creștere, dar ritmul depinde de bugetele naționale, de achizițiile comune nordice și de cerințele de interoperabilitate din NATO 1. Raportul menționează și o posibilă consolidare a pieței, dar fără a cuantifica dimensiunea totală a pieței adresabile 1.

    Tendințe

    • Creșterea bugetelor de apărarevânt din spate

      Investițiile în apărare au crescut substanțial în Europa și Nordic, după o perioadă de subinvestiție, ceea ce creează cerere pentru echipamente modernizate 1.

    • Digitalizare și AI în apărarevânt din spate

      Cerințele pentru IT cu performanță ridicată, securitate și capacitate de procesare a datelor cresc odată cu digitalizarea, IoT și sistemele autonome 1.

    • Achiziții europene și autonomiemixt

      Preferința pentru furnizori europeni și cerințele de autonomie strategică pot favoriza compania, dar pot limita accesul la contracte în afara Europei 1.

    • Incertitudinea calendarului de înarmarevânt din față

      Raportul recunoaște că nu există transparență privind exact ce se întâmplă în fazele de înarmare, iar dacă ritmul încetinește, cererea ar putea fi mai slabă decât anticipează compania 1.

    Poziția concurențială

    Compania afirmă că există doar câțiva concurenți direcți în zona sa de taktisk IT, dar piața include și furnizori de electronică pentru apărare și integratori de sisteme mai mari 1. Avantajul declarat constă în experiența de aproape trei decenii, în portofoliul integrat hardware-software-servicii și în prezența în mai multe țări 1.

    Concurența poate varia în funcție de țară și de tipul de contract, iar achizițiile la nivel național sau european pot favoriza furnizori locali, ceea ce ar putea afecta cota de piață a companiei 1.

    • Furnizori de electronică robustă pentru apărare

      Concurenți din zona echipamentelor militare rezistente, menționați în raport doar ca un grup restrâns de rivali direcți.

    • Integratori de sisteme de apărare

      Companii mai mari care pot livra sisteme complete și care concurează pentru contracte de integrare.

    • Producători de computere militare

      Furnizori specializați în computere și afișaje pentru medii dure, prezenți pe aceleași segmente de hardware.

    • Furnizori locali de echipamente de apărare

      Companii naționale care pot beneficia de preferința pentru achiziții interne în anumite state.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / MilDef Group AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.