olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Mips AB MIPS.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0009216278 · Verticală: Companii listate din Suedia
Mips AB dezvoltă sisteme de siguranță care reduc forțele de rotație asupra capului și sunt integrate ca ingredient în casca altor producători. Compania se află într-o fază de extindere spre categorii noi, după achiziția Koroyd la finalul anului 2025, ceea ce ar putea deschide noi surse de venit dacă integrarea va reuși. Piața sa adresabilă totală este de 195 milioane de căști.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mips AB (MIPS.ST) costa 466,00 SEK (+7,18 % într-o zi), cu capitalizare 12,3 mld SEK, P/E 102,9 pe un EPS diluat de 4,53 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,39 %, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 212,00–466,00 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,7
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 377,55 – 446,35
- peste banda superioară · %B 1,29 · lățimea benzii 16,7 %
- SMA 50 / 200
- 393,58 / 310,98
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 12,88 / 8,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +15,8 % | −0,6 % | +16,5 pp | — |
| 3 luni | +14,3 % | −4,2 % | +18,4 pp | — |
| 6 luni | +64,5 % | +4,3 % | +60,2 pp | — |
| De la început de an | +31,9 % | +7,5 % | +24,4 pp | — |
| 1 an | +45,4 % | +9,9 % | +35,5 pp | −8,5 % |
| 3 ani | +58,3 % | +49,8 % | +8,5 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −58,1 % | +42,8 % | −101,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 78,0, mediană 88,4, max 150,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 357,0 mil | 483,0 mil | 533,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +35,3 % | +10,4 % |
| Profit net | 64,0 mil | 141,0 mil | 120,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +120,3 % | −14,9 % |
| EPS diluat | 2,42 | 5,32 | 4,53 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +119,8 % | −14,8 % |
| netă % | 17,9 % | 29,2 % | 22,5 % |
| Flux de numerar liber | 9,0 mil | 138,0 mil | 138,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 214,0 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 562,0 mil SEK
- Active totale
- 1,3 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,92x
- ROE
- 20,0 %
- ROA
- 11,7 %
- Marja FCF
- 25,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 357,0 mil | 483,0 mil | 533,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 104,0 mil | 133,0 mil | 142,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 253,0 mil | 350,0 mil | 391,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 35,0 mil | 39,0 mil | 41,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 70,0 mil | 174,0 mil | 156,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,0 mil | 2,0 mil | 6,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 84,0 mil | 183,0 mil | 158,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 20,0 mil | 42,0 mil | 38,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 64,0 mil | 141,0 mil | 120,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,42 | 5,32 | 4,53 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 5,47 | 6,00 | 6,50 | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 408,0 mil | 382,0 mil | 214,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 4,0 mil | 8,0 mil | 15,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 562,0 mil | 575,0 mil | 432,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,0 mil | 8,0 mil | 35,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 71,0 mil | 69,0 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Active totale | 738,0 mil | 739,0 mil | 1,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 56,0 mil | 78,0 mil | 148,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 657,0 mil | 641,0 mil | 562,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 26,3 mil | 26,5 mil | 26,5 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 11,0 mil | 142,0 mil | 148,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mil | 4,0 mil | 10,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 9,0 mil ≈ | 138,0 mil ≈ | 138,0 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -89,0 mil | -10,0 mil | -429,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -42,0 mil | -162,0 mil | 124,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 144,0 mil | 159,0 mil | 172,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 12,3 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 22,5 % | 94 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 115,0 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 26,0x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,9x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 102,9x | 0 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 1,1 % | 14 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,4 % | 20 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 124,6 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente12/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Mips AB (MIPS.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 533,0 mil SEK în 2025; creștere an/an 10,4 %; marjă netă 22,5 %; ROE 20,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 67,03–115,91 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 83,42 SEK, prețul de 466,00 SEK lasă un potențial de -82,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -458,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 22,5 %
- Conversia profitului în FCF: 115,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 26,0x
- Lichiditatea curentă: 2,9x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 102,9x
- Randament FCF: 1,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 124,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| MIPS.STMips AB | 12,3 mld | 102,9 | 20,0 % | 22,5 % | +10,4 % | +49 % / +53 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MIPS.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 291,65 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 514,24 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 772,71 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 317,32 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 626,22 Randament total 38 % · Pe an 11 % | 1.028,18 Randament total 125 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 345,26 Randament total -21 % · Pe an -5 % | 762,58 Randament total 70 % · Pe an 11 % | 1.368,10 Randament total 202 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 156,55
- Marja netă± 109,59
- Creșterea anuală a veniturilor± 85,18
- Diluare anuală± 9,21
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Mips AB dezvoltă sisteme de siguranță care reduc forțele de rotație asupra capului și sunt integrate ca ingredient în casca altor producători. Compania se află într-o fază de extindere spre categorii noi, după achiziția Koroyd la finalul anului 2025, ceea ce ar putea deschide noi surse de venit dacă integrarea va reuși. Piața sa adresabilă totală este de 195 milioane de căști 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider pe piața soluțiilor împotriva rotației și un portofoliu extins de brevete.
- Model de brand de ingredient care permite integrarea în căști ale mai multor producători.
- Dovezi științifice și teste independente care susțin eficiența tehnologiei.
Puncte slabe
- Dependență de decizia producătorilor de căști și de cererea consumatorilor finali.
- Concentrarea vânzărilor la un număr mic de clienți mari.
- Penetrare redusă în unele regiuni, precum Asia și alte țări în afara Nordului și SUA.
Oportunități
- Extinderea în categoria securitate și în segmentele cu preț mai mic.
- Noile standarde de testare pentru impactul oblic ar putea crește cererea.
- Integrarea achiziției Koroyd ar putea deschide categorii de protecție energetică.
Amenințări
- Scăderea cererii în caz de încetinire economică sau de creștere a dobânzilor.
- Intrarea unor concurenți cu soluții proprii pe măsură ce conștientizarea crește.
- Tensiuni geopolitice și comerciale care ar putea perturba lanțul de aprovizionare.
Riscuri
- Cerere redusă din partea consumatorilorridicat
Condițiile economice globale și costurile mai mari ale creditului ar putea reduce cererea de căști cu tehnologia Mips.
- Dependență de clienți mariridicat
Un număr mic de clienți generează o parte semnificativă din vânzări, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele.
- Standarde de testare diferitemediu
Dacă standardele vor favoriza alte soluții, tehnologia companiei ar putea pierde relevanță în anumite categorii.
- Lanț de aprovizionare geopoliticmediu
Producția importantă din China ar putea fi afectată de tensiuni comerciale, iar diversificarea nu este încă completă.
- Răspundere pentru produs și litigiiscăzut
Pretențiile de daune sau disputele privind brevetele ar putea genera costuri legale semnificative.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă standardele de testare includ tot mai des impactul oblic, cererea pentru tehnologia Mips ar putea crește în mai multe categorii.
- Penetrarea redusă a pieței totale sugerează potențial de creștere pe termen lung, mai ales în segmentele cu preț mai mic.
- Achiziția Koroyd și extinderea în categoria securitate ar putea diversifica sursele de venit.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea consumatorilor scade din cauza condițiilor economice, veniturile companiei ar putea fi afectate mai mult decât se așteaptă.
- Concentrarea clienților ar putea amplifica impactul pierderii unui partener important.
- Apariția unor soluții concurente sau standarde care nu favorizează tehnologia Mips ar putea reduce cota de piață.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Mips oferă tehnologie de protecție împotriva mișcărilor de rotație pentru căști, funcționând ca un brand de ingredient și nu vinzând direct către utilizatorii finali. Compania își structurează activitatea în trei categorii de căști: sport, motociclism și securitate. Potrivit raportului anual pentru 2025, Mips își propune până în 2029 o cifră de afaceri de 2 miliarde SEK, o marjă operațională de 50% și distribuirea a 50% din profitul net 1.
Modelul de afaceri depinde de cererea finală pentru căști, deoarece Mips nu controlează direct vânzările către consumatori. Compania lucrează cu producători de căști și își protejează poziția printr-un portofoliu extins de brevete. Achiziția Koroyd, consolidată din 31 decembrie 2025, ar putea extinde compania către domenii de protecție energetică, iar integrarea era programată pentru 2026 1.
Concentrarea clienților rămâne o caracteristică a afacerii: în 2025 compania a livrat produse la peste 150 de clienți, dar cei mai mari cinci au reprezentat 43% din vânzări, față de 40% anul anterior 1. Pe măsură ce compania se extinde în alte categorii și regiuni, dependența de clienții individuali ar putea scădea.
Segmente
Sport
Categoria sport include căști de bicicletă, zăpadă, călărie, sporturi de echipă și alte utilizări. Piața totală este estimată la 65 de milioane de căști pe an, iar piața adresabilă Mips la 35 de milioane doar pentru căștile de bicicletă 1. Bicicletele reprezintă cea mai mare parte a vânzărilor companiei.
Motocicletă
Categoria motocicletă este împărțită în căști pentru șosea și scutere, precum și căști pentru motocross și vehicule pe zăpadă. Mips evaluează piața totală la 85 de milioane de căști anual, iar piața sa de interes la aproximativ 40 de milioane 1. Creșterea provine în principal din Asia și din unele țări în dezvoltare.
Securitate
Categoria securitate include căști industriale și căști pentru poliție, militari și salvatori. Piața totală este de aproximativ 400 de milioane de căști anual, iar cea de interes pentru Mips de 110 milioane, inclusiv 10 milioane pentru LEAF 1. Compania consideră că aici volumul crește mai repede decât piața totală.
Piața în context
Mips estimează piața totală a căștilor la 550 de milioane de unități pe an, iar piața sa adresabilă actuală la 195 de milioane 1. Compania spune că a penetrat doar o mică parte din această piață, ceea ce sugerează un potențial de creștere pe termen lung. Prețul minim la care tehnologia poate fi integrată a scăzut la 25 USD, ceea ce extinde accesul la segmentele mai ieftine.
Standardele de testare ajustează cererea: EN17950 introduce teste pentru impactul oblic în sport, iar ECE 22.06 impune din ianuarie 2024 certificarea motocicletelor împotriva acestor impacturi 1. Dacă aceste cerințe se extind, produsele Mips ar putea deveni mai relevante, însă ritmul adoptării rămâne incert.
Poziția concurențială
Mips este considerat liderul de piață pentru soluțiile de reducere a rotației capului în căști, însă concurența crește pe măsură ce conștientizarea acestui risc se extinde 1. Concurenții sunt de două tipuri: branduri de ingredient, cu o bază mică de clienți, și producători de căști care își dezvoltă tehnologii proprii, limitate la o marcă.
Compania consideră că portofoliul său larg de brevete limitează parțial lansarea de tehnologii concurente 1. Totuși, compania recunoaște că numărul concurenților ar putea crește dacă cererea pentru protecția împotriva rotației se extinde.
- Alți furnizori de ingrediente de protecție împotriva rotației
Concurenți din categoria brandurilor de ingredient, cu un număr limitat de clienți, conform raportului anual.
- Mărci de căști cu tehnologie proprie
Producători care își dezvoltă propriile sisteme de protecție, dar limitate la un singur brand.
- Producători de căști cu soluții integrate
Companii care ar putea adopta soluții proprii sau externe pe măsură ce standardele evoluează.
- Furnizori regionali din Asia
Actori locali care ar putea deveni relevanți pe piețele în creștere din Asia.
Știri și depuneri
Din presă
- My web version of Mars MIPS, now have builtin C compilerHacker News · 25 iul. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Mips AB · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.