olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Compagnie Générale des Etablissements Michelin ML.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR001400AJ45 · Verticală: Companii listate din Franța

33,34EUR+0,30 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Michelin este unul dintre cei mai mari producători mondiali de pneuri, cu o activitate care depășește mobilitatea prin materiale și compozite polimerice. Compania își propune în 2026 o creștere a rezultatului operațional al segmentelor și o generare de cash-flow liber de peste 1,6 miliarde € înainte de achiziții, în contextul planului « Michelin in Motion 2030 ». Pentru profilul complet, datele din raportul anual sunt esențiale.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Compagnie Générale des Etablissements Michelin (ML.PA) costa 33,34 EUR (+0,30 % într-o zi), cu capitalizare 23,5 mld EUR, P/E 14,3 pe un EPS diluat de 2,33 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,14 %, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 27,06–35,17 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,5 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,3
EPS diluat TTM 2,33 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,99 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,14 %
DPS 12 luni 1,38
Beta (2 ani)
0,71
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
27,0635,17

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
30,76 – 34,55
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 11,6 %
SMA 50 / 200
33,35 / 32,73
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,20 / -0,37
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,1 %−0,6 %−0,4 pp—
3 luni−2,4 %−4,2 %+1,7 pp—
6 luni+4,1 %+4,3 %−0,3 pp—
De la început de an+17,8 %+7,5 %+10,3 pp—
1 an+18,1 %+9,9 %+8,2 pp−6,8 %
3 ani+18,1 %+49,8 %−31,7 pp−15,9 %
5 ani−2,5 %+42,8 %−45,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,5 %
13 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,5 %
13 ian. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 11,8, mediană 12,1, max 12,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri28,3 mld27,2 mld26,0 mld
Venituri an/anindisponibil−4,1 %−4,4 %
Profit net2,0 mld1,9 mld1,7 mld
Profit net an/anindisponibil−5,0 %−11,6 %
EPS diluat2,752,622,33
EPS diluat an/anindisponibil−4,7 %−11,1 %
netă %7,0 %6,9 %6,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,9 mld EUR
Datorie financiară
5,1 mld EUR
Datorie netă
1,2 mld EUR
Capitaluri proprii
18,1 mld EUR
Active totale
35,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,28x
Lichiditate curentă
1,90x
ROE
9,1 %
ROA
4,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
28,3 mld
2024
27,2 mld
2025
26,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
20,4 mld
2024
19,4 mld
2025
19,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
7,9 mld
2024
7,7 mld
2025
7,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
756,0 mil
2024
786,0 mil
2025
788,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,7 mld
2024
2,6 mld
2025
2,4 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,5 mld
2024
2,4 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
507,0 mil
2024
555,0 mil
2025
594,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
2,0 mld
2024
1,9 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,75
2024
2,62
2025
2,33

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
1,35
2025
1,38

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
2,5 mld
2024
3,9 mld
2025
3,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
5,4 mld
2024
5,7 mld
2025
5,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
13,7 mld
2024
15,3 mld
2025
14,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
12,3 mld
2024
12,8 mld
2025
12,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,0 mld
2024
2,8 mld
2025
2,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,8 mld
2024
2,1 mld
2025
1,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
35,2 mld
2024
37,4 mld
2025
35,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,7 mld
2024
4,9 mld
2025
5,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
7,7 mld
2024
8,7 mld
2025
7,5 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
18,0 mld
2024
18,6 mld
2025
18,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
715,9 mil
2024
710,9 mil
2025
705,5 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
5,3 mld
2024
4,3 mld
2025
3,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,9 mld
2024
-2,1 mld
2025
-1,6 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,3 mld
2024
-794,0 mil
2025
-2,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
502,0 mil
2025
668,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-10,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-11,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-11,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
27,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
9,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
9,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
9,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
59,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,8 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
104 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
24,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
14,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
10,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

33,34 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,5 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
22,31
EUR pe acțiune
Mijloc
30,78
EUR pe acțiune
Sus
47,51
EUR pe acțiune
Preț: 33,34 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -7,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -8,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,77 – 69,44 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E25,84 – 69,44 (Mijloc 39,91)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)18,77 – 25,59 (Mijloc 21,66)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,0 %67 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate6,4 %82 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x92 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare14,3x65 (față de colegi)28 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,8 %41 (pe interval fix)17 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate72/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial41/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COMPAGNIE GENERALE DES ETABLISSEMENTS MICHELIN (ML.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 26,0 mld EUR în 2025; creștere an/an -4,4 %; marjă netă 6,4 %; ROE 9,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 22,31–47,51 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 30,78 EUR, prețul de 33,34 EUR lasă un potențial de -7,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -8,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 6,4 %
  • Lichiditatea curentă: 1,9x

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,3x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−21,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,9x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+76,8 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+23,3 %)
ROE
9,1 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+118,3 %)
Marja netă
6,4 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+468,4 %)
Marja EBIT
9,1 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+186,6 %)
Venituri an/an
-4,4 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−850,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
4,1 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+143,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
ML.PACompagnie Generale Des Etablissements Michelin23,5 mld14,39,1 %6,4 %−4,4 %+18 % / +8 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ML.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
18,17
Randament total -42 % · Pe an -42 %
32,28
Randament total 1 % · Pe an 1 %
48,83
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
14,62
Randament total -48 % · Pe an -20 %
29,49
Randament total -0 % · Pe an -0 %
49,40
Randament total 63 % · Pe an 18 %
5 ani
11,76
Randament total -52 % · Pe an -14 %
26,94
Randament total -1 % · Pe an -0 %
49,98
Randament total 74 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 7,37
  • Marja netă± 5,16
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,63
  • Diluare anuală± 0,43

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Michelin este unul dintre cei mai mari producători mondiali de pneuri, cu o activitate care depășește mobilitatea prin materiale și compozite polimerice. Compania își propune în 2026 o creștere a rezultatului operațional al segmentelor și o generare de cash-flow liber de peste 1,6 miliarde € înainte de achiziții, în contextul planului « Michelin in Motion 2030 ». Pentru profilul complet, datele din raportul anual sunt esențiale.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o marcă foarte valorizată la nivel mondial și o bază largă de cercetare și dezvoltare.
  • Calificarea ratingului de credit în categoria A reflectă solid​itatea financiară declarată de agențiile de rating.
  • Prezența industrială globală permite gestionarea aprovizionării pe mai multe niveluri.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mare de componente specifice face ca orice întrerupere a aprovizionării să fie dificil de compensat.
  • Concentrarea unor fabrici care furnizează semifabricate mai multor linii de produse crește riscul de întrerupere a producției.
  • Închiderea unor situri în America Latină indică o capacitate industrială greu de adaptat rapid la schimbările de cerere.

Oportunități

  • Achizițiile din zona compozitelor pot deschide accesul la piețe cu valoare adăugată mai mare.
  • Cererea pentru materiale reciclate și regenerabile ar putea favoriza produsele cu impact redus asupra mediului.
  • Programul de cedare a activităților cu valoare mai mică permite concentrarea resurselor pe segmentele profitabile.

Amenințări

  • Presiunea produselor ieftine poate reduce prețurile și marjele în unele regiuni.
  • Reglementările de mediu și schimbările climatice pot genera costuri suplimentare de conformitate.
  • Atacurile cibernetice și riscurile de întrerupere digitală pot afecta continuitatea activității.

Riscuri

  • Rupere de aprovizionareridicat

    Tensiunile geopolitice, deficitul de componente și perturbările logistice ar putea afecta producția de pneuri, dat fiind numărul mare de furnizori.

  • Întreruperea activității industrialeridicat

    Concentrarea producției de semifabricate în anumite situri ar putea opri mai multe fabrici finale în caz de incident.

  • Riscuri climatice fizicemediu

    Evenimentele climatice extreme ar putea afecta infrastructura, personalul și aprovizionarea cu cauciuc natural.

  • Tranziție ecologică și reglementaremediu

    Neconformitatea sau întârzierea adaptării la reglementările de mediu ar putea genera sancțiuni și afectarea reputației.

  • Atacuri ciberneticemediu

    Un atac cibernetic ar putea perturba operațiunile, expune date confidențiale sau genera cereri de răscumpărare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă achizițiile din zona compozitelor se integrează cu succes, segmentul Polymer Composite Solutions ar putea deveni un motor de creștere cu valoare adăugată mai mare.
  • Poziția de brand și inovația Grupului ar putea susține prețuri premium și cote de piață în segmentele de înaltă valoare.
  • Dacă restructurarea capacității reduce costurile fixe, marjele operaționale ar putea beneficia în perioada următoare.

Ce ar strica teza

  • Supracapacitatea și presiunea produselor ieftine ar putea limita creșterea prețurilor și comprima marjele în unele regiuni.
  • Costurile de conformitate cu reglementările climatice și de mediu ar putea crește mai repede decât veniturile.
  • Dacă achizițiile nu generează sinergiile așteptate, investițiile ar putea afecta fluxul de numerar liber.

De urmărit

  • Finalizarea achizițiilor Cooley Group, Tex Tech Industries și Flexitallic2026
  • Realizarea țintei de rezultat operațional al segmentelor și a cash-flow-ului liber2026
  • Evoluția cererii de primă montare B2B în al doilea semestru2026
  • Efectele tranziției conducerii și ale noului mandat de gerant2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Michelin fabrică și vinde pneuri pentru vehicule ușoare, camioane, vehicule agricole, avioane și echipamente de construcții, și dezvoltă servicii conexe pentru mobilitate. Grupul se bazează pe 15 miliarde € de achiziții anuale de bunuri și servicii de la circa 35 000 de furnizori 1. Activitatea de Polymer Composite Solutions devine un segment de raportare distinct din 2026, după achizițiile Cooley Group și Tex Tech Industries 1.

Producția unui pneu necesită aproximativ 200 de produse și componente diferite, unele foarte specifice, ceea ce face ca disponibilitatea aprovizionării să fie critică 1. Grupul este cel mai mare cumpărător mondial de cauciuc natural și vizează ca 40 % din materialele pneurilor să fie reciclate sau regenerabile până în 2030 1.

În 2025, Grupul a continuat restructurarea capacității, cu închiderea siturilor din Querétaro și Guarulhos, și a anunțat achiziția Flexitallic pentru a-și consolida poziția în garnituri de înaltă performanță 1. Dividendul aprobat pentru exercițiul 2025 este de 1,38 € pe acțiune 1.

Segmente

Pneuri

Segmentul pneurilor reprezintă activitatea de bază a Grupului, cu accent pe segmentele de valoare ridicată, în timp ce pneurile radiale rămân în ofertă după cedarea activităților bias și a pneurilor pentru echipamente compacte 1. Perspectivele pentru 2026 anticipează piețe relativ stabile, cu o slăbire în primul semestru 1.

Polymer Composite Solutions

Acest segment se extinde prin achizițiile Cooley Group și Tex Tech Industries, operațiuni finanțate din trezorerie și care ar putea conduce la o creștere semnificativă a cifrei de afaceri a activității, dacă se finalizează în primul semestru 2026 1. Achiziția Flexitallic, legată de garnituri pentru energie și industria chimică, este de asemenea în curs 1.

Piața în context

Piețele pneurilor sunt anticipate stabile în 2026, în ciuda instabilității regulilor comerțului internațional, cu o cerere de primă montare B2B care s-ar putea întări în al doilea semestru 1. Grupul presupune volume pneumatice în creștere și costuri favorabile ale materiilor prime 1.

Piața a fost afectată de o suprapunere de capacitate generată de produse ieftine, ceea ce a determinat închiderea unor fabrici din Mexic și Brazilia 1. Riscul de transformare energetică și de reglementare ecologică rămâne ridicat pentru sectorul mobilității 1.

Tendințe

  • Reglementare climatică și materiale durabilemixt

    Presiunile legislative și cererea pentru materiale reciclate și regenerabile pot crea costuri de adaptare, dar și oportunități pentru pneuri mai ecologice 1.

  • Consolidare prin achiziții în materiale avansatevânt din spate

    Achizițiile din zona compozitelor și a garniturilor extind activitatea Grupului în segmente cu valoare adăugată mai mare 1.

  • Supracapacitate și produse ieftinevânt din față

    Afluxul de produse cu preț scăzut a generat supracapacitate și închideri de situri, ceea ce comprimă marjele în anumite regiuni 1.

  • Risc cibernetic și digitalizarevânt din față

    Creșterea atacurilor cibernetice și adoptarea rapidă a inteligenței artificiale și a serviciilor cloud sporesc expunerea operațională 1.

Poziția concurențială

Piața pneurilor este concurențială, iar Grupul menționează presiunea produselor cu preț scăzut ca factor care a condus la supracapacitate în unele zone 1. Sursele furnizate nu identifică detaliat concurenții direcți.

Poziția de brand a Grupului este întărită de valoarea mărcii și de clasamentele de inovație, ceea ce poate sprijini diferențierea în fața concurenței 1.

  • Concurenți de pneuri din piața globală

    Sursa furnizată menționează presiunea produselor ieftine fără a numi concurenți specifici.

  • Producători asiatici cu produse cu preț redus

    Sursa face referire la afluxul de produse ieftine ca motiv al supracapacității, fără identificarea companiilor.

  • Furnizori de materii prime și de cauciuc natural

    Grupul depinde de diversitatea surselor de cauciuc natural, un factor care influențează poziționarea competitivă.

  • Companii de compozite și textile tehnice

    Activitățile Cooley Group și Tex Tech Industries intră în concurență cu actori specializați din aceste domenii.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Compagnie Générale des Etablissements Michelin · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.