olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NACON NACON.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013482791 · Verticală: Companii listate din Franța

0,04EUR+2,56 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

NACON este un editor și dezvoltator de jocuri video de tip AA pentru console și PC, dar și un producător european de accesorii pentru consolele terțe. În exercițiul fiscal 2025/26 a raportat o cifră de afaceri de 160,8 milioane de euro, iar pierderile puternice din perioadă au pus compania sub presiunea unei proceduri judiciare și a depreciérilor majore ale activelor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NACON (NACON.PA) costa 0,04 EUR (+2,56 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mil EUR, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 0,04–0,61 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,3 mil EUR
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,37 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-8.425,00 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,65
Volatilitate (1 an) 134 %
Interval 52 săpt.
0,040,61

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
23,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,04 – 0,06
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 51,8 %
SMA 50 / 200
0,06 / 0,16
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−33,3 %−0,6 %−32,7 pp—
3 luni−50,6 %−4,2 %−46,4 pp—
6 luni−83,3 %+4,3 %−87,6 pp—
De la început de an−92,4 %+7,5 %−99,9 pp—
1 an−93,4 %+9,9 %−103,3 pp−6,8 %
3 ani−97,3 %+49,8 %−147,2 pp−15,9 %
5 ani−99,2 %+42,8 %−142,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−93,6 %
06 nov. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,4 %
09 iun. 2022 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−62,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri167,7 mil167,9 mil160,8 mil
Venituri an/anindisponibil+0,1 %−4,3 %
Profit net17,5 mil-1,3 mil-366,1 mil
Profit net an/anindisponibil−107,7 %indisponibil
EPS diluat0,19-0,01-3,37
EPS diluat an/anindisponibil−105,3 %indisponibil
netă %10,5 %-0,8 %-227,7 %
Flux de numerar liber71,9 mil59,3 mil79,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
20,7 mil EUR
Datorie financiară
139,0 mii EUR
Datorie netă
-20,5 mil EUR
Capitaluri proprii
-81,3 mil EUR
Active totale
163,8 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,45x
ROE
indisponibil
ROA
-108,2 %
Marja FCF
49,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
167,7 mil
2025
167,9 mil
2026
160,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
20,9 mil
2025
1,1 mil
2026
-349,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
50,0 mil
2025
58,5 mil
2026
60,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
70,9 mil ≈
2025
59,6 mil ≈
2026
-289,1 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
16,1 mil
2025
-4,7 mil
2026
-354,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-1,5 mil
2025
-3,3 mil
2026
11,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2024
17,5 mil
2025
-1,3 mil
2026
-366,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,19
2025
-0,01
2026
-3,37

esef· 21 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
91,6 mil
2025
107,7 mil
2026
113,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
26,2 mil
2025
29,3 mil
2026
20,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
27,1 mil
2025
25,2 mil
2026
22,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2024
108,5 mil
2025
119,5 mil
2026
105,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
3,9 mil
2025
3,7 mil
2026
3,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
137,6 mil
2025
136,0 mil
2026
0

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
213,4 mil
2025
233,4 mil
2026
43,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2024
479,0 mil
2025
512,9 mil
2026
163,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
74,8 mil
2025
83,8 mil
2026
139,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
118,1 mil
2025
128,1 mil
2026
232,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
263,6 mil
2025
284,4 mil
2026
-81,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
87,6 mil
2025
—
2026
108,6 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
73,1 mil
2025
60,5 mil
2026
80,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
1,2 mil
2025
1,1 mil
2026
649,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
71,9 mil ≈
2025
59,3 mil ≈
2026
79,8 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-87,3 mil
2025
-80,0 mil
2026
-72,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-8,6 mil
2025
19,1 mil
2026
-21,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-31.546,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
34,5 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-179,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-217,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-227,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
49,7 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-361,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-108,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-20,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
80,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
649,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
79,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
-16,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8.425,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
-0,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
0,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randament FCF
1.837,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,04 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,3 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-361,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-227,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 73derivat 2

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-227,7 %10 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare1.837,2 %100 (pe interval fix)44 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NACON (NACON.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 160,8 mil EUR în 2026; creștere an/an -4,3 %; marjă netă -227,7 %; ROE -361,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 1 837,2 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -227,7 %
  • Lichiditatea curentă: 0,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,0x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−94,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
-361,3 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−8.795,2 %)
Marja netă
-227,7 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−20.305,6 %)
Marja EBIT
-217,5 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−6.948,6 %)
Venituri an/an
-4,3 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−826,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %
ABNX.PAAbionyx Pharma53,5 mil—-92,3 %-136,6 %−10,7 %−62 % / +19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NACON.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NACON este un editor și dezvoltator de jocuri video de tip AA pentru console și PC, dar și un producător european de accesorii pentru consolele terțe. În exercițiul fiscal 2025/26 a raportat o cifră de afaceri de 160,8 milioane de euro, iar pierderile puternice din perioadă au pus compania sub presiunea unei proceduri judiciare și a depreciérilor majore ale activelor.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat de jocuri pe patru genuri strategice și o bază de back-catalogue care susține veniturile.
    • Poziție recunoscută în accesoriile gaming, cu cercetare și dezvoltare proprie și brevete pentru produse premium.
    • Marjă brută stabilă de peste 60 la sută, ceea ce indică o disciplină a costurilor în activitatea de bază 1.

    Puncte slabe

    • Pierderea operațională masivă din exercițiul 2025/26 arată o vulnerabilitate la depreciări ale activelor.
    • Dependența de câteva lansări mari și de decalaje frecvente de calendar face veniturile volatile.
    • Capitalul propriu s-a deteriorat sever, iar datoriile financiare au devenit exigibile prin procedura judiciară.

    Oportunități

    • O piață americană mai bună ar putea readuce accesoriile pe creștere, iar produsele noi ar putea susține acest trend.
    • Creșterea eSport-ului poate crea cerere pentru accesorii de înaltă performanță și parteneriate cu creatori de conținut.
    • Fabrica proprie de accesorii în curs de construcție ar putea îmbunătăți controlul producției și competitivitatea.

    Amenințări

    • Procedura judiciară în curs poate duce la pierderea unor parteneriate esențiale pentru activitatea companiei.
    • Sistemele închise ale consolelor și schimbările tehnice impuse de producători pot afecta produsele de accesorii.
    • Concurența puternică din jocurile de acțiune și aventură poate reduce vânzările titlurilor noi.

    Riscuri

    • Decalaje în dezvoltarea și lansarea produselorridicat

      Întârzierile de dezvoltare sau de lansare pot genera costuri neprevăzute și pot muta veniturile în afara perioadei așteptate, iar probabilitatea acestui risc este considerată ridicată de companie 1.

    • Vânzări sub așteptări la jocurile cu investiții mariridicat

      Un joc cu buget mare poate avea un succes comercial sub nivelul cheltuielilor, ceea ce ar putea afecta rezultatele și perspectivele dacă nu există un portofoliu suficient de larg 1.

    • Lichiditate și procedură judiciarăridicat

      Procedura de redresare judiciară a făcut datoriile financiare exigibile imediat, ceea ce ridică întrebări serioase despre capacitatea companiei de a-și finanța activitatea 1.

    • Pierderea parteneriatelormediu

      Procedura judiciară poate duce la pierderea unor parteneriate de distribuție sau de licență, cu impact asupra vânzărilor și reputației 1.

    • Aprovizionare și producție a accesoriilormediu

      Dependența de parteneri industriali din Asia poate crea întârzieri sau probleme de calitate la produsele de accesorii, iar fabrica proprie este încă în construcție 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă jocurile AA continuă să găsească publicul de nișă, iar catalogul de back-catalogue se extinde, compania ar putea transforma portofoliul într-o sursă de venituri mai stabile.
    • Dacă piața americană a accesoriilor se redresează, produsele noi și volanele pentru console ar putea readuce creșterea în acest segment.
    • Dacă fabrica proprie și R&D-ul produc accesorii premium competitive, compania ar putea recâștiga marje și poziție în Europa.

    Ce ar strica teza

    • Dacă pierderile operaționale și depreciările se repetă, capitalul propriu negativ ar putea limita accesul la finanțare și să întărească presiunea asupra companiei.
    • Dacă procedura judiciară duce la pierderea unor parteneriate, veniturile din jocuri și accesorii ar putea scădea mai mult decât s-a anticipat.
    • Dacă lansările continuă să fie amânate, costurile ar putea crește iar veniturile s-ar putea muta către perioade în care compania nu are pregătit un nou titlu.

    De urmărit

    • Evoluția procedurii de redresare judiciară și a eventualelor planuri de finanțareUrmătorul raport anual
    • Rezultatele segmentului de accesorii pe piața americanăExercițiul 2026/27
    • Calendarul de lansări al jocurilor majore și respectarea datelor anunțate2027
    • Stadiul construcției fabricii proprii de accesorii și impactul asupra costurilorUrmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    NACON este un pol gaming integrat, desprins din grupul Bigben Interactive, care operează în două segmente: Jocuri și Accesorii gaming. Compania își conduce proiectele de la idee până la lansare, prin studiouri interne și externe, și își comercializează produsele pe un plan mondial. Potrivit raportului anual, în exercițiul fiscal 2025/26 cifra de afaceri consolidată a fost de 160,8 milioane de euro 1.

    Procesul de producție al jocurilor urmează etape clare, de la preconcepție și validare, până la producție, versiunile Alpha și Beta și pre-lansare, fiecare cu livrabile validate de echipa de producție a Editurii 1. Activitatea de accesorii pornește de la studii de piață și R&D la sediul din Lesquin și continuă cu producție în serie realizată de parteneri din Hong Kong și Shenzhen 1.

    Compania a anunțat construcția unei fabrici proprii de accesorii, lângă sediul și centrul logistic din nordul Franței, ceea ce ar putea reduce dependența de parteneri externi de producție dacă proiectul se finalizează 1.

    Segmente

    Jocuri

    Segmentul Jocuri se concentrează pe titluri AA pentru console și PC, grupate în patru game strategice: Racing, Sport, Simulare și Aventură, cu proiecte precum MXGP 26, Edge of Memories și The Mound 1. Ținta sa sunt jocurile cu vânzări între 200 000 și 3 milioane de exemplare, cu bugete de dezvoltare de la 1 la 20 de milioane de euro, unde competiția cu marii producători AAA este mai redusă 1.

    Accesorii gaming

    Accesoriile sunt destinate în principal consolelor Sony, Microsoft și Nintendo, precum și PC-ului, cu produse ca manete Revolution și căști RIG, și beneficiază de o rețea de distribuție cu filiale proprii în Europa și Statele Unite 1. În exercițiul 2025/26, scăderea segmentului de accesorii din Statele Unite a împins cifra de afaceri în jos, în timp ce jocurile au avut o performanță bună 1.

    Piața în context

    NACON activează pe piața jocurilor video, unde jocurile AA ocupă un segment de nișă față de titlurile AAA ale majorilor industriei, și pe piața accesoriilor pentru consolele non-proprietare, unde compania se numără printre principalii actori europeni 1. Conducerea spune că piața americană pare mai bine orientată, ceea ce ar putea sprijini revenirea accesoriilor la creștere, dacă tendința se confirmă 1.

    Pe segmentul jocurilor, un titlu cu investiție mare poate avea vânzări sub așteptări, iar succesul depinde de factori precum moda și entuziasmul neprevizibil al jucătorilor 1. Ciclul de dezvoltare este lung, iar lansările pot fi amânate, ceea ce afectează calendarul de venituri 1.

    Tendințe

    • Creșterea eSport-ului și a cerinței tehnologicevânt din spate

      Competițiile eSport cu premii mari impun tehnologii de vârf la accesorii, iar amatorii copiază echipamentul campionilor, ceea ce susține cererea pentru produse premium 1.

    • Redresarea piețelor din Statele Unitevânt din spate

      Conducerea sugerează că un mediu american mai bun ar putea readuce accesoriile pe un trend de creștere durabil, sprijinit de noile căști RIG și volanele pentru console 1.

    • Ecosistemele închise ale consolelorvânt din față

      Platformele Sony, Microsoft și Nintendo sunt sisteme închise, iar producătorii de accesorii trebuie să respecte constrângerile tehnice ale acestora, ceea ce poate limita flexibilitatea produselor 1.

    • Costuri de dezvoltare în creștere și fenomene de tip sequelmixt

      Costurile de dezvoltare cresc, iar compania apelează la continuări și licențe pentru a-și valorifica investițiile, o strategie care poate reduce riscul, dar și limita diversitatea catalogului 1.

    Poziția concurențială

    În jocuri, NACON se diferențiază de marii producători AAA prin nișe mai puțin disputate și de alți editori AA prin licențe puternice și continuări, iar concurența este cea mai intensă în genul acțiune-aventură 1. În accesorii, concurența vine de la producători care oferă manete și căști pentru consolele majore, iar avantajul companiei ține de R&D-ul și rețeaua proprie de distribuție 1.

    Compania susține că barierele de intrare pentru concurenți sunt ridicate, deoarece imitarea calității tehnice a unui joc de succes cere ani de investiții și dezvoltare 1. Totuși, un ciclu de lansări întârziat sau un succes sub așteptări poate slăbi poziția sa față de rivali 1.

    • Bigben Interactive

      Compania-mamă care a creat NACON ca pol gaming și care exercită influență asupra strategiei și acționarilor.

    • Producători AAA majori din industria jocurilor

      Majorii industriei care lansează blockbustere AAA și concurează pentru atenția jucătorilor.

    • Producători de accesorii pentru consolele Sony, Microsoft și Nintendo

      Concurenți pe piața manetelor și căștilor gaming, unii cu cote de piață mai mari în anumite categorii.

    • Editori de jocuri AA și indie

      Companii care activează pe același segment de jocuri de dimensiune medie și care concurează pe licențe și nișe.

    Știri și depuneri

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / NACON · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.