olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Nexans NEX.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000044448 · Verticală: Companii listate din Franța

118,30EUR−0,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Nexans este un producător francez de cabluri și sisteme de electrificare, cu activitate în peste patruzeci de țări. Grupul investește masiv în cabluri submarine de înaltă tensiune și în fabrici noi, iar tranziția energetică face din aceste investiții un subiect important.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nexans (NEX.PA) costa 118,30 EUR (−0,17 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld EUR, P/E 15,1 pe un EPS diluat de 7,84 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,20 %, beta 1,23, interval pe 52 de săptămâni 112,60–167,90 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,2 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
15,1
EPS diluat TTM 7,84 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,63 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,20 %
DPS 12 luni 2,60
Beta (2 ani)
1,23
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
112,60167,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
112,28 – 133,41
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 17,2 %
SMA 50 / 200
131,04 / 136,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-3,32 / -3,53
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−11,3 %−0,6 %−10,7 pp—
3 luni−15,8 %−4,2 %−11,6 pp—
6 luni−26,6 %+4,3 %−30,9 pp—
De la început de an−6,0 %+7,5 %−13,5 pp—
1 an−5,8 %+9,9 %−15,7 pp−6,8 %
3 ani+78,6 %+49,8 %+28,7 pp−15,9 %
5 ani+35,7 %+42,8 %−7,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,3 %
14 mai 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,3 %
28 oct. 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,0, mediană 16,1, max 16,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri7,8 mld6,9 mld7,8 mld
Venituri an/anindisponibil−11,2 %+12,9 %
Profit net221,0 mil279,0 mil352,0 mil
Profit net an/anindisponibil+26,2 %+26,2 %
EPS diluat4,926,207,84
EPS diluat an/anindisponibil+26,0 %+26,5 %
netă %2,8 %4,0 %4,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,6 mld EUR
Datorie financiară
1,7 mld EUR
Datorie netă
56,0 mil EUR
Capitaluri proprii
2,0 mld EUR
Active totale
8,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,84x
Lichiditate curentă
1,22x
ROE
18,3 %
ROA
4,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
7,8 mld
2024
6,9 mld
2025
7,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
89,0 mil
2024
53,0 mil
2025
54,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
374,0 mil
2024
340,0 mil
2025
378,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
292,0 mil
2024
235,0 mil
2025
316,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
68,0 mil
2024
68,0 mil
2025
97,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
221,0 mil
2024
279,0 mil
2025
352,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,92
2024
6,20
2025
7,84

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,14
2024
2,30
2025
2,60

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,6 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
856,0 mil
2024
1,2 mld
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
3,8 mld
2024
4,3 mld
2025
4,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
293,0 mil
2024
470,0 mil
2025
680,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
210,0 mil
2024
320,0 mil
2025
286,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
6,5 mld
2024
7,7 mld
2025
8,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
747,0 mil
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,6 mld
2024
3,6 mld
2025
3,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
2,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
43,5 mil
2024
43,7 mil
2025
43,6 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
700,0 mil
2024
775,0 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-440,0 mil
2024
-903,0 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-215,0 mil
2024
278,0 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2023
93,0 mil
2024
102,0 mil
2025
116,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
26,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
26,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
18,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
12,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
9,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
33,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
56,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
775,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
5,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
14,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
13,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

118,30 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,2 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 70derivat 4

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
61,16
EUR pe acțiune
Mijloc
87,55
EUR pe acțiune
Sus
140,93
EUR pe acțiune
Preț: 118,30 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -26,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -35,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 35,36 – 233,64 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E86,96 – 233,64 (Mijloc 134,30)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)35,36 – 48,22 (Mijloc 40,80)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,0 %67 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate4,5 %77 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x35 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare15,1x61 (față de colegi)28 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %32 (pe interval fix)17 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial35/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial61/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NEXANS (NEX.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,8 mld EUR în 2025; creștere an/an 12,9 %; marjă netă 4,5 %; ROE 18,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 61,16–140,93 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 87,55 EUR, prețul de 118,30 EUR lasă un potențial de -26,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -35,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 4,5 %

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,1x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−17,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+28,9 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+144,7 %)
ROE
18,5 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+345,0 %)
Marja netă
4,5 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+299,9 %)
Marja EBIT
4,8 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+52,4 %)
Venituri an/an
12,9 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+2.093,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
2,2 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+29,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
NEX.PANexans5,2 mld15,118,5 %4,5 %+12,9 %−5 % / +64 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NEX.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
78,16
Randament total -32 % · Pe an -32 %
137,66
Randament total 19 % · Pe an 19 %
206,65
Randament total 78 % · Pe an 78 %
3 ani
89,22
Randament total -18 % · Pe an -7 %
175,50
Randament total 57 % · Pe an 16 %
287,30
Randament total 154 % · Pe an 36 %
5 ani
101,84
Randament total -3 % · Pe an -1 %
223,74
Randament total 106 % · Pe an 16 %
399,43
Randament total 260 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 43,88
  • Marja netă± 30,71
  • Creșterea anuală a veniturilor± 23,33
  • Diluare anuală± 2,58

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Nexans este un producător francez de cabluri și sisteme de electrificare, cu activitate în peste patruzeci de țări. Grupul investește masiv în cabluri submarine de înaltă tensiune și în fabrici noi, iar tranziția energetică face din aceste investiții un subiect important 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție tehnologică solidă în cabluri submarine de înaltă tensiune și o rețea industrială răspândită în mai multe țări.
  • Flotă proprie de nave cablier, o avantaj greu de replicat rapid de concurenți.
  • Program industrial structurat, cu digitalizarea mai multor fabrici și obiective clare de decarbonizare.

Puncte slabe

  • Dependența de prețul cuprului și aluminiului, chiar dacă există acoperiri, poate afecta marjele.
  • Investițiile mari în capacități noi pun presiune pe fluxul de numerar în perioadele de execuție.
  • Proiectele de mare amploare sunt sensibile la întârzieri de calendar și la costuri neprevăzute.

Oportunități

  • Cererea pentru rețele noi și pentru interconectări ar putea crește dacă programele guvernamentale se accelerează.
  • Piața africană de medie tensiune, deservită din noua fabrică din Maroc, ar putea deveni un motor de creștere.
  • Cupru reciclat și produse cu amprentă redusă ar putea diferenția oferta în licitațiile publice.

Amenințări

  • Concurența puternică din partea unor producători asiatici și europeni ar putea presa prețurile.
  • Volatilitatea prețurilor metalelor și a energiei ar putea reduce previzibilitatea rezultatelor.
  • Întârzierile în autorizarea proiectelor de infrastructură ar putea amâna livrările și încasările.

Riscuri

  • Execuția proiectelor mariridicat

    Întârzierile sau depășirile de cost la proiectele de cabluri submarine ar putea afecta rezultatele și reputația, dacă apar probleme tehnice sau logistice.

  • Prețul cupruluimediu

    Variațiile metalelor pot modifica marjele, chiar dacă mecanismele de acoperire reduc expunerea directă.

  • Investiții marimediu

    Programul de capex ridicat ar putea limita fluxul de numerar liber dacă cererea încetinește.

  • Litigii și investigațiimediu

    Grupul menționează proceduri și investigații care ar putea avea efecte financiare, deși provizioanele și asigurările le atenuează.

  • Concurență pe prețuriscăzut

    Presiunea competitivă în licitații ar putea reduce marjele pe contractele standard.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Investițiile în cabluri submarine și în nave proprii pot consolida poziția într-un segment cu bariere tehnice ridicate.
  • Cererea pentru rețele și eoliană offshore ar putea susține creșterea pe termen lung, dacă proiectele se realizează.
  • Diversificarea geografică și noile fabrici din Maroc sau Europa ar putea reduce dependența de o singură piață.

Ce ar strica teza

  • Execuția proiectelor complexe poate genera întârzieri și costuri suplimentare care erodează marjele.
  • Volatilitatea metalelor și concurența pe prețuri ar putea limita capacitatea de a păstra marjele actuale.
  • Investițiile intense pot ține fluxul de numerar sub presiune dacă cererea nu crește în ritmul așteptat.

De urmărit

  • Livrarea navei cablier Nexans Electra și impactul asupra capacității PWR-Transmission2026
  • Dividendul propus de 2,90 euro pe acțiune, aprobat de Adunarea Generală21 mai 2026
  • Progresul spre 25% cupru reciclat în cabluri, prevăzut prin noua fabrică de la Lens2028

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Nexans este o societate anonimă de drept francez cu sediul la Courbevoie, având ca obiect fabricarea și comercializarea de cabluri și componente pentru energie și comunicații 1. Grupul operează fabrici în 41 de țări 1. Societatea-mamă Nexans S.A. funcționează ca holding și și-a facturat în 2025 serviciile către filiale la un chiffre d'affaires de 69 milioane de euro 1.

Activitatea grupului este organizată pe segmente legate de electrificare: PWR-Transmission, PWR-Grid și PWR-Connect, la care se adaugă alte activități 1. Conducerea urmărește ca Nexans să devină un pure player al electrificării, obiectiv anunțat încă din 2021 1.

Investițiile corporale și necorporale ale grupului au ajuns la 383 milioane de euro în 2025, față de 378 milioane în 2024, direcționate spre capacități noi și decarbonizare 1.

Segmente

PWR-Transmission

Segmentul cel mai mare în investiții, cu finalizarea extinderii fabricii de cabluri submarine de înaltă tensiune de la Halden și noi capacități la Charleston și Charleroi, precum și nava cablieră Nexans Electra, a cărei livrare este prevăzută în 2026 1.

PWR-Grid

Segmentul se concentrează pe creșterea capacității fabricilor de cabluri de medie tensiune, inclusiv o nouă fabrică în Maroc pentru piața africană, dotată cu desalinizare și panouri fotovoltaice 1.

PWR-Connect

Segmentul extinde producția de cabluri ignifuge pentru clădiri în mai multe fabrici din Europa, Orientul Mijlociu și Africa și America de Sud 1.

Piața în context

Piața cablurilor pentru energie este legată de rețelele electrice, de energia eoliană offshore și de electrificarea clădirilor. Indicatorii de performanță ai grupului, precum cifra de afaceri standard calculată la prețuri constante ale cuprului și aluminiului, sunt raportați separat pentru a izola efectul metalelor 1.

Prețul cuprului are un impact direct asupra costurilor și veniturilor, iar grupul folosește acoperiri pentru a limita expunerea. Un mediu de cerere ridicată pentru rețele ar putea susține carnetul de comenzi, dar rămâne dependent de ritmul proiectelor 1.

Tendințe

  • Electrificarea rețelelorvânt din spate

    Nevoia de modernizare și extindere a rețelelor de transport și distribuție susține cererea pentru cabluri de înaltă și medie tensiune, dacă proiectele se realizează în calendarul planificat 1.

  • Eoliană offshorevânt din spate

    Dezvoltarea parcurilor eoliene pe mare cere cabluri submarine specializate, domeniu în care grupul investește în fabrici și nave dedicate 1.

  • Prețul metalelormixt

    Volatilitatea cuprului și aluminiului poate modifica costurile materiilor prime, iar acoperirile și mecanismele de transfer atenuează parțial impactul asupra marjelor 1.

  • Decarbonizaremixt

    Obiectivele de cupru reciclat și de reducere a emisiilor, aliniate cu traiectoria SBTi, pot atrage clienții care cer produse cu amprentă redusă, dar cresc costurile de investiție 1.

Poziția concurențială

Piața cablurilor de energie este concentrată, cu câțiva mari producători globali care concurează pe proiecte de transport și eoliene offshore. Avantajul depinde de capacitatea de fabricație specializată și de nave cablier proprii 1.

Diferențierea se face prin tehnologie, capacitate industrială și asigurarea livrărilor pe termen lung. Investițiile grupului în Halden, Charleston și noi nave urmăresc să consolideze poziția în segmentul de înaltă tensiune 1.

  • Prysmian

    Producător italian major de cabluri de energie și telecomunicații, concurent direct pe proiecte de transport și eoliene offshore.

  • NKT

    Producător danez de cabluri de înaltă tensiune, activ în special pe cabluri submarine pentru energie regenerabilă.

  • Hellenic Cables

    Producător grec de cabluri pentru energie și telecomunicații, prezent pe piețele europene și din Orientul Mijlociu.

  • LS Cable

    Producător sud-coreean de cabluri pentru energie, cu capacități mari pentru proiecte submarine și subterane.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Nexans · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Nexans (NEX.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw