olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NRJ GROUP NRG.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000121691 · Verticală: Companii listate din Franța

6,00EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

NRJ GROUP este un grup media francez care operează radio naționale, radio digitale, platforme audio și podcasturi, cu o prezență internațională prin marca ENERGY. Grupul își adaptează modelul la creșterea consumului audio digital, în care radioul rămâne un pilon important, potrivit datelor din raportul anual 2023.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NRJ GROUP (NRG.PA) costa 6,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu randament al dividendului 4,33 %, beta 0,16, interval pe 52 de săptămâni 5,56–8,12 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
4,33 %
DPS 12 luni 0,26
Beta (2 ani)
0,16
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
5,568,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
5,47 – 6,07
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 10,4 %
SMA 50 / 200
6,02 / 6,79
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,6 %+0,4 %+5,3 pp—
3 luni−8,5 %−3,3 %−5,3 pp—
6 luni−15,3 %+4,0 %−19,2 pp—
De la început de an−25,7 %+8,1 %−33,8 pp—
1 an−25,0 %+10,7 %−35,7 pp−6,8 %
3 ani−11,0 %+50,1 %−61,1 pp−15,9 %
5 ani+0,7 %+43,6 %−42,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,5 %
11 nov. 2025 → 09 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,2 %
08 oct. 2025 → 09 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,1 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri378,6 mil398,1 mil409,2 mil
Venituri an/anindisponibil+5,1 %+2,8 %
Profit net27,6 mil34,7 mil45,2 mil
Profit net an/anindisponibil+25,7 %+30,2 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %7,3 %8,7 %11,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
337,0 mil EUR
Datorie financiară
20,0 mii EUR
Datorie netă
-337,0 mil EUR
Capitaluri proprii
704,3 mil EUR
Active totale
910,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
3,30x
ROE
6,5 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2021
378,6 mil
2022
398,1 mil
2023
409,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit operațional
2021
36,0 mil
2022
45,1 mil
2023
48,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
38,2 mil
2022
47,7 mil
2023
60,7 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Impozit pe profit
2021
10,6 mil
2022
13,0 mil
2023
15,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit net
2021
27,6 mil
2022
34,7 mil
2023
45,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,21
2022
—
2023
0,26

esef· 02 apr. 2024verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2021
303,7 mil
2022
326,0 mil
2023
337,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Active curente
2021
480,4 mil
2022
494,7 mil
2023
507,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
98,2 mil
2022
98,4 mil
2023
107,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Fond comercial
2021
132,0 mil
2022
131,4 mil
2023
134,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
116,9 mil
2022
112,1 mil
2023
108,8 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Active totale
2021
880,9 mil
2022
892,0 mil
2023
910,5 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorie pe termen scurt
2021
4,3 mil
2022
3,1 mil
2023
4,0 mii

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
3,2 mil
2022
16,0 mii
2023
16,0 mii

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii curente
2021
165,0 mil
2022
155,9 mil
2023
153,8 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii totale
2021
880,9 mil
2022
892,0 mil
2023
910,5 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Capital propriu
2021
658,5 mil
2022
679,3 mil
2023
704,3 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2021
57,4 mil
2022
68,1 mil
2023
61,1 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-18,1 mil
2022
-16,6 mil
2023
-28,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-29,9 mil
2022
-29,1 mil
2023
-21,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Răscumpărări de acțiuni
2021
55,0 mii
2022
10,0 mii
2023
-367,0 mii

esef· 02 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
7,6 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
30,2 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,9 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
11,0 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
6,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
5,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
10,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
6,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-337,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
61,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,3 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
11,0 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,8 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
4,3 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 apr. 2024
verificat 67

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
3,54
EUR pe acțiune
Mijloc
4,08
EUR pe acțiune
Sus
4,82
EUR pe acțiune
Preț: 6,00 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -32,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -47,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,54 – 4,82 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)3,54 – 4,82 (Mijloc 4,08)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate10,0 %67 (față de colegi)50 %
Marja netă · Calitate11,0 %92 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NRJ GROUP (NRG.PA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 409,2 mil EUR în 2023; creștere an/an 2,8 %; marjă netă 11,0 %; ROE 6,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 3,54–4,82 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,08 EUR, prețul de 6,00 EUR lasă un potențial de -32,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -47,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 11,0 %
  • Lichiditatea curentă: 3,3x

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
6,5 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+57,2 %)
Marja netă
11,0 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+879,3 %)
Marja EBIT
11,9 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+273,9 %)
Venituri an/an
2,8 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+375,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
4,3 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+154,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %
ABNX.PAAbionyx Pharma53,5 mil—-92,3 %-136,6 %−10,7 %−62 % / +19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NRG.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

NRJ GROUP este un grup media francez care operează radio naționale, radio digitale, platforme audio și podcasturi, cu o prezență internațională prin marca ENERGY. Grupul își adaptează modelul la creșterea consumului audio digital, în care radioul rămâne un pilon important, potrivit datelor din raportul anual 2023 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg de mărci radio, cu poziții de lider în mai multe segmente din Franța.
  • Prezență internațională solidă prin marca ENERGY, cu licențe în mai multe țări.
  • Capacitate de producție proprie pentru podcasturi și conținut muzical.

Puncte slabe

  • Dependența de publicitate ca sursă principală de venit.
  • Audiențe în scădere în anumite piețe internaționale, cum ar fi ENERGY în Germania.
  • Litigii juridice care pot afecta încrederea investitorilor.

Oportunități

  • Creșterea podcasturilor și a consumului audio digital.
  • Extinderea DAB+ în Europa, unde adoptarea receptoarelor crește.
  • Dezvoltarea aplicațiilor vocale și a comerțului electronic prin radio.

Amenințări

  • Concurența platformelor de streaming și a rețelelor sociale.
  • Schimbările de reglementare în domeniul difuzării.
  • Riscul ca obiceiurile de consum ale tinerilor să se îndepărteze de radio.

Riscuri

  • Litigiu de concurență neloialăridicat

    Decizia instanței de primă instanță în favoarea grupului poate fi contestată în apel, iar rezultatul final este incert, conform raportului 1.

  • Dependența de audiențămediu

    Un declin al audienței radio ar putea reduce veniturile din publicitate.

  • Concurența digitalămediu

    Platformele de streaming și rețelele sociale ar putea atrage publicul tânăr.

  • Reglementarescăzut

    Modificările reglementării difuzării pot afecta costurile și licențele.

  • Investiții tehnologicescăzut

    Necesitatea de a investi în DAB+ și în infrastructura digitală ar putea solicita resurse semnificative.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă audiențele digitale și podcasturile continuă să crească, grupul ar putea valorifica poziția sa de lider pe radiourile digitale.
  • Prezența internațională prin marca ENERGY ar putea genera venituri suplimentare în piețe cu creștere DAB+.
  • Diversificarea în producția de conținut și în publicitatea locală ar putea reduce dependența de o singură sursă de venit.

Ce ar strica teza

  • Dacă audiența radio tradițională scade mai repede decât cea digitală, veniturile grupului ar putea fi afectate.
  • Rezultatul procesului de concurență neloială ar putea aduce pierderi neprevăzute dacă decizia din primă instanță este anulată.
  • Concurența platformelor globale de streaming ar putea limita creșterea grupului pe segmentul tânăr.

De urmărit

  • Rezultatul apelului în procesul de concurență neloială2024
  • Evoluția audienței radio și digitale în Franța2024
  • Performanța mărcii ENERGY în Germania și Elveția2024
  • Dezvoltarea producției de podcasturi și a veniturilor din publicitate digitalăurmătorul raport anual

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

NRJ GROUP combină difuzarea radio tradițională cu un ecosistem digital format din site-uri, aplicații mobile, aplicații vocale, podcasturi și radio digitale. Potrivit raportului anual pentru 2023, audiența digitală lunară medie a grupului a fost de aproape 2,7 milioane de vizitatori unici 1. Grupul comercializează publicitatea prin regiile proprii, NRJ GLOBAL la nivel național și NRJ GLOBAL RÉGIONS la nivel local 1.

Grupul exploatează și o activitate de producție muzicală, prin labelul NRJ MUSIC și editura NRJ PUBLISHING, al cărei catalog includea 2 178 de opere în 2023 1. Activitatea de difuzare a fost extinsă prin filiala towerCast, care administrează situri de difuzare pe teritoriul francez 1.

Prezența internațională se bazează pe marca NRJ/ENERGY, care operează în mai multe țări, inclusiv Germania, Austria, Belgia și Elveția, conform raportului anual 1.

Segmente

Radio și radio digitală

Radioul rămâne cea mai mare componentă, cu marca NRJ ca lider al radiourilor muzicale din Franța pe suporturi mobile și digitale 1. Grupul are și un portofoliu de radio digitale, unde a fost primul grup privat din Franța în 2023 1.

Digital și audio

Segmentul digital include site-uri, aplicații, aplicații vocale și podcasturi. Producția de podcasturi a crescut în 2023, cu 250 de episoade native produse în Franța 1.

Radio internațională

Marca NRJ/ENERGY deține o rețea internațională de frecvențe în mai multe țări, inclusiv Germania, Austria, Belgia și Elveția 1.

Piața în context

Raportul anual citează date Médiamétrie potrivit cărora 47,4 milioane de francezi se conectează zilnic la internet și că radioul reprezintă 58% din volumul total de audio ascultat, față de 21% pentru streamingul muzical 1. Podcasturile au fost ascultate lunar de 19,9 milioane de francezi 1.

Piața audio digitală este competitivă, iar grupul își bazează poziția pe audiențele radiourilor și pe diversificarea digitală, conform raportului 1.

Tendințe

  • Creșterea consumului digitalvânt din spate

    Utilizatorii petrec tot mai mult timp pe internet, iar aplicațiile și platformele digitale ale grupului pot beneficia de această creștere 1.

  • Creșterea podcasturilorvânt din spate

    Audiența podcasturilor crește rapid în Franța, ceea ce ar putea susține producția de conținut original al grupului 1.

  • Dispute juridicevânt din față

    Procesele pentru concurență neloială, aflate în apel la Curtea de Apel din Paris, pot afecta rezultatele financiare dacă se schimbă decizia primei instanțe 1.

  • Trecerea la difuzare digitalămixt

    Tehnologiile de difuzare precum DAB+ se extind în Germania și Belgia, ceea ce ar putea deschide noi surse de creștere, dar și presiuni de investiție 1.

Poziția concurențială

Grupul concurează cu alte rețele radio private și publice, precum și cu platformele de streaming și rețelele sociale care atrag atenția publicului tânăr. Raportul anual nu identifică explicit concurenții prin nume, astfel că informațiile despre competitori sunt limitate la contextul francez și european descris în document 1.

Pe piețele internaționale, concurența depinde de cotele de piață locale, așa cum reiese din datele din Belgia și Elveția din raport 1.

  • Rețele radio private franceze

    Concurenți pe piața radio din Franța, menționați implicit prin comparația cotelor de audiență în raport.

  • Platforme de streaming muzical

    Concurență pentru atenția ascultătorilor, având o pondere de 21% din volumul audio, conform raportului.

  • Rețele radio din Belgia

    Competitori pe piețele francofonă și flamandă, unde grupul deține poziții de piață măsurate în raport.

  • Rețele radio din Germania

    Competitori în segmentul DAB+ și al audienței radio din Germania.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / NRJ GROUP · 31 dec. 2023

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.