olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
DEOLEO SA OLE.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0110047919 · Verticală: Companii listate din Spania
Deoleo SA este un producător spaniol de ulei de măsline, cu fabrici în Spania și Italia, a cărui situație financiară rămâne sub presiunea datoriei și a unui litigiu fiscal vamal din Italia. În 2025 compania a refinanțat datoria printr-un împrumut senior de 160 milioane euro, iar rezultatul net a revenit în profit după o pierdere în 2024.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea DEOLEO SA (OLE.MC) costa 0,27 EUR (−21,10 % într-o zi), cu beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 0,18–0,48 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 19,7
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,31 – 0,38
- sub banda inferioară · %B -0,54 · lățimea benzii 20,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,36 / 0,31
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −22,9 % | −0,6 % | −22,2 pp | — |
| 3 luni | −17,5 % | −4,2 % | −13,4 pp | — |
| 6 luni | −0,4 % | +4,3 % | −4,7 pp | — |
| De la început de an | +51,7 % | +7,5 % | +44,2 pp | — |
| 1 an | +45,2 % | +9,9 % | +35,3 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +18,7 % | +49,8 % | −31,1 pp | +31,5 % |
| 5 ani | −20,4 % | +42,8 % | −63,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 837,6 mil | 996,6 mil | 820,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +19,0 % | −17,6 % |
| Profit net | -18,0 mil | -28,3 mil | 9,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -2,1 % | -2,8 % | 1,1 % |
| Flux de numerar liber | -15,1 mil | 4,4 mil | 9,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 31,3 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 431,3 mil EUR
- Active totale
- 804,8 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,83x
- ROE
- 2,2 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- 1,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 837,6 mil | 996,6 mil | 820,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -7,3 mil | -33,5 mil | 58,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 10,0 mil | 10,2 mil | 10,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 2,7 mil ≈ | -23,3 mil ≈ | 69,0 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,1 mil | 22,9 mil | 30,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -30,2 mil | -53,6 mil | 30,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,1 mil | 986,0 mii | 10,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | -18,0 mil | -28,3 mil | 9,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 30,7 mil | 52,9 mil | 31,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 64,0 mil | 72,2 mil | 38,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 176,4 mil | 147,8 mil | 150,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | 282,1 mil | 283,2 mil | 231,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 54,5 mil | 53,7 mil | 54,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 16,4 mil | 16,4 mil | 16,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 430,7 mil | 431,5 mil | 448,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 833,0 mil | 840,0 mil | 804,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 138,1 mil | 121,3 mil | 115,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 145,5 mil | 206,8 mil | 126,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 471,3 mil | 415,5 mil | 431,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
- 2023
- 430,7 mil
- 2024
- 431,5 mil
- 2025
- 448,6 mil
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -11,4 mil | 8,8 mil | 16,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,7 mil | 4,4 mil | 7,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -15,1 mil ≈ | 4,4 mil ≈ | 9,5 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,3 mil | -4,5 mil | -7,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -19,2 mil | 17,9 mil | -30,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,1 % | 27 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 100,8 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 7 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 86 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie38/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DEOLEO SA (OLE.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 820,9 mil EUR în 2025; creștere an/an -17,6 %; marjă netă 1,1 %; ROE 4,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 100,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,8x
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
| ACX.MCAcerinox SA | — | — | -1,7 % | -0,7 % | +6,8 % | +27 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OLE.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Deoleo SA este un producător spaniol de ulei de măsline, cu fabrici în Spania și Italia, a cărui situație financiară rămâne sub presiunea datoriei și a unui litigiu fiscal vamal din Italia. În 2025 compania a refinanțat datoria printr-un împrumut senior de 160 milioane euro, iar rezultatul net a revenit în profit după o pierdere în 2024.
SWOT
Puncte tari
- Validarea SBTi a obiectivelor de reducere a emisiilor este un avantaj distinctiv în sector 1.
- Energia electrică din Spania și Italia provine din surse regenerabile, ceea ce reduce costurile energetice pe termen lung 1.
- Compania a reușit să refinanțeze datoria printr-un împrumut senior de dimensiune mare, cu condiții care includ o linie revolving 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Accesul la finanțare sustenabilă și la fonduri pentru tranziție energetică poate susține investițiile 1.
- Clienții care își reduc amprenta de carbon pot prefera producători cu angajamente verificate 1.
- Extinderea pe noi piețe și creșterea cotei pe piețele actuale sunt direcții identificate în raport 1.
Amenințări
- Litigiul vamal din Italia rămâne deschis, iar instanțele pot lua decizii nefavorabile 1.
- Costurile legate de emisiile de carbon și de noile reglementări pot crește presiunea asupra marjelor.
- Condițiile climatice extreme pot reduce recoltele și pot crește prețul materiei prime.
Riscuri
- Litigiu vamal în Italiaridicat
Contingența fiscală legată de tarifele vamale din Italia a fost provizionată integral în 2024, iar o parte din sumă rămâne suspendată și în litigiu 1. O decizie nefavorabilă ar putea genera costuri suplimentare.
- Datorie și costul finanțăriiridicat
Datoria financiară totală rămâne la nivel ridicat, iar dobânzile pentru tranșele împrumutului sunt mari 1. Dacă dobânzile de referință cresc, sarcina financiară ar putea crește.
- Dependența de recoltemediu
Recoltele de măsline pot scădea din cauza secetei și a fenomenelor extreme, iar acest lucru ar putea limita disponibilitatea materiei prime 1.
- Reglementări climaticemediu
Noile mandate și reglementările pentru produse pot crește costurile de conformitate 1.
- Concentrarea acționariatuluiscăzut
Acționarul majoritar deține o participație foarte mare, ceea ce poate influența deciziile strategice și politica de dividende 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă refinanțarea din 2025 și reducerea datoriei nete continuă, compania ar putea avea mai mult spațiu financiar pentru investiții 1.
- Angajamentele climatice validate SBTi ar putea deveni un avantaj competitiv în relația cu clienții care caută sustenabilitate 1.
- Revenirea la profit net în 2025, după o pierdere în 2024, arată o posibilă îmbunătățire a rezultatelor operaționale 1.
Ce ar strica teza
- Dacă litigiul vamal din Italia se încheie nefavorabil, costurile suplimentare ar putea afecta grav situația financiară 1.
- Datoria cu dobânzi ridicate ar putea limita flexibilitatea companiei, mai ales dacă recoltele sunt slabe 1.
- Lipsa dividendelor și restricțiile din contractul de împrumut ar putea reduce atractivitatea companiei pentru investitori 1.
De urmărit
- Evoluția litigiului vamal din Italia și a sumei suspendate2026
- Respectarea ratelor financiare din contractul senior, inclusiv raportul datorie netă / EBITDATrimestrial 2026
- Evoluția producției de măsline și a costului materiei prime în SpaniaCampania 2026
- Progresul Planului de Tranziție Climatică și al obiectivelor SBTi pentru 2032Raportul anual 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Deoleo SA este o companie din Spania specializată în producția și comercializarea uleiului de măsline, cu branduri recunoscute pe piețele europene și de peste ocean. Grupul își desfășoară activitatea prin fabrici și filiale în Spania, Italia și alte țări, iar sediul său este legat de procesarea și distribuția produselor din măsline. Acționarul majoritar este CVC Capital Partners, care deține o participație de 56,96% prin Ole Investments BV 1. Sursele analizate nu detaliază toate segmentele de produs, astfel că descrierea se limitează la informațiile din raportul anual.
Compania și-a actualizat în 2025 Politica Medioambientală Integrală și a obținut validarea SBTi pentru Planul său de Tranziție Climatică, fiind prima firmă din sector în Spania care a atins acest pas 1. Grupul raportează că energia electrică din instalațiile din Spania și Italia provine integral din surse regenerabile 1. Protocolul de Sustenabilitate sprijină olivicultorii și uleiurile producătorilor în aplicarea măsurilor de eficiență energetică și gestionare a apei 1.
Din punct de vedere al capitalului, Deoleo a rămas fără dividende în 2024 și 2025, iar contractul de împrumut din 2025 limitează distribuirea dividendelor până la stingerea completă a obligațiilor 1. Compania operează și printr-un grup complex de filiale, unele cu inspecții fiscale deschise, inclusiv în India 1.
Segmente
Ulei de măsline (produs principal)
Segmentul principal al grupului este producția și comercializarea uleiului de măsline în Spania și Italia. Sursele analizate nu oferă cifre de vânzări pe segment, dar fabricile din Italia și Spania reprezintă baza operațională a companiei 1.
Sustenabilitate și aprovizionare agricolă
Grupul sprijină cultivatorii și moriile prin Protocolul de Sustenabilitate, care vizează eficiența energetică și conservarea solului 1. Diversificarea geografică a surselor de aprovizionare este o măsură de adaptare la riscurile climatice pentru materia primă 1.
Refinanțare și finanțare
Deși nu este un segment operațional, activitatea de finanțare include împrumutul senior de 160 milioane euro, care a stins datoriile anterioare și include o linie revolving de 35 milioane euro 1. Aceasta este principala piesă a structurii de capital.
Piața în context
Piața uleiului de măsline este dominată de producători din Spania și Italia, iar cererea depinde puternic de recolte și de condițiile climatice din țările de origine 1. Compania descrie dependența modelului său de disponibilitatea materiei prime ca fiind un factor de risc major pentru continuitatea operațiunilor 1. Datele din sursă nu oferă dimensiunea totală a pieței sau cote de piață.
Deoleo activează pe piețe din Europa și din afara ei, iar raportul vorbește despre accesul la noi piețe și extinderea celei actuale ca oportunități 1. Rezultatul net pozitiv din 2025 contrastează cu pierderea din 2024, dar sursa nu explică integral motivele acestei schimbări 1.
Tendințe
- Schimbări climatice și randamentul culturilorvânt din față
Volatilitatea și intensitatea fenomenelor meteo pot reduce recoltele de măsline, ceea ce ar putea afecta volumul de materie primă disponibil 1. Compania a implementat măsuri de adaptare și planuri de contingență pentru aceste situații 1.
- Tranziția energetică și reglementările de mediumixt
Creșterea prețului emisiilor de gaze cu efect de seră și noile reglementări pentru produse pot crește costurile companiei 1. Investițiile în energie regenerabilă și eficiență energetică pot reduce însă costurile pe termen lung 1.
- Cerere pentru produse sustenabilevânt din spate
Clienții care încearcă să își reducă amprenta de carbon pot favoriza producători cu certificări de sustenabilitate, cum ar fi validarea SBTi obținută de Deoleo 1.
- Costul finanțăriivânt din față
Împrumutul senior din 2025 are dobânzi de Euribor plus 6,75% pentru primul rang și Euribor plus 10,75% pentru al doilea rang, ceea ce face costul datoriei ridicat 1. Creșterea sau scăderea dobânzilor de referință ar putea modifica sarcina financiară.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenții direcți ai Deoleo. Piața uleiului de măsline include producători mari din Spania și Italia, iar competiția se dă atât pe preț, cât și pe branding și sustenabilitate 1. Deoleo se diferențiază prin angajamentele climatice validate SBTi 1.
Un aspect important pentru poziționarea companiei este capacitatea de a gestiona costurile materiei prime și accesul la finanțare, în condițiile unei datorii nete de 98.050 mii euro la 31 decembrie 2025 1. Comparațiile cu alți producători necesită date care nu sunt în sursă.
- Producători spanioli de ulei de măsline
Sursa nu numește concurenți; concurența din Spania este menționată în context general.
- Producători italieni de ulei de măsline
Fabricile din Italia ale grupului operează într-o piață cu producători locali puternici, nenumiți în sursă.
- Mărci private de ulei de măsline
Concurența din partea produselor cu marcă proprie a distribuitorilor nu este detaliată în sursă.
- Producători de uleiuri vegetale alternative
Uleiurile alternative pot concura pe segmentul de preț, dar sursa nu oferă date specifice.
Știri și depuneri
Din presă
- Spain Is Said to Be Open to Italian Buy of Olive Oil Firm DeoleoBloomberg Markets · 18 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / DEOLEO SA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.