olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Oncopeptides AB ONCO.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0009414576 · Verticală: Companii listate din Suedia
Oncopeptides AB dezvoltă și comercializează Pepaxti, un medicament peptidic împotriva mielomului multiplu recidivant și refractar, obținut prin platforma sa patentată PDC. Compania rămâne în faza de lansare comercială în Europa, cu pierderi operaționale mari, iar acest lucru face ca evoluția vânzărilor și finanțarea să fie punctele de urmărit.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Oncopeptides AB (ONCO.ST) costa 1,70 SEK (−1,39 % într-o zi), cu capitalizare 385,7 mil SEK, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 1,27–5,80 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,17 – 2,50
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 72,0 %
- SMA 50 / 200
- 1,93 / 1,80
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,09 / -0,09
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,2 % | +0,4 % | −17,5 pp | — |
| 3 luni | +5,9 % | −3,3 % | +9,2 pp | — |
| 6 luni | +33,8 % | +4,0 % | +29,8 pp | — |
| De la început de an | −64,6 % | +8,1 % | −72,7 pp | — |
| 1 an | −66,1 % | +10,7 % | −76,8 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −76,9 % | +50,1 % | −127,0 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −65,0 % | +43,6 % | −108,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,4 mil | 35,2 mil | 31,6 mil | 71,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +321,5 % | −10,1 % | +124,7 % |
| Profit net | -338,0 mil | -249,1 mil | -284,6 mil | -249,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -4,11 | -2,76 | -1,71 | -1,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -4.044,9 % | -707,3 % | -899,3 % | -350,9 % |
| Flux de numerar liber | -423,0 mil | -279,6 mil | -260,9 mil | -222,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 82,3 mil SEK
- Datorie financiară
- 126,7 mil SEK
- Datorie netă
- 44,4 mil SEK
- Capitaluri proprii
- -58,9 mil SEK
- Active totale
- 135,4 mil SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,61x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -131,5 %
- Marja FCF
- -313,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,4 mil | 35,2 mil | 31,6 mil | 71,1 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,0 mii | -1,1 mil | 2,7 mil | 2,5 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 8,3 mil | 36,3 mil | 29,0 mil | 68,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 217,7 mil | 106,9 mil | 121,2 mil | 103,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -349,4 mil | -253,4 mil | -283,5 mil | -224,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 883,0 mii | 5,8 mil | 16,6 mil | 32,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -337,7 mil | -248,4 mil | -284,2 mil | -248,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 271,0 mii | 664,0 mii | — | — | esef· 09 iul. 2024verificat |
| Profit net | -338,0 mil | -249,1 mil | -284,6 mil | -249,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,11 | -2,76 | -1,71 | -1,10 | esef· 28 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 344,5 mil | 173,4 mil | 178,5 mil | 82,3 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 0 | 2,4 mil | 4,4 mil | 8,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active curente | 364,0 mil | 202,9 mil | 217,1 mil | 117,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,5 mil | 8,2 mil | 6,1 mil | 3,8 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 0 | 0 | 0 | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active totale | 385,3 mil | 238,4 mil | 244,2 mil | 135,4 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 106,5 mil | 121,9 mil | 126,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 85,7 mil | 44,9 mil | 51,4 mil | 45,1 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 91,0 mil | 181,6 mil | 189,9 mil | 194,3 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 294,3 mil | 56,8 mil | 54,3 mil | -58,9 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 82,2 mil | 90,3 mil | 166,4 mil | 226,9 mil | esef· 28 oct. 2026derivat |
- 2023
- 90,3 mil
- 2024
- 166,4 mil
- 2025
- 226,9 mil
esef· 28 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -420,5 mil | -279,5 mil | -260,6 mil | -222,9 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,5 mil | 116,0 mii | 357,0 mii | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -423,0 mil ≈ | -279,6 mil ≈ | -260,9 mil ≈ | -222,9 mil ≈ | esef· 28 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,5 mil | -116,0 mii | 496,0 mii | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 392,4 mil | 106,9 mil | 263,8 mil | 128,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 385,7 mil SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -350,9 % | 3 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 104,2 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -6,9x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -57,8 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Oncopeptides AB (ONCO.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 71,1 mil SEK în 2025; creștere an/an 124,7 %; marjă netă -350,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 104,2 %
- Lichiditatea curentă: 2,6x
Ce o infirmă
- Marja netă: -350,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -6,9x
- Randament FCF: -57,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ONCO.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Oncopeptides AB dezvoltă și comercializează Pepaxti, un medicament peptidic împotriva mielomului multiplu recidivant și refractar, obținut prin platforma sa patentată PDC. Compania rămâne în faza de lansare comercială în Europa, cu pierderi operaționale mari, iar acest lucru face ca evoluția vânzărilor și finanțarea să fie punctele de urmărit.
SWOT
Puncte tari
- Platformă patentată PDC care generează medicamente peptidice cu eliberare țintită în celulele canceroase.
- Produs aprobat în Uniunea Europeană și în Regatul Unit, care oferă o bază comercială reală.
- Portofoliu de studii din lumea reală, precum HARBOUR, care susțin dialogul cu prescriptorii.
Puncte slabe
- Dependență de un singur produs comercial, ceea ce expune compania la riscuri specifice acelui medicament.
- Lipsa capacității proprii de producție, care face compania dependentă de subcontractori.
- Pierderi operaționale mari, cu un rezultat din exploatare negativ pentru anul 2024.
Oportunități
- Extinderea rambursării în mai multe țări europene ar putea crește volumul vânzărilor.
- Acceptarea mai largă a datelor noi ar putea încuraja medicii să folosească produsul mai devreme în tratament.
- Candidatul OPDC3 ar putea extinde portofoliul dacă rezultatele clinice vor fi favorabile.
Amenințări
- Presiunea prețurilor din cauza expirării brevetelor concurenților ar putea reduce veniturile.
- Percepția negativă rămasă după retragerea din SUA ar putea limita adoptarea în unele piețe.
- Concurența din partea unor companii cu resurse mult mai mari ar putea afecta cota de piață.
Riscuri
- Dependența de un singur produsridicat
Veniturile depind aproape în întregime de Pepaxti, iar orice întârziere sau restricție a aprobării ar putea afecta grav activitatea.
- Diluarea acționarilormediu
Opțiunile și drepturile de acțiune acordate ar putea diminua participarea acționarilor existenți dacă sunt exercitate integral.
- Întârzieri în rambursareridicat
Procesele de stabilire a prețului și rambursare din fiecare țară pot dura mult și ar putea amâna veniturile.
- Dependența de subcontractorimediu
Întreruperile la furnizorii de producție sau distribuție ar putea întrerupe aprovizionarea cu produs.
- Riscuri legate de studiile clinicemediu
Rezultatele nefavorabile sau încetinirea studiilor pentru noii candidați ar putea reduce valoarea portofoliului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările Pepaxti vor crește pe măsură ce rambursarea se extinde, compania ar putea ajunge la un nivel de venituri care să susțină costurile operaționale.
- Dacă datele din lumea reală vor confirma beneficiul clinic, medicii ar putea prescrie produsul mai frecvent, consolidând poziția pe piață.
- Dacă OPDC3 va avea rezultate pozitive, platforma PDC ar putea deveni un motor de creștere pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă rambursarea rămâne lentă sau prețurile scad, veniturile ar putea rămâne sub așteptări, iar pierderile ar putea persista.
- Dacă percepția negativă legată de studiile anterioare persistă, adoptarea produsului ar putea rămâne limitată.
- Dacă finanțarea nu va fi asigurată la timp, compania ar putea fi nevoită să își reducă activitatea sau să emită noi acțiuni.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor Pepaxti și a deciziilor de rambursare în principalele țări europeneQ1 2027
- Rezultatele intermediare ale studiilor clinice pentru OPDC32027
- Evoluția necesarului de finanțare și eventualele emisiuni de acțiuni noinext 10-K
- Comentariile conducerii privind ghidajul pentru anul următor și stadiul lansării în EuropaQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Oncopeptides este o companie de biotehnologie din Suedia, listată pe Nasdaq Stockholm sub simbolul ONCO, specializată în tratamente pentru cancere greu de tratat, în special mielomul multiplu. Afacerea se bazează pe platforma patentată PDC, care produce medicamente peptidice ce eliberează rapid agenți citotoxici în celulele canceroase. Produsul comercial principal este Pepaxti, aprobat în Uniunea Europeană și în țările EEA, precum și în Regatul Unit 1.
Compania nu are capacitate proprie de producție și se bazează pe subcontractori pentru fabricare, ambalare, distribuție și studii clinice. Acest model reduce costurile fixe, dar face ca respectarea standardelor GMP și GCP de către furnizori să fie esențială pentru continuitatea aprovizionării 1.
Structura de conducere și investitorii sunt concentrați: principalii acționari, în special fonduri de capital de risc, controlează o parte semnificativă din voturi, iar compania nu a distribuit dividende pentru 2024, preferând să reinvestească în dezvoltare 1.
Segmente
Pepaxti (melfalan flufenamidă)
Pepaxti este singurul produs comercial al companiei, aprobat pentru pacienți adulți cu mielom multiplu care au primit cel puțin trei linii anterioare de tratament și a căror boală a progresat după ultimul tratament, în combinație cu dexametazonă 1.
Platforma PDC și candidații în dezvoltare
Platforma PDC generează medicamente peptidice; OPDC3 este primul candidat din noua generație, încă în stadiu clinic timpuriu. Veniturile din acest segment depind de rezultatele studiilor și de decizii regulatorii viitoare, deci sunt incerte pe termen scurt 1.
Piața în context
Piața vizată este mielomul multiplu, o formă rară de cancer al sângelui, unde există deja mai multe clase de terapii și unde integrarea noilor medicamente în ghidurile naționale este lentă. Accesul la piață depinde de prețuri, rambursare și de acceptarea de către medici, ceea ce poate întârzia veniturile chiar după aprobare 1.
Procesul de rambursare variază între țările europene și poate dura mult, iar compania menționează că expirarea brevetelor produselor imunomodulatoare concurente ar putea genera presiune asupra prețurilor, dacă autoritățile consideră Pepaxti similar cu melfalanul 1.
Tendințe
- Presiunea asupra prețurilor din cauza expirării brevetelorvânt din față
Expirarea brevetelor pentru terapiile concurente ar putea reduce prețurile de referință și ar putea obliga compania să-și coboare prețul pentru a păstra rambursarea, ceea ce ar diminua veniturile 1.
- Accent pe date din lumea realăvânt din spate
Studii precum HARBOUR din Germania sunt folosite pentru a genera date care să sprijine decizia medicilor și accesul la rambursare, ceea ce ar putea accelera adoptarea produsului 1.
- Consolidarea sistemelor de sănătate europenemixt
Autoritățile din Europa solicită tot mai multă dovadă a valorii terapeutice relative, ceea ce poate prelungi negocierile de preț, dar poate favoriza produsele cu date solide 1.
- Reacția regulatorilor la studiile clinice anterioarevânt din față
Retragerea din SUA și alerta de siguranță legată de studiul OCEAN continuă să influențeze percepția prescriptorilor și a investitorilor, ceea ce ar putea limita adoptarea în anumite segmente 1.
Poziția concurențială
Oncopeptides concurează cu companii farmaceutice internaționale și de biotehnologie, unele cu resurse financiare, tehnice și de distribuție mult mai mari. Concurența include terapii noi bazate pe concepte diferite de cele peptidice, care ar putea atrage medicii înaintea produsului Pepaxti 1.
Riscul competitiv este amplificat de faptul că marile terapii existente pentru mielomul multiplu au deja cote de piață consolidate. Compania ar putea pierde teren dacă concurenții își dezvoltă produsele mai rapid sau obțin o acceptare mai largă 1.
- Companii farmaceutice internaționale cu terapii pentru mielomul multiplu
Companii mari cu resurse de distribuție și marketing superioare, care sunt menționate în sursă ca principali concurenți.
- Dezvoltatori de imunoterapii pentru cancer
Companii care dezvoltă terapii imunologice noi, cu concepte care pot concura cu platforma peptidică a Oncopeptides.
- Producători de terapii combinate pentru mielomul multiplu
Companii care oferă regimuri de tratament concurente pentru aceeași populație de pacienți.
- Dezvoltatori de noi conjugate peptidice
Companii care lucrează la tehnologii asemănătoare, care ar putea ajunge pe piață după produsul companiei.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202528 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202309 iul. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Oncopeptides AB · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.