olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

OSE Immunotherapeutics OSE.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0012127173 · Verticală: Companii listate din Franța

1,74EUR−1,19 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

OSE Immunotherapeutics este o companie de biotehnologie franceză care dezvoltă terapii pentru controlul sistemului imunitar în imuno-oncologie și imuno-inflamație. Miza actuală este studiul pivotal de fază 3 ARTEMIA, cu Tedopi® la pacienții cu cancer pulmonar fără celule mici, care ar putea decide valoarea portofoliului. Compania operează cu un portofoliu restrâns de active, ceea ce face rezultatele acestor programe deosebit de importante.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea OSE Immunotherapeutics (OSE.PA) costa 1,74 EUR (−1,19 % într-o zi), cu capitalizare 38,9 mil EUR, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 1,74–5,71 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
38,9 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,69 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-96,96 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,97
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
1,745,71

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
27,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
1,76 – 2,31
sub banda inferioară · %B -0,04 · lățimea benzii 26,7 %
SMA 50 / 200
2,39 / 3,41
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−19,3 %−0,6 %−18,7 pp—
3 luni−45,8 %−4,2 %−41,6 pp—
6 luni−55,8 %+4,3 %−60,1 pp—
De la început de an−66,2 %+7,5 %−73,7 pp—
1 an−68,1 %+9,9 %−78,1 pp−6,8 %
3 ani−62,1 %+49,8 %−111,9 pp−15,9 %
5 ani−79,7 %+42,8 %−122,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−69,5 %
10 nov. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−84,7 %
30 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−27,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,2 mil69,9 mil2,6 mil
Venituri an/anindisponibil+3.037,7 %−96,3 %
Profit net-23,0 mil37,4 mil-37,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−200,7 %
EPS diluat-1,181,46-1,69
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−215,8 %
netă %-1.032,9 %53,6 %-1.439,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
17,6 mil EUR
Datorie financiară
21,8 mil EUR
Datorie netă
4,3 mil EUR
Capitaluri proprii
27,8 mil EUR
Active totale
78,9 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,79x
Lichiditate curentă
1,28x
ROE
-82,3 %
ROA
-37,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
2,2 mil
2024
69,9 mil
2025
2,6 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
17,2 mil
2024
30,4 mil
2025
33,9 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit operațional
2023
-23,0 mil
2024
43,7 mil
2025
-37,5 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,4 mil
2024
5,6 mil
2025
2,9 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-23,2 mil
2024
39,8 mil
2025
-37,4 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-219,0 mii
2024
2,4 mil
2025
275,0 mii

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit net
2023
-23,0 mil
2024
37,4 mil
2025
-37,7 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,18
2024
1,46
2025
-1,69

esef· 11 iun. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
18,7 mil
2024
16,7 mil
2025
17,6 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Active curente
2023
30,5 mil
2024
69,9 mil
2025
32,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
464,0 mii
2024
355,0 mii
2025
311,0 mii

esef· 11 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
46,4 mil
2024
44,0 mil
2025
41,5 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Active totale
2023
82,1 mil
2024
124,0 mil
2025
78,9 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
35,5 mil
2024
35,7 mil
2025
21,8 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorii curente
2023
18,8 mil
2024
20,2 mil
2025
24,9 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Capital propriu
2023
23,0 mil
2024
63,8 mil
2025
27,8 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
19,5 mil
2024
21,9 mil
2025
22,3 mil

esef· 11 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
-19,8 mil
2024
48,4 mil
2025
-34,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-507,0 mii
2024
-46,9 mil
2025
41,4 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
13,3 mil
2024
-3,5 mil
2025
-6,5 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-96,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-185,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-200,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-215,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-1.431,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-1.439,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-82,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-54,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-69,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-12,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-34,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
38,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
43,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-97,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
14,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
16,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,74 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 38,9 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
38,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-82,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-1.439,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-96,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 11 iun. 2026
verificat 62derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-54,9 %5 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate-1.439,1 %0 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-12,7x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x40 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie16/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

OSE IMMUNOTHERAPEUTICS (OSE.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mil EUR în 2025; creștere an/an -96,3 %; marjă netă -1 439,1 %; ROE -82,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -54,9 %
  • Marja netă: -1 439,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -12,7x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
14,8x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+2.799,5 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+32,7 %)
ROE
-82,3 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−2.081,3 %)
Marja netă
-1.439,1 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−127.787,5 %)
Marja EBIT
-1.431,3 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−45.166,4 %)
Venituri an/an
-96,3 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−16.451,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %
ABNX.PAAbionyx Pharma53,5 mil—-92,3 %-136,6 %−10,7 %−62 % / +19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OSE.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    OSE Immunotherapeutics este o companie de biotehnologie franceză care dezvoltă terapii pentru controlul sistemului imunitar în imuno-oncologie și imuno-inflamație. Miza actuală este studiul pivotal de fază 3 ARTEMIA, cu Tedopi® la pacienții cu cancer pulmonar fără celule mici, care ar putea decide valoarea portofoliului. Compania operează cu un portofoliu restrâns de active, ceea ce face rezultatele acestor programe deosebit de importante.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul are un produs în faza 3 cu date randomizate anterioare și desemnare de medicament orfan a FDA 1.
    • Compania are parteneriate cu companii mari, care pot aduce finanțare și expertiză clinică 1.
    • Concentrarea pe câteva active prioritare poate simplifica alocarea resurselor 1.

    Puncte slabe

    • Niciun produs nu a fost depus pentru autorizare de punere pe piață, iar veniturile depind de progresul clinic 1.
    • Resursele financiare și umane sunt limitate, ceea ce amplifică impactul oricărui eșec clinic 1.
    • Recrutarea pacienților în studii a fost lentă în trecut, ceea ce poate întârzia calendarul 1.

    Oportunități

    • Un rezultat pozitiv în ARTEMIA ar putea deschide accesul la piața din mai multe regiuni 1.
    • Combinațiile cu inhibitori de punct de control ar putea extinde indicațiile vaccinului 1.
    • Lusvertikimab ar putea avea aplicații în indicații orfane sau specializate 1.

    Amenințări

    • Eșecul studiului ARTEMIA ar afecta major perspectivele companiei 1.
    • Sancțiunile și conflictele geopolitice pot perturba studiile externalizate și producția 1.
    • Condițiile de finanțare pe piețele de capital ar putea deveni mai restrictive 1.

    Riscuri

    • Rezultatul studiului ARTEMIAridicat

      Principalul risc este ca studiul pivotal de fază 3 să nu confirme beneficiul Tedopi® în a doua linie, ceea ce ar schimba radical valoarea companiei 1.

    • Dependența de câteva activeridicat

      Reorientarea portofoliului concentrează impactul eșecurilor pe Tedopi® și lusvertikimab, astfel încât un singur eșec ar avea efecte disproporționate 1.

    • Finanțarea activitățiiridicat

      Compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară, iar condițiile de pe piețele de capital pot fi nefavorabile 1.

    • Dependența de terțimediu

      Desfășurarea studiilor și producția depind de furnizori externi, a căror nerespectare a termenelor ar putea întârzia programele 1.

    • Protecția proprietății intelectualemediu

      Protecția brevetelor poate fi incertă, iar drepturile terților ar putea limita libertatea de operare 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă ARTEMIA confirmă beneficiul de supraviețuire observat în ATALANTE-1, Tedopi® ar putea deveni un tratament de referință în a doua linie pentru pacienții HLA-A2 pozitivi 1.
    • Combinațiile cu inhibitori de punct de control ar putea extinde utilizarea produsului, mai ales dacă rezultatele TEDOVA se confirmă 1.
    • Concentrarea resurselor pe active prioritare ar putea accelera progresul clinic și atrage parteneri 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă ARTEMIA nu atinge obiectivul de supraviețuire globală, valoarea companiei ar putea scădea semnificativ, deoarece portofoliul este concentrat 1.
    • Nevoia de finanțare ar putea duce la diluare sau la condiții nefavorabile dacă piețele se înrăutățesc 1.
    • Întârzierile în recrutare sau în studiile externalizate ar putea prelungi calendarul și costurile 1.

    De urmărit

    • Analiza intermediară de futilitate ARTEMIAQ3 2026
    • Rezultatele primare de supraviețuire globală ARTEMIAQ1 2028
    • Rezultatele studiului Combi-TEDa doua jumătate a lui 2026
    • Evoluția finanțării și a numerarului în raportul următornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    OSE Immunotherapeutics este o companie de biotehnologie cu sediul la Nantes, Franța, cotată pe Euronext Paris, care se concentrează pe dezvoltarea și parteneriatul unor terapii care controlează sistemul imunitar pentru imuno-oncologie și imuno-inflamație 1. Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2025, portofoliul clinic are un profil de risc diversificat, de la cercetare până la faza 3, cu cinci produse aflate în stadiu clinic 1. Niciun produs din portofoliu nu a fost încă depus pentru autorizare de punere pe piață 1. În martie 2026, compania a anunțat o reorientare a portofoliului de cercetare și dezvoltare, concentrând investițiile pe lusvertikimab (OSE-127) și Tedopi® 1.

    Segmente

    Lusvertikimab (OSE-127)

    Lusvertikimab este un anticorp monoclonal care vizează receptorul CD127 și are efect antagonist asupra limfocitelor T efectoare 1. A fost evaluat în studiul de fază 2 CoTikiS la pacienți cu colită ulceroasă moderată până la activă, iar compania îl consideră, după reorientarea din 2026, unul dintre cele două active principale 1.

    Piața în context

    Compania vizează piața imunoterapiei oncologice după eșecul inhibitorilor de punct de control, unde populația pacienților în acest stadiu crește, potrivit raportului anual 1. Subpopulația HLA-A2 pozitivă reprezintă 45% dintre pacienții cu cancer pulmonar, cu o prevalență estimată sub 200.000 de persoane 1. Piața este însă limitată de dimensiunea pacienților eligibili, iar recrutarea în studii rămâne dificilă, potrivit companiei 1.

    În imuno-inflamație, lusvertikimab se află într-o etapă clinică mai timpurie, iar piața depinde de rezultatele următoarelor studii și de pozițiile autorităților de reglementare 1. Politicile de rambursare reprezintă un factor relevant pentru orice produs care ajunge pe piață, conform riscurilor identificate de companie 1.

    Tendințe

    • Extinderea inhibitorilor de punct de controlvânt din spate

      Utilizarea inhibitorilor anti-PD-(L)1 ca tratament standard în mai multe linii crește populația de pacienți post-imunoterapie, pe care studiile companiei o vizează 1. Acest lucru ar putea susține cererea pentru terapii secvențiale, dacă rezultatele clinice confirmă beneficiul.

    • Combinațiile cu inhibitori de punct de controlmixt

      Studiile TEDOVA și Combi-TED testează Tedopi® alături de pembrolizumab sau nivolumab, ceea ce poate extinde utilizarea produsului, dar crește și complexitatea și costurile 1.

    • Tensiuni geopolitice și finanțarevânt din față

      Compania semnalează că sancțiunile și conflictele regionale ar putea afecta operațiunile externalizate, inclusiv studiile clinice, iar condițiile de finanțare ar putea deveni mai dificile 1.

    • Accent pe active de valoare ridicatămixt

      Reorientarea din martie 2026 concentrează resursele limitate pe câteva active, ceea ce ar putea accelera progresul dacă rezultatele sunt pozitive, dar crește expunerea la eșecuri 1.

    Poziția concurențială

    Piața imunoterapiei oncologice este dominată de companii mari cu inhibitori de punct de control aprobați, care sunt tratamentul standard în multe linii de tratament 1. Compania se diferențiază prin vaccinul terapeutic specific limfocitelor T, mai degrabă decât prin blocarea mecanismelor de frânare imunitară 1.

    În imuno-inflamație, concurența include alți antagoniști ai căilor citokinice, iar avantajul companiei depinde de datele clinice ale lusvertikimab, încă în faze timpurii 1. Pozițiile competitorilor nu sunt detaliate în sursa oficială, așa că evaluarea comparativă rămâne limitată 1.

    • Boehringer Ingelheim

      partener în programele anti-SIRPα din oncologie, cu BI 770371 în studiu de fază 1b 1

    • Bristol Myers SquibbBMY

      sponsor, alături de compania italiană FoRT, al studiului Combi-TED în care Tedopi® este combinat cu nivolumab 1

    • MerckMRK

      producătorul pembrolizumabului, testat în combinație cu Tedopi® în studiul TEDOVA 1

    • Veloxis

      partener al companiei pentru programul pegrizeprument, menționat în portofoliul activ 1

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / OSE Immunotherapeutics · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    OSE Immunotherapeutics (OSE.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw