olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Parrot PARRO.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0004038263 · Verticală: Companii listate din Franța

7,38EUR−5,38 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Parrot (PARRO.PA) costa 7,38 EUR (−5,38 % într-o zi), cu capitalizare 227,7 mil EUR, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 5,50–12,84 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
227,7 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,47 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-6,37 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,69
Volatilitate (1 an) 63 %
Interval 52 săpt.
5,5012,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
7,34 – 8,05
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,05 · lățimea benzii 9,3 %
SMA 50 / 200
8,45 / 9,21
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,20 / -0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,9 %−0,6 %−8,2 pp—
3 luni−26,0 %−4,2 %−21,8 pp—
6 luni−21,2 %+4,3 %−25,6 pp—
De la început de an−0,3 %+7,5 %−7,8 pp—
1 an−13,8 %+9,9 %−23,7 pp−6,8 %
3 ani+173,3 %+49,8 %+123,5 pp−15,9 %
5 ani+55,7 %+42,8 %+12,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−42,5 %
15 apr. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,3 %
11 mai 2022 → 21 mai 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2021202220242025
Venituri54,3 mil71,9 mil78,1 mil79,8 mil
Venituri an/anindisponibil+32,5 %indisponibil+2,2 %
Profit net-2,5 mil-19,5 mil-9,2 mil-14,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,08-0,64-0,30-0,47
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-4,6 %-27,1 %-11,8 %-18,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
23,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
30,5 mil EUR
Active totale
67,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-36,1 %
ROA
-19,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
71,9 mil
2024
78,1 mil
2025
79,8 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2022
16,0 mil
2024
20,2 mil
2025
19,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit brut
2022
56,0 mil
2024
57,9 mil
2025
60,1 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
43,6 mil
2024
39,7 mil
2025
44,8 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2022
-19,9 mil
2024
-7,3 mil
2025
-12,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2022
435,0 mii
2024
912,0 mii
2025
387,0 mii

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2022
-19,5 mil
2024
-9,2 mil
2025
-14,5 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2022
-0,64
2024
-0,30
2025
-0,47

esef· 15 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
30,4 mil
2024
30,7 mil
2025
30,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
68,5 mil
2024
33,6 mil
2025
23,0 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2022
14,9 mil
2024
10,5 mil
2025
7,2 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2022
2,1 mil
2024
2,6 mil
2025
2,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
218,0 mii
2024
369,0 mii
2025
560,0 mii

esef· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2022
123,2 mil
2024
85,4 mil
2025
67,5 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2022
0
2024
—
2025
—

esef· 18 apr. 2023verificat

Capital propriu
2022
84,0 mil
2024
49,7 mil
2025
30,5 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
30,5 mil
2024
30,8 mil
2025
30,9 mil

esef· 15 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
-20,1 mil
2024
6,7 mil
2025
-7,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2022
8,9 mil
2024
-402,0 mii
2025
-1,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-4,2 mil
2024
-1,1 mil
2025
-402,0 mii

esef· 15 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
75,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-15,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-18,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-38,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-19,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-7,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
165 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
227,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,38 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 227,7 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
227,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-38,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-18,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2026
verificat 86derivat 4

Scorul pe grupe

15 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-18,2 %23 (față de colegi)43 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,5 %29 (pe interval fix)57 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial29/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial23/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PARROT (PARRO.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 79,8 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,2 %; marjă netă -18,2 %; ROE -38,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -18,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 3,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
2,9x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+457,7 %)
P/B
8,1x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+666,3 %)
ROE
-38,6 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−1.029,6 %)
Marja netă
-18,2 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−1.713,1 %)
Marja EBIT
-15,8 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−597,9 %)
Venituri an/an
2,2 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+274,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
PARRO.PAParrot227,7 mil—-38,6 %-18,2 %+2,2 %−10 % / +222 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PARRO.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Parrot (PARRO.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw