olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Planisware PLNW.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR001400PFU4 · Verticală: Companii listate din Franța
Planisware este un editor francez de software SaaS pentru management de proiecte și portofolii, cu clienți enterprise și guvernamentali. Compania își combină creșterea organică cu achiziții de nișă, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc consolidarea pieței de software B2B.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Planisware (PLNW.PA) costa 25,25 EUR (−3,44 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld EUR, P/E 35,6 pe un EPS diluat de 0,71 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,23 %, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 13,96–27,95 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 24,84 – 28,07
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 12,2 %
- SMA 50 / 200
- 25,03 / 20,37
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,29 / 0,55
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,4 % | −0,6 % | +1,0 pp | — |
| 3 luni | +4,1 % | −4,2 % | +8,3 pp | — |
| 6 luni | +40,3 % | +4,3 % | +35,9 pp | — |
| De la început de an | +7,0 % | +7,5 % | −0,5 pp | — |
| 1 an | +28,7 % | +9,9 % | +18,8 pp | −6,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | −15,9 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 33,2, mediană 39,7, max 46,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 156,4 mil | 183,4 mil | 198,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +17,3 % | +7,9 % |
| Profit net | 41,8 mil | 42,7 mil | 50,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +2,1 % | +17,0 % |
| EPS diluat | 0,60 | 0,61 | 0,71 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +1,7 % | +16,4 % |
| netă % | 26,7 % | 23,3 % | 25,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 195,7 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 214,0 mil EUR
- Active totale
- 328,5 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,80x
- ROE
- 24,5 %
- ROA
- 15,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 156,4 mil | 183,4 mil | 198,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 45,1 mil | 50,1 mil | 51,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 111,3 mil | 133,3 mil | 146,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 20,0 mil | 22,2 mil | 22,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 46,2 mil | 46,1 mil | 60,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 48,7 mil | 51,5 mil | 60,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,9 mil | 8,8 mil | 10,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | 41,8 mil | 42,7 mil | 50,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,60 | 0,61 | 0,71 | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,23 | 0,30 | 0,31 | esef· 15 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 142,7 mil | 176,2 mil | 195,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 204,1 mil | 244,2 mil | 270,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,6 mil | 5,4 mil | 6,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 21,0 mil | 20,5 mil | 19,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 7,6 mil | 8,3 mil | 9,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 255,1 mil | 300,5 mil | 328,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 76,6 mil | 88,9 mil | 96,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 163,8 mil | 194,9 mil | 214,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 68,6 mil | 70,0 mil | 70,4 mil | esef· 15 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 47,3 mil | 59,0 mil | 69,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -5,2 mil | -6,5 mil | -7,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -19,5 mil | -20,9 mil | -36,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 15,7 mil | 20,8 mil | 21,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,8 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,22 – 21,16 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E7,87 – 21,16 (Mijloc 12,16)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)4,22 – 5,75 (Mijloc 4,86)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 25,2 % | 95 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,8x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 35,6x | 17 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,2 % | 17 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial17/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PLANISWARE (PLNW.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 198,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 7,9 %; marjă netă 25,2 %; ROE 24,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,05–13,45 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,51 EUR, prețul de 25,25 EUR lasă un potențial de -66,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -196,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 25,2 %
- Lichiditatea curentă: 2,8x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 35,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| PLNW.PAPlanisware | 1,8 mld | 35,6 | 24,5 % | 25,2 % | +7,9 % | +19 % / indisponibil |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLNW.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,44 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 27,26 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 41,00 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 16,04 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 31,76 Randament total 30 % · Pe an 9 % | 52,30 Randament total 113 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 16,67 Randament total -29 % · Pe an -7 % | 37,01 Randament total 54 % · Pe an 9 % | 66,72 Randament total 175 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 7,94
- Marja netă± 5,56
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,42
- Diluare anuală± 0,47
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Planisware este un editor francez de software SaaS pentru management de proiecte și portofolii, cu clienți enterprise și guvernamentali. Compania își combină creșterea organică cu achiziții de nișă, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc consolidarea pieței de software B2B 1.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Transferuri de date transatlanticeridicat
Invalidarea Privacy Shield și întârzierile noului cadru pot afecta transferurile de date ale filialei americane 1.
- Acces guvernamental la dateridicat
CLOUD Act poate obliga filiala americană să furnizeze date stocate autorităților, inclusiv date aflate în afara SUA 1.
- Riscuri climatice fizicemediu
Inundațiile, căldura și furtunile pot afecta birourile și centrele de date 1.
- Conformitate cu GDPRmediu
Obligațiile de protecție a datelor și de notificare a încălcărilor pot genera costuri și sancțiuni 1.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Integrarea companiilor mici poate fi dificilă și poate distrage resurse de la produsul principal 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
Ce ar strica teza
De urmărit
- Evoluția noului cadru de transfer de date UE-SUA și certificarea Planisware2027
- Progresul achizițiilor de nișă și integrarea acestoranext 10-K
- Formalizarea planului de tranziție climatică2027
- Evoluția scorului CDP și a intensității emisiilor pe unitate SaaSnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Planisware furnizează soluții software de gestionare a proiectelor și portofoliilor, operate în principal ca SaaS, destinate companiilor și administrațiilor 1. Strategia include extinderea geografică, creșterea bazei de clienți și îmbunătățirea platformei tehnologice 1. Compania operează prin entități în mai multe țări, printre care Franța, Germania, Regatul Unit și Statele Unite 1.
Planisware acționează ca furnizor B2B, fără interacțiune directă cu persoane fizice în context B2C, iar datele clienților sunt prelucrate în calitate de împuternicit pentru clienții săi 1. Acest model B2B aduce obligații stricte de conformitate cu GDPR și cu reglementările privind transferul de date 1.
Compania urmărește dezvoltarea unor noi piloni de produs și îmbunătățirea celor existenți, inclusiv prin integrarea unor firme mici de nișă cu tehnologie complementară 1. Achizițiile sunt limitate, fiind menite să nu depășească o pondere mică din veniturile grupului 1.
Segmente
Piața în context
Planisware activează pe piața software-ului enterprise pentru management de proiecte și portofolii, unde clienții sunt companii și administrații cu nevoi de guvernanță și conformitate 1. Cerințele de protecție a datelor și de securitate cibernetică din UE și SUA influențează direct costurile și cadrul de operare 1.
Creșterea pe această piață depinde de adoptarea SaaS de către clienți și de capacitatea furnizorilor de a integra funcționalități noi 1. Sursele nu oferă cifre de dimensiune a pieței, astfel încât evaluarea rămâne calitativă 1.
Tendințe
- Reglementarea protecției datelormixt
GDPR și legile naționale impun obligații stricte de protecție a datelor și pot fi completate de noi cerințe, precum propunerea UE privind cyber-rezistența 1. Conformitatea implică costuri, dar poate deveni un avantaj competitiv pentru clienții sensibili la date 1.
- Transferuri transatlantice de datevânt din față
Invalidarea Privacy Shield și incertitudinea privind noul cadru UE-SUA pot complica transferurile de date către filiala americană 1. Dacă noul cadru va fi adoptat și validat, situația ar putea deveni mai previzibilă 1.
- Cerințe de sustenabilitate și climămixt
Compania a evaluat riscurile climatice fizice și de tranziție și și-a stabilit ținte de reducere a emisiilor pe unitate de venit SaaS 1. Presiunea clienților și investitorilor pentru raportare climatică poate crește costurile, dar și diferenția compania 1.
- Riscuri climatice fizice la centrele de datevânt din față
Evenimentele meteo extreme pot afecta birourile și centrele de date, cu posibile întreruperi și costuri suplimentare de adaptare 1. Planurile de continuitate a activității atenuează parțial aceste riscuri 1.
Poziția concurențială
Planisware concurează cu alți furnizori de software de management al portofoliilor și proiectelor, atât companii specializate, cât și suite mai largi de software enterprise 1. Sursa furnizată nu detaliază poziția competitivă față de fiecare rival 1.
Avantajul competitiv declarat se bazează pe specializarea pe management de proiecte și portofolii și pe integrarea rapidă a achizițiilor de nișă 1. Presiunea concurențială ar putea crește dacă piața se consolidează 1.
- Furnizori specializați de software PPM
Companii mai mici care oferă soluții similare de management al portofoliilor și proiectelor, fără a fi identificate în sursă.
- Suite enterprise de software
Platforme mari care includ module de gestionare a proiectelor și pot concura pentru aceleași bugete corporative.
- Furnizori regionali de software de proiect
Companii locale din Europa sau Asia care concurează pe segmentele de clienți publici și din industrie.
- Platforme de management al lucrului
Instrumente orientate pe colaborare care pot extinde funcționalitatea de proiect și intră în competiție indirectă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Planisware · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.