olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Profoto Holding AB (publ) PRFO.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0015962147 · Verticală: Companii listate din Suedia

5,90SEK−3,59 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Profoto Holding AB este un producător suedez de soluții premium de iluminat pentru fotografie și producție video, cu produse LED și Xenon vândute prin retaileri și firme de închiriere. În 2025 vânzările au scăzut cu o treime în ritmul organic, iar compania și-a revizuit obiectivele financiare pe fondul tranziției accelerate către LED și al concurenței sporite. Dacă tranziția reușește, mizele sunt legate de revenirea creșterii și a marjelor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Profoto Holding AB (publ) (PRFO.ST) costa 5,90 SEK (−3,59 % într-o zi), cu capitalizare 238,1 mil SEK, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 5,90–11,10 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
238,1 mil SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,57 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-9,66 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,61
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
5,9011,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,78 – 6,92
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 18,0 %
SMA 50 / 200
6,81 / 8,23
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,13 / -0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,1 %−0,6 %−5,4 pp—
3 luni−26,4 %−4,2 %−22,3 pp—
6 luni−35,9 %+4,3 %−40,2 pp—
De la început de an−44,1 %+7,5 %−51,6 pp—
1 an−43,0 %+9,9 %−52,9 pp−8,5 %
3 ani−91,2 %+49,8 %−141,1 pp+12,3 %
5 ani−94,8 %+42,8 %−137,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−46,8 %
05 ian. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,3 %
22 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−44,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri787,0 mil751,0 milindisponibil
Venituri an/anindisponibil−4,6 %indisponibil
Profit net155,0 mil126,0 mil-23,0 mil
Profit net an/anindisponibil−18,7 %−118,3 %
EPS diluat3,883,15-0,57
EPS diluat an/anindisponibil−18,8 %−118,1 %
netă %19,7 %16,8 %indisponibil
Flux de numerar liber197,0 mil78,0 mil135,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
48,0 mil SEK
Datorie financiară
202,0 mil SEK
Datorie netă
154,0 mil SEK
Capitaluri proprii
348,0 mil SEK
Active totale
802,0 mil SEK
Datorie / capitaluri
0,58x
Lichiditate curentă
1,70x
ROE
-6,4 %
ROA
-2,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
787,0 mil
2024
751,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
204,0 mil
2024
167,0 mil
2025
-6,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
10,0 mil
2024
12,0 mil
2025
19,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
197,0 mil
2024
158,0 mil
2025
-23,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
42,0 mil
2024
32,0 mil
2025
0

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
155,0 mil
2024
126,0 mil
2025
-23,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,88
2024
3,15
2025
-0,57

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,01
2024
3,75
2025
0,00

esef· 26 oct. 2026derivat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
95,0 mil
2024
21,0 mil
2025
48,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
100,0 mil
2024
148,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2023
164,0 mil
2024
168,0 mil
2025
146,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
358,0 mil
2024
338,0 mil
2025
296,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
71,0 mil
2024
76,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Fond comercial
2023
128,0 mil
2024
132,0 mil
2025
125,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
799,0 mil
2024
872,0 mil
2025
802,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
59,0 mil
2024
56,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
79,0 mil
2024
217,0 mil
2025
52,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,0 mil
2024
0
2025
150,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
250,0 mil
2024
347,0 mil
2025
174,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
396,0 mil
2024
370,0 mil
2025
348,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
39,9 mil
2024
40,0 mil
2025
40,4 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
211,0 mil
2024
97,0 mil
2025
151,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
14,0 mil
2024
19,0 mil
2025
16,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
197,0 mil ≈
2024
78,0 mil ≈
2025
135,0 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-109,0 mil
2024
-133,0 mil
2025
-99,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-155,0 mil
2024
-38,0 mil
2025
-23,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
160,0 mil
2024
150,0 mil
2025
0

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-18,1 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-18,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-60,4 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-0,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
18,0 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
-6,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-2,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-0,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-1,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
154,0 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-0,3x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
151,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
16,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
135,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
238,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
392,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-9,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
1,8x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
56,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,90 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 238,1 mil SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
238,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-6,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 76derivat 6

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-0,9 %17 (față de colegi)23 %
    Marja netă · Calitate-3,1 %14 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,3x0 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x75 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare56,7 %100 (pe interval fix)18 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)9 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie30/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Profoto Holding AB (publ) (PRFO.ST). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 751,0 mil SEK în 2024; creștere an/an -4,6 %; marjă netă -3,1 %; ROE -6,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 35,56–55,38 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 43,32 SEK, prețul de 5,90 SEK lasă un potențial de 634,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 86,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,7x
    • Randament FCF: 56,7 %
    • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: -0,9 %
    • Marja netă: -3,1 %
    • Acoperirea dobânzilor: -0,3x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−71,7 %)
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−50,2 %)
    ROE
    -6,4 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−186,7 %)
    Marja netă
    -3,1 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−171,2 %)
    Marja EBIT
    -0,8 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−113,3 %)
    Venituri an/an
    -4,6 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−442,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRFO.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Profoto Holding AB este un producător suedez de soluții premium de iluminat pentru fotografie și producție video, cu produse LED și Xenon vândute prin retaileri și firme de închiriere. În 2025 vânzările au scăzut cu o treime în ritmul organic, iar compania și-a revizuit obiectivele financiare pe fondul tranziției accelerate către LED și al concurenței sporite. Dacă tranziția reușește, mizele sunt legate de revenirea creșterii și a marjelor.

      SWOT

      Puncte tari

      • Brand premium recunoscut de fotografi profesioniști și o poziție de piață premium puternică.
      • Investiții constante în cercetare și dezvoltare, cu o gamă largă de produse LED și Xenon.
      • Rețea de distribuție globală cu retaileri și firme de închiriere în zeci de țări.

      Puncte slabe

      • Scădere organică puternică a vânzărilor în 2025 și marje EBIT negative pentru exercițiu.
      • Dependență mare de canale indirecte, care reprezintă majoritatea veniturilor.
      • Structură de capital mai tensionată după ce datoria netă a crescut față de anii precedenți.

      Oportunități

      • Accelerarea tranziției de la Xenon la LED ar putea deschide noi cicluri de înlocuire.
      • Segmentul filmproducției, unde compania spune că a primit reacții pozitive, ar putea crește.
      • Creșterea cererii pentru conținut video și multiformat ar putea susține produsele modulare.

      Amenințări

      • Concurența agresivă în preț și ritmul rapid al noilor lansări ar putea eroda marjele.
      • Inteligența artificială ar putea reduce anumite nevoi de deplasare și de producție fizică.
      • Incertitudinea macroeconomică ar putea afecta bugetele de investiții ale clienților.

      Riscuri

      • Declinul vânzărilorridicat

        Scăderea organică a vânzărilor în 2025 ar putea continua dacă cererea rămâne slabă.

      • Presiune asupra marjelorridicat

        Marja EBIT a scăzut sub zero, iar costurile de ajustare ar putea să nu fie suficiente pentru a restabili rentabilitatea.

      • Îndatorare crescutămediu

        Datoria netă a crescut în ultimii ani, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară.

      • Competențe și personalmediu

        Compania spune că cea mai mare riscuri este incapacitatea de a asigura resursele umane necesare pentru creștere.

      • Calitatea furnizorilorscăzut

        Probleme de calitate sau etică la furnizorii externi ar putea afecta reputația și vânzările.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă tranziția la LED se accelerează și compania câștigă cotă în filmproducție, vânzările ar putea reveni la creștere organică.
      • Brandul premium și rețeaua globală ar putea susține prețuri mai bune și marje mai ridicate pe termen lung.
      • Măsurile de reducere a costurilor ar putea îmbunătăți rentabilitatea dacă cererea se stabilizează.

      Ce ar strica teza

      • Dacă declinul vânzărilor persistă, marjele ar putea rămâne sub presiune și capacitatea de investiții ar putea scădea.
      • Concurența agresivă din zona prețurilor ar putea forța reduceri care să erodeze poziția premium.
      • Datoria crescută ar putea limita opțiunile strategice dacă profitabilitatea nu revine.

      De urmărit

      • Evoluția vânzărilor organice și a marjei EBIT față de obiectivele revizuite2026
      • Lansarea ProPanel 3x2 și impactul asupra segmentului filmproducțieQ1 2026
      • Nivelul datoriei nete și evoluția raportului față de EBITDAnext 10-K
      • Decizia privind dividendul și politica de răscumpărare de acțiuni2026

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Activitatea de cercetare și dezvoltare reprezintă 17 la sută din cifra de afaceri, iar echipa FoU are 47 de persoane și 24 de familii de brevete active 1. În 2025 compania a lansat cinci produse noi la nivel global, printre care L600D, L600C și ProPanel 3x2 1. Compania opera în 51 de țări printr-o rețea de peste 200 de retaileri 1.

      În februarie 2026 consiliul a redus obiectivele financiare, cu creștere organică peste 5 la sută și marjă EBIT de 20 la sută, față de cele anterioare de 10 la sută și 25-30 la sută 1. Consiliul a propus să nu se distribuie dividend pentru 2025, pentru a menține flexibilitatea operațională 1.

      Segmente

      Content creators

      Acest segment include fotografi și filmători independenți care produc conținut pentru platforme digitale, cu o piață premium estimată la SEK 1 400 m 1. Compania oferă aici modele precum L600C, B20/B30, A2, A10 și aplicația iPhone Camera 1. Cererea crește rapid datorită instrumentelor accesibile și a nevoii de conținut în mai multe formate 1.

      Large studios

      Studiourile profesionale fac trecerea rapidă de la Xenon la LED pentru fotografie și video, iar piața premium este estimată la SEK 500 m 1. Produse ca Pro-D3, Pro-11, L1600D și sistemele de automatizare sunt destinate acestui segment 1. Brandurile cele mai exclusive continuă să investească în soluții Xenon pentru producții premium 1.

      Filmproducție

      Acest segment cere lumină puternică, construcție solidă și flexibilitate, iar compania susține că produsele sale sunt mai ușoare decât alternativele concurente 1. Piața premium pentru filmare este estimată la SEK 3 000 m, cea mai mare dintre cele trei categorii 1. Gama include ProPanel, L1600D și ProFresnel Zoom L600C 1.

      Piața în context

      Piața totală a soluțiilor de iluminat a fost estimată la aproximativ SEK 19 mld. în 2025, din care blițul pentru fotografie reprezintă circa 20 la sută 1. Compania a extins adresabilul total de la SEK 3,5 mld. la SEK 14,7 mld. prin intrarea pe piața LED, iar segmentul premium reprezintă 20 la sută din acesta 1.

      Piața este marcată de trecerea de la Xenon la LED, de concurența în creștere și de prețuri agresive ale noilor competitori 1. Compania spune că cota sa de piață premium este de două ori mai mare decât a celui mai apropiat concurent 1.

      Tendințe

      • Trecerea de la Xenon la LEDvânt din spate

        Lumina LED continuă să înlocuiască blițul Xenon, iar îmbunătățirile camerelor permit lucrul cu mai puțină lumină, ceea ce favorizează soluțiile LED 1. Dacă tranziția se accelerează, vânzările de produse LED ar putea compensa declinul Xenon 1.

      • Concurență și prețuri agresivevânt din față

        Noi competitori aplică prețuri agresive și campanii intense, ceea ce ar putea îngreuna menținerea marjelor premium 1.

      • Inteligența artificialămixt

        AI poate reduce nevoia de deplasări și poate genera imagini, dar pentru portrete și modă lumina reală rămâne esențială, ceea ce susține cererea pentru echipamente de iluminat 1.

      • Creșterea conținutului videovânt din spate

        Fotografii trebuie să livreze tot mai mult conținut în mai multe formate, iar cererea pentru materiale video crește rapid, ceea ce favorizează soluțiile modulare 1.

      Poziția concurențială

      Profoto operează într-o piață cu concurenți mai mici și cu noi intrați agresivi în zona prețurilor, iar sursele nu numesc concurenții specifici. Compania afirmă că marja sa de piață premium depășește de două ori pe cea a celui mai apropiat concurent 1.

      Pentru a rămâne competitivă, compania se bazează pe inovație, pe o rețea de distribuție în 51 de țări și pe bariere ridicate de intrare pentru furnizorii locali mici 1.

      • Concurenți premium neidentificați în sursă

        Sursa menționează doar un cel mai apropiat concurent în segmentul premium, fără denumire, și un val de noi intrați cu prețuri agresive.

      • Furnizori locali mici

        Sursa spune că barierele ridicate de intrare limitează acești actori, fără a-i numi.

      • Noi intrați cu prețuri agresive

        Sursa descrie campanii intense și ritmul rapid al dezvoltării produselor, fără nume de firme.

      • Producători de echipamente LED generaliști

        Ar putea concura prin oferte LED mai ieftine, dar sursa nu identifică firme.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Profoto Holding AB (publ) · 31 dec. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Profoto Holding AB (publ) (PRFO.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw