olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Remy Cointreau RCO.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000130395 · Verticală: Companii listate din Franța
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Remy Cointreau (RCO.PA) costa 52,30 EUR (+1,06 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld EUR, P/E 34,9 pe un EPS diluat de 1,50 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,16 %, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 34,88–52,30 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 43,23 – 55,48
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 24,8 %
- SMA 50 / 200
- 45,73 / 42,89
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,83 / 1,78
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +26,1 % | −0,6 % | +26,8 pp | — |
| 3 luni | +15,2 % | −4,2 % | +19,4 pp | — |
| 6 luni | +28,2 % | +4,3 % | +23,9 pp | — |
| De la început de an | +42,7 % | +7,5 % | +35,2 pp | — |
| 1 an | +21,5 % | +9,9 % | +11,5 pp | −6,8 % |
| 3 ani | −54,6 % | +49,8 % | −104,4 pp | −15,9 % |
| 5 ani | −70,6 % | +42,8 % | −113,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,4, mediană 24,5, max 25,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 984,6 mil | 935,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −17,5 % | −5,0 % |
| Profit net | 184,8 mil | 121,2 mil | 78,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −34,4 % | −35,1 % |
| EPS diluat | 3,62 | 2,34 | 1,50 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −35,4 % | −35,9 % |
| netă % | 15,5 % | 12,3 % | 8,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 78,0 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld EUR
- Active totale
- 3,5 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,16x
- ROE
- 4,1 %
- ROA
- 2,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 984,6 mil | 935,3 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 344,0 mil | 289,8 mil | 319,5 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Profit brut | 850,2 mil | 694,8 mil | 615,8 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | 291,6 mil | 211,0 mil | 151,5 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 69,4 mil | 48,2 mil | 31,4 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Profit net | 184,8 mil | 121,2 mil | 78,7 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,62 | 2,34 | 1,50 | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 51,1 mil | 51,8 mil | 52,5 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,01 | 1,50 | 1,13 | esef· 07 iul. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 93,0 mil | 83,1 mil | 78,0 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Creanțe | 238,2 mil | 187,5 mil | 170,5 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Stocuri | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Active curente | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 450,6 mil | 464,4 mil | 452,4 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Active totale | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 676,3 mil | 639,1 mil | 656,0 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 934,8 mil | 865,0 mil | 770,8 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 50,8 mil | 51,4 mil | 52,1 mil | esef· 07 iul. 2026derivat |
- 2024
- 50,8 mil
- 2025
- 51,4 mil
- 2026
- 52,1 mil
esef· 07 iul. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 94,6 mil | 70,4 mil | 90,9 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -80,4 mil | -48,4 mil | -40,5 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,2 mil | -31,9 mil | -53,4 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
| Dividende plătite | 152,7 mil | 41,0 mil | 58,8 mil | esef· 07 iul. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,34 – 44,70 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E16,64 – 44,70 (Mijloc 25,70)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)15,34 – 20,92 (Mijloc 17,70)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 8,4 % | 85 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,2x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 34,9x | 17 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 31 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial85/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial31/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
REMY COINTREAU (RCO.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 935,3 mil EUR în 2026; creștere an/an -5,0 %; marjă netă 8,4 %; ROE 4,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,99–32,81 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 21,70 EUR, prețul de 52,30 EUR lasă un potențial de -58,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -141,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 8,4 %
- Lichiditatea curentă: 3,2x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 34,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| RCO.PARemy Cointreau | 2,7 mld | 34,9 | 4,1 % | 8,4 % | −5,0 % | +32 % / −52 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RCO.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 28,15 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 50,02 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 75,68 Randament total 47 % · Pe an 47 % |
| 3 ani | 22,35 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 45,14 Randament total -8 % · Pe an -3 % | 75,68 Randament total 52 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 17,75 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 40,74 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 75,68 Randament total 57 % · Pe an 9 % |
- P/E la ieșire± 11,28
- Marja netă± 7,90
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,13
- Diluare anuală± 0,66
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
- Remy Cointreau Beats Estimates on Strong China Cognac DemandBloomberg Markets · 28 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202607 iul. 2026
- Raportul anual 202607 iul. 2026
- Raportul anual 202501 iul. 2025
- Raportul anual 202401 iul. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.