olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Repsol, S.A. REP.MC

Spania · BME Madrid · ISIN ES0173516115 · Verticală: Companii listate din Spania

30,21EUR+1,55 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Repsol este un grup energetic integrat, activ în explorare și producție, rafinare, produse chimice și clienți, cu un profil de lichiditate solid la finalul anului 2025, care a acoperit de 5,37 ori vencimentele pe termen scurt. Principalele riscuri ale anului vizează litigiile legate de deversarea de la rafinăria La Pampilla din Peru, unde compensațiile cerute depășesc 4.500 de milioane de dolari.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Repsol, S.A. (REP.MC) costa 30,21 EUR (+1,55 % într-o zi), cu capitalizare 35,4 mld EUR, P/E 18,6 pe un EPS diluat de 1,62 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,23 %, beta -0,03, interval pe 52 de săptămâni 15,34–31,54 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
35,4 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,6
EPS diluat TTM 1,62 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,36 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,23 %
DPS 12 luni 0,98
Beta (2 ani)
-0,03
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
15,3431,54

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,8
neutru
Bollinger (20, 2)
28,31 – 30,73
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 8,2 %
SMA 50 / 200
29,29 / 24,06
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,22 / 0,14
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,0 %−0,6 %+5,7 pp—
3 luni+18,7 %−4,2 %+22,8 pp—
6 luni+38,6 %+4,3 %+34,3 pp—
De la început de an+89,7 %+7,5 %+82,2 pp—
1 an+88,3 %+9,9 %+78,4 pp+4,9 %
3 ani+118,2 %+49,8 %+68,4 pp+30,5 %
5 ani+179,4 %+42,8 %+136,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,5 %
19 mar. 2026 → 17 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,8 %
05 apr. 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+22,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,5, mediană 8,2, max 9,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net3,2 mld1,8 mld1,9 mld
Profit net an/anindisponibil−44,6 %+8,1 %
EPS diluat2,461,431,62
EPS diluat an/anindisponibil−41,9 %+13,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,3 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
27,6 mld EUR
Active totale
59,4 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,54x
ROE
6,7 %
ROA
3,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2023
4,3 mld
2024
1,9 mld
2025
2,7 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,4 mld
2024
2,9 mld
2025
2,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
6,7 mld ≈
2024
4,9 mld ≈
2025
5,1 mld ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
4,4 mld
2024
2,2 mld
2025
2,8 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,1 mld
2024
562,0 mil
2025
717,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2023
3,2 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,46
2024
1,43
2025
1,62

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,90
2025
0,98

esef· 20 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
4,1 mld
2024
4,8 mld
2025
3,3 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
8,0 mld
2024
7,4 mld
2025
6,6 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
6,6 mld
2024
6,2 mld
2025
5,5 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Active curente
2023
23,5 mld
2024
21,3 mld
2025
21,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
25,4 mld
2024
28,0 mld
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2023
61,6 mld
2024
63,2 mld
2025
59,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
10,4 mld
2024
11,2 mld
2025
10,2 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
15,2 mld
2024
15,7 mld
2025
13,9 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
29,1 mld
2024
29,1 mld
2025
27,6 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

esef· 20 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
6,5 mld
2024
5,0 mld
2025
5,4 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,9 mld
2024
-2,7 mld
2025
-5,8 mld

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,1 mld
2024
-1,6 mld
2025
-864,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
1,1 mld
2025
727,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
39,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
13,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
6,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
5,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
60,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,4 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
104,2 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
35,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
18,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
18,6x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

30,21 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 35,4 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
35,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,6x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 20 oct. 2026
verificat 62derivat 3

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
19,44
EUR pe acțiune
Mijloc
23,80
EUR pe acțiune
Sus
27,22
EUR pe acțiune
Preț: 30,21 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -26,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,26 – 36,36 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E25,62 – 36,36 (Mijloc 32,31)
    19 firme folosite · multiplul median 19,9x · quartile 15,8x – 22,4x
    ACS.MC, ADX.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC, FDR.MC
  • Dividende actualizate (DDM)13,26 – 18,08 (Mijloc 15,30)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x62 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluare18,6x65 (față de colegi)50 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,1 %29 (pe interval fix)30 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial29/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

REPSOL SA (REP.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 6,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 19,44–27,22 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,80 EUR, prețul de 30,21 EUR lasă un potențial de -21,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -26,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,6x
mediana verticalei 20,6x
sub mediană (−9,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−47,0 %)
ROE
6,7 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−37,2 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 5,5 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 10,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 2,9 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+8,9 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELE.MCEndesa SA46,9 mld21,426,4 %10,5 %+0,5 %+43 % / +134 %
AENA.MCAena S.m.e. SA42,6 mld19,924,2 %34,0 %+8,9 %+21 % / +79 %
AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima26,2 mld19,826,9 %20,5 %+6,1 %−6 % / −5 %
ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A.21,9 mld23,019,9 %1,9 %+19,7 %+7 % / +134 %
ANA.MCAcciona SA11,7 mld14,516,9 %4,0 %+5,5 %+24 % / +66 %
FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A.5,0 mld30,35,3 %1,7 %+6,9 %−8 % / −14 %
FDR.MCFluidra S.A.3,8 mld21,310,9 %7,8 %+4,1 %−17 % / +4 %
DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA2,7 mld20,6165,6 %2,2 %−2,7 %+51 % / +380.733 %
CMO.MCCementos Molins S.A.2,5 mld13,614,3 %18,0 %−3,1 %+31 % / indisponibil
ENO.MCElecnor SA2,4 mld21,910,5 %2,5 %+15,1 %−3 % / +58 %
ALM.MCAlmirall S.A.2,4 mld51,13,1 %4,2 %+12,4 %−11 % / +32 %
FAE.MCFaes Farma SA1,5 mld19,310,8 %13,0 %+23,7 %+3 % / +57 %
AEDAS.MCAedas Homes SA1,0 mld17,157,8 %7,0 %−24,8 %+0 % / +38 %
EDR.MCEdreams Odigeo SA574,4 mil11,521,0 %7,8 %−0,4 %+40 % / −24 %
EAT.MCAmRest Holdings SE506,0 mil31,44,3 %0,6 %+0,1 %−34 % / −61 %
ADX.MCAudax Renovables S.A.468,5 mil23,99,3 %1,0 %−5,4 %−23 % / −18 %
ATRY.MCAtrys Health, S.A.200,4 mil—-49,5 %-71,1 %+8,5 %−3 % / −29 %
ENER.MCEcoener, S.A.175,6 mil32,24,2 %6,4 %+3,6 %−34 % / −6 %
ADZ.MCAdolfo Dominguez SA62,9 mil38,39,0 %1,2 %+1,8 %+39 % / +40 %
DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A.44,8 mil9,2152,3 %10,0 %+2,2 %+19 % / indisponibil
EZE.MCGrupo Ezentis SA29,0 mil——-9,3 %+147,2 %−30 % / −37 %
CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA17,3 mil14,44,1 %3,4 %+13,4 %indisponibil / indisponibil
AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A.16,4 mil—-33,8 %—−100,0 %indisponibil / indisponibil
EBRO.MCEbro Foods, S.A.3,0 mil0,010,0 %7,7 %−4,0 %−0 % / +19 %
A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A.——7,9 %6,9 %−2,7 %+13 % / +60 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REP.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Repsol este un grup energetic integrat, activ în explorare și producție, rafinare, produse chimice și clienți, cu un profil de lichiditate solid la finalul anului 2025, care a acoperit de 5,37 ori vencimentele pe termen scurt 1. Principalele riscuri ale anului vizează litigiile legate de deversarea de la rafinăria La Pampilla din Peru, unde compensațiile cerute depășesc 4.500 de milioane de dolari 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o poziție de lichiditate solidă, cu linii de credit neutilizate care acoperă vencimentele pe termen scurt 1.
  • Activitatea este integrată pe lanțul valoric, de la explorare până la clienți, ceea ce oferă diversificare 1.
  • Politica financiară prudentă și accesul la finanțare diversificată sprijină planurile de afaceri 1.

Puncte slabe

  • Rezultatele sunt sensibile la prețurile petrolului și ale produselor derivate, iar acoperirile nu acoperă întotdeauna integral expunerea 1.
  • Expunerea la Venezuela aduce deprecieri și creanțe cu încasare incertă 1.
  • Procedurile legate de deversarea din Peru au generat provizioane și costuri ridicate de remediere 1.

Oportunități

  • Proiectele de energie regenerabilă și biocombustibili ar putea deschide noi surse de creștere 1.
  • Integrarea lanțului valoric ar putea sprijini noi produse și servicii pentru clienți 1.
  • Dacă piețele de capital rămân deschise, grupul ar putea finanța mai ușor investițiile în tranziție 1.

Amenințări

  • Procedurile civile și penale din Peru și din Țările de Jos ar putea conduce la costuri suplimentare 1.
  • Reglementările de mediu și acuzațiile privind publicitatea biocombustibililor ar putea crește presiunea asupra companiei 1.
  • Volatilitatea geopolitică și a prețurilor energiei ar putea afecta rezultatele, dacă persistă 1.

Riscuri

  • Litigii La Pampillaridicat

    Demanda civilă a INDECOPI și alte procese legate de deversarea din Peru ar putea genera costuri suplimentare, deși compania consideră riscul de pierdere parțial remot 1.

  • Expunerea la prețurile materiilor primemediu

    Variațiile prețurilor petrolului și gazului pot afecta rezultatele și patrimoniul net, chiar dacă există derivate de acoperire 1.

  • Venezuelaridicat

    Creanțele și împrumuturile legate de activitatea din Venezuela sunt deteriorate parțial, iar recuperarea lor rămâne incertă 1.

  • Risc de credit comercialscăzut

    Deși expunerea este distribuită, deteriorarea creanțelor vechi ar putea afecta rezultatele dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.

  • Acuzații de publicitatemediu

    Denunțurile privind mesajele despre biocombustibili ar putea duce la sancțiuni sau la presiuni de reputație 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă poziția de lichiditate se menține și costurile de mediu rămân sub control, compania ar putea finanța proiectele de tranziție fără presiuni majore.
  • Integrarea lanțului valoric ar putea sprijini marje mai stabile în perioadele de volatilitate a prețurilor.
  • Dacă proiectele regenerabile se dezvoltă conform planului, ar putea aduce surse noi de venit.

Ce ar strica teza

  • Dacă litigiile din Peru se prelungesc sau se soldează cu condamnări, costurile ar putea depăși estimările actuale.
  • Expunerea la Venezuela ar putea genera deprecieri suplimentare dacă recuperarea creanțelor rămâne incertă.
  • Dacă prețurile petrolului devin foarte volatile, acoperirile ar putea nu compensa integral efectul asupra rezultatelor.

De urmărit

  • Evoluția procedurilor civile INDECOPI și apelului SEFR2026
  • Decizia instanțelor peruane privind acordul penal La Pampilla2026
  • Evoluția creanțelor și a deprecierilor legate de Venezuelanext 10-K
  • Ritmul investițiilor în proiecte regenerabile și în biocombustibili2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Conform raportului anual 2025, Repsol își desfășoară activitatea prin segmentele Explorare și Producție, Industrial, Cliente și Gas, Energie și Regenerabile (GBC) și Corporație. Grupul gestionează expunerea la prețurile petrolului, produselor derivate, gazului natural și electricității, folosind uneori instrumente derivate pentru acoperire economică 1. Structura sa financiară este orientată spre prudență, cu linii de credit neutilizate și un rating de investiții 1.

Activele necorporale includ fonduri de comerț, permise de explorare și proiecte de energie regenerabilă, cu un cost net de circa 2.920 de milioane de euro la finalul anului 2025 1. Grupul are și participații în Venezuela, prin societăți puse pe metoda punerii în echivalență, care generează riscuri de creditare specifice 1.

Compania menține garanții bancare ca instrument principal de protecție împotriva riscului de credit și a folosit asigurări de credit pentru parte din operațiunile clienților 1.

Segmente

Explorare și Producție

Segmentul include permise de explorare, de exemplu în Norvegia, iar fondul de comerț atribuit este redus față de alte părți ale grupului 1.

Industrial și Clienți

Segmentul Clienți include un fond de comerț semnificativ atribuit unor unități generatoare de numerar din Portugalia și Spania, iar activele asociate au crescut în perioada analizată 1.

Gas, Energie și Regenerabile (GBC)

Segmentul GBC include fondul de comerț generat de achiziția ConnectGen și proiecte de energie regenerabilă din Spania și Statele Unite 1.

Piața în context

Sensibilitatea grupului la prețurile materiilor prime este semnificativă, cu o variație de 10% a prețurilor care modifică rezultatul și patrimoniul net 1. Piața rămâne volatilă, iar poziția de lichiditate și limitele de credit disponibile sunt elemente-cheie pentru capacitatea companiei de a absorbi șocuri.

Expunerea la piețele de capital este moderată, cu o sensibilitate la dobânzi de 50 de puncte de bază care afectează rezultatul și patrimoniul net în limite identificate în raport 1.

Tendințe

  • Volatilitatea prețurilor petroluluimixt

    Fluctuațiile prețurilor petrolului și ale produselor derivate pot influența marjele de rafinare și rezultatele grupului, dacă aceste prețuri rămân volatile 1.

  • Tranziția energeticămixt

    Dezvoltarea proiectelor regenerabile și a biocombustibililor ar putea deschide noi surse de venit, deși aceste activități aduc și presiuni reglementare și de reputație 1.

  • Cerințele de lichiditate și finanțarevânt din spate

    Politica de finanțare diversificată a grupului sprijină accesul la piețele financiare, ceea ce poate reduce presiunea în medii de dobânzi ridicate 1.

  • Riscul litigiilor de mediuvânt din față

    Procedurile legate de deversarea din Peru, inclusiv acțiuni civile și penale, ar putea continua mult timp și ar putea influența costurile viitoare 1.

Poziția concurențială

Repsol operează într-un sector al energiei integrate în care marile companii petroliere concurează pentru acces la resurse, pentru clienți și pentru finanțare pentru tranziția energetică. Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenții, astfel că poziționarea competitivă trebuie judecată din activitatea descrisă de companie 1.

Presiunea competitivă se manifestă în special în segmentul clienților și în proiectele regenerabile, unde companiile concurente investesc în aceleași tipuri de active.

  • TotalEnergies SE

    Companie integrată europeană din același sector, cu activități în petrol, gaz și energie regenerabilă; nu este menționată în sursa oficială, deci prezența sa ca concurent este o observație generală.

  • Shell plc

    Companie energetică integrată, concurentă pe piețele de carburanți și pe proiecte de energie cu emisii reduse; prezența sa ca concurent este o observație generală.

  • BP plc

    Companie petrolieră integrată din Regatul Unit, activă în aceleași segmente de rafinare și comercializare; prezența sa ca concurent este o observație generală.

  • Eni S.p.A.

    Companie energetică italiană integrată, concurentă în explorare, rafinare și energie regenerabilă; prezența sa ca concurent este o observație generală.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Repsol, S.A. (REP.MC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw