olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Rottneros AB RROS.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0000112252 · Verticală: Companii listate din Suedia

2,30SEK+0,44 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Rottneros AB produce și vinde masă de celuloză de piață, specializată pe nișe precum filtre, izolații electrotehnice, carton și ambalaje din fibră formată. Compania rămâne sensibilă la prețurile masei de celuloză și la ciclurile de investiții, iar în 2024 a operat cu o structură financiară solidă, cu o soliditate de 59 de procente.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rottneros AB (RROS.ST) costa 2,30 SEK (+0,44 % într-o zi), cu capitalizare 353,1 mil SEK, P/E 17,7 pe un EPS diluat de 0,13 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 61,00 %, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 2,05–3,40 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
353,1 mil SEK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
17,7
EPS diluat TTM 0,13 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
5,66 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
61,00 %
DPS 12 luni 1,40
Beta (2 ani)
0,55
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
2,053,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,21 – 2,82
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 24,5 %
SMA 50 / 200
2,85 / 2,46
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−19,8 %−0,6 %−19,1 pp—
3 luni+5,5 %−4,2 %+9,7 pp—
6 luni−1,5 %+4,3 %−5,8 pp—
De la început de an−20,9 %+7,5 %−28,4 pp—
1 an−10,7 %+9,9 %−20,6 pp−8,5 %
3 ani−80,3 %+49,8 %−130,1 pp+12,3 %
5 ani−77,8 %+42,8 %−120,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,8 %
01 sept. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,7 %
08 mar. 2023 → 17 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 3,3, mediană 15,4, max 68,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri3,0 mld2,8 mld2,7 mld
Venituri an/anindisponibil−7,6 %−1,6 %
Profit net565,0 mil121,0 mil20,0 mil
Profit net an/anindisponibil−78,6 %−83,5 %
EPS diluat3,700,790,13
EPS diluat an/anindisponibil−78,6 %−83,5 %
netă %19,0 %4,4 %0,7 %
Flux de numerar liber429,0 mil-101,0 mil-435,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
19,0 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
1,7 mld SEK
Active totale
2,8 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,85x
ROE
1,1 %
ROA
0,7 %
Marja FCF
-16,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2022
3,0 mld
2023
2,8 mld
2024
2,7 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2022
550,0 mil
2023
139,0 mil
2024
47,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
5,0 mil
2023
10,0 mil
2024
24,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
714,0 mil
2023
153,0 mil
2024
27,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
149,0 mil
2023
32,0 mil
2024
7,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit net
2022
565,0 mil
2023
121,0 mil
2024
20,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
3,70
2023
0,79
2024
0,13

esef· 08 mai 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
152,6 mil
2023
152,6 mil
2024
152,6 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
1,40
2024
—

esef· 23 apr. 2024verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2022
465,0 mil
2023
196,0 mil
2024
19,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2022
436,0 mil
2023
493,0 mil
2024
590,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active curente
2022
1,9 mld
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
1,2 mld
2023
1,3 mld
2024
1,6 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2022
3,4 mld
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii curente
2022
730,0 mil
2023
677,0 mil
2024
619,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
2,3 mld
2023
1,9 mld
2024
1,7 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
152,7 mil
2023
153,2 mil
2024
153,8 mil

esef· 08 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2022
541,0 mil
2023
104,0 mil
2024
15,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2022
112,0 mil
2023
205,0 mil
2024
450,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
429,0 mil ≈
2023
-101,0 mil ≈
2024
-435,0 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-112,0 mil
2023
-140,0 mil
2024
-436,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-125,0 mil
2023
-233,0 mil
2024
244,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-66,2 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-83,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-83,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
1,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
0,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
-16,1 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
1,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
0,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
2,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
1.076,9 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
2,0x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
15,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
450,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-435,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
-2.175,0 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
353,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,7x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
17,7x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
5,7 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-123,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
61,0 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,30 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 353,1 mil SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
353,1 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
17,7x
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
1,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
0,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
61,0 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 66derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate0,7 %22 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-2.175,0 %0 (pe interval fix)15 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,0x7 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x88 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare17,7x69 (față de colegi)25 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-123,2 %0 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate11/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare38/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ROTTNEROS AB (RROS.ST). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld SEK în 2024; creștere an/an -1,6 %; marjă netă 0,7 %; ROE 1,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 7,88–10,68 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,97 SEK, prețul de 2,29 SEK lasă un potențial de 291,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 74,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,9x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Marja netă: 0,7 %
    • Conversia profitului în FCF: -2 175,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: 2,0x
    • Randament FCF: -123,2 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,7x
    mediana verticalei 22,9x
    sub mediană (−22,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,1x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−88,4 %)
    P/B
    0,2x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−84,8 %)
    ROE
    1,1 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−84,7 %)
    Marja netă
    0,7 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−82,8 %)
    Marja EBIT
    1,7 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−71,1 %)
    Venituri an/an
    -1,6 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−222,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    61,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    peste mediană (+2.346,8 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RROS.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    1,27
    Randament total -40 % · Pe an -40 %
    2,26
    Randament total 4 % · Pe an 4 %
    3,41
    Randament total 55 % · Pe an 55 %
    3 ani
    1,09
    Randament total -41 % · Pe an -16 %
    2,18
    Randament total 12 % · Pe an 4 %
    3,64
    Randament total 80 % · Pe an 22 %
    5 ani
    0,93
    Randament total -41 % · Pe an -10 %
    2,11
    Randament total 19 % · Pe an 4 %
    3,89
    Randament total 106 % · Pe an 16 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,55
    • Marja netă± 0,38
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,33
    • Diluare anuală± 0,03

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Rottneros AB produce și vinde masă de celuloză de piață, specializată pe nișe precum filtre, izolații electrotehnice, carton și ambalaje din fibră formată. Compania rămâne sensibilă la prețurile masei de celuloză și la ciclurile de investiții, iar în 2024 a operat cu o structură financiară solidă, cu o soliditate de 59 de procente.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziții de lider global pe nișe precum masa pentru filtre și masa E, cu relații de lungă durată cu clienții.
    • Structură financiară solidă, cu o soliditate ridicată și finanțare asigurată pe termen lung.
    • Competență tehnică și capacitate de a produce mase cu proprietăți specializate.

    Puncte slabe

    • Dependență de prețurile masei de celuloză, care sunt volatile și influențează direct veniturile.
    • Scădere a producției în 2024 din cauza întreruperilor de producție la începutul anului.
    • Scală mai mică decât marii producători globali, ceea ce limitează capacitatea de negociere.

    Oportunități

    • Cerere în creștere pentru ambalaje biobazate și alternative la plastic, un segment în care compania are produse.
    • Dezvoltarea infrastructurii electrice și a energiei eoliene poate susține cererea pentru masa E.
    • Creșterea cererii de fibrocement în Asia și diversificarea veniturilor în afara masei.

    Amenințări

    • Scăderea prețurilor masei de celuloză pe piețele europene și asiatice.
    • Concurență din producători de capacitate mare cu costuri reduse.
    • Incertitudinea economică și comercială globală, care poate reduce investițiile clienților.

    Riscuri

    • Prețul masei de celulozăridicat

      Prețurile masei sunt volatile și pot reduce semnificativ marjele dacă cererea scade sau capacitatea din industrie crește.

    • Întreruperi de producțiemediu

      Problemele tehnice sau de funcționare a fabricilor pot afecta volumele, așa cum s-a întâmplat la începutul anului 2024 pentru sulfat.

    • Concentrarea pe nișemediu

      Dependența de câteva segmente specializate expune compania la schimbări tehnologice sau la pierderea unor clienți cheie.

    • Curs de schimbmediu

      Vânzările pe piețe externe și costurile în valută străină pot fluctua, afectând rezultatele raportate.

    • Costul energiei și al investițiilorscăzut

      Investițiile în energie regenerabilă și în noi capacități necesită finanțare, iar costurile ar putea depăși estimările.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru ambalaje biobazate și pentru infrastructura electrică rămâne solidă, poziția de nișă a companiei ar putea susține volume stabile.
    • Soliditatea ridicată și finanțarea asigurată pe termen lung oferă o marjă de siguranță în perioade de volatilitate.
    • Dacă diversificarea veniturilor din afara masei continuă, compania ar putea reduce dependența de prețul masei.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețurile masei de celuloză scad din nou, veniturile și marjele ar putea fi afectate semnificativ.
    • Concurența din partea producătorilor de capacitate mare ar putea limita creșterea pe segmentele mai generale.
    • Dacă producția continuă să fie afectată de întreruperi, volumele și rezultatele ar putea rămâne sub așteptări.

    De urmărit

    • Evoluția prețurilor masei NBSK și BCTMP în Europa și China2025
    • Nivelul producției după întreruperile din 2024Q1 2025
    • Progresul investițiilor în energie regenerabilă și în capacitatea CTMP2025
    • Politica de dividende în funcție de rezultatul din 20252026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Rottneros se concentrează pe dezvoltarea și fabricarea masei de celuloză de piață pentru nișe selectate, valorificând competența sa tehnică și de producție. Sunt utilizate două unități principale, Rottneros Bruk și Vallviks Bruk, care produc atât masă chimică, cât și mecanică. Compania urmărește relații pe termen lung cu clienții, susținute de o forță de vânzări puternică, în special în Europa.

    Strategia pe termen lung a companiei constă în specializarea pe segmente în creștere, cu produse care pot înlocui alternative fosile. Rottneros urmărește o producție fără fosile până în 2030 și diversificarea veniturilor în afara vânzărilor de masă, nivelul acestora ajungând la 13 procente în 2024. Compania își mai propune o creștere anuală a volumului de producție pentru a controla costurile fixe.

    Aproximativ o treime din vânzările grupului merg spre piețe din afara Europei, în principal Asia și nord-estul Statelor Unite. Vânzările pe piața internă suedeză reprezintă o parte semnificativă din cifra de afaceri, conform distribuției geografice raportate. Acest profil face ca expunerea la cursurile de schimb și la cererea asiatică să fie relevantă pentru evaluarea companiei.

    Segmente

    Filtre

    Rottneros este unul dintre liderii globali pe masa pentru filtre de aer, lichide și cafea, cu o porozitate și o rezistență ridicate. Cererea din industria auto rămâne solidă, chiar și cu creșterea ponderii vehiculelor electrice, deoarece vehiculele cu motor termic necesită înlocuirea periodică a filtrelor. Filtrele pentru vehicule grele și turbine cu gaz sunt văzute ca având o cerere stabilă.

    Electrotehnic

    Compania este lider global pe masa pentru izolații electrice, transformatoare și hârtie de condensator, denumită adesea masă E. Există doar câțiva furnizori de astfel de masă în lume, iar relațiile cu clienții sunt de lungă durată. Dezvoltarea infrastructurii de încărcare și a energiei eoliene susține cererea pentru acest segment.

    Carton și ambalaje

    Masa pentru carton și ambalaje, precum și formele din fibră presată Nature by Rottneros, reprezintă un segment în creștere datorită cererii pentru alternative biobazate la plastic. Rottneros își propune să ofere masă cu proprietăți de rigiditate și puritate potrivite pentru ambalaje alimentare. Ambalajele din fibră sunt considerate o parte tot mai importantă a ofertei.

    Piața în context

    Piața globală a masei de celuloză de piață este influențată de prețurile masei, de nivelul de utilizare a capacităților și de cererea din Asia. Rottneros publică date pentru prețurile NBSK și BCTMP în Europa și China, care arată volatilitate în perioada 2020-2024. Compania se bazează pe surse din industrie precum Fastmarkets și Hawkins Wright pentru analiza pieței.

    Diferite segmente cresc cu ritmuri diferite: mătasea de hârtie și specialitățile sunt în expansiune, în timp ce cererea pentru hârtie de scris și tipar scade. Cererea de fibrocement crește, în special în Asia de Sud-Est, iar piața de filtre rămâne stabilă. Aceste tendințe determină unde compania își poate concentra investițiile.

    Tendințe

    • Electrificarea vehiculelormixt

      Creșterea ponderii vehiculelor electrice ar putea reduce cererea pentru filtre tradiționale, dar eliminarea treptată a motoarelor termice păstrează cererea pe termen mediu. Compania indică faptul că piața de filtre se menține stabilă.

    • Infrastructura energeticăvânt din spate

      Dezvoltarea rețelelor electrice, a stațiilor de încărcare și a parcurilor eoliene sprijină cererea pentru masă E, care are nevoie de o infrastructură nouă pentru transformatoare.

    • Înlocuirea materialelor fosilevânt din spate

      Cererea pentru alternative biobazate la plastic și pentru ambalaje reciclabile crește, ceea ce favorizează masa de fibră a companiei.

    • Volatilitatea prețurilor maseivânt din față

      Prețurile masei de celuloză au fluctuat puternic în perioada 2020-2024, iar o scădere de preț ar putea afecta marjele companiei.

    Poziția concurențială

    Rottneros concurează cu producători mari de celuloză din Scandinavia, Brazilia și Canada, dar își păstrează poziția pe nișe specializate, unde există câțiva furnizori de masă E și masă pentru filtre. Compania afirmă că păstrează o relație apropiată cu clienții și cunoștințe tehnice care îi conferă un avantaj.

    Concurența este mai intensă pe segmentele de masă generală, unde producătorii de capacitate mare pot oferi prețuri mai reduse. Rottneros evită această zonă, concentrându-se pe produse cu proprietăți speciale și pe servicii tehnice pentru clienți.

    • Suzano

      Producător de masă de celuloză de capacitate mare din Brazilia, activ pe piețe similare de masă generală.

    • Domtar

      Producător nord-american de hârtie și masă, cu prezență pe segmente de specialitate și ambalaje.

    • Stora Enso

      Grup scandinav activ în masă, carton și ambalaje, concurent pe segmentele de carton.

    • Mercer InternationalMERC

      Producător de masă de celuloză cu operațiuni în Europa și America de Nord, concurent pe segmente de masă specială.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Rottneros AB · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Rottneros AB (RROS.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw