olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Rusta AB (publ) RUSTA.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0020848356 · Verticală: Companii listate din Suedia
Rusta AB este un lanț nordic de varuhuri cu sortiment de produse pentru casă, grădină, timp liber și DIY, susținut de un centru logistic automatizat din Norrköping și de programul de fidelizare Club Rusta. Pentru compania listată la Nasdaq Stockholm, cele aproximativ 70 de milioane de vizite din anul fiscal 2024/25 arată amploarea rețelei de clienți, iar ținta de reducere a emisiilor pentru perioada până în 2030 fixează direcția strategiei sale de sustenabilitate.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rusta AB (publ) (RUSTA.ST) costa 80,50 SEK (−3,42 % într-o zi), cu capitalizare 12,3 mld SEK, P/E 22,4 pe un EPS diluat de 3,60 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,80 %, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 61,90–103,80 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 75,66 – 84,45
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,55 · lățimea benzii 11,0 %
- SMA 50 / 200
- 78,50 / 85,27
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,33 / 1,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,3 % | −0,6 % | +10,9 pp | — |
| 3 luni | −6,1 % | −4,2 % | −1,9 pp | — |
| 6 luni | −21,0 % | +4,3 % | −25,3 pp | — |
| De la început de an | −6,9 % | +7,5 % | −14,4 pp | — |
| 1 an | +29,9 % | +9,9 % | +20,0 pp | −8,3 % |
| 3 ani | +77,1 % | +49,8 % | +27,3 pp | +12,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 25,8, mediană 28,0, max 28,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 261,0 mil | 408,0 mil | 476,0 mil | 549,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +56,3 % | +16,7 % | +15,3 % |
| EPS diluat | 1,70 | 2,70 | 3,10 | 3,60 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +58,8 % | +14,8 % | +16,1 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 846,0 mil | 1,3 mld | 807,0 mil | 1,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 apr. 2026
- Numerar
- 160,0 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 2,2 mld SEK
- Active totale
- 9,6 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,21x
- ROE
- 28,3 %
- ROA
- 5,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Costul vânzărilor | 6,0 mld | 6,3 mld | 6,7 mld | 7,1 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 4,2 mld | 4,8 mld | 5,1 mld | 5,5 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 518,0 mil | 753,0 mil | 853,0 mil | 953,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 179,0 mil | 241,0 mil | 255,0 mil | 249,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 341,0 mil | 525,0 mil | 615,0 mil | 715,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 79,0 mil | 117,0 mil | 139,0 mil | 167,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit net | 261,0 mil | 408,0 mil | 476,0 mil | 549,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,70 | 2,70 | 3,10 | 3,60 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,00 | 0,69 | 1,15 | 1,45 | esef· 28 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 182,0 mil | 171,0 mil | 99,0 mil | 160,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active curente | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,6 mld | 5,7 mld | — | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Fond comercial | 113,0 mil | 118,0 mil | 110,0 mil | 109,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active totale | 8,9 mld | 9,1 mld | 9,3 mld | 9,6 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,6 mld | 7,5 mld | 7,6 mld | 7,4 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 153,5 mil | 151,1 mil | 153,5 mil | 152,5 mil | esef· 28 oct. 2026derivat |
- 2024
- 151,1 mil
- 2025
- 153,5 mil
- 2026
- 152,5 mil
esef· 28 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,7 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 161,0 mil | 130,0 mil | 316,0 mil | 356,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 846,0 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 807,0 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | esef· 28 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -172,0 mil | -166,0 mil | -405,0 mil | -480,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -826,0 mil | -1,2 mld | -791,0 mil | -1,2 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 22,0 mil | 24,0 mil | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 12,3 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 238,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 28,4 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,8x | 36 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 34 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,4x | 50 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,6 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie35/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Rusta AB (publ) (RUSTA.ST). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-04-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 28,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 35,05–69,60 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 46,15 SEK, prețul de 80,50 SEK lasă un potențial de -42,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -74,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 238,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 28,4 %
- Randament FCF: 10,6 %
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RUSTA.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Rusta AB este un lanț nordic de varuhuri cu sortiment de produse pentru casă, grădină, timp liber și DIY, susținut de un centru logistic automatizat din Norrköping și de programul de fidelizare Club Rusta. Pentru compania listată la Nasdaq Stockholm, cele aproximativ 70 de milioane de vizite din anul fiscal 2024/25 1 arată amploarea rețelei de clienți, iar ținta de reducere a emisiilor pentru perioada până în 2030 1 fixează direcția strategiei sale de sustenabilitate.
SWOT
Puncte tari
- Rețea de varuhuri cu trafic ridicat în patru țări și un concept de magazin uniform.
- Achiziții directe și birouri proprii de control al calității, ceea ce susține costurile și standardele.
- Centru logistic automatizat care servește atât varuhurile, cât și comerțul electronic.
Puncte slabe
- Dependența de materii prime și de transport face costurile sensibile la șocuri externe.
- Sortimentul include materiale cu impact asupra apei și biodiversității, ceea ce cere eforturi continue de control.
- Un număr mare de furnizori implică o supraveghere complexă a standardelor etice și ecologice.
Oportunități
- Creșterea ponderii materialelor reciclate și certificate ar putea consolida imaginea de produs sustenabil.
- Programul Club Rusta ar putea sprijini fidelizarea și campaniile direcționate.
- Reducerea consumului de energie și trecerea la surse regenerabile ar putea diminua costurile pe termen lung.
Amenințări
- Secetele și evenimentele meteo extreme ar putea perturba aprovizionarea și ar putea crește prețurile.
- Reglementările de mediu mai stricte ar putea majora costurile de conformitate.
- Creșterea prețurilor energiei ar putea presa marjele din exploatare și din logistică.
Riscuri
- Riscul climatic în lanțul de aprovizionareridicat
Evenimentele meteo extreme ar putea crește costurile de asigurare și de achiziție și ar putea genera pierderi materiale 1.
- Reglementare privind emisiilemediu
Legislația privind emisiile de gaze cu efect de seră ar putea genera costuri suplimentare dacă se înăsprește 1.
- Prețul energieimediu
Creșterea prețului energiei ar putea majora costurile de transport și de funcționare a spațiilor comerciale 1.
- Substanțe chimice și poluaremediu
Utilizarea substanțelor chimice și riscurile de poluare în lanțul de aprovizionare ar putea duce la înlocuirea furnizorilor 1.
- Deficitul de materiale esențialescăzut
Cererea mare pentru materialele necesare tranziției ar putea genera deficit și costuri suplimentare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Traficul mare în varuhuri și programul de fidelizare ar putea susține vânzările și cererea pentru sortiment.
- Achizițiile directe și controlul calității ar putea păstra competitivitatea prețurilor.
- Un centru logistic automatizat ar putea sprijini expansiunea comerțului electronic fără investiții majore suplimentare în distribuție.
Ce ar strica teza
- Riscurile climatice și de aprovizionare ar putea crește costurile de achiziție și reduce marjele.
- Reglementările de sustenabilitate ar putea impune investiții semnificative pentru conformare.
- Prețul energiei ar putea presa costurile de transport și de operare a magazinelor.
De urmărit
- Progresul către ținta de 55% a fabricilor din Asia cu evaluare bună sau superioară2025/26
- Evoluția reducerii emisiilor Scope 1 și 2 față de anul de bază 20232030
- Ponderea materialelor reciclate și certificate în sortimentnext annual report
- Evoluția costurilor energetice și de transport în marjele operaționalenext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Rusta vinde produse prin varuhuri din Finlanda, Germania, Norvegia și Suedia, precum și online, cu un concept de magazin unitar și campanii promoționale care urmăresc prețuri accesibile și calitate constantă 1. Compania achiziționează direct dintr-o rețea globală de furnizori, unde are birouri proprii de achiziții și controale de calitate, ceea ce îi permite să combine eficiența costurilor cu controlul asupra standardelor etice 1. Distribuția este concentrată într-un centru logistic automatizat din Norrköping, care susține livrarea atât către varuhuri, cât și către comerțul electronic 1.
Modelul de afaceri depinde de volumul mare de vizite și de loialitatea clienților, iar Club Rusta funcționează ca motor de fidelizare și de comunicare a ofertelor 1. Rusta raportează și o valoare lanț care acoperă achiziția materiilor prime, producția, transportul, distribuția și faza de sfârșit de viață a produselor 1.
Din perspectiva resurselor, compania menționa 4 860 de angajați și 565 de furnizori în anul fiscal 2024/25, ceea ce conturează o structură operațională extinsă între achiziții, logistică și vânzare 1.
Segmente
Varuhuse fizice
Rețeaua de varuhuri din patru țări generează principalul contact cu clientul, iar aproximativ 70 de milioane de vizite din anul fiscal 2024/25 1 indică rolul central al acestui canal.
Comerț online
Vânzările online sunt deservite din același centru logistic din Norrköping, ceea ce face ca infrastructura de distribuție să servească deopotrivă canalele fizice și digitale 1.
Achiziții și lanț de aprovizionare
Achizițiile directe de la furnizori, cu aproximativ 565 de parteneri în anul fiscal 2024/25 1, sunt segmentul prin care compania controlează costurile și standardele de produs.
Piața în context
Rusta activează în segmentul produselor pentru casă, grădină, timp liber și DIY din Nordul Europei și Germania, unde concurează pe preț, sortiment și accesibilitatea rețelei de magazine 1. Sursele furnizate nu cuantifică mărimea pieței totale, deci poziția sa relativă rămâne neprecizată.
Cererea din acest segment ar putea fi influențată de consumul gospodăriilor și de evoluția costurilor logistice, fapte pe care raportul anual le leagă de riscurile de energie și de transport 1.
Tendințe
- Presiuni climatice asupra materiilor primevânt din față
Secete și condiții meteo extreme ar putea reduce recoltele de materii prime regenerabile și ar putea crește prețurile, ceea ce ar afecta costurile de achiziție 1.
- Reglementări de sustenabilitate mai strictemixt
Cerințele UE și ale Suediei privind economia circulară și climatul ar putea crește costurile sau reduce veniturile dacă sortimentul nu se adaptează 1.
- Cost energeticvânt din față
Creșterea prețurilor energiei ar putea majora costurile de transport, distribuție și exploatare a magazinelor 1.
- Materiale reciclate și regenerabilevânt din spate
Creșterea ponderii plasticului reciclat și a bumbacului certificat ar putea reduce dependența de materiile prime și ar putea sprijini cererea pentru produse mai sustenabile 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții lui Rusta. Concurența din segmentul bunurilor pentru casă și DIY ar putea veni din lanțurile de bricolaj și de articole pentru casă active în aceleași țări, însă fără date din surse nu pot fi comparate cotele de piață.
Avantajul declarat de companie stă în achiziția directă, în centrul logistic automatizat și în conceptul uniform de magazin, care ar putea susține prețuri competitive dacă aceste elemente rămân eficiente 1.
- Lanțuri de bricolaj și articole pentru casă din Nordul Europei
Concurenți potențiali pe aceleași piețe, neidentificați explicit în sursele furnizate.
- Retailerii de articole pentru casă cu vânzări online
Concurență din comerțul electronic, unde Rusta își servește clienții din același centru logistic.
- Magazinele de bricolaj din Germania
Concurență pe piața germană, unde Rusta operează varuhuri proprii.
- Retailerii de produse de timp liber
Concurență în sortimentul de timp liber, fără detalii suplimentare în sursele date.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202628 oct. 2026
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-04-30 (ESEF) · SEC / Rusta AB (publ) · 30 apr. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.