olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sanofi SAN.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000120578 · Verticală: Companii listate din Franța

84,53EUR+0,51 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sanofi este o companie biopharmaceutică ce își axează activitatea pe cinci arii terapeutice: imunologie și inflamație, oncologie, boli rare, neurologie și vaccinuri. În 2025 a încasat din cedarea a 50% din Opella un produs net de circa 10 miliarde EUR, iar compania rămâne sub presiunea prețurilor și a cerințelor de inovație din partea plătitorilor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sanofi (SAN.PA) costa 84,53 EUR (+0,51 % într-o zi), cu capitalizare 103,2 mld EUR, P/E 13,3 pe un EPS diluat de 6,37 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 69,99–90,44 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
103,2 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,3
EPS diluat TTM 6,37 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,54 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,41
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
69,9990,44

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
81,2
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
67,03 – 83,81
peste banda superioară · %B 1,04 · lățimea benzii 22,2 %
SMA 50 / 200
74,46 / 76,69
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,52 / 1,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+19,7 %−0,6 %+20,4 pp—
3 luni+13,8 %−4,2 %+17,9 pp—
6 luni+14,6 %+4,3 %+10,3 pp—
De la început de an+2,2 %+7,5 %−5,3 pp—
1 an−0,8 %+9,9 %−10,7 pp−8,8 %
3 ani−0,5 %+49,8 %−50,3 pp−10,0 %
5 ani−3,9 %+42,8 %−46,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,6 %
13 nov. 2025 → 05 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,2 %
06 mar. 2025 → 05 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 25 din propriul istoric de 4 trimestre (min 13,0, mediană 17,2, max 21,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net8,4 mld5,4 mld5,6 mld7,8 mld
Profit net an/anindisponibil−35,5 %+3,0 %+40,5 %
EPS diluat6,664,304,436,37
EPS diluat an/anindisponibil−35,4 %+3,0 %+43,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,7 mld EUR
Datorie financiară
14,2 mld EUR
Datorie netă
6,6 mld EUR
Capitaluri proprii
71,7 mld EUR
Active totale
126,8 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
1,09x
ROE
10,4 %
ROA
6,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Costul vânzărilor
2023
12,6 mld
2024
13,2 mld
2025
13,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
29,0 mld
2024
31,1 mld
2025
33,7 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
6,5 mld
2024
7,4 mld
2025
7,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
7,0 mld
2024
7,3 mld
2025
6,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
563,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,0 mld
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
5,4 mld
2024
5,6 mld
2025
7,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,30
2024
4,43
2025
6,37

esef· 10 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
8,7 mld
2024
7,4 mld
2025
7,7 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
9,7 mld
2024
9,4 mld
2025
10,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
30,7 mld
2024
42,6 mld
2025
31,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,2 mld
2024
10,1 mld
2025
10,1 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
49,4 mld
2024
43,4 mld
2025
41,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
24,3 mld
2024
22,6 mld
2025
26,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
126,5 mld
2024
132,8 mld
2025
126,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
14,3 mld
2024
11,8 mld
2025
14,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
24,2 mld
2024
29,2 mld
2025
28,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
74,4 mld
2024
77,9 mld
2025
71,7 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
10,3 mld
2024
9,1 mld
2025
10,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,2 mld
2024
-4,4 mld
2025
-2,4 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-8,1 mld
2024
-5,8 mld
2025
-8,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
593,0 mil
2024
302,0 mil
2025
5,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-12,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
40,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-2,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
43,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-1,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
11,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
10,8 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
275 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
103,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
109,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
13,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
13,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
17,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

84,53 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 103,2 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
103,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 102derivat 4

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
73,19
EUR pe acțiune
Mijloc
113,36
EUR pe acțiune
Sus
187,85
EUR pe acțiune
Preț: 84,53 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 34,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 25,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 73,19 – 187,85 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E73,19 – 187,85 (Mijloc 113,36)
    21 firme folosite · multiplul median 17,8x · quartile 11,5x – 29,5x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,6 %45 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere-1,5 %0 (pe interval fix)18 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,3x100 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x24 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare13,3x71 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,9 %70 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie70/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial45/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial70/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial71/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SANOFI (SAN.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 73,19–187,85 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 113,36 EUR, prețul de 84,53 EUR lasă un potențial de 34,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 25,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Acoperirea dobânzilor: 11,3x
  • P/E (TTM): 13,3x

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -1,5 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,3x
mediana verticalei 19,6x
sub mediană (−32,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,5x
P/B
1,4x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+17,6 %)
ROE
10,5 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+148,1 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 1,3 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei -0,1 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
BN.PADanone44,1 mld21,911,9 %7,4 %−0,9 %−11 % / +16 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SAN.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sanofi este o companie biopharmaceutică ce își axează activitatea pe cinci arii terapeutice: imunologie și inflamație, oncologie, boli rare, neurologie și vaccinuri. În 2025 a încasat din cedarea a 50% din Opella un produs net de circa 10 miliarde EUR 1, iar compania rămâne sub presiunea prețurilor și a cerințelor de inovație din partea plătitorilor.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu diversificat în cinci arii terapeutice, cu un produs de referință în dermatologie și alergologie, care a primit recent extinderi de indicații 1.
  • Platforme tehnologice și de producție largi, inclusiv în zona ARNm, ce sprijină un flux constant de candidați în dezvoltare 1.
  • Bilanț întărit prin cedarea majorității Opella, care a adus lichidități ce pot fi direcționate către creștere organică și achiziții 1.

Puncte slabe

  • Dependență de succesul câtorva produse majore, ceea ce face ca rezultatele să fie sensibile la evoluția unui număr restrâns de terapii 1.
  • Tranziție de conducere în 2026, cu un director interimar până la Adunarea generală, ceea ce poate crea incertitudine strategică pe termen scurt 1.
  • Mărci aflate în declin în medicina generală, care necesită raționalizare și pot reduce veniturile din acest segment 1.

Oportunități

  • Potențialul unor produse în dezvoltare din imunologie, oncologie și neurologie, care ar putea deveni noi motoare de creștere dacă validarea clinică reușește 1.
  • Utilizarea extinsă a inteligenței artificiale în cercetare și producție, care ar putea reduce costurile și accelera livrarea de terapii noi 1.
  • Achiziții țintite în vaccinuri și imunologie, cum ar fi Dynavax, care pot extinde portofoliul și canalele de vânzare 1.

Amenințări

  • Presiunea plătitorilor asupra prețurilor și a criteriilor de rambursare, care ar putea limita veniturile din produsele existente 1.
  • Incertitudini geopolitice și inflația, care pot crește costurile de producție și pot perturba aprovizionarea 1.
  • Concurența din partea companiilor mari din aceleași arii terapeutice, care poate reduce cota de piață în afecțiuni cheie 1.

Riscuri

  • Presiunea prețurilor și a rambursăriiridicat

    Plătitorii pot cere reduceri de prețuri și dovezi suplimentare de eficiență, ceea ce ar putea afecta veniturile și marjele dacă dovezile din viața reală nu sunt suficiente 1.

  • Incertitudini geopolitice și de aprovizionaremediu

    Tensiunile geopolitice, inflația și penuriile de materii prime pot crește costurile și perturba producția, ceea ce ar afecta livrările 1.

  • Tranziția conduceriimediu

    Schimbarea directorului general și conducerea interimară pot amâna decizii strategice și pot crea incertitudine pentru investitori și parteneri 1.

  • Riscul de execuție al pipeline-uluiridicat

    Multe produse în dezvoltare nu ajung pe piață; eșecurile clinice ar putea reduce beneficiile așteptate din achiziții și licențe 1.

  • Riscul de dependență de personalscăzut

    Rotația ridicată sau lipsa unor competențe critice pot afecta continuitatea activităților, iar compania identifică acest risc ca material 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Dupixent și noile indicații continuă să crească, compania ar putea susține veniturile în timp ce restul portofoliului se reface 1.
  • Cedarea Opella și programul de răscumpărare de acțiuni ar putea întări flexibilitatea financiară pentru investiții în creștere 1.
  • Utilizarea inteligenței artificiale ar putea aduce economii operaționale și accelerarea cercetării, în condițiile în care rezultatele se confirmă 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă plătitorii impun reduceri de prețuri mai dure, marjele ar putea scădea mai rapid decât se anticipează 1.
  • Tranziția de conducere și incertitudinea strategică pe termen scurt ar putea încetini deciziile și execuția planurilor 1.
  • Dacă produsele în dezvoltare nu reușesc în studiile clinice, valoarea achizițiilor recente ar putea fi mai mică decât estimată 1.

De urmărit

  • Numirea și preluarea funcției de director general, precum și direcția strategică ulterioarădupă Adunarea generală din aprilie 2026
  • Evoluția vânzărilor Dupixent și a noilor indicații aprobatenext 10-K
  • Finalizarea programului de răscumpărare de acțiuni din 2026 și modul în care este utilizat capitalul2026
  • Rezultatele clinice ale candidaților din pipeline, inclusiv cei din neurologie și vaccinuri2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Sanofi se prezintă ca o entitate biopharmaceutică ce combină cercetarea și dezvoltarea cu inteligența artificială pentru a îmbunătăți viața pacienților afectați de boli dermatologice, respiratorii, gastro-intestinale și alte afecțiuni cu mediere imunitară 1. Strategia «Play to win» se sprijină pe patru priorități: creștere, accelerarea inovației, eficiență operațională și regândirea modului de lucru 1.

Compania a finalizat în 2025 cedarea unei participații majoritare de 50% în Opella, activitatea sa de sănătate de consum, păstrând o participație de 48,2% 1. În februarie 2026 a anunțat finalizarea achiziției Dynavax, care aduce vaccinul HEPLISAV-B și un candidat pentru zona zoster 1.

Structura de conducere s-a modificat: conducerea executivă a fost restructurată în jurul a 13 membri, iar la începutul lui 2026 Consiliul a decis să nu reînnoiască mandatul directorului general, un director general interimar urmând să asigure conducerea până la Adunarea generală din aprilie 2026 1.

Segmente

Vaccinuri

Vaccinurile sunt structurate în patru mari activități, printre care COVID-19 și gripă, meningită și vaccinuri pentru călători, polio, tuse convulsivă și rapeluri, precum și ROR, cu o creștere descrisă de conducere ca fiind puternică și continuă 1.

Medicină de specialitate

Dupixent este principalul motor al portofoliului, iar compania a relevat pic de vânzări revizuit în sus; în 2025 produsul a primit aprobări suplimentare pentru pemfigoid bulos și urticarie cronică spontană 1.

Medicină generală

Activitatea de medicină generală include mărci aflate în declin, pe care compania a început să le raționalizeze, iar cedarea Opella a redus scopul acestui segment în 2025 1.

Piața în context

Piața farmaceutică este descrisă de Sanofi ca fiind sub presiune din partea incertitudinilor geopolitice, a inflației, a deficitelor de aprovizionare și a bugetelor statelor, ceea ce exercită presiuni atât asupra costurilor sistemelor de sănătate, cât și asupra lanțului valoric 1.

Plătitorii cer din ce în ce mai mult date din viața reală care să confirme siguranța și eficiența, iar prețurile și criteriile de rambursare devin tot mai strict controlate; compania anticipează că sectorul va fi judecat după capacitatea de a crea terapii inovatoare cu un raport cost-eficiență bun 1.

Tendințe

  • Presiunea asupra prețurilor și rambursăriivânt din față

    Plătitorii cer date de viață reală și practici de prețuire mai transparente, ceea ce ar putea limita marjele dacă dovada de eficiență nu este suficientă 1.

  • Cerința de inovație crescutămixt

    Pe fondul presiunilor de cost, sectorul este evaluat tot mai mult după contribuția la inovație, ceea ce favorizează companiile cu un portofoliu de dezvoltare solid 1.

  • Inteligența artificială în R&D și producțievânt din spate

    Sanofi extinde utilizarea IA în descoperirea de medicamente, proiectarea studiilor clinice și optimizarea randamentelor, ceea ce ar putea reduce costurile dacă rezultatele se confirmă în timp 1.

  • Tensiuni geopolitice și de aprovizionarevânt din față

    Incertitudinile geopolitice, inflația și penuriile de aprovizionare pot crește costurile de producție și pot perturba lanțul de aprovizionare 1.

Poziția concurențială

Sanofi concurează pe fiecare arie terapeutică cu alte companii biofarmaceutice mari, mai ales în imunologie, vaccinuri și neurologie, unde inovația rapidă și accesul pe piață determină poziția pe termen lung 1.

Dinamica concurențială depinde de capacitatea companiilor de a atinge eficiența costurilor și de a obține rambursare, iar Sanofi subliniază că trebuie să demonstreze valoare clinică și economică în fața plătitorilor 1.

  • PfizerPFE

    Companie farmaceutică mare cu portofoliu în vaccinuri și imunologie, concurent în mai multe arii terapeutice ale Sanofi.

  • Eli LillyLLY

    Companie biofarmaceutică cu prezență în imunologie și metabolism, care poate concura pentru aceiași pacienți și aceleași bugete de rambursare.

  • AbbVieABBV

    Companie cu portofoliu puternic în imunologie și neurologie, concurent direct în afecțiuni cu mediere imunitară.

  • GSK

    Companie farmaceutică britanică cu activitate importantă în vaccinuri, concurent în segmentul vaccinurilor și al terapiilor respiratorii.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.