olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sandvik Aktiebolag SAND.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0000667891 · Verticală: Companii listate din Suedia

362,10SEK+0,22 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Sandvik este un grup industrial internațional care produce scule de așchiere, echipamente de demolare și soluții pentru minerit și fabricație. În exercițiul 2025 a dus EBITA la 22616 milioane SEK, cu o marjă de 18,7 procente, într-un context de cerere slabă în infrastructură și industria prelucrătoare europeană și nord-americană.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sandvik Aktiebolag (SAND.ST) costa 362,10 SEK (+0,22 % într-o zi), cu capitalizare 454,2 mld SEK, P/E 30,9 pe un EPS diluat de 11,70 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,59 %, beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 277,10–411,80 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
454,2 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
30,9
EPS diluat TTM 11,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,23 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,59 %
DPS 12 luni 5,75
Beta (2 ani)
1,30
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
277,10411,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,9
neutru
Bollinger (20, 2)
342,35 – 371,41
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 8,1 %
SMA 50 / 200
369,34 / 372,62
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,74 / -3,64
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,1 %+0,4 %−0,4 pp—
3 luni−3,3 %−3,3 %−0,0 pp—
6 luni−10,4 %+4,0 %−14,4 pp—
De la început de an+20,5 %+8,1 %+12,4 pp—
1 an+29,0 %+10,7 %+18,3 pp−8,3 %
3 ani+85,9 %+50,1 %+35,8 pp+12,8 %
5 ani+72,2 %+43,6 %+28,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,5 %
03 iul. 2026 → 20 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,8 %
04 ian. 2022 → 29 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 17,9, mediană 20,3, max 25,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri126,5 mld122,9 mld120,7 mld
Venituri an/anindisponibil−2,9 %−1,8 %
Profit net15,3 mld12,2 mld14,7 mld
Profit net an/anindisponibil−20,0 %+20,0 %
EPS diluat12,189,7511,70
EPS diluat an/anindisponibil−20,0 %+20,0 %
netă %12,1 %10,0 %12,2 %
Flux de numerar liber14,9 mld17,0 mld16,4 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
5,0 mld SEK
Datorie financiară
32,0 mld SEK
Datorie netă
27,1 mld SEK
Capitaluri proprii
93,2 mld SEK
Active totale
169,9 mld SEK
Datorie / capitaluri
0,34x
Lichiditate curentă
1,94x
ROE
15,4 %
ROA
8,3 %
Marja FCF
13,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
126,5 mld
2024
122,9 mld
2025
120,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
74,5 mld
2024
73,7 mld
2025
71,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
52,0 mld
2024
49,1 mld
2025
49,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
4,5 mld
2024
4,8 mld
2025
4,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
22,4 mld
2024
18,4 mld
2025
20,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,4 mld
2024
2,8 mld
2025
2,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
19,8 mld
2024
16,5 mld
2025
19,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
4,5 mld
2024
4,2 mld
2025
4,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
15,3 mld
2024
12,2 mld
2025
14,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
12,18
2024
9,75
2025
11,70

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,99
2024
5,50
2025
5,75

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
4,4 mld
2024
4,5 mld
2025
5,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
34,3 mld
2024
34,8 mld
2025
33,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
72,1 mld
2024
73,5 mld
2025
69,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
22,2 mld
2024
24,7 mld
2025
22,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
174,2 mld
2024
184,4 mld
2025
169,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
9,5 mld
2024
10,1 mld
2025
10,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
32,8 mld
2024
36,5 mld
2025
32,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
43,9 mld
2024
41,0 mld
2025
36,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
86,5 mld
2024
87,4 mld
2025
76,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
87,7 mld
2024
97,0 mld
2025
93,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
18,8 mld
2024
20,6 mld
2025
19,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
3,9 mld
2024
3,6 mld
2025
2,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
14,9 mld ≈
2024
17,0 mld ≈
2025
16,4 mld ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-8,5 mld
2024
-7,7 mld
2025
-6,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-16,2 mld
2024
-13,0 mld
2025
-11,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
6,3 mld
2024
6,9 mld
2025
7,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
242,0 mil
2024
61,0 mil
2025
6,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
13,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
20,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
20,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
40,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
17,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
12,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
13,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
15,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
12,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
15,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
49,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
44,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
27,1 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
10,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
19,2 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,8 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
16,4 mld SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
111,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
173 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
53 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
454,2 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
481,3 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
30,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
23,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
4,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
27,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
3,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 65 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

362,10 SEK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 454,2 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
454,2 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
15,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
12,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 91derivat 4

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie98
  • Evaluare39
  • Calitate75
  • Randamente54

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 65/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate12,6 %52 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate12,2 %89 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate111,3 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,5x100 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x95 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare30,9x35 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare3,6 %45 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,6 %23 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente44,0 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie98/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare39/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Sandvik Aktiebolag (SAND.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 120,7 mld SEK în 2025; creștere an/an -1,8 %; marjă netă 12,2 %; ROE 15,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 104,84–148,98 SEK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,31 SEK, prețul de 362,10 SEK lasă un potențial de -65,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -193,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 12,2 %
    • Conversia profitului în FCF: 111,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 10,5x
    • Lichiditatea curentă: 1,9x
    • Rata de distribuire (FCF): 44,0 %

    Ce o infirmă

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    30,9x
    mediana verticalei 23,3x
    peste mediană (+32,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    3,8x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+235,7 %)
    P/B
    4,9x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+249,2 %)
    ROE
    15,5 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+109,2 %)
    Marja netă
    12,2 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+183,2 %)
    Marja EBIT
    17,2 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+186,9 %)
    Venituri an/an
    -1,8 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−233,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    1,6 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−36,1 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    SAND.STSandvik Aktiebolag454,2 mld30,915,5 %12,2 %−1,8 %+27 % / +75 %
    ALFA.STAlfa Laval AB224,5 mld27,119,4 %11,9 %+4,1 %+22 % / +39 %
    BOL.STBoliden Ab144,0 mld15,313,3 %10,1 %+4,8 %+13 % / +83 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,3 mld70,71,2 %9,8 %−2,6 %+26 % / +5 %
    AAK.STAak Ab (publ)46,7 mld13,717,2 %7,5 %+2,2 %−32 % / −15 %
    CAMX.STCamurus AB39,4 mld54,219,5 %32,5 %+21,3 %+8 % / +44 %
    BRAV.STBravida Holding AB31,1 mld25,313,7 %4,4 %−4,9 %+90 % / +131 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,5 mld60,09,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB23,1 mld34,44,1 %3,6 %−5,4 %+12 % / +22 %
    BURE.STBure Equity AB22,8 mld—-21,0 %—indisponibil+21 % / +21 %
    AQ.STAQ Group AB20,0 mld29,614,9 %7,5 %+6,0 %+15 % / +122 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB17,9 mld33,03,0 %15,1 %−2,2 %+6 % / +16 %
    ATT.STAttendo AB (publ)17,1 mld21,115,1 %4,3 %+0,1 %+36 % / +230 %
    AFRY.STAfry Ab14,8 mld18,56,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +3 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB13,9 mld16,82,9 %23,9 %−2,0 %−34 % / −45 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,8 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−17 % / +51 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,412,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    BOOZT.STBoozt AB10,3 mld36,810,4 %3,6 %+0,5 %+53 % / +40 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)9,9 mld43,531,3 %3,2 %+10,1 %+7 % / indisponibil
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,1 mld9,315,1 %6,9 %−7,4 %+38 % / +112 %
    CEVI.STCellaVision AB4,8 mld31,118,0 %20,2 %+4,9 %+21 % / +13 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,413,0 %2,2 %+16,7 %+2 % / +26 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,6 mld—-84,5 %—indisponibil−37 % / −79 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld30,72,5 %1,4 %+6,2 %−20 % / +110 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld52,54,1 %10,1 %+24,9 %−7 % / +90 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SAND.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    200,68
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    355,93
    Randament total -0 % · Pe an -0 %
    537,69
    Randament total 50 % · Pe an 50 %
    3 ani
    170,92
    Randament total -50 % · Pe an -20 %
    343,31
    Randament total -1 % · Pe an -0 %
    572,78
    Randament total 64 % · Pe an 18 %
    5 ani
    145,57
    Randament total -55 % · Pe an -15 %
    331,14
    Randament total -1 % · Pe an -0 %
    610,16
    Randament total 79 % · Pe an 12 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 85,83
    • Marja netă± 60,08
    • Creșterea anuală a veniturilor± 52,48
    • Diluare anuală± 5,05

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Sandvik este un grup industrial internațional care produce scule de așchiere, echipamente de demolare și soluții pentru minerit și fabricație. În exercițiul 2025 a dus EBITA la 22616 milioane SEK, cu o marjă de 18,7 procente, într-un context de cerere slabă în infrastructură și industria prelucrătoare europeană și nord-americană.

    SWOT

    Puncte tari

    • Marjă operațională ridicată și bilanț solid, cu soliditate în creștere și datorie netă în scădere 1.
    • Investiții constante în cercetare și dezvoltare și un portofoliu mare de brevete active 1.
    • Poziție bună în aviație și apărare, unde cererea pentru scule a rămas puternică 1.

    Puncte slabe

    • Dependență de industria prelucrătoare din Europa și Nordul Americii, unde producția a rămas slabă 1.
    • Expunere valutară semnificativă, care a redus rezultatul față de anul precedent 1.
    • Segmentul de infrastructură a rămas slab în prima parte a anului 2025 1.

    Oportunități

    • Creșterea cererii de software CAM și digitalizare, susținută de achizițiile recente din 2025 1.
    • Îmbunătățirea pieței de demolare și reciclare, semnalată în a doua jumătate a anului 2025 1.
    • Cererea mare pentru volfram și materiale critice, dacă limitările de ofertă persistă 1.

    Amenințări

    • Taxe vamale noi care pot reduce volumele sau pot limita prețurile la clienți 1.
    • Fluctuații valutare ample care pot afecta din nou rezultatul raportat 1.
    • Încetinirea investițiilor industriale în Europa și Nord, dacă producția nu își revine.

    Riscuri

    • Expunere valutarăridicat

      Fluctuațiile cursurilor au redus semnificativ rezultatul în 2025, iar transacțiile în valute străine rămân o sursă de volatilitate 1.

    • Cerere industrială slabăridicat

      Producția industrială atenuată în Europa și Nordul Americii poate limita comenzile pentru scule și echipamente.

    • Obligații de pensiimediu

      Pensiile cu prestații definite sunt expuse la ratele dobânzii, la inflație și la longevitate, ceea ce poate crește datoriile 1.

    • Taxe vamalemediu

      Măsurile tarifare au dus la suprataxe de preț, care pot reduce volumele dacă clienții aleg alți furnizori.

    • Litigii și garanțiiscăzut

      Grupul are garanții pentru clienți și procese în curs, deși conducerea consideră că nu afectează semnificativ activitatea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Marja operațională a crescut în 2025, iar datoria netă s-a redus, ceea ce oferă flexibilitate financiară dacă cererea își revine 1.
    • Cererea puternică din aviație, apărare și software de fabricație poate susține creșterea în segmentele cu valoare adăugată.
    • Achizițiile din 2025 în zona digitală pot consolida oferta și pot crește veniturile recurente dacă integrarea reușește 1.

    Ce ar strica teza

    • Industria prelucrătoare din Europa și Nord rămâne slabă, iar comenzile ar putea fi amânate dacă producția nu se redresează.
    • Fluctuațiile valutare și taxele vamale pot erodează rezultatele, așa cum s-a văzut în 2025 1.
    • Prețurile ridicate la volfram sunt legate de limitări temporare de ofertă, care pot dispărea și pot reduce veniturile din acest segment.

    De urmărit

    • Evoluția cererii industriale în Europa și Nordul Americii2026
    • Efectul taxelor vamale asupra prețurilor și volumelor2026
    • Integrarea achizițiilor de software CAM și metrologie2026
    • Evoluția marjei EBITA și a efectelor valutareQ1 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Sandvik este un grup industrial suedez care dezvoltă și vinde scule de așchiere, materiale și sisteme pentru prelucrarea metalelor, echipamente pentru minerit și construcții, precum și software pentru fabricație. Potrivit raportului anual 2025 1, grupul a obținut un EBITA de 22616 milioane SEK, iar marja a crescut la 18,7 procente, în ciuda efectelor valutare negative. Investițiile în cercetare și dezvoltare au ajuns la 4542 milioane SEK în 2025 1, reflectând accentul pe materiale, procese, electrificare și soluții digitale.

    Activitatea este organizată pe mai multe divizii de afaceri, fiecare responsabil de propria cercetare și dezvoltare. Grupul a achiziționat în 2025 mai multe firme de software CAM și de metrologie din Statele Unite, Italia și Danemarca, și a vândut activele de aditivi Cimquest și participația din Eimco Elecon 1. Aceste mișcări urmăresc consolidarea ofertei digitale alături de hardware-ul tradițional.

    Situația financiară rămâne solidă: datoria netă a scăzut la 26515 milioane SEK la finalul anului 2025, iar raportul datorie netă/EBITDA a ajuns la 0,9 1. Soliditatea a crescut la 55 procente 1, iar ratingul pe termen lung de la Standard & Poor's este BBB+ cu perspectivă stabilă 1.

    Segmente

    Scule de așchiere și software de fabricație

    Cererea pentru scule de așchiere a fost puternică în segmentul aviatic și în domeniile mai mici precum apărarea, dar industria prelucrătoare din Europa și Nord a rămas slabă. Software-ul pentru fabricație a avut o dinamică bună, susținută de achizițiile recente de revendicători CAM 1.

    Demolare, reciclare și minerit

    Piața infrastructurii a rămas slabă în prima jumătate a anului, dar s-au observat îmbunătățiri în a doua jumătate atât în demolare, cât și în reciclare și materiale de balast 1. Achiziția OSA, producător de echipamente de demolare din Italia, a fost finalizată în iulie 2025 1.

    Volfram și materiale

    Pulberea de volfram a beneficiat de limitările globale de ofertă, iar prețurile mai mari au susținut comenzile și veniturile 1. Pe de altă parte, taxele vamale au dus la introducerea unor suprataxe de preț de către toate diviziile 1.

    Piața în context

    Piețele pentru scule de așchiere și echipamente industriale depind de investițiile în producție și infrastructură. În 2025 producția industrială a rămas atenuată în Europa și Nordul Americii, în timp ce în Asia a fost pozitivă 1. Veniturile trimestriale au variat între 29301 și 32461 milioane SEK pe parcursul anului 2025 1.

    Poziția concurențială

    Sandvik concurează în special cu alți producători de scule de așchiere și soluții de prelucrare, precum și cu companii de echipamente pentru minerit și construcții. Surse din dosarul furnizat nu identifică explicit concurenții, astfel că lista de mai jos reflecte doar categoriile de activitate menționate în raport.

    Poziția competitivă se bazează pe portofoliul de peste 7502 de brevete active 1, pe integrarea software-ului CAM și pe achizițiile recente din zona digitală. Presiunea concurențială ar putea crește dacă alți jucători accelerează soluțiile software, mai ales în condițiile în care cererea industrială rămâne atenuată 1.

    • Producători de scule de așchiere

      Concurenți directi în scule de așchiere și soluții de prelucrare; nu sunt identificați în sursă.

    • Furnizori de software CAM și metrologie

      Concurenți în zona de software pentru fabricație, unde Sandvik a făcut mai multe achiziții în 2025.

    • Producători de echipamente de demolare

      Concurenți în segmentul de demolare și reciclare, unde Sandvik și-a extins oferta prin achiziții.

    • Furnizori de echipamente pentru minerit

      Concurenți în echipamentele și materialele pentru industria extractivă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Sandvik Aktiebolag · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.